FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
07-04-03 17:36  [relacja] Mi-2 z MM - cz.1
Akavel (Fur.) 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam.

Budowa Mi-2 powolutku idzie do przodu, wiec, zachecony przez Frytka, pozwole sobie troche na ten temat popisac. Na razie pierwsze wrazenia z zaczecia budowy.

Model: Smiglowiec wielozadaniowy Mi-2, Maly Modelarz 6/97 - model odradzany na poczatek (patrz ten watek), ale przy braku szybkich (do zdobycia) alternatyw wziety na warsztat.
Opracowanie: Jerzy Sobczak.

Niestety, trafil mi sie egzemplarz z poprzesuwanymi troche barwami; pluje sobie w brode, ze nie popatrzylem wczesniej, ale mowi sie trudno.

Na poczatek wregi poszly na pare warstw kartonu. Przy smiesznym ksztalcie wregi nr 1 (wymaga zgiecia w polowie), pasowala ona calkiem dobrze do paska 17. Nie wycialem w nim okien, bo na poczatek zdecydowalem sie nie cudowac, tylko sprobowac zrobic ten model , i zobaczyc, czy mi w ogole wyjdzie. Na wrege 1 poszedl szkielet kabiny (bez spec. problemow).

W pewna konsternacje wprawily mnie elementy poszycia kabiny (patrz nastepny watek).
Ostatecznie zrobilem pare razy kopie podejrzanych elementow i eksperymentujac z roznym nacinaniem i lizaniem doszedlem do nastepujacych wnioskow:
1. Opisane w w/w watku kreseczki do nacinania sa moim zdaniem bezsensowne. Na gornej czesci (19) wystarczyly mi 3 nieduze naciecia (klinowate), zas na dolnych czesciach (20 L i P) po jednym, zeby czesci te zeszly sie na wregach. Co prawda, nie jest to wszytsko calkiem gladkie i sa zmarszczenia, ale jak na pierwszy model jestem zadowolony. A kreseczki zostaly, przez co nos wyglada z nimi nieco glupkowato.
Chyba, ze sie mylilem - i naciecia te byly konieczne (choc przy probie zrobienia ich na kopii, niezbyt mi to wszystko gralo) zeby uzyskac ksztalt nosa taki jak ma Mi-2 - gdyz ten ksztalt, ktory mi udalo sie uzyskac, na razie nie wywoluje u mnie skojarzen z tym "charakterystycznym" dla Mi-2. Zobacze jeszcze, jak skleje do konca.
2. Czesc 19 jest chyba troche za szeroka (kreseczki na niej akurat wlasciwie wchodza pod czesci 20), co w sumie nie jest duzym problemem, ale za to niestety troche za krotka (wycialem ja dluzsza, z bialymi paseczkami, ktore mazgnalem na czarno, zeby bardzo nie dawaly po oczach - nie osmielam sie nazwac tego retuszem). Zastanawialem sie, czy nie sprobowac przyszlifowac szkieletu kabiny, zeby 19-tka siegnela, ale uznalem, ze za duzo czesci na nim sie opiera, i moglbym sie potem z tego nie wykaraskac.

I to jak na razie tyle; przepraszam, ze w zasadzie prezentuje w tym poscie przerost formy nad trescia (to w zasadzie dopiero niecale 10 czesci), ale po uporaniu z "nochalem" po Waszych poradach, poczulem ze juz jakis etap jest za mna i chcialem sie tym z Wami podzielic.
Jesli mi sie uda dorwac u kogos do cyfraka, to moze wrzuce jakies fotki w tym tygodniu.

Pozdrawiam.

 
29-04-03 22:07  Re: [budowa] Mi-2 z MM
Akavel (Fur.) 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Minęło troszkę więcej niż tydzień, ale oto, dzięki uprzejmości koleżanki, udało się pstryknąć stan bieżący pracy.
Tyle, że nie wiem, czy warto, przy takich cudeńkach jakie na forum się pojawiają. Ale chciałem; mam nadzieję, że przynajmniej początkujący (tak jak ja) poczują się trochę spokojniej... zresztą na zdjęciach wielu szpar nie widać - więc nawet nie wygląda to tak koślawo jak w rzeczywistości.

W części pierwszej prezentuję ogólne widoczki poglądowe.

