FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
30-03-15 21:43  [R] F-5E Tiger II MM 6/99 Małe jest piękne
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Rozpoczynam relacje z budowy jednego z projektów Pana B.Wasiaka.

Dwa ostatnie weekendy spędziłem na torze wyścigowym rozpoczynając sezon jestem więc naładowany pozytywnie i w ramach odskoczni postanowiłem skleić sobie dwa modele F-5E jeden z kartonu a drugi z plastiku.
Jest to w mojej opinii jeden z ładniejszych samolotów a jego sylwetki nie sposób pomylić z żadnym innym samolotem.

Tyle słowem wstępu czas wspomnieć coś o samym modelu.

Na pierwszy rzut oka F5 wydaje się być bardzo prosty w budowie a ilość części wręcz poraża jest ich naprawdę mało.
W pierwszym rzucie wyciąłem większe części tak zwykle robię z modelami kartonowymi. Wręgi podklejam seryjnie do kilku modeli za jednym zamachem.
(Tu dodam, że wręgi do K335 już są podklejone a ich ilość przyprawia dla odmiany o zawrót głowy) o tym jednak więcej będzie w innej relacji za czas jakiś.

Wracając do F5 wycięcie większych części numerując je wcześniej i oznaczając kierunek montażu na koniec szlifuje poszczególne detale jak trzeba to retuszuje i biorę się za sklejanie.

Dziś jednak rozpocząłem prace dość późno i zakończyłem na tym etapie.




Na resztę zapraszam później.

--

Post zmieniony (30-03-15 21:43)

 
30-03-15 21:51  Odp: [R] F-5E Tiger II MM 6/99 Małe jest piękne
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Szkoda, że nie model że stajni Design, jest zdecydowanie lepszy pod każdym względem.

Rozumiemy, że w piątek galeria?

 
30-03-15 21:58  Odp: [R] F-5E Tiger II MM 6/99 Małe jest piękne
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Mam też wersję z Designu tylko nie wiem jak to się stało brak tam strony z wręgami - ale zapewne skleję i tą wersję za jakiś czas.
Mam słabość do MM pewnie to tęsknota za dawnymi latami.

Natomiast co do galerii o ile w pracy nic się nie wydarzy to zapewne piątek będzie świetnym dniem na galerię.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
30-03-15 22:18  Odp: [R] F-5E Tiger II MM 6/99 Małe jest piękne
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Poczytaj kilka relacji z budowy tego modelu by wiedzieć czego się spodziewać. Mimo kilku błędów model jest dość przyjemny w sklejaniu. Nie obchodzi się jednak bez docinania i pasowania. Przykładowo najdłuższa część kadłuba (za kabiną) ma źle zaznaczone otwory na wręgę skrzydeł - powinna być pod zaznaczoną osią (pod podłużnym wzmocnieniem). "Celować" trzeba także z wręga ogona. No i "wcięcie w pasie" jest mniej widoczne niż w innych projektach tego samolotu. Poza tym model dość łatwo przerobić na wersję do klejenia metodą jednej wręgi i sklejki. No i ładniej prezentuje się bez tych podklejanych kartonem wręg/krawędzi spływu na skrzydłach, statecznikach i ogonie.

Post zmieniony (30-03-15 22:22)

 
31-03-15 20:51  Odp: [R] F-5E Tiger II MM 6/99 Małe jest piękne
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Dziś udało się wykonać w zasadzie cały kadłub F5’ki i większą część wlotów powietrza.

Nim jednak opiszę dokładnie co i jak pozwolę sobie na wycofanie się ze słów, które napisałem na początku wątku.
Model wydaje się być prosty w budowie jednak jest tu kilka rzeczy na które należy zwrócić uwagę.

Tak więc nie polecam F5 na pierwszy, drugi a nawet trzeci model choć ilość części jest mała.
Ewentualnie model mogę polecić pod warunkiem , że ktoś bardzo chce i podejdzie do sklejania metodycznie i spokojnie.

Model jest nie co trudniejszy a może inaczej bardziej wymagający niż mogłoby się wydawać na wstępie.
Ważna sprawą a nawet najważniejszą są wręgi, które są zdecydowanie zbyt małe do wielkości poszycia.

Należy je więc bezwzględnie powiększyć przy wycinaniu lub zeskanować i powiększyć od pierwszej do ostatniej wręgi kadłuba.
Poza jedną wręgą nr.6. tej nie trzeba powiększać natomiast należy ją wykonać od zera.
Wynika to z braku tej części w wycinance przynajmniej w mojej w ogóle tej wręgi nie było.

Wręgi 1, 1a i 2 należy powiększyć o 1mm, wręgi 2a, 3, 3a, 4, 4a, 5 i 5a należy powiększyć o 2mm dodając od linii obrysu wręgi.
Wręgę 6 wykonujemy we własnym zakresie natomiast wręgi 6a i 7 powiększamy o 1mm no i na koniec wręgi silników część nr 64 zmniejszamy o 1mm.

