FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
29-06-06 13:51  Re: zapowiedź GPM - Niemiecki niszczyciel LEBERECHT MAAS Z 1939 R
Jacenty 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Jaćko napisał na początku, że Leberecht tworzył historię polskiego Wrzesnia, skoro 3.IX walczył on z Wichrem i Gryfem i w dodatku pod zasłoną dymną wycofał się z walki po otrzymaniu kilku trafień to trzeba rozpatrywac to w kategorii sukcesu PMW(z tego co mi wiadomo polskie okrety stały na kotwciy ale moge się mylić) tym bardziej iż dysproporcja sił niemieckich i polskich na baltyku byla ogromna, był to jeden z licznych przykladow mestwa i walecznosci polskich okretów i załóg tychże podczas II WŚ. Generalnie uważam, że Jaćko ma rację i to nie tylko dlatego, że mamy podobne nicki. A jeszcze jedno przecież nie tylko wielkie operacje tworzą historię II WŚ ale również epizody...

Pozdro...

--

Jacenty

Post zmieniony (29-06-06 13:54)

 
29-06-06 13:55  Re: zapowiedź GPM - Niemiecki niszczyciel LEBERECHT MAAS Z 1939 R
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

...i po co ja się odzywałem...
I tak nikt nie czyta tego co piszę.

Pozdrawiam wszystkich!

--
MacGregor

 
29-06-06 13:59  Re: zapowiedź GPM - Niemiecki niszczyciel LEBERECHT MAAS Z 1939 R
stach48 

 

ja przeczytalem i zgadzam się z Toba w100 %=jest mi tylko przykro że za jakiś czas byc może ktos stwierdzi że np. kutschera zapisał chwalebną kartę w historii walczacej Warszawy.
NAJLEPSZEGO=



Post zmieniony (29-06-06 14:06)

 
30-06-06 08:54  Re: zapowiedź GPM - Niemiecki niszczyciel LEBERECHT MAAS Z 1939 R
Teich  



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


 - 28

Odnosząc się do słów MacGregora
"Polski Wrzesień" to dla mnie wszystko, co wiązało się z wojną obronną Polski w 1939 roku. Działania morskie, lądowe i lotnicze.
Tu się więc zgodziliśmy
Na takim właśnie tle wymianę ognia "Wichra" z "Lebrechtem" i "Zenkerem" uważam za EPIZOD.
W poprzednim pości przyjąłem a'priori twoją ocenę i też uznałem za epizod.
Nie oceniam go, nie dodaję przymiotników - jak łatwo zauważyć - czy chwalebny, czy nie, itp.
Proszę zobaczyć w jakim miejscu i odnośnie czego użyłem przymiotnika chwalebny ; nie było to w odniesieniu do pojedynku niszczycieli a w stosunku do historii.
Po prostu EPIZOD na tle wielu wątków wojny obronnej Polski w 1939 roku. Jak najbardziej wart opiasnia, jeśli ktokolwiek pisze o działaniach wyłacznie morskich - i bez aluzji proszę pod moim adresem o historii MacGregora...
MacGregor ; jesteś projektantem i publicystą, w gronie modelarzy stałeś się osobą publiczną, zatem aluzja ta jest jak najbardziej uprawniona.

Poza tym co ma "Burza" do wiatraka? Gdzie ja wspominam o "Burzy" czy innych okrętach? Czytaj uważnie to co sam napisałeś i co ja napisałem.
„Burza” pojawiła się w kontekście pytania o skalę oceny zdarzeń wojennych. Do wiatraka nie ma nic, jest uzupełnieniem pytania, a raczej stwierdzeniem retorycznym. Czytam uważnie i chłodno, natomiast powyższe zdanie rozumiem ,że wyszło od ciebie pod wpływem emocji.

Bo nadal nie pojmuję, jak Polak może napisać, że hitlerowski niszczyciel "tworzył historię polskiego września"!!!

Czy w takim układzie "BIsmrack" tworzył legendę polskiej MW na Zachodzie tylko dlatego, że "Piorun" do niego strzelał?

I tu właśnie tkwi szkopuł. Czy można pisać historię walk pomijając wroga? Ja zrozumiałem twą wypowiedź tak „ „Historie polskiego Września można opisać jedynie poprzez losy polskich formacji.” Moja teza jest taka „ Historia polskiego Września opisuję losy walczących stron – polskiej i wrogiej (Niemcy, sowiecka Rosja)”
Odpowiadając więc bezpośrednio – tak , Bismarck i Leberecht wpisane zostały w historię PMW bo były aktywną stroną w walce z naszymi jednostkami. W historii tej brakuje np. Tirpitza- dlaczego,? Bo nie miały styczności bojowej nasze jednostki z tym pancernikiem.