 
29-04-03 22:18  Re: [budowa] Mi-2 z MM
Akavel (Fur.) 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Teraz troszkę fabuły:
klejąc kolejne segmenty, starałem się to robić jakoś równo. Niestety bywały problemy, które moim zdaniem nie wynikały z mojego braku umiejętności, a raczej z opracowania - otóż kolejne okleiny nie są dobrze wymierzone, skutkiem czego trzeba wybrać -
- czy chce się równo skleić linie "techniczne", tzn. np. górne białe powierzchnie
- czy chce się równo skleić kamuflaż
- a często ani jedno, ani drugie nie było możliwe....
Niestety, po sklejeniu przekonałem się, że popełniłem błąd - wybrałem 2 rozwiązanie (gdzie dałem radę), skutkiem czego kadłub mam nieco zwichrowany w osi podłużnej....
W trakcie klejenia nie wiedziałem, że trzeba na to uważać, teraz już wiem :-)
Spróbuję to jeszcze zamaskować komorą silnika, którą nakleja się na białe pola.
Fotkę na której najlepiej widać wichrację prezentuję powyżej. Na zdjęciu tym widać też owe kreski na nochalu, o które pytałem w moich dawniejszych postach.

 
29-04-03 22:47  Re: [budowa] Mi-2 z MM
Akavel (Fur.) 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
W powyżej zaprezentowanym kawałku niestety nie udało mi się dopasować równo ani kamuflażu, ani krawędzi. Odcinki między narożnikami zaznaczonymi czerwonymi na tych dwóch okleinach mają niestety różną długość, więc nie bardzo mają jak się zetknąć.

To na razie tyle. Czy te wspominane problemy z Mi-2 to właśnie to, o czym ja mówię (niedopasowanie elementów)? Czy może coś innego, a ja jednak nie mam racji :-P
Byłbym wdzięczny szczególnie za uwagi osób, które ów modelik kleiły.

I jeszcze jedno pytanko: jak kleicie segmenty typu z "podwójnymi wręgami"? Tzn. chodzi mi o kolejność - bo są w każdym 2 wręgi + szew - po wklejeniu 2-ch jak dołożyć trzeci? I co robić, żeby wręgi nie "wpadały do środka"? Teraz będę kleił taki właśnie segment; dotychczasowe były jednowręgowe.

 
29-04-03 23:59  Re: [budowa] Mi-2 z MM
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

kiedyś chciałem kupić tą wycinanke, ale jak obejrzałem ją sobie, tylko raz, stwierdziłem że nie ma sensu. Wygląda jak rysowana od reki i budzi duże wątpliwości co do sklejalności.
Tym bardziej podziwiam kogoś kto z nią walczy. Trzymam kciuki. Jak na pierwszy raz to wysoko postawiona poprzeczka, ale radzisz sobie i to bardzo dobrze. Powodzenia życze i czekam na kolejne fotki.

ps. te kreski na nosie powodują że model wygląda jak Fankensztajn - taki pozszywany. :-))

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
30-04-03 09:47  Re: [budowa] Mi-2 z MM
Abwzdrx 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydaje mi się, że dużo mogłoby pomóc szlifowanie krawędzi wręg po skosie zgodnie z kształtem segmentu, szczególnie w przedniej i tylniej częsci kadłuba.
Pozwala to często zniwelować różnice wielkości na styku segmentów. A samo poszycie segmentu, gdy się zrobi trochę za duże, na dole można przyciąć i wyretuszować krawędź , bez straty dla wyglądu modelu.
Nie przejmuj się nierównym kamuflażem.
Jak eksperymentować to eksperymentować! Możesz spróbowac potem pomalować cały model, poszpachlować itd.
A co! Najwyżej się nie uda :-)

 
30-04-03 12:05  Re: [budowa] Mi-2 z MM
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

e tam szpachlowac, zostaw taki jak jest. Fakt jest troche usterek, ale nie martw sie, nie od razu Krakow zbudowano... Tym bardziej ze jak na pierwszy model to wybrales trudną konstrukcje. Najwazniejsze aby klejac kolejny model starac sie uniknac bledow popelnionych w poprzednim. Staraj sie dokladnie spasowywac 2 sasiednie wregi - jesli jest cos nie tak to scisnij je razem i delikatnie przeszlifuj papierem sciernym. Musza byc identyczne.
Widac, ze ostatni segment z szachownica przesunales zbyt nisko (stad ta szpara na gorze). Wręga z zaznaczonym przez Ciebie czerwonym okręgiem prawdopodobnie wymagala zaoblenia. A co do noska smiglowca, byc moze nie potrzebne jest az tyle naciec. Ja bym ciąl co 2 kreske i sklejal od spodu wikolem. Czasami takie noski dobrze jest wyprofilowac wstepnie od spodu jakims zaokraglonym przdmiotem (ja w ponizszej burcie Eugena profilowalem to pirscionkiem z jakims kamieniem zony.

