FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
01-05-06 10:33  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Jestem tego samego zdania co marekb. Po to jest kilka rodzajow klejów aby umiejętnie je stosować. Nie dajmy się zwaryjować. Bo niedługo to relingi z drutu w skali 1:100 zaczną ludzie kleic BCG. Użyj po prostu butaprenu lub (tak jak ja najczęściej robię) kleju w sztyfcie. Tylko nie jakiegos "dziada" lecz np. GlueStick w zielono-żółtym opakowaniu.

--
pzdr
Kemot

 
01-05-06 11:54  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Ja rówież pomimo niesłabnącej wiary w BCG, do podklejania - szczególnie większych płaszczyzn używam starego dobrego butasia.

Moim zdaniem jeżeli już podklejać BCG to przede wszystkim drobniejsze elementy, które mają być później wycinane w skomplikowane kształty lub przenosić obciążenia.

Pozdr.

Yaris

 
01-05-06 13:47  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

A ja ostatnio do podklejania używam kleju uniwersalnego polimerowego, ma on kilka pożytecznych zalet: nie śmierdzi, szybko wiąże, można wycinać od razu po przyklejeniu, nie brudzi i nie wykrzywia kartonu. Szkoda sobie życia marnować na używanie BCG do wszystkiego.

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
01-05-06 19:03  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
Sebastian Cz. 



 - 16

Ja mojego GAZ-ika kleilem w calosci Butasiem i nie narzekam. Na tekture podklejalem tylko czeci wskazane w instrukcji, ktora wg mnie jest bardzo dobra.Tutaj jest link do mojego "arcydziela" heh ;-))))))))
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=91715&t=91542#reply_91715

--
Pozdrawiam
Sebastian

 
01-05-06 22:41  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Możliwe że co nieco przedobrzyłem z tym podklejaniem. W trakcie wycinania zacząłem porównywać ze sobą profile boczne ramy, nie tylko parami prawy lewy, ale wszystkie cztery i wyszło mi że nie są identyczne. Parami jako tako ale wszystkie cztery miały odchyłki w różnych miejscach. Przyczyny mogą być dwie. Pierwsza ręczne kreślenie i stąd te odchyłki. Druga naklejanie i deformacja w czasie tego procesu.
Jak to było u Was?
Na razie wybrałem jeden jako wzorzec i resztę pod niego dopasowuje.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
01-05-06 23:32  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Piotrek chyba we wszystkich starych MM - ach lustrzane części nie są symetrycznie idealne , dla starej gwardii to nie problem :-) wrzucaj jakieś fotki i nie upieraj się przy jedynie słusznym kleju :-)

--

Teoretyk ostatnio...

 
02-05-06 08:50  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

U mnie mimo wszystko rama wyszła wtedy równiutka (aż sam się zdziwiłem :P). Szkoda, że model nie dotrwał do dziś...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
05-05-06 15:56  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
No więc czas zaprezentować swoje postępy w budowie ;-))
Z góry dziękuje za wszelkie rady i sugestie, do niekturych się zdązyłem zastosować na inne było już za późno. Skrótowo powiem tyle że modelik mi się coraz bardziej podoba, ale faktycznie na początek trochę przekombinowałem.
Zastanawiałem się jak opisać i czy wogóle opisywać i pokazać całą drogę błędnych założeń i kombinacji jaka przeszedłem z budową, jak na razie samych belek ramy. Zresztą co mi tam jedni się pośmieją inni mniej doświadczeni wyciągną dla siebie wnioski, w tym ja sam ;-).
Jedno jest pewne trzeba więcej siedzieć z nosem w dokumentacji no i rama jednak docelowo pójdzie pod pędzel.

RELACJA
Tak jak planowałem do naklejenia ramy użyłem kleju BCG, więcej się jednak przy takim rozwiązaniu upierać nie będę :-] . Ta część operacji przebiegła bezboleśnie, aczkolwiek była poprzedzona próbami z różnego rodzaju kartonem i metodami sklejania. Docelowo użyłem okładki z bloku technicznego. Klejem posmarowałem tylko rewers części z wycinanki. Klej nanosiłem cieniutka warstwą, najlepiej rozprowadzić go palcem. Papier w tym starym MM ma to do siebie że chłonie go momentalnie i mam wrażenie że się wzmacnia. Przesmarowałem go tak dwa razy w odstępie kilku godzin. Następnie przed przyklejeniem pociągnąłem raz jeszcze trochę grubszą warstwą kleju i od razu na tekturkę (tektury nie smarowałem klejem). Jak widać poza minimalnym bardzo odkształceniem w łuk nic się nie zwichrowało. Najlepiej jednak potraktować to jako ciekawostkę i stosować inne kleje butapren lub Polimerowy.


Jeden z profili bocznych belki ramy potraktowałem jako wzorzec (w tym przypadku ten na dole). Odciąłem z góry naddatek materiału, razem z sklejkami (w tym wypadku koloru białego, proszę się nie śmiać dalej się wszystko wyjaśni), wyciąłem igłą otworki mniejsze niż zalecane i zacząłem przykładać go do pozostałych tak by przenieść rozmieszczenie otworów i skorygować kształt górnych krawędzi profili. Następnie składałem je razem i trasowałem linie cięcia dolnej części. Jak się ktoś uważnie przyjrzy zdjęciom to może wpadnie na to co ja przeoczyłem, albo raczej nie zrozumiałem znaczenia pewnych linii na modelu. W dolnej części też są zakładki tyle ze szare i jakaś podwójna linia :-]

Tak to mniej więcej wyglądało w praktyce.


