BUDOWLE, UMUNDUROWANIE, BROŃ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Budowle, umocnienia, umundurowanie, broń osobista, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
03-10-06 18:24  Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Pomimo, że głównie zajmuję się modelarstwem okrętowym to jednak na 2 miejscu to architektura obronna. Zbieram materiały nt historii, budowy, plany, itp zamków krzyżackich. To wspaniałe budowle i to nie tylko Malbork. Mam w swojej kolekcji nawet sklejone dwie makiety - zamek w Gniewie z GPM i zamek w Radzyniu Chełmińskim, wydawnictwo Herbix (chyba już nie istnieje). Ten ostatni model jest bardzo efektowny bo wykonane są ostrołukowe krużganki na dziedzińcu, każde okno posiada wykonane rozglifienie, nawet okienka na gankach strzelniczych tuż pod okapem dachu posiadają uplastycznione wgłębienia. Nie wspomnę o uplastycznieniu wspaniałych szczytów z rozglifionymi ostrołukami wewnątrz i sterczynami z wykananymi żabiankami (tak to się chyba nazywa o ile pamiętam), przejazd bramny również z uplastycznionymi elementami blend oraz krenelaż parchamu. Nad całością góruje donżon. Szkoda, że nie mam aparatu cyfrowego bo możnaby umieścić zdjęcie.
Wiele obiektów jest zniszczonych ale istnieją opacowane ich rekonstrukcje i to też byłby ciekawy temat dla miłośników architektury obronnej. Co byście np powiedzieli o makiecie rekonstrukcji zamku krzyżackiego w Królewcu, stan przed wojną 13-letnią? Chyba wtedy Malbork miałby konkurencję...

--
Sven

HMS Ark Royal

 
03-10-06 18:32  Re: Makiety zamków krzyżackich
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Sven,a gdzie mieszkasz?
Może w pobliżu jest ktos z Forum dysponujący aparatem?

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
04-10-06 22:25  Re: Makiety zamków krzyżackich
Paweł 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 7


 - 4

Sven wysłałem Ci wiadomość na skrzynkę.

--
Pt-47

 
04-10-06 23:47  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Jestem z Wrocławia ale nikogo z Forum nie znam osobiście.
Paweł, na razie nic nie doszło...

--
Sven

HMS Ark Royal

 
05-10-06 17:20  Re: Makiety zamków krzyżackich
Tommoz 

 

He, he ;-)
Nikogo nie znam ... cześć Janusz ;-)
Wiem, że to Ty ... ;-)

Pozdrawiam.

 
05-10-06 17:42  Re: Makiety zamków krzyżackich
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Aleś teraz zasunął bombę;-). O WAKu nie słyszaleś?
Dopiero co, w sobote 20 ludzi z Wroclawia spotkalo sie w barze "U Misia".
Napisz na priv swój adres domowy, moze cos zaradzimy :-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
05-10-06 18:12  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

No tak, jaki ten świat mały a wszystkie drogi prowadzą do Wrocławia, nawet Oleśnicę widać z mojego okna ;) Myślę, że będzie można jakoś cyfer-kamerę wynaleźć i moje katronowe ustrojstwa pojawią się tutaj. A na WAK już się wybieram.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
06-10-06 04:19  Re: Makiety zamków krzyżackich
wojtan   

Sven, jesli proponujesz nam relacje z budowy zamku w Krolewcu, to ja Cie goraco do tego namawiam. Na podstawie czego chcesz zrobic ten model? Pytam, bo nie wiem jaka dokumentacja zachowala sie po tym zamku. Czy sowieci zanim go dobili zrobili jakas inwentaryzacje? Pozdrawiam.

--

 
06-10-06 12:15  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Conrad Steinbrecht w XIXw przeprowadził dość szczegółową inwentaryzację tego obiektu, posiadam niektóre rysunki i plany. Przeprowadził też wykopy archeologiczne odsłaniające założenie Zamku Wysokiego, który został zrujnowany podczas wojny 13letniej. Na podstawie tych badań dokonał rekonstrukcji całego założenia na stan przed wybuchem tej wojny. Zamek królewiecki jednak był tak potężny że po jej zakończeniu odbudowano go, za wyjątkiem czworoboku Zamku Wysokiego, siedziby komtura. Zamek Średni z pałacem wielkiego mistrza przetrwał jednak i zachował się z pozostałym założeniem aż do 1945r. Pozostały z tego liczne zdjęcia w tym także wnętrz ze wspaniałymi sklepieniami w komnatach.
Aż do lat 60tych ub wieku stały ściany magistralne budowli ale ponieważ Sowieci urządzili sobie na terenie ruin poligon wszystko zostało wysadzone w powietrze. Na terenie zamku zbudowali koszmarne betonowe gmaszysko, tzw Dom Sowietów. Ciekawe, czy zachowały się w ziemi przynajmniej resztki fundamentów zamku.
Temat poruszam jako interesujący do podjęcia przez któregoś z wydawców. Jeżeli chodzi o mnie to mógłbym podjąć się zbudowania modelu tego zamku i wcale nie jest wykluczone, że kiedyś to zrobię bo na podstawie materiałów zachowanych jest to możliwe.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
06-10-06 19:10  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

A tymczasem parę zdjęć zamku przed zburzeniem..i w czasie niszczenia.

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:K%C3%B6nigsberg_Castle.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:K%C3%B6nigsberg_Castle_courtyard.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Kr%C3%B3lewiec_zamek-dziedziniec.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Kr%C3%B3lewiec_zamek-brama.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Wysadzenie_zamku_w_Kr%C3%B3lewcu2.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Wysadzenie_zamku_w_Kr%C3%B3lewcu.jpg

--
Sven

HMS Ark Royal

 
17-10-06 08:12  Re: Makiety zamków krzyżackich
wojtan   

Sven, co Cię powstrzymuje przed rozpoczęciem budowy modelu tego zamku? Brakuje Ci deklaracji któregoś wydawcy na wypuszczenie tego modelu?
A sowietów pokarało za zniszczenie zamku - nie skończyli tego Domu Rad, bo zaczął im sie rozłazić i teraz ich straszy ponurym betonem. Postawili sobie pomnik socjalistycznej megaglupoty.

