LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 20 z 25Strony:  <=  <-  18  19  20  21  22  ->  => 
27-08-17 10:38  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

W sieci dyskontów Tak Czytam (i prawdopodobnie w innych dyskontach niezrzeszonych pod tą marką) pojawiły się na wyprzedażach książki Wydawnictwa ZP, wśród nich wiele pozycji o tematyce lotniczej. Za książki pokazane poniżej zapłaciłem niecałe 200PLN.

Ci ciekawe, ponownie pojawił się w sprzedaży pierwszy tom serii "Polski samolot i barwa. 1918-1939". Pamiętam że szukałem go kilka miesięcy temu i był absolutnie niedostępny, a teraz bez problemu można dostać go w wielu księgarniach internetowych, na Allegro, czy w księgarniach stacjonarnych (we wspomnianym dyskoncie książka kosztuje 50PLN).

--

Post zmieniony (05-01-19 23:14)

 
27-08-17 10:53  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: Polskie skrzydła nad Irlandią
Autorzy: Piotr Sikora, Łukasz Gredys
Stron: 212
Wydawnictwo: Alma-Press, 2015

Korzystając ze wspominanej wyżej wyprzedaży w dyskontach kupiłem tą książkę za śmiesznie niską cenę 12,90. O książce mogę pisać w samych superlatywach. Po pierwsze, jest ona rewelacyjnie napisana. Zasługuje to na szczególne podkreślenie i skontrastowanie z wyczynami innego duetu krajowych autorów (Olejko-Mroczkowski), którzy pisać zbytnio nie potrafią. Temat jest bardzo niszowy i jest to jeden z elementów które czynią książkę ciekawą. Żadnej z opisywanych tu sytuacji i anegdot nie dane mi było nigdy wcześniej czytać gdzieś indziej. Zakres potraktowania temu i wiedza autorów są bardzo duże. Książka skupia się na 2WŚ, ale opisuje też nieco okres powojenny, np. losy polskich lotników którzy po skończeniu konfliktu związali się z Irlandią. Jakość wydania jest bardzo dobra: twarda okładka, reprodukcje zdjęć (zdjęcia dobrej jakości - nie ma pikselozy jak w wielu innych publikacjach), kolorowe plansze z profilami samolotów, aneksy, indeks nazwisk i bibliografia. Jedyna mankamenty jakie mogę wytknąć to kilka literówek w nazwach własnych oraz zbyt obfite stosowanie przypisów (część umieszczonych w nich informacji zdecydowanie powinna być w głównym tekście). Nie wpływa to jednak na pozytywny odbiór całości. Bardzo polecam.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:15)

 
10-09-17 20:14  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Odkryłem ostatnio na brytyjskim rynku fajny dwumiesