Andrzej
Na Forum: Relacje w toku - 3 Relacje z galerią - 1 Galerie - 1
|
Gdańsk, 18.12.2006
KOMUNIKAT KOŃCOWY
Zgodnie z zapowiedzią w dniu 17.12.2006 w Spółdzielczym Domu Kultury Gdańsk Morena odbył się KONKURS MODELI KARTONOWYCH I PLASTYKOWYCH O MEMORIAŁ TADEUSZA RACKIEGO. Organizatorzy zostali mile zaskoczeni nadspodziewanie wysoką frekwencją, znacznie wyższą niż to wynikało z uprzednich zgłoszeń. W konkursie wzięło udział 152 modele 38 modelarzy (i jednej modelarki) przybyłych z bliska, z daleka -Człuchów, Inowrocław – i z bardzo daleka - Wołów k. Wrocławia.
Zgodnie z przyjętą zasadą komisja wybierała i oceniała kolejność trzech najlepszych modeli w każdej klasie. Wiele modeli przedstawiało najwyższy poziom kunsztu modelarskiego, co nie ułatwiało pracy jurorom. W związku z małą liczbą lub brakiem modeli zaistniała konieczność łączenia niektórych klas, natomiast zgłoszono nie przewidziane wcześniej dioramy, które sklasyfikowano w oddzielnej klasie.
Komisja sędziowska w składzie:
1.Sędzia główny
- Stefan Maciejewski kl. M
2. Sędziowie
- Jan Bąkała kl. III – dioramy, figurki
- Grzegoż Brożyna kl. II – pojazdy
- Paweł Gałkowski kl. II – samoloty
- Andrzej Łopatniuk kl. II – dioramy, figurki
- Krzysztof Pawlik kl. II – samoloty
- Mirosław Skwiot kl. II – budowle
- Grzegorz Staniucha kl. III – budowle
- Andrzej Truszkowski kl. III – okręty
- Andrzej Włodarski kl.II – okręty
- Mirosław Zbrzeżny kl. II – pojazdy
dokonała wyboru i ustaliła kolejność w klasach:
Samoloty (S):
-S1a-Karton-junior
I – Łukasz Pniewski, „Wielbłąd” Turzany – Heinkel
II – Julian Szczukowski, „Wielbłąd” Turzany - Szawrow
III – Robert Walczak, „Wielbłąd” Turzany – PZL P11c
-S-Karton-senior
I – Jan Bąkała, „Delfin” Gdańsk – PZL P37b Karaś
II – Łukasz Karczyński, „Rubin” Toruń – Fokker E-III
III - Jan Bąkała, „Delfin” Gdańsk – A10 Thunderbolt II
-S-Plastyk-młodzik
I – Adam Geniusz, Gdańsk – P-51B Mustang
II - Adam Geniusz, Gdańsk – D4Y Suisei (Judy)
III – Dawid Błasiak, KM Człuchów – OH-1
-S1-Plastyk-senior
I – Jerzy Flisikowski, Gdynia – Curtiss P-40 E
II – Jarosław Geniusz, Gdańsk – Supermarine Spitfire Mk-1A
III - Jerzy Flisikowski, Gdynia – North American P-51 B Mustang
Okręty (O):
-Oa – Karton-senior
I – Paweł Styczyński, Gdynia – NASTOJCZIWYJ
II – Józef Olesz, Gdańsk – KRAKOWIAK
III – Paweł Styczyński, Gdynia – STAVENES
Pojazdy (P):
-Pka-Karton-senior
I – Mariusz Głowacki, Gdynia – parowóz Ol 49-3
II – Marek Kierzkowski, Gdynia – Renault R17 na prowadnicy szynowej
III – Witold Sadowski, Elbląg – Opel Blitz
-Pka-Plastyk-młodzik
I – Kuba Kubiak, Gdańsk – Willys Jeep z naczepą
II – Dawid Błasiak, KM Człuchów - Ford Mutt
III – Wojciech Koziara, KM Człuchów - Horch & Flak
-Pka-Plastyk-junior
I – Jakub Wegner, KM Człuchów - Katiusza
II – Jakub Koziara, KM Człuchów - BMW & sidecar
III – Jakub Wegner, KM Człuchów - SdKFz 233
-Pka-Plastyk-senior
I – Krzysztof Pawlik, „Delfin” Gdańsk – Dodge
II - Jerzy Flisikowski, Gdynia – GMC DUKW
III - Jerzy Flisikowski, Gdynia – Ford GPA
-Pkb-Plastyk-młodzik
I – Dawid Błasiak, KM Człuchów - Landrover
II – Wojciech Koziara, KM Człuchów - Opel Blitz & Pak 40
III - Dawid Błasiak, KM Człuchów - jeep
-Pkb-Plastyk-junior
I – Marcin Sadowski, KM Człuchów - Schwimmwagen
II – Marcin Sadowski, KM Człuchów - SdKFz 234 „Puma”
