FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 9Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 
06-06-06 11:04  Re: [zapowiedź] P-47 z AH
Jurek 

 

Witam
Sewryn "Alf "napisał
<Fotki Jurka to jest chyba wersja N moje D30 tak dla sprostowania>
Gdybyś sobie zadal sobie trud i poeiększyl te zdjęcia zamieszczone przeze mnie to byś doczytal, że pochodzą z instrukcji do wersji C,D, G, więc Twoje sprostowanie jest blędne
Praktycznie wygląd wnętrza tych wersji niewiele się różnił.
Swoją drogą masz awatarek mego ulubieńca.
Nie bardzo rozumiem tę napastliwość prezentowaną przez Dyzia w stosunku do mnie.
Ja nie napastuję nikogo, omawiam tylko model.
Troszkę mnie śmieszą enuncjacje Dyzia, ktory w poście z dnia 31.05 w ramach reklamy
udaje zachwyconego nowym modelem, po czym parę postow dalej przyznaje się do autorstwa modelu. Również tajemnicze miny dotyczące dokumentacji.
Ja piszę w oparciu o dostępne zdjęcia nie robiąc z tego tajemnicy.
Pytasz skąd mam wiadomości o sposobie malowania samolotów tej grupy.Te wiadomości pochodzą od już nieżyjącego Witolda Łanowskiego, z ktorym miałem przyjjemność kilkakrotnie się spotkać i rozmawiać na te tematy. Rownież do dywizjonów dotarła instrukcja sugerująca malowanie samolotow będących w natural metal kamuflażem. Instrukcja nie precyzowala kolorów co doprowadziło do różnorodności kolorystycznej.
Omawiany samolot pomalowano angielski Dark Green, a następnie pochlapano go w nieregularne plamy Ocean Grey, od dołu prawdopodobnie Medium Sea Grey.
W związku z malowanie dołu występuje zagadka, jak było malowane usterzenie poziome,na niektórych zdjęciach samolotu Gabreskiego widać czarne pasy ETO,
Jako ciekawostka, nad i pod nr. seryjnym widać odpryski żółtej farby.
Nie będę wchodzil w kolejne zmiany malowania, bo zbyt nudne , piszę o tym co widzę.
Zdaję sobie sprawę, by odtworzyć na modelu to malowanie, trzeba być artystą.
Dla mnie plamy są zbyt regularne i jednolite.
ciekawy jestem czy na tabliczce przed swastykami będą podane napisy? informujące
o osobie pilota i obsłudze
Jeśli chodzi o wnętrze, podloda nieprawdziwa, braki wyposażenia pedałów , brak celownika. We wnękach podwozia brak siłowników i rurek doprowadzających..
Główną wadą jest zamknięty przekrój pod rantem kabiny, który mozna było odtworzyć
w tej skali z całą finezją. Być może w gotowym modelu te braki są uzupełnione.
To tyle, żeby się nie rozpisywać zbyt mocno.
Na koniec tej przydługiej pisaniny
Pisze Pan Haliński
<Mam jednak prośbę - pozwól zachwycać się innym, bo im ten model podoba się. Nie pisz więcej bzdur o szmatach i szczotach, o wnętrzu kabiny - nie podoba Ci się, to nie kupuj - bo takimi wpisami udowadniasz, że żaden z Ciebie znawca P-47. >
Zachwycać się oczywiście pozwalam, ale proszę nie imputowac mi, że piszę bzdury.
Wydawca nie jest alfa i omegą tematów które wydaje, byłbym na jego miejscu ostrożny w tego typu wypowiedziach, czy słowa krytyki są zabronione?
Demagogią się tego nie załatwi, trochę grzeczności i kultury Panie Haliński
A modelu i tak nie kupię, nie zajmuję się kartonemi.
Jurek











.



Post zmieniony (06-06-06 12:20)

 
06-06-06 11:17  Re: [zapowiedź] P-47 z AH
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

> Być może w gotowym modelu te braki są uzupełnione

Z całym szacunkiem do Jurka oraz jego wiedzy,

ale powyższe zdanie Twojej wypowiedzi, najlepiej charakteryzuje sens ( a raczej bezsens) powyższej dysputy.

Skoro tak na prawdę nie wiadomo o czym mówimy, to jaki jest sens obrzucania się błotem???

Niezależnie od masy ciekawych i praktycznych informacji historycznych zawartych w tym wątku, jego lektura (podobnie jak wielu innych na Konradusie) staje się coraz większą katorgą. Szkoda :-(


Pozdr.

 
06-06-06 11:20  Re: [zapowiedź] P-47 z AH
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Z ciekawością śledzę tę wymianę zdań. Chociaż P-47 jakoś mnie specjalnie nie ruszał, to muszę przyznać, że zaczyna mi się ten grubas podobać. :) Ale do rzeczy.

Jurku, Twoje wypowiedzi można rzeczywiście uznać za napastliwe.

Napisałeś:
"Porównując z modelem tego samego samolotu z wydawnictwa JSC, ten model nie wytrzymuje porównania.
[...]
Już dawno nastąpił koniec siermiężności dawnego MM
Ja osobiscie nie widzę powodu do takich zachwytów."