Jak powiększymy wręgi składanie segmentów staje się formalnością i wszystko do siebie pasuje z małymi wyjątkami; kamuflaż niestety nie zgrywa się wszędzie ale taki to urok kartonu i należy to polubić, ewentualnie po wszystkim można to poprawić , dobierając idealnie kolor i robiąc małe cieniowanie aerografem, ja tak dokładnie zrobię.

Segmenty kadłuba wyglądają tak:


Dorobiona wręga nr 6 i segment nr 6.


Wręgi wypełnień wlotów powietrza i garba pozostawiłem bez zmian ale wynika to z mojego sposobu sklejania modelu.
Tych części z założenia nie sklejam nigdy zgodnie z instrukcją, która mówi o wklejeniu wręg i oklejeniu ich poszyciem.
Ja wykonuję tą czynność odwrotnie dlatego też w zasadzie nigdy nie muszę docinać idealnie wręg ponieważ mogę je przesunąć w jedna lub drugą stronę.
Zmiana kolejności powoduje, że nie walczę wtedy z dopasowaniem poszycia jednak wymaga to wprawy w sklejaniu segmentów na styk a grubość kartonu jest jaka jest..

Same części wlotów nr 22 i 23 skleiłem przed wklejeniem ze sobą i dopiero w połączeniu wkleiłem w kadłub.

Na koniec połączyłem dziób z resztą kadłuba czego nie uwieczniłem na fotkach ale gwarantuję, że wszystko od segmentu 1 a dokładniej 31 do dysz silnika jest w jednym kawałku.

Przed sklejeniem wyglądało to tak:


Tyle na dziś, jutro no cóż miało być dobrze i spokojnie przed świętami jednak jak to zwykle bywa w jednej z fabryk w Mattighofen coś się wydarzyło złego w procesie lakierniczym i muszę jutro lecieć, więc galeria piątkowa się oddala.
Jeżeli jednak problem okaże się prosty do rozwiązania to wiele roboty już nie ma.
Do następnego razu.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
31-03-15 21:33  Odp: [R] F-5E Tiger II MM 6/99 Małe jest piękne
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Wręga 6. powinna być na arkuszu z resztą wręg. Ta Twoja to raczej "abstrakcja", bo ta w modelu wchodzi bardziej w prostokąt (dół i boki są proste, zaokrąglone są tylko narożniki i górna krawędź).

 
31-03-15 21:42  Odp: [R] F-5E Tiger II MM 6/99 Małe jest piękne
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Na fotce wydaje się bardziej zaokrąglona niż jest w rzeczywistości szczególnie na prawym boku.
Na fotkach w całości zobaczysz, że bok modelu jest płaski nie okrągły.

Może nie płaski jak ściana mam w domu F5 w plastiku i starłem się zachować ten kształt.

Wspominał ktoś o "taliowaniu" faktycznie wcięcie jest mniejsze niż w rzeczywistości.
--

Post zmieniony (31-03-15 21:47)

 
03-04-15 22:34  Odp: [R] F-5E Tiger II MM 6/99 Małe jest piękne
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Praca dała mi w kość w tym tygodniu więc na F5'ke nie było zbyt wiele czasu.

Do modelu usiadałem dopiero dziś o godz 19 na szczęście bez przygód i problemów dokończyłem wloty powietrza i zrobiłem oszklenie kabiny.

Na koniec garb i statecznik pionowy, wręgi garbu w przeciwieństwie do pozostałych są zbyt duże i trzeba nad nimi trochę popracować.

Będę musiał także na koniec powalczyć trochę z kolorystyką i dobrać tak kolory bym mógł zrobić retusz kamuflażu który w wielu miejscach nie schodzi się wraz z przyległymi segmentami.



Na jutro pozostały mi do wklejenia już przygotowane skrzydła i usterzenie poziome po świętach wykonam Side Winder, które zamierzam zrobić tym razem we własnym zakresie.

Do następnego razu.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
04-04-15 16:21  Odp: [R] F-5E Tiger II MM 6/99 Małe jest piękne
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> kamuflaż niestety nie zgrywa się wszędzie ale taki to urok kartonu i należy to polubić

E tam, dobry projektant potrafi zaprojektować kamuflaż bez przesunięć :-)

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
04-04-15 20:30  Odp: [R] F-5E Tiger II MM 6/99 Małe jest piękne
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Dziś rano wstałem o 6 i wziąłem się za F5, szybko wkleiłem złożone wcześniej skrzydła i usterzenie poziome.

Ogólnie w tym aspekcie kłopotów nie było i wszystko poszło bez problemów.

Później rozpocząłem walkę z kolorami i aerografem - kolory dopasowane i kamuflaż poprawiony.

Niestety praca z produktami wodorozcieńczalnymi na kartonie jest dość trudna ponieważ właściwy dobór koloru widać dopiero po pełnym wyschnięciu.
Dodam jeszcze, że karton lakierowałem saut'e czyli nie był wcześniej zabezpieczany lakierem.
Daje to lepszy efekt praktycznie nie widać miejsc lakierowania o ile dobrze jest dobrany kolor.

Poniżej możecie ocenić efekt:



Po świętach dokończę projekt i dodam galerię.

--

Post zmieniony (06-04-15 08:17)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024