Rozumiem zafascynowanie okrętami Kriegsmarine z uwagi na ich konstrukcję, uzbrojenie, urodę taką czy inną,
Jeśli to uwaga do mnie – to jest to insynuacja. Z jednostek innych niż polskie wykonałem jedynie Tobruka, Potiomkina i Szerszenia. Polskie opisałem kiedyś w wątku „Róbmy swoje”. Jeśli to uwaga do innych to pochwalić należy twe zrozumienie.
ale robienie z nich bohaterów porównywalnych do naszych okrętów, rozpaczliwie broniących własnego wybrzeża i ginących wobec przeważającej nawały, to dla mnie NIESMAK.
Nie robię z nich bohaterów, napisałem jedynie, że Leberecht wpisał się w chlubną historię polskiego Września. (żeby nie było niejasności proszę spojrzeć napisałem wpisał się w chlubną historię – a nie- wpisał się chlubnie do historii)
Jaćko - troszkę mało uważnie mnie czytasz...
Rozumiem , że ta uwaga była podyktowana emocją chwili,. Nie zgadzam się z nią , czytam uważnie i ze zrozumieniem.

Na koniec podkreślam, że jest to wyłącznie moja prywatna opinia..
W pierwszym odruchu pomyślałem, że to oczywiste, każdy pisze w swoim imieniu, ale Grzegorz, jak napisałem wcześniej, jesteś projektantem i publicystą, uznanym projektantem i publicystą, twe słowo, nawet pisane prywatnie inaczej waży niż moje prywatne.. Dlatego od ciebie wymagam więcej niż od innych. Nie prywatnej opinii, ale opinii prywatnej i jednocześnie obiektywnej.
Przyjąłem więc twą kategoryzację i uznałem pojedynek niszczycieli za epizod, ale nie mogę się zgodzić, że nie wpisał się do historii Września. Właśnie przez ten epizod Leberecht znalazł w niej swe miejsce.

Stachu „ja przeczytalem i zgadzam się z Toba w100 %=jest mi tylko przykro że za jakiś czas byc może ktos stwierdzi że np. kutschera zapisał chwalebną kartę w historii walczacej Warszawy.
NAJLEPSZEGO=”

Ktoś może i napisze. Przypomnę po raz wtóry Nie robię z nich (Leberecht, Bismarck) bohaterów, napisałem jedynie, że Leberecht wpisał się w chlubną historię polskiego Września. (żeby nie było niejasności proszę spojrzeć napisałem wpisał się w chlubną historię – a nie- wpisał się chlubnie do historii)

--

 
30-06-06 09:10  Re: zapowiedź GPM - Niemiecki niszczyciel LEBERECHT MAAS Z 1939 R
elessar.telc 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Hehehe- post kolegi Jaćko bardzo przypomina mi filozoficzno- egzystencjalne rozważania Marka Pacyńskiego :-))))))))))))))
pozdrawiam
M. :-)

--
Maciek Grajek / elessar.telc

 
30-06-06 09:19  Re: zapowiedź GPM - Niemiecki niszczyciel LEBERECHT MAAS Z 1939 R
stach48 

 

JACKO=dzieki za dokładne wyjasnienie=trudno nie przyznac Ci racji. Pewno troche niedoczytałem i poniosły mnie emocje. Zwracam honor=wybacz staremu.
NAJLEPSZEGO=
ps.-kutschera zapisał niechlubną kartę w chlubnej historii Walczacej Warszawy ;)))))

 
30-06-06 11:38  Re: zapowiedź GPM - Niemiecki niszczyciel LEBERECHT MAAS Z 1939 R
Kuba G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Czy jest tu moderator?

--
Tygrys i Halny

 
30-06-06 11:47  Re: zapowiedź GPM - Niemiecki niszczyciel LEBERECHT MAAS Z 1939 R
Hook6   

 

Mozesz wyjaśnić <Kuba> po co ma się tu wtrącać mod?

--

 
30-06-06 12:39  Re: zapowiedź GPM - Niemiecki niszczyciel LEBERECHT MAAS Z 1939 R
Kuba G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Czy to jest temat o polskim wrześniu, czy o nowości wydawniczej GPM'u? Pozatym, jeśli już ktoś chce rozmawiać o faktach historycznych dotyczących tego OKRĘTU , a nie kwesti "technicznych" dotyczących MODELU w/w nowości to chyba jednak nie jest to odpowiedzni ani wątek, ani przedewszystkim dzial. Chyba, że się myle i nie ma żadnej różnicy między działem FORUM MODELARZY KARTONOWYCH, a działem TEMATYCZNE 1-OKRĘTY. UŚwiadom mnie, młody jestem i chyba....głupi. Niewiem...

--
Tygrys i Halny

 
30-06-06 13:18  Re: zapowiedź GPM - Niemiecki niszczyciel LEBERECHT MAAS Z 1939 R
Hook6   

 

Patrząc na to z tego punktu widzenia masz racje - rozmowa zboczyła i to bardzo. Sądziłem, że chodzi raczej Ci o wymianę poglądów między stronami.
Niestety nie mam możliwości podzielenia wątku na dwie części, zamykać go chyba też nie warto...

Wzywam więc do zaprzestania dyskusji pobocznych i - jesli uczestnicy wyrażą zgodę - to wyczyszczę wątek.
A Tobie <Kubo> dziekuję za zwrócenie uwagi. Masz rację.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024