 
17-10-06 12:36  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Za dużo modeli mam w planie do zrobienia w najbliższym czasie więc Królewiec czeka sobie, podobnie jak wiele innych zamków krzyżackich równie okazałych. A do tego ograniczone miejsce w moim mieszkaniu, może trzeba będzie się zastanowić nad miniaturami. Na razie gromadzę wszelką dokumentację nt zamków krzyżackich a w szczególności najnowsze wyniki badań archeologicznych z innych obiektów które pozwalają poznać lepiej rozplanowanie zamków nie istniejących, ich detal architektoniczny. Taki np zamek w Elblągu, siedziba Wielkiego Szpitalnika był też dość rozległy. Niemcy w wykopach archeologicznych znaleźli np resztki portalu głównej budowli, które świadczą, że był on równie bogato dekorowany jak Złota Brama na Zamku Wysokim w Malborku.
Ale biorąc pod uwagę tylko rewelacyjne rysunki inwentaryzacyjne i plany Conrada Steibrachta wykonane w XIXw z większości zachowanych zamków można by na tej podstawie wykonać nie jeden bardzo dobry model. Porównywałem je z rysunkami z PKZ na przykładzie zamku w Świeciu, wyglądają o wiele lepiej.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
23-11-06 12:18  Re: Makiety zamków krzyżackich
el_draco 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Witam
Jako, że jestem z pochodzenia Pomorzakiem (ale zasiedziałym we Wrocku) jestem żywo zainteresowany tematem zamków krzyżackich.
A tak szczególnie to interesuje mnie zamek w Człuchowie.
Ruiny znam na wylot. Bawiłem się w nich całe dzieciństwo ale wstyd się przyznać nie wiem jak to zamczysko wyglądało w okresie świetności.
Masz jakieś materiały na temat tego zamku lub odsyłacze do źródeł?
Byłbym wdzięczny za info.
Pozdrawiam
M

 
23-11-06 15:37  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Mam rysunki inwentaryzacyjne Conrada Steibrechta wraz z rekonstrukcją nie istniejących partii murów zamku wysokiego - rzuty elewacji, plan generalny, przekrój donżonu wraz z kondygnacjami piwnicznymi, oraz rekonstrukcję całego założenia narysowaną w 3D. Jest też bardzo efektowna współczesna rekonstrukcja 3D w wielkim formacie (A3), później podam tytuł książki, monografii albumowej o zamkach krzyżackich, którą posiadam. Tam są niemal same wielkoformatowe rekonstrukcje większości zamków krzyżackich. Jest w ogóle dużo książek nt zamków krzyżackich, gdzie można znaleźć sporo ciekawego materiału. Obecnie zamek wysoki w Człuchowie ma zbudowany w stylu neo-gotyckim w XIX na jednym skrzydle obiekt który służył początkowo jako kościół. Zamek w Człuchowie był jednym z najbardziej rozległych i największych budowli Państwa Zakonnego bo oprócz zamku wysokiego posiadał zamek średni i przedzamcza, a wszystko otoczone wieloma pierścieniami fos.

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (23-11-06 15:39)

 
23-11-06 22:35  Re: Makiety zamków krzyżackich
el_draco 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Dzięki Sven za odpowiedź.
Właśnie dlatego, że ruiny Człuchowa są takie rozległe ciekaw jestem jak wyglądała całość.
Jak już pisałem bawiłem się tam nie raz i byłe fosy, teraz już tylko zagłębienia w ziemi znam dobrze. Podobnie jak pobliskie jeziora, które naturalnie broniły zamek.
Pilnie zatem czekam na Twoje wskazania do źródeł.

M

 
24-11-06 21:45  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Polecam:

[1] C. Steinbrecht, "Die Ordensburgen der Hohmeisterzeit in Preussen", Berlin 1920

[2] Janocha Henryk W. "Badania archeologiczno-architektoniczne na terenie zespołu zabudowań zamku człuchowskiego w 1964r", Materiały Zachodnio-Pomorskie, s.572-576

oraz rysunek z rekonstrukcją 3D całości założenia:

[3] M. Klat, J. Mykowski, "Krzyżackie tajemnice", Oficyna Pomorska, Gdańsk

--
Sven

HMS Ark Royal

 
28-11-06 13:40  Re: Makiety zamków krzyżackich
el_draco 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Sven wielkie dzięki.
Poszperam i poszukam wskazanych przez Ciebie pozycji.
Pozdrawiam
M

 
29-01-07 20:53  Re: Makiety zamków krzyżackich
Bartek1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jak coś o Malborku to pisz na e-maila, odpowiem.

 
10-02-07 15:59  Re: Makiety zamków krzyżackich
orłoś   

Witajcie od lat zajmuję sie zbieraniem materiałów i rekonstruowaniem zamków krzyżackich. Kilka moich rycin jest na allegro .Wejdźcie w moije aukcje i zobaczycie kilka wizualizacji.. między innymi zamek w Człuchowie. Mój nick to orlos52



Post zmieniony (10-02-07 15:59)

 
10-02-07 23:15  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Piękne rekonstrukcje. Myślę, że przydałaby się druga część wspomnianego wydania albumowego M. Klata i J. Mykowskiego. A tak jak widzę ich autor publikuje na razie na Allegro. Szkoda to tak sprzedawać, może przydałoby się pomyśleć o zaprojektowaniu np. modelu kartonowego jednego z obiektów?

--
Sven

HMS Ark Royal

 
11-02-07 10:27  Re: Makiety zamków krzyżackich
orłoś   

Nie wiem czy bym podołał. By projektowac modele kartonowe, trzeba znać przynajmniej podstawy geometrii wykreślnej (tak mi sie zdaje), a ja niestety nie jestem z wykształcenia architektem. Mogę za to Svenowi wysłać na priwa skany 15-tu narysowanych ostanio zamków. Piszesz, że szkoda wystawiać na allegro. Życie jest brutalne i nieraz trzeba po prostu spróbować zarobić kilka groszy, a na razie chętnych wydawców brak.