Zadowolony z siebie zabrałem się za sklejanie profili bocznych i naklejanie górnej ścianki belki. Pierwszym zaskoczeniem było to iz otwory nie wyszły mi idealnie współ osiowo :-0 . No przecież, jak sami widzicie na fotkach, wszystko pasowało !?.
Druga sprawa to okazało się, że te dziwne białe krechy w czarnej oblamówce na elementach to są linie zagięcia o których wspomniano w instrukcji ?! . Osobiście pierwszy raz się spotykam, nawet w MM z takim odwzorowaniem krawędzi. No nic to :-] , jeszcze mi w głowie nie zaświtało co się kroji. Kleje dalej.

Tak w kilku fragmentach wyglądała ta praca.


Pomiędzy kolejnymi kursami między modelem, a uspokajaniem płaczu mojej dwumiesięcznej córki zrozumiałem, że te podwójne linie na dole to są też linie gięcia, a te niby czarne sklejki to są sklejki, ale wywijane do góry a nie pod spód jak to już miało miejsce z tymi górnymi białymi. I tak to co brałem za błąd drukarski jak właśnie kolor sklejek. Czy też te podwójne linie wszystko stało się jasne. Było by pewnie wcześniej gdybym w tym zapale do pracy nad nowym modelem więcej czasu poświecił na oglądanie zdjęć i rysunków zarówno w instrukcji jaki i tych od kolegów z czarnegi i niebieskiego forum. Dzięki chłopaki i proszę o więcej.
Cóż było począć skalpel w dłoń tekturka wewnątrz belki i z wolnej ręki zaczęło się korygowanie wysokości profili. Oraz klejenie ich szerszej dolnej strony. Po usunięciu dolnych sklejek musiałem drogą analizy zdjęć już wykonanej ramy modelu dojść jak mniej więcej ma być usytuowana belka, wyszło że niemal centralnie. Z przodu jest takie wcięcie które pozwala ją ustawić.

Gotowa belka ramy nośnej.


Ponieważ niezbyt mi się podoba efekt postanowiłem, że trochę nad tym popracuje. Z obu stron dałem paski szerokości ok. 1,5mm i dodatkowo dokleiłem je od spodu w tych miejscach gdzie wyszły one poza krawędź oryginalnego paska. Po całkowitym ich wyschnięciu wczoraj wieczorem odciąłem zadatki. Chodzi głównie o to żeby patrząc na ramę z góry półki miały jednakową szerokość.



Tu jeszcze kilka zbliżeń i porównanie obu belek.


Obie belki ramy nie wyszły idealnie symetryczne ale sądzę ze taka różnica nie będzie zauważalna po złożeniu tego w całość i przewiązaniu wzmocnieniami i belkami poprzecznymi.


UWAGI I WSKAZÓWKI
Generalnie zaskoczył mnie sposób odwzorowania krawędzi do zaginania elementów. Myślałem z początku że tam będą naklejane jakieś paski ;-) .
Co do modelu jak na razie nie mam żadnych zastrzeżeń. Zastrzeżenia mam za to do samego siebie.
Niepotrzebnie przekombinowałem z wzmacnianiem ramy. trzeba było więcej czasu poświęcić na analizę rysunków montażowych, i materiałów dodatkowych. Jakkolwiek instrukcja jest obszerna to jednak rysunki można czasem blednie zinterpretować.
No ale co tu dużo mówić główna przyczyną był pośpiech, powinienem najpierw elementy wyciąć z arkusza poprzymierzać jak to będzie i w czasie jaki dotychczas zajęły mi te dwie belki była by już cała rama główna.
Model miał być na czysto z wycinanki, ale sami koledzy widzicie ze będzie trzeba tę ramę jednak pomalować.
No chyba ze z tej ramy nic nie wyjdzie to kupię kolejny egzemplarz tego modelu i zrobię drugie podejście, a może ktoś z Was ma ten model niekompletny i zostały mu jakieś części, to ja chętnie bym reflektował.
Wszelkie uwagi sugestie i zdjęcia GAZ-a mile widziane. Proszę się nie bać można w tym wątku sobie swobodnie dyskutować na tematy związane z modelem, wykonaniem i cała z tym związaną otoczką.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
05-05-06 16:41  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Widze że wystartowałeś , powodzenia .

Będe śledził relacje , zastanawiam się nad sklejeniem pierwszego w życiu pojazdu , a ten Gaz jest ciekawy. Chyba po skończeniu Krakowa i Mas-a wezmę się za coś na kołach .

PS. jak bedziesz ramę malował to po co drugi egzemplarz , badz mężczyzną , zrób z tego co masz :-)))

--

Teoretyk ostatnio...

 
05-05-06 19:18  Re: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

No Piterski , powodzenia ( to najdłuższa gra wstępna jaką widziałem na forum ;-D ).
Ja natomiast zasiadam i w błogiej cichości będę "spozierał"...

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024