No sorry, ale jeżeli uważasz, że ten model nie wytrzymuje porównania z P-47 z JSC (który jest w paskudnym groszkowo-srebrnoszarym kamuflażu rodem z wesołego miasteczka), a do tego jest siermiężny jak dawne MM, to trudno brać taką opinię na poważnie.

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś z posiadaczy modelu zamieścił fotki makro - jestem ciekaw poligrafii.



Post zmieniony (06-06-06 23:08)

 
06-06-06 11:24  Re: [zapowiedź] P-47 z AH
Viper 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Zdaje się, że dyskusja nabiera, że tak powiem "kolorów". Moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie. Ja tam niespecjalnie przejmuję się tym czy samolot był malowany szmatą , pędzlem, czy aerografem. Najważniejsze jest, żeby prezentował się dobrze po sklejeniu czego po wydawnictwie Pana Andrzeja można się spokojnie spodziewać.

Owszem lubię wymienić się uwagami, ale bez niepotrzebnego indyczenia się w towarzystwie modelarzy - wystarczająco dużo tego jest w pracy i w życiu codziennym. Mam nadzieję nikogo nie urazić, ale pozwolę sobie na propozycję - podajcie sobie wszyscy nawzajem źródła, zobaczcie co chcecie zobaczyć i potem dyskutujcie. Kiedyś słyszałem relację od kogoś - było spotkanie z jakimś pilotem, który na pytanie modelarzy jaki był kamuflaż na jego samolocie odpowiedział, że nie jest w stanie go opisać, z tego powodu, że użyto farb znajdujących sie pod ręką, a nie tych zapisanych w regulaminie.

Z w/w powodów i nie tylko kamuflaż znajdujący sie w wycinance nie powoduje u mnie wzrostu poziomu żółci w organizmie, natomiast ostatnio zaczynam doceniać nasze (polskie) akcenty w modelrastwie lotniczym.

Kończąc - mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem swoją opinią i życzę zdrowia, spokoju i sukcesów w pracy nad maszyną Gabreskiego. Pozdrawiam wszystkich. Cześć.:)

--
Lotnictwo, czołgi

 
06-06-06 12:42  Re: [zapowiedź] P-47 z AH
Jurek 

 

Do Łukasza (Swingera)
Może się źle wyraziłem
Uważam, że niezależnie od kolorystyki model P-47 JSC jest lepszy w stosunku do surówki zaprezentowanej o której była wyłącznie moja opinia
W modelu JSC można było przy pewnym nakładzie pracy po wprowadzeniu niewielkich zmaian zrobić cudo, jeśli dobrze pamiętam, to w nim trzeba było robić komory podwozia
od początku, może się mylę.
Namawiałem kolegę do tego typu prac, niestety model nie zostal ukończony.
Czy jest w tym coś napastliwego?
To moje porównanie dwóch modeli.
To Panowie Dyzio i Haliński usiłowali zdyskredytować to co napisałem
Ja nikomu nie pisałem, że pisaze bzdury.

Do Vipera
oto wykaz literaturyAero Detail nr. 14 polecam każdemu zainteresowanemu
Walk Around Thunderbolt P-47
P-47 Thunderbolt in detail scale vol.54
Aces of the Eight Denny Moris str 21. jest zdjęcie całego 3/4 z przodu
Republik P-47 Thunderbolt in USAAF- Raf- Foregn Serwice Air Cam seria2
2 tomy z wydawnictwa Aj-Press
Jurek

 
06-06-06 12:49  Re: [zapowiedź] P-47 z AH
Darek D. (Dyzio) 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 1

Jurku!
1.Odnośnie kabiny- wersja D nie miała wtedy jeszcze (po lewej stronie na dole tablicy z zegarami) panelu do odpalania rakiet, a na pewno nie miał tego "Bolt" Gabreskiego. Zdjęcia które wstawiłeś pokazują ten panel.
2.Napisałeś:"Troszkę mnie śmieszą enuncjacje Dyzia, ktory w poście z dnia 31.05 w ramach reklamy udaje zachwyconego nowym modelem, po czym parę postow dalej przyznaje się do autorstwa modelu. Również tajemnicze miny dotyczące dokumentacji."
Nie udaję zachwyconego modelem, ponieważ jestem nim zachwycony i to podwójnie z uwagi na mały wkład jaki miałem w jego powstanie, ale nie jestem (niestety) jego autorem (tu laury powinien zebrać duet Dworzecki & Grygiel). Moja pomoc miała pozostać tajemnicą, ale Pan Andrzej zdecydował inaczej, a mi z tego powodu jest miło.
Wcześniej zachwycałem się również innymi modelami z innych wydawnictw pisząc pochlebne opinie jeżeli model był dobry i nikomu to wtedy nie przeszkadzało.
Problem jest zawsze, jeżeli się chwali modele od A.Halińskiego.
Nie jestem też napastliwy, tylko poirytowany, ponieważ jeżeli masz jakieś uwagi to je udokumentuj.
Nie można się czepiać wnętrza kabiny wersji D wstawiając wersję N lub malowania modelu, którego układ plam jest taki jak na zdjęciach.
3.Z całym i wielkim szacunkiem dla W.Łanowskiego - nie może On być tu wyrocznią, ani to co mówił Ci po latach, albowiem wszystko rozstrzygają fotografie.
Dalej nie biorę już udziału w tym ping-pongu, ponieważ......"niech każdy se sam" ;-)