 
11-02-07 11:16  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Z tych rekonstrukcji dałoby się stworzyć np. rzuty fasad i elewacji, niejako dokumentację konstrukcyjną obiektu w skali. Od takiej dokumentacji do modelu już tylko krok, bo mając wszystko rozrysowane można stworzyć konstrukcję modelu. Te rysunki byłyby bardzo pomocne dla projektanta.
Wydawcy modeli kartonowych mają zazwyczaj swoich "etatowych" projektantów, a modele budowli też przecież ukazują się co jakiś czas, np ostatnio kościół w Porąbce. Warto byłoby skontaktować się z jednym z wydawców bo im nierzadko brak ciekawych tematów, a projektant to tylko odtwórca obiektów które może zobaczyć, udokumentować na podstawie planów i zdjęć. Temat może być taki, na którym na pewno da się zarobić, np. zamek w Królewcu i to nie tylko na eksport do Niemiec.
Myślę, że zainteresowanie sztuką architektury jest nikłe, dlatego reprodukcje rekonstrukcji nie znajdą wielu nabywców.
Modelarstwo kartonowe to jedna z możliwości by to się zmieniło, tą drogą można dotrzeć do o wiele szerszego grona odbiorców w bardzo szerokim zakresie wiekowym, od młodzieży zaczynając.
Chętnie zobaczę Twoje rekonstrukcje, z jakich materiałów korzystasz przy ich opracowywaniu? Z tego co widziałem na Allegro, oraz we wspomnianej monografii te rysunki bardzo nawiązują do romantycznych rekonstrukcji Steinbrechta.
Do dwóch obiektów (zamieszczonych w monografii), zamku gdańskiego, oraz zamku w Toruniu możnaby mieć zastrzeżenia. Pierwszy obiekt nie zachował się i nie znamy nawet jego rozplanowania więc rekonstrukcja to tylko czysta fantazja. Zamek toruński to nawiązanie do błędnego rysunku Steibrechta. Ten badacz niemiecki nie znał całego, prawdziwego rozplanowania zamku, dopiero w latach 60tych ub wieku odkopano mury domu konwentu i poznano jego prawdziwe rozplanowanie. Na tej podstawie Arszyński stworzył naukową rekonstrukcję 3D. Najwięcej uwag mam do danskeru zamku toruńskiego, zwieńczenie czterech jego naroży wieżyczkami z piramidowymi kopułkami i krenelażem to już przesada. Takie wieżyczki mogły flankować skrzydła głównej budowli a nie wieżę latrynową. Ale znowu, to prawdopodobnie zasugerowanie się Steinbrechtem.
Nie mniej jednak te rysunki są efektowne.

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (11-02-07 12:38)

 
11-02-07 18:00  Re: Makiety zamków krzyżackich
orłoś   

Jeśli mowimy o zamku w Gdańsku, to po ostanich wykopaliskach wiemy już o nim całkiem sporo. Np. umiejscowienie donżonu zlokalizowano dokładnie w tym miejscu w którym ja go umiesciłem. Była to w pewnym sensie intuicja, bo wyczytałem, że rozpalano na nim ogień w nocy i pełnił rolę pierwszej latarni morskiej. Podczas odkrywki murów znaleziono fundamenty donżonu i - były w narożniku północno -wschodnim. Kaplica zamkowa powinna sie znajdować w narożniku południowo wshodnim, kapitularz w tym układzie w południowo zachodnim. Reszta jest oczywiście fantazja oparta na wyglądzie typowego zamku konwentualnego, ale wpisanego w konkretny teren i konkretny czas budowy. Zaczęto go budować w tym samym roku Gniew. Zamek w Toruniu zgadzam sie z Tobą w 100% , że Dansker nie miał takich wieżyczek, nie był też oktagonalny w górnej części. W następnych moich pracach wygląda zupelnie inaczej. Moje wizje są oczywiście wizjami kogoś, kto chciałby by te zamki tak właśnie wyglądały i są to wizje marzyciela.
Staibrecht też był marzycielem, któremu dano możliwość realizacji swego mażenia i nie przeszkadzano mu w tym zanadto. Cały Malbork Stainbrechta jest Jego wizją zamku i tak na prawdę jest to zamek w większości datalu neogotycki , ale dzisiaj nikt poważny nie ma wątpliwości, że zrobił On kawał dobrej roboty konserwatorskiej, nie jak np w Działdowie zmarnowano szansę i pieniądze . (W Golubiu zresztą też)/. Może ktoś kiedyś zrekonstruuje Człuchów, chociaż bryłę zamku wysokiego , wyburzając pseudo gotycka kaplicę (która ma nawet inną cegłę niż gotycka, chociaż większą od zwykłej maszynowej). Na pewno była by to dla reginu nie lada atrakcja.



Post zmieniony (11-02-07 23:13)

 
12-02-07 09:18  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Pamiętam, jak jeszcze kilka lat temu rozmawiałem z dyrektorem Muzeum Archeologicznego, panem Henrykiem Panerem na temat zamku gdańskiego. Pytałem się o podjęcie systematycznych badań prowadzących do odsłonięcia założenia zamku. Jakieś badania wtedy były w toku, był taki projekt "podziemnego miasta" czyli odsłonięcie wszystkiego co można na terenie Zamczyska. Tylko jest to teren w zasadzie zabudowany. Wyraziłem wtedy nadzieję, że może zostanie odsłonięty donżon i jak widać spełniło się.
Zebrałem w zasadzie niemal wszystko co się dało z okruchów badań wykonywanych w l. 60tych i wynika z nich, że odsłonięto min. przejazd bramny głównej budowli, studnię, odcinek murów zamku wysokiego i parchamu. Jak zobaczyłem plany tych murów to byłem zaskoczony - grubość ławy fundamentowej muru magistralnego domu konwentu wynosiła ponad 8m, zbudowana z potężnych głazów polodowcowych. Póżniej jeszcze na przedzamczu odsłonięto narożnik jakiegoś budynku z wieżyczką prostokątną. Po wykonaniu planów i zdjęć narożnik ten zasypano. W l. 80tych odsłaniano jakieś odcinki murów przy okazji remontu kamienic, ale w zasadzie dopiero teraz jak widzę coś się zaczęło dziać przy zamku gdańskim. Mam nadzieję, że to co jest teraz odkrywane nie zostanie tak jak kiedyś zasypane i zapomniane, oraz że zapoczątkuje regularne badania, dzięki którym poznamy pełny plan przynajmniej głównej części budowli.

Co do rekonstrukcji to nie jestem zwolennikiem odbudowywania obiektów juz dawno nie istniejących, to przecież tworzenie przybliżonej makiety w skali 1:1. Jestem za odkrywaniem murów i fundamentów ukrytych w ziemi, ich konserwacją, restauracją i uzupełnianiem substancji oryginalnej tylko w ograniczonym zakresie, tak żeby można było uczytelnić np. całe założenie obiektu. Niekiedy możnaby pokusić się o rekonstrukcję piwnic ale nic ponadto. Zamki istniejące natomiast nie potrzebują rekonstruowania na wzór XIX wiecznych wizji Vilolet le Duca, wyburzania substancji "nie stylowych", ale właśnie takiej konserwacji, która zabezpieczyłaby je przed dewastacją, całkowitym zniszczeniem. Jestem np. pod wrażeniem tego co robi małżeństwo konserwatorów, które kupiło zamek w Morągu. Coś pięknego, proszę zobaczyć.

Zgadzam się jednak że te początki romantycznej konserwacji zamków krzyżackich były czymś bardzo pozytywnym, dzięki czemu już kolejne pokolenia badaczy i miłośników tych obiektów nie pozwalają na ich całkowite zapomnienie i zniszczenie.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
21-02-07 23:29  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Niestety nie odkryto żadnego donżonu zamku gdańskiego. Rozmawiałem z panią kierującą wykopaliskami w ostatnim czasie. Teren badań objął tylko rejon baszty Łabędź, gdzie oprócz fundamentów kamienic z XVII-XIXw odsłonięto narożnik kamiennych fundamentów jakiejś budowli zamkowej znany już z badań w l. 60tych, czyli nic nowego. Jedyna różnica to że teraz może nie zostanie to zasypane jak kiedyś. Jest to budowla wchodząca w skład przedzamcza a nie domu konwentu, który należy lokalizować w rejonie ulic Rycerskiej i Czopowej, czyli kawałek dalej. Z informacji uzyskanych dowiedziałem się, że badania prowadzone w tamtym rejonie wykazały istnienie tylko tzw. "negatywu" fundamentów zamku wysokiego, to znaczy ślad w ziemi bo nawet i je rozebrano. Teren zamku po jego zburzeniu był traktowany jako cegielnia i rozbierano dosłownie wszystko co się dało. Następnie teren zabudowano kamienicami i jeśli są jakieś ślady po zamku głównym to może na niektórych odcinkach i to bardzo głęboko, 2-3m od poziomu obecnego gruntu zanotowano jak na razie większość nowych odsłoniętych reliktów zamku. Natrafienie na nowe ślady budowli to chyba tylko przy okazji gruntownych remontów kamienic lub ulic w ich rejonie.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
24-02-07 22:36  Re: Makiety zamków krzyżackich
orłoś   

Coś ta Pani mówi o zupełnie innym miejscu. W 2004 roku prowadzono wykpaliska wzdłuż ulicy Rycerskiej. Wykopano cała grubość muru zamku wysokiego sciany wchodniej , rozkopano parcham w którym były relikty drewnianego wału grodowego i właśnie fundamenty wieży narożnej, dużo większej niż typowe narożne wieżyczki. NIe jestem archeologiem i takiej mi udzielono wtedy informacji, ale teren wykopu dokładnie sobie obejrzałem i wyraźnie było widać fundament zamku i fundament parchamu. Skrzydło wschodnie zamku było dokładnie pod ulicą Rycerską a pólnocne pokrywało sie z mnij wiecej z ulicą Czopową. Wykop jest niezasypany do dzisiaj tylko nakryty folią.Ostatni raz byłem tam pod koniec lata. Był pomysł miasta by wyeksponować te odkrywki i zrobić skansen archeologiczny. Nie wiem na jakim etapie jest w tej chwili , bo coś też wyczytałem o planowanej jakiejś wielkij budowie w tym miejscu. Co do Baszty łabęź są dwie hipotezy, że należała jeszcze do systemu obronnego przedzamcza oraz druga, że była tylko basztą związaną z systemem murów miejskich. Mury przedzamcza są za to w konstrukci budynku restauracji Kubicki , a pod koniec wieku XIX była jeszcze nawet brama.



Post zmieniony (24-02-07 22:44)

 
25-02-07 14:03  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Ta Pani negowała też wykopy Kmiecińskiego z lat 50tych, gdzie właśnie też odsłonięto fragment kamiennej ławy fundamentowej ściany wschodniej (szerokość ławy 8 m)zamku wysokiego, oraz ławę fundamentową parchamu (szerokosć ławy 4m). Ja te wykopy mam "czarno na białym" udokumentowane - plany i przekroje. Nie może to być nic innego jak relikty zamku krzyżackiego, ale cóż nie mnie polemizować. O wspomnianych wykopach w rejonie Rycerskiej nic nie wiedziałem, ale dowiedziałem się przynajmniej że jest publikacja z 2005 r o dotychczasowych badaniach zamku:

A. Gołębiewski "Zamczysko w Gdańsku. Historia i wyniki nowych badań archeologicznych" [w]: Pomorania Antiqua, t. XX, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, 2005.

Spróbuję dotrzeć do tego wydawnictwa bo są to całkiem nowe materiały.

Oprócz wykopów w 2004 r w roku ubiegłym od czerwca do grudnia kopano w rejonie wspomnianej baszty Łabędź. Sama baszta wchodziła pierwotnie w skład przedzamcza zamku krzyżackiego. Podczas jej restauracji w l. 60tych odktyto piwnicy fundament oryginalnej baszty krzyżackiej, tzw baszty Rybackiej, oraz fundament narożnika murów zamkowych. U dołu dzisiejszej baszty Łabędź widać jeszcze fragment łęków baszty krzyżackiej. Była ona zbudowana też na planie okręgu. ale była zwrócona w drugą stronę. Po zburzeniu zamku została przebudowana w drugą stronę i włączona w skłąd fortyfikacji miejskich. Ubiegłoroczne badania na terenie przyszłego hotelu odsłoniły oprócz wspomnianego narożnika także fundament murów zamkowych od strony Motławy. Ten betonowy murek od strony rzeki za basztą Łabędź jest zbudowany na murze zamkowym...

--
Sven

HMS Ark Royal

 
07-08-07 12:34  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (07-08-07 13:19)

 
12-08-07 23:06  Re: Makiety zamków krzyżackich
Cypis   

Witam

Sven piszesz o rekonstrukcjach 3D , gdzie można je obejżeć lub nabyć

Orłoś możesz zamieścić , którąś z Twoich rycin
Cypis

 
13-08-07 11:32  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Jak już pisałem wyżej w wyd. albumowym:

M. Klat, J. Mykowski, "Krzyżackie tajemnice", Oficyna Pomorska, Gdańsk

Jest tam największy zbiór rekonstrukcji 3D zamków krzyżackich jaki ukazał się w naszym kraju. Ich autorem jest właśnie pan Orłoś.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
18-08-07 20:59  Re: Makiety zamków krzyżackich
orłoś   

Kilka widoczków jest na tej stronce.
http://www.zamkipolskie.com/art/art.html

W ogóle strona jest zrobiona profesjonalnie i polecam do oglądania.