Ale spoko, moj pierwszy model nie umywal sie do Twojego. Czekam na dalsza relacje z budowy...

pzdr
Kemot

 
30-04-03 12:11  Re: [budowa] Mi-2 z MM
remidr 

 

ja też jako "zielony modelarz" wyszedłem z zalozenia że nic nie szpachluję nie wyjdzie to trudno , świat się nie zawali, biorę następny i zastanawiam się co i dlaczego nie wyszło. A powiem że szpary i niedoładności wychodza mi wieksze niż Tobie . Jejku poczatki zawsze są trudne. Mam frajde z tego ze sklejam . (równowaga formy i treści)

remik
---------

"Chodzi tu o to aby giętkie palce skleiły wszystko , czego oczy nie widzą, a pomyśli głowa."

 
30-04-03 23:06  Re: [budowa] Mi-2 z MM
Drewal   

Jak na poczatek to nie najgorzej. Niestety na zdjeciach widac raczej Twoje bledy, a nie opracowania.

Kadlub modelu nie jest wykonywany metoda wrega do wregi tylko na zakladke wiec za Chiny Ludowe nie powinny wyjsc takie szpary (wiem bo dzis sprawdzilemtego Mi-2 w akcji). Linia kamuflazu nie powinna byc zadnym wyznacznikiem, a biale plamy latwo jest zaretuszowac.

Nos smiglowca jest nie za bardzo udany co wynika z malego wkladu w jego uformowanie, ja wykonuje takie elementy na gumce "myszce", poprzez koliste ruchy kulistej koncowki (cos jak napisal Kemot, tyle, ze ja z braku zony ;-) stosuje koncowki pedzli, olowkow i inne).
Co do szfow Frankensteina w elemencie 19 to nalezalo wyciac te zabki tak aby nie bylo widac czarnej farby, o tym chyba pisal Ci Batonus w odpowiedzi na Twoje pytanie. Teraz pozostaje jedyni zamalowac to miejsce.

Jezeli chodzi o elementy z podwojnymi wregami, tutaj (Mi-2) ogon, a w nim wregi 6 i 7, 7a i 8, najlatwiej jest to wykonac w nastepujacy sposob: bardzo dokladnie uformowac cz. 28 i 29 tak aby mialy kasztalt odpowiadajacy koncowemu, nastepnie skleic je za pomoca sklejek, w srodek wstawic wregi i zobaczyc jak calosc pasuje do siebie (z pewnoscia bedzie trzeba doszlifowac wregi tak jak to opisal Kemot), skleic i gotowe.

Co do symetri i zwichrowania kadluba to wregi sa chyba "ciut" krzywe juz w wycinance, byly chyba kreslone od reki. Identyczne zwichrowanie wyszlo w moim tyle, ze w pore sie zorientowalem i calosc skorygowalem. Z pewnosci uda Ci sie to zamaskowac elementai oslon silnika.

Czekam na dalsze zdjecia z postepow w pracy.

 
03-05-03 23:10  Re: [budowa] Mi-2 z MM
Akavel (Fur.) 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Eh, czyli jednak nie jestem genialny ;P
Dzieki wielkie za komentarze!
Chcialbym jednak poprosic jeszcze o wytlumaczenie paru pojec:
Kemot: o co chodzi z tym wyobleniem?
Drewal: na zakladke to chyba, jak jedna czesc ma zachodzic na druga? a tu pomiedzy segmentami bylo po jednej wredze + paseczek, na ktory chyba nalezalo nakleic sasiednie el. poszycia, ktore wtedy byly na styk?
Szwow balem sie troche tak wycinac, bo na jednej "probnej" kopii pocialem, i potem mi sie to wszystko paletalo, zachodzilo i w ogole nic mi z tego wyjsc nie chcialo - byc moze to po prostu brak wprawy, doswiadczenia, albo zwyczajnej cierpliwosci. Widze natomiast z Waszych wypowiedzi, ze chyba powinienem byl rzeczywiscie bardziej poprofilowac.

ogon - skleic za pomoca sklejek? tzn. "skrzydelek" wzdluznych? a jak potem wstawiacie wrege do wezszego konca? z tym wlasnie mocno sie mordowalem w czesci 27 (wrega 6) i chyba i tak jest zle (moze mi niezbyt pasowac do 7...)

Jeszcze raz dzieki za uwagi, tak podbudowujace, jak i slusznej konstruktywnej krytyki ;P
Za pare dni maturka, a potem ustne, wiec bede mial troche przestoju, ale ogolnie chcialbym te maszynke wykonczyc ;P

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024