Pozdrawiam wszystkich bez napastliwości (i Ciebie Jurku też)

P.S.
Do tego co podał Jurek można dodać jeszcze publikacje z Kagero
i Mushroom Model Magazine Specjal (publikacja Wydawnictwa Stratus autorstwa Roberta Pęczkowskiego), gdzie na str.102 są dwa zdjęcia uszkodzonego P-47 F.Gabreskiego (z kolekcji T. Kopańskiego), a na str.103 kolejne dwa : jak Gabby startuje i jak wychodzi z kabiny (z kolekcji P.Wiśniewskiego)

--


"Spodziewaj się niespodziewanego..." KTOŚ ;-)))
_____________________________________________________________

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat




Post zmieniony (07-06-06 18:49)

 
06-06-06 12:49  Re: [zapowiedź] P-47 z AH
Viper 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Wielkie dzięki za bibliografię, może reszta koleżeństwa również skorzysta z tych źródeł i dyskusja stanie się bardziej merytoryczna - co z kolei pozwoli przenieść ten gorący wątek do dzialu samoloty. Siema

--
Lotnictwo, czołgi

 
06-06-06 13:29  Re: [zapowiedź] P-47 z AH
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Jurku, ale ta Twoja opinia była bardzo kategoryczna - mogło to zdenerwować. ;) No ale nie kłóćmy się, każdy ma prawo do swojego zdania. :) Ważne, że przy okazji tego wątku można było się sporo ciekawego dowiedzieć.

 
06-06-06 13:58  Re: [zapowiedź] P-47 z AH
Jurek 

 

Dyziu
Widocznie coś źle zrozumiałem co do osoby autora, wobec tego przepraszam, za pokręcenie.
Już wcześnij napisałem że foty pochodzą z instrukcji do modeli C D G, więc nie ma mowy o N
Wyrzutnika samolot mógl nie mieć, zresztaąte wnętrza były do siebie podobne.
Ciekawe jak autor wykonal malowanie prawej strony,ja znam tylko jedno zdjęcie boku tego samolotu.

<Z całym i wielkim szacunkiem dla W.Łanowskiego - nie może On być tu wyrocznią, ani to co mówił Ci po latach, albowiem wszystko rozstrzygają fotografie..
Łanowski w tym czasie się znakomitą pamięcią, prezentowal obraz swego Thunderbolta "Grunwald" a poniważ sam wykonal malowidlo na masce silnika
pamiętal te szczegóły., odnośnie malowania samolotow w Grupie.
Ja głównie opieram się na zdjęciach.
Opowieść o historii malowania tego samolotu można by ciągnąć długo.
Powiedziec o poszczególnych fazach tego malowania.
Jeśli chodzi o bibliografię dziękuję za uzupełnienie, ja Kagero nie lubię ze względu na propagowanie niemczyzny.
Pisałem o pozycjach, które mam w domu.
Pozdrawiam Jurek

 
06-06-06 14:06  Re: [zapowiedź] P-47 z AH
Seweryn 

 

Jurku jedna sprawa apropo porównania modeli od Hala i JSC. Masz wątpliwości co do kamuflarzu na modelu AH, a na mój gust kamuflarz z JSC jest całkiem do bani. To oczywiście moje zdanie.
Zrobiłem mały eksperyment, na szybko porównałem fotkę orginału z naprędce poskładanym kawałkiem kadłuba. Poszycie wziąłem z fotki Dyzia, gdyż ja jeszcze czekam na swój egzemplarz.

Przykład 1
Układ kamuflarzu "na wysokości" kadłubowego znaku. Jak widać układ odpowiada fotce w 100%, zwróćcie uwagę na jaśniejszą plamę koloru szarego przebiegającą nad znakiem i małą nad literą H zaznaczoną kolorem czerwonym - 100% orginał.

Przykład 2
Kadłub na wysokości oznaczeń zestrzeleń. kolor zielony przebiega od lewej strony owiewki i leci w dół przez oznaczemia zestrzeleń. Podobnie jak układ koloru w rejonie tabliczki pilota i obsługi - 100% orginał

Przykład 3
Pasy inwazyjne na spodzie kadłuba - wyraźnie widać że jest to kolor czarny i biały, układ też zgadza się w 100%



Na koniec kawałem skrzydła foto i surówka.


Czyli moim zdaniem kamuflarz jest jak najbardziej poprawny. Sorry za jakość moich rysunków, ale robiłem to "na już".
Gratulacje dla p. Halińskiego, duetu Dworzecki & Grygiel i Dyzia za wspaniały model.

--

Seweryn

Post zmieniony (06-06-06 14:40)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 9Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024