 
06-09-07 12:25  Re: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Powinienem mieć niedługo materiały nt obecnego stanu badań archeologicznych zamku gdańskiego. Jeżeli kogoś to by interesowało to postaram się zamieścić streszczenie.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
04-10-07 19:06  Odp: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Na podstawie "Pomorania Antiqua", t. XX "Zamczysko w Gdańsku. Historia i wyniki nowych badań archeologicznych".

Podczas badań archeologicznych w 2002-2003 odkryto przy ulicy Rycerskiej zewnętrzne lico kamiennej ławy fundamentowej zewnętrznego muru magistralnego skrzydła wschodniego zamku wysokiego na dlugości 21,5 m. Niestety nie zachowała się zadna warstwa cegieł, nawet rolki.

W północnej częci ławy fundamentowej odsłonięto kamienne fundamenty północno-wschodniej wieży narożnej zamku wysokiego. Dłudość ławy fundamentowej wieży wynosiła 10.90 m (oś N-S) i wystawała z lica skrzydła na szerokość 5,50 m (oś W-E). Odsłonięta powierzchnia ławy wynosiła 59,95 m2, oraz jej zmierzona długośc i szerokość pozwalają na jej rekonstrukcję do wielkości rzędu 89,65 m2. Takie rozmiary ławy fundamentowej mogły z powodzeniem zapewnić odpowiednią statykę konstrukcji o wysokości rzędu 20-30 m. Z tego powodu jest bardzo prawdopodobne, że to fundament donżonu.

Na wschód od odsłoniętych fundamentów skrzydła wschodniego odkryto fundamenty muru obronnego wyznajaczającego parcham o szerokości 10,90 m, zwężający się w kierunku południowym do 9,60 m.

Jeżeli zestawimy to z badamiami archeologicznymi z lat wcześniejszych na jednym planie to wyłoni się dość zaskakujący, niemal sensacyjny obraz...

Jeżeli bowiem przyjąć, ze odkryte we wcześniejszych wykopach fragmenty partii fundamentowych murów są pozostałościami murów skrzydła wschodniego od strony dziedzińca, okaże się, że szerokość całkowita skrzydła wynosiłaby...aż 17,5-18m co jest wielkością bardzo dużą, znacznie większą od szerokości skrzydeł innych zamków konwentualnych rzędu 13-15m (np. Brodnica, Człuchów, Gniew). Jednak ma to potwierdzenie w przeprowadzonych badaniach georadarowych w wyniku których koncentracje głazów, sugerujące obecność przeciwległych skrzydeł zamku dały ich ponadprzeciętne szerokości rzędu 17 m! (skrzydło pólnocne i południowe).
Także kolejny relikt muru w zachodniej części wykopu obok odkrytego wcześniej muru wewnętrznego skrzydła wschodniego, należy traktować jako relikt krużganka obiegającego dziedziniec zamkowy.

Jeżeli założymy, że odsłonięte także wcześniej w innym wykopie relikty fundamentu są pozostałościami po murze zewnętrznym skrzydła zachodniego to rozpiętość całej bryły zamku wysokiego w osi W-E sięgałaby, podobnie jak w przypadku zamku elbląskiego, 60m, a nie jak sugeruje rekonstrukcja O. Kloeppela 50-52m. Nie jest wykluczone, że szerokość ta mogła wynosić nawet 63m. Jak widać różnica jest znaczna i burzy to dotychczasowe wizje rekonstrukcyjne.

Także wymiary dziedzińca są inne, niż dotychczas sądzono. Wg badań georadarowych długośąc dziedzińca w osi N-S wynosiła 29.5-33m, a nie jak sądzono dotąd 23-24m.
Nie wiadomo jednak, czy dziedziniec zamkowy był wyznaczony na planie kwadratu, czy prostokąta.

To tyle na temat najbardziej interesujących kwestii poruszonych w artykule. Jest on jednak bardzo obszerny, ponieważ zamieszczono w nim także zestawienie wszystkich dotychczasowych badań nad zamkiem krzyżackim w Gdańsku.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
12-10-07 22:23  Odp: Makiety zamków krzyżackich
orłoś   

To miałem intuicję. Przyznam się bez bicia, że umiejscawiałem od samego początku donżon Zamku Gdańskiego właśnie w tym miejscu. Z jednej strony było trochę nie logiczne ze względu na obronność bramy, która była w skrzydle zachodnim, ale podobno spełniał on rolę pierwszej latarni morskiej w Gdańsku i wtedy mógł mieć palenisko podobne jak donżon człuchowski i być właśnie tak umiejscowiony..
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2ffa34fcb56efb40.html

Gdzie Swen nabyłeś tę publikację?

PS. moje modele (niestety metalowe i strzelające AEG)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ec37541d69d6bb17.html



Post zmieniony (12-10-07 22:28)

 
13-10-07 09:58  Odp: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Umiejscowienie donżonu być może łączy się ze starym przebiegiem koryta Wisły która w XIVw płynęła tuż za fortyfikacjami od strony wschodniej. W XV w odsunęła się znacznie.

Książkę zamówiłem sobie w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku:

http://www.archeologia.pl

Na stronie Muzeum oprócz księgarni są min wykopaliska online, gdzie można zobaczyć zdjęcia z ubiegłorocznych badań w obrębie baszty Łabędź. Odkryto wtedy kamienny fundament kwadratowej wieży zamku krzyżackiego na przedzamczu od strony zachodniej. Myślę, że mogłaby to być wieżyczka flankująca mur parchamowy obiegający zamek wysoki od tej strony.