III – Krzysztof Szybakowski, KM Człuchów - Quad z przyczepą
-Pga-Karton-senior
I – Piotr Kubiak, Gdańsk – STUG III F
II – Mateusz Iszczek, Wołów – T 72 M1
III – Marcin Owsiński, Sztutowo – BT 2
-Pga-Plastyk-młodzik
I - Wojciech Koziara, KM Człuchów - M 113 & Vulcan
II - Wojciech Koziara, KM Człuchów - Jagdpanther
III - Kuba Kubiak, Gdańsk – T 34-76
-Pga-Plastyk-junior
I – Jakub Koziara, KM Człuchów - M4 Sherman
II - Marcin Sadowski, KM Człuchów - Halftruck
III - Jakub Wegner, KM Człuchów - Flak 4x20 auf PzKpfw II
-Pga-Plastyk-senior
I – Piotr Kubiak, Gdańsk – Panther Ausf A
II - Piotr Kubiak, Gdańsk – T 34-85
III – Michał Kaliszczak, Gdańsk – Kõniggstiger
-Pgb-Plastyk-młodzik
I – Krzysztof Wiśniewski, Gdańsk – Tiger I
II - Krzysztof Wiśniewski, Gdańsk – Merkava
III - Wojciech Koziara, KM Człuchów - Kettenkraftrad
-Pgb-Plastyk- junior + senior
I – Krzysztof Gebler, Gdynia – Panther
II - Jakub Koziara, KM Człuchów - Mk-1
III - Jakub Koziara, KM Człuchów - Patton
Budowle (B):
-B-Karton-junior
I – Natalia Szczukowska, „Wielbłąd” Turzany – kościół Gryfino
II - Jakub Koziara, KM Człuchów - latarnia morska Ustka
II ex equo - Jakub Wegner, KM Człuchów - latarnia morska Kołobrzeg
Figurki (F):
-F-Plastyk-senior
I - Michał Kaliszczak, Gdańsk – SS-Sturmmann
II - Michał Kaliszczak, Gdańsk – SS-Schűtze
III - Michał Kaliszczak, Gdańsk – Oberfeldfebel
Dioramy (D):
-D-senior+junior
I – Sylwester Surowiec, KM Człuchów - ruiny wieży
II - Sylwester Surowiec, KM Człuchów - bunkier
III - Jakub Wegner, KM Człuchów - SdKFz 232 & Pak 40 & 11 żołnierzy
MEMORIAŁ TADEUSZA RACKIEGO, główne trofeum za najlepszy model Konkursu, komisja po dyskusji przyznała większością głosów Janowi Bąkale z „Delfina” Gdańsk za kartonowy samolot B-17.
W konkursie współzawodniczyło wprawdzie wiele modeli na najwyższym poziomie, jednak B-17 oprócz precyzji wykonania nie miał sobie równych pod względem mechanizacji systemów, waloryzacji i wyposażenia w detale, z których niektórym można się było przyjrzeć jedynie na powiększonych fotografiach z dokumentacji budowy modelu.
Uroczystość wręczenia nagród i zakończenia spotkania została uhonorowana obecnością wdowy po naszym Patronie, Pani Stefanii Rackiej, która wygłosiła kilka ciepłych słów pod adresem zebranych.
Wystawę w trakcie jej trwania odwiedził Dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku
dr inż. Jerzy Litwin, który wręczył kilka pamiątkowych drobiazgów dla uczestników.
W imieniu Zawodników i Klubu Modelarskiego „Delfin” chciałbym wyrazić podziękowanie osobom i instytucjom, których wsparcie finansowe i rzeczowe umożliwiło zorganizowanie całej imprezy:
1.Zarządowi LWSM Morena i kierownictwu Domu Kultury, reprezentowanemu na spotkaniu przez Pana Krzysztofa Polkowskiego, za bieżące zaspokajanie potrzeb klubu i dodatkową dotację na potrzeby konkursu i wystawy;
2.Panu Sławomirowi Czołczyńskiemu i Wydawnictwu JSC za umożliwienie zakupu większej liczby modeli kartonowych ze znaczną bonifikatą na rzecz puli nagród (co zresztą czyni dla Klubu „Delfin” regularnie);
3.Panu Leszkowi Szczypińskiemu ze sklepu modelarskiego „ISKRA” w Gdańsku Wrzeszczu za nieodpłatne przekazanie zestawów modeli plastykowych i kartonowych na nagrody;
4.Panu Adamowi Jarskiemu z Wydawnictwa AJPress za nieodpłatne przekazanie monografii lotniczych i okrętowych na nagrody.
|