Twoja rekonstrukcja zamku gdańskiego ma jedną bardzo poważną niezgodność - umiejscowiłeś cylindryczną basztę Rybacką (obecną basztę Łabędź) jako część fortyfikacji miasta. A wg badań z lat 60tych ub wieku ta baszta to część zamku. W podziemiach baszty odkryto narożnik murów zamkowych. Do dziś zachowały się strzępia wyznaczające jednoznacznie, że pierwotne przeznaczenie tej baszty to zamek krzyżacki. Odchodziły od niej od strony północno-zachodniej mury, aż do bramy zamkowej (której u Ciebie nie ma, jest tylko brama bezpośrednio na zamek wysoki, a brak tej od strony miasta - tak, były 2 bramy), a od strony Motławy mury łączyły się z całym ciągiem fortyfikacji zamkowych. Po zburzeniu zamku basztę włączono w obręb murów miejskich i dopiero wtedy Motława oddzieliła basztę od terenów zamkowych. Powieliłeś po prostu błąd badaczy niemieckich, którzy swoje rekonstrukcje opierali tylko i wyłącznie na domysłach i fantazji, bez jakichkolwiek potwierdzeń przez wykopaliska.

Dlatego też polecam:

R. Massalski "Baszta Łabędź w Gdańsku (na tle węzła: Główne Miasto - Stare Miasto - Zamek Krzyżacki - port)", Zeszyty Naukowe Politechniki Gdańskiej, nr 124, Architektura IX, 1968r.

Myślę, że to powinno zasadniczo zmienić Twoją rekonstrukcję zamku od strony Motławy.

A tymczasem czekam na następne materiały nt najnowszych badań zamku gdańskiego, oraz zamku dzierzgońskiego.

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (13-10-07 10:32)

 
13-10-07 14:18  Odp: Makiety zamków krzyżackich
orłoś   

Co do baszty łabędź masz jak najbardziej rację. Opierałem sięna materiałach dostępnych przed rokiem 1990 i na przyjętych wtedy domniemaniach. Na dzień dzisiejszy wygląda mi że Łabędź była raczej półotwartą basteją niekoniecznie zadaszoną, flankująca mur osłaniający fosę od strony miasta.

 
13-10-07 17:15  Odp: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Na podst. wyżej wspomnianej publikacji:

"Oryginalna Baszta Rybacka, której fundamenty odkryto w podziemiach obecnej Baszty Łabędż miała kształt walca o średnicy 9,70 m, ściętego płasko od strony północnej, tj. od wnętrza zamku. Ponieważ jej środek umieszczono na narożniku istniejącego muru obronnego, wystawała ona daleko (3/4 obwodu) na zewnątrz poza jej lico. Była posadowiona na głębokim kamiennym fundamencie. Natomiast północną, płaską część baszty oparto na dużym łęku, przerzuconym pomiędzy dwoma ramionami muru obronnego. Cała niemal dolna partia partia tej baszty, łącznie ze wspomnanym łękiem, zachowała się do dzisiaj jako podstawa "Łabędzia". W najwyższych miajscach sięga ona do wysokości 6,08 m npm. Lico jej zostało stwierdzone na znacznej części obwodu, z wyjątkiem odcinka od strony zachodniej. U dołu w zachowanej partii, baszta nie posiadała żadnych pomieszczeń. Jak wyglądał plan wyższych kondygnacji i ile ich było nie wiadomo.
Jak podaje P. Simson Basztę Rybacką zbudował komtur Henryk von Plauen na początku XVw. Była ona częścią integralną południowo-zachodniego narożnika zamku. Związana z tymi murami fosa, oddzielająca tereny zamkowe od głównego miasta, musiała więc znajdować się po południowej i zachodniej stronie tego narożnika, przecinejąc obecny targ Rybny. Budowa na tym narożniku Baszty Rybackiej na pocz. XVw potwierdza tą tezę, wskazując równocześnie, że był to dla zamku punkt ważny pod względem strategicznym. Sposób usytuowania tej baszty jest też jak najbardziej z takim ustaleniem zgodny. Teza ta nie koliduje rónież z zasadniczymi wynikami badań archeologicznych, a potwierdzona jest dodatkowo wizerunkiem zamku z "Okrętu Kościoła", gdzie właśnie na lewo od cylindrycznej baszty rozlewa się szersza przestrzeń wodna z nabrzeżem portowym u podnóża muru obronnego.

We wszystkich dotychczasowych rekonstrukcjach pomiędzy "Łabędziem" i zamkiem prowadzona była szeroka fosa, niezależnie od drugiej równoległej fosy zamkowej, leżącej bardziej na zachód. Podstawę dla jej przyjęcia stanowiło kilka planów z przełomu XVI/XVIIw. Tymczasem wydaje się oczywiste, że poprowadzenie fosy na bezpośrednim zapleczu muru obronego jest nieuzasadnione (mur byłby niedostępny dla obrońców) i że wobec tego na wspomnianych planach podana jest fosa wykonana już po zburzeniu zamku, a należąca zapewne do umocnień Starego Miasta. Za murem obronnym musiał więc zaczynać się teren międzymurza lub podzamcza. Potwierdza to w pewnym stopniu istnienie w stosunkowo niedalekim sąsiedztwie narożnika (45m) jakiejś większej budowli zamkowej, której część fundamentów została odsłonięta przy ul. Grodzkiej 3 i 4.
[lata 60te ub wieku - osłonięty narożnik z fundamentami wieżyczki i odchodzącymi od niej z obu stron pod kątem prostym fundamentami budynków, prawd. zabudowania parchamu zamku wysokiego, zasypane po inwentaryzacji, a nast. wykopaliska z 2006 r - tym razem postanowiono odkrycia nie zasypywać przyp. Sven ;)]

(...)
Fosa pomiędzy zamkiem a miastem mogła być wykorzystywana jako basen portowy dla statków morskich, albo jako kanał dla ruchu łodzi rybackich. Podany na obrazie "Okręt Kościoła" pomost obok Baszty Rybackiej sugerowałby, że mogło tu być miejsce wyładunku towarów, przeznaczonych dla zamku. Należy jeszcze wspomnieć o moście między zamkiem a miastem o którym była mowa w dokumencie lokacyjnym, a który niekiedy sytuowany był przy Targu Rybnym. Słuszniejsze wydaje się umieszczenie go na osi ul. Podwale Staromiejskie, gdzie mógł być bardziej wszechstronnie wykorzystywany. Bezpośredniego połączenia Głównego Miasta z zamkiem nie było, a najbliższa droga prowadziła przez Bramę Zamkową. "

Brama ta była połączona murem biegnącym na północ od Baszty Rybackiej.

Co do teorii nt tego, że baszta Rybacka była basteją to przeczą temu odkrycia - baszty bastejowe były zbudowane na fundamencie otwartym w kształcie litery "U", a odkryty fundament Rybackiej to figura pełna, koło ścięte od strony zamku, więc baszta musiała być zamknięta ze wszystkich stron. Na obrazie "Okręt Kościoła" jest ona przedstawiona także jako zadaszona, zresztą nie ma żadnych podstaw by twierdzić, że była dachu pozbawiona.

Na koniec dodam jeszcze, że prawdopodobnie Krzyżacy wcześniej zbudowali swój zamek, niż miasto murowane mury obronne.

Postaram sie w najbliższym czasie zamieścić skany planów rekonstrukcji Zbierskiego tego narożnika - stan przed i po zburzeniu zamku.

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (13-10-07 17:27)

 
10-01-08 07:20  Odp: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

W nawiązaniu do przywracania z niebytu zabytków architektury polecam opis i zdjęcia zamku w Morągu.
Czas obszedł się z nim brutalnie zamieniając go w coś co jeszcze niedawno przypominało raczej zrujnowaną chałupę lub szkołę gminną. Został kupiony przez małżeństwo konserwatorów. Po wywiezieniu gór śmieci, oczyszczeniu terenu wokół wyłoniły się fosy i mury. Dzięki temu można było odbudowac dolne partie murów obronnych i 2 baszt narożnych zamku w tym jedną oktogonalną. Na dziedzińcu zamku odsłonięto fundamenty i piwnice nie istniejących skrzydeł głównej budowli. Po zdjęciu części tynku w elewacji ocalałego skrzydła ukazał się XIV wieczny ostrołukowy portal bramny oryginalnego wjazdu (znajdującego się w innym miejscu co obecny, wykuty w czasach nowożytnych), typowy dla zamków krzyżackich. Po zdjęciu tynków ze stropów w ocalałych pomieszczeniach ukazały się renesansowe polichromie na belkowanych stropach...

http://miks.ar.wroc.pl/zamki/zk.htm

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (10-01-08 07:23)

 
07-02-08 12:51  Odp: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Dodatkowe materiały nt badań zamku gdańskiego, które otrzymałem to powtórzenie wcześniejszych, które już opisałem.

Mam już natomiast opracowanie nt badań archeologicznych zamku dzierzgońskiego. Odkryte fragmenty budowli pozwoliły na rekonstrukcję niektórych pomieszczeń (sklepień) piwnic. Bardzo ciekawe założenie - posiadało min. wieloboczny obiekt (kaplica?), który bynajmniej nie jest interpretowany jako donżon. Brak niestety planu generalnego wszystkich odkrytych murów. Badania mają być kontynuowane, aż do rozpoznania całego założenia, a następnie uczytelnienie/rekonstrukcja uzupełniająca fundamentów.


Opis odkrytej substancji:

A. Grud pruski

1. Gród pruskich Pomezanów:

odkryto zwęglone relikty konstrukcji drewnianej, belki i dranice dębowe. Poprzez badanie dendrologiczne datuje się odkrytą substancję na ok. 200 lat przed przybyciem Krzyżaków. Są to relikty grodu pruskiego wzniesionego przez Pomezanów w pierwszej połowie XI wieku. Była to strażnica strzegąca dolinę rzeki Sigure (Dzierzgoń) i osady (liszki) ulokowanej nad jej brzegiem. Osdłonięta konstrukcja ściany słupowej wieży o wysokości ponad 5 m świadczy o jej obserwacyjno-obronnej funkcji. Wieża ta została spalona być moze w czasie walk plamiennych pomiędzy Prusami lub też w okresie próby podporządkowania ziem pruskich królestwu polskiemu w czasach pierwszych Piastów. Odsłonięto także relikty drewnianej chaty.

B. Fortyfikacje zamku krzyżackiego

2. Skrzydło północne zamku:

odkryto podpiwniczoną wschodnią część skrzydła północnego zamku głównego. W piwnicach natrafiono na relikty filarów, oraz drobny detal architektoniczny, np.: zwornik czteroramienny ze sztucznego kamienia, fragmenty rzeźb kamiennych, kilkaset fragmentów detalu w postali żeber sklepiennych, płytki posadzkowe, kształtki ceglane z ościeży okiennych i drzwiowych, itd. Od strony dziedzińca zamkowego odsłonięto kamienno - ceglane fundamenty arkad skrzydła północnego, schody prowadzące do piwnicy skrzydła północnego.

3. Brama wjazdowa:

przy południowo-zachodniej stronie skrzydła północnego natrafiono na relikty fundamentów bramy wjazdowej. Brama miała zachowane fundamenty tylko częściowo, w pozostałych miejscach odkryto nagatywy po nich, co świadczy o dość intensywnej rozbiórce obiektu.
Odsłonięte elementy architektoniczne przy południowo-zachodniej ścianie skrzydła północnego zamku wskazują na istnienie w tym miejscu rozbudowanej bramy wjazdowej wraz z długą szyją bramną.

4. Wieża przy skrzydle północnym:

Po północno-zachodniej stronie skrzydła w odległości ok. 1,2 m od jego narożnika zachodniego odsłonięto relikty kamiennych fundamentów wieży flankującej wjazd na zamek gówny z przedzamcza. Wieża w rzucie prostokątnym miała wymiary 5,2 x 6,6 m w obrysie zewnętrznym. Ścianę płudniowo-wschodnią wieży stanowiła ściana północno-zachodnia skrzydła północnego. Wieża nie była podpiwniczona. Miała prawdopodobnie 5-6 kondygnacji sądząc z wymiarów fundamentów. Górowała ona nad skrzydłem północnym zamku.

5. Skrzydło wschodnie:

Odkryto relikty części fundamentów skrzydła wraz z fundamentami krużganków. Jego szerokosć w obrysie zewnętrznym wraz z krużgankiem wynosiła ok. 14 m, piwnicy wewnątrz ok. 8,2 m a krużganka ok. 3 m. Długość skrzydła jest nie znana. Można przypuszczać, że oscylowała między 40 a 60 m.

6. Budynek pięcioboczny i wieża sanitarna:

Odkryto kamienno-ceglane fundamenty budynku wzniesionego na planie nieregularnego pięcioboku z najkrótszym bokiem o dług. 2 m od strony południowej. Długość ścian wynosiła od 2 m (południowa) do 8.7 m (północno-zachodnia). Budynek nie był podpiwniczony. Budynek pięcioboczny był prawdopodobnie dobudówką do skrzydła południowego zamku. Łączył się on arkadą z odsłoniętym filarem tworząc ciąg komunikacyjny do wieży sanitarnej, której jeden filar odkryto w odległości 3,2 m od południowej ściany budynku.

7. Zabudowa nowożytna z XVII w. :

odkryto fundamenty parterowego budynku wzniesionego niemal na środku dziedzińca zamkowego, zapewne w XVII w. Był on podpiwniczony i wniesiony na planie prostokąta o wymiarach 8,1 na 9 m. Piwnica budynku miała sklepienie kolebkowe z gurtem środkowym. Na parterze budynku znajdowały się 3 izby i kuchnia. Budynek miał podcienie wsparte na drewnianych słupach. Obiekt pełnił funkcję domu mieszkalnego i być może stanowił siedzibę urzędnika sądowego.


na podstawie:

XIV Sesja Pomorzoznawcza, vol. II. Od wczesnego średniowiecza do czasów nowożytnych, red. H.Panera i M.Fudzińskiego, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku 2005:

A. J. Pawłowski: "Zamek w Dzierzgoniu odsłania swe tajemnice. Wyniki badań archeologiczno-architektonicznych w latach 1998 - 2003"
--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (16-02-08 13:47)

 
21-02-08 22:13  Odp: Makiety zamków krzyżackich
orłoś   

To teraz czas na odkopanie zamku w Elblągu. Mielibyśmy wtedy przynajmniej jakieś pojęcie o tym jak wyglądały najpotężniejsze twierdze Zakonu.

 
23-02-08 12:19  Odp: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Zamek elbląski, a zwłaszcza jego zamek główny został już zlokalizowany 26 lat temu. Były to oczywiście badania wstępne ponieważ odsłonięto tylko niektóre mury 2 skrzydeł zamku wysokiego:

Skrzydło północne:

Po północnej stronie ulicy Wapiennej odkryto część zewnętrznego muru skrzydła północnego o grubości 2.10 - 2.20 m. Odsłonięto także mur działowy tego skrzydła, grubość 1,20 m. W odlegości 3.30 m od muru działowego i 2,90 m - 3.10 m od muru kapitalnego ulokowany był filar.
W skrzydle północnym odkryto także piec o wym. 2.70 x 2.70 m.

Skrzydło południowe:

Odkryte mury wyznaczyły szerokość skrzydła południowego na 12,6 m. Grubość murów magistralnych skrzydła wynosiła: 2.10-2.10 m.

W środku skrzydła południowego odkryto mniej więcej w równych odległościach (3,20 m) od obu murów kapitalnych 2 filary. Z kolei do wewnętrznego lica południowego muru dostawiono dwa dalsze filary. Wewnątrz skrzydła odkryto liczny detal architektoniczny: odłamki maswerku, kształtek profilowych, płytki posadzkowe, oraz 5 płytek ceramicznych z literami A, O, S.

"Rezultaty badań przeprowadzonych w latcch 1981 - 1982 zdają się w pełni potwierdzać lokalizację głównego zamku w rejonie ulicy Wapiennej. Odkrycie skrzydła południowego, oraz części skrzydła północnego wraz z odcinkiem muru obwodowego i umocnionym stokiem fosy dają wstępną informację o rozmiarach tego założenia przynajmniej na osi N-S. Odległość między zewnętrznymi murami obu skrzydeł wynosi 62,5 m, a przy uwzględnieniu muru obwodowego - 65 m. Lokalizacja murów dziedzińcowych skrzydła południowego i wschodniego zamieszczona przez K. Haukego i H. Stobbego sugeruje istnienie kąta rozwartego między tymi skrzydłami. Zatem wymiary zamku na osi N-S moga być zmienne. Równoległy do północnego podzamcza wydaje się przebieg północnego skrzydła głównego zamku i jego muru obwodowego. Szerokość fosy między zamkiem a podzamczem wynosi 22,5 m, a bez uwzględnienia konstrukcji kaszycowej - 25 m. "

wg: T. Nawrolski "Zamek elbląski w świetle nowych badań archeologicznych", Kwartalnik Architektury i Urbanistyki, t. 31, str. 91-107, 1986

--
Sven

HMS Ark Royal

 
20-12-08 12:07  Odp: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Przeprowadzone dotychczas prace wykopaliskowe na zamku dzierzgońskim pozwoliły na opracowanie pierwszej, wstępnej rekonstrukcji założenia:

http://www.arta.olsztyn.pl/gfx/Dzierzgon.pdf

fragment opisu:

"Znane jest już w większości rozmieszczenie poszczególnych budowli zamkowych i rozległego przedzamcza oraz przebieg fortyfikacji. Na podstawie odkopanych fundamentów i fragmentów murów oraz odnalezionego detalu architektonicznego można już w przybliżeniu odtworzyć prawdopodobny wygląd budynków, ich konstrukcję i wystrój wnętrz. Badania prowadzone przez dr Pawłowskiego pozwoliły tym samym na stworzenie pierwszej, jeszcze hipotetycznej rekonstrukcji zamku dzierzgońskiego z czasów średniowiecza (...)"

Burzy to dotychczasową wiedzę nt zamku, bazującą głównie na założeniu C. Steinbrechta, ze był to zamek konwentualny założony na planie regularnym. To co można wstępnie zobaczyć jak mógłby na prawdę wyglądać zamek w Dzierzgoniu daje obraz niemal sensacyjny, nie spotykany w dotyczas zbadanych zamkach krzyżackich na terenie dawnych Prus.

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (20-12-08 12:14)

 
13-07-09 11:41  Odp: Makiety zamków krzyżackich
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Ruszyły prace wykopaliskowe dawnego zamku krzyżackiego w Osieku. Obiekt ten z uwagi na to, że do dnia dzisiejszego zachowały się nad powierzchnią ziemi nikłe relikty kamiennych murów należy do najmniej zbadanych zamków krzyżackich. Co ciekawe z zachowanych planów wynika, że założenie zbudowano na planie zbliżonym do trójkąta z wieżą i bramą wjazdową.

http://wiadomosci.onet.pl/2701,2007324,sensacyjne_odkrycie_archeologiczne_na_pomorzu,wydarzenie_lokalne.html

--
Sven

HMS Ark Royal

 
05-12-09 18:00  Odp: Makiety zamków krzyżackich
tobys     

ja mam jakieś informacje o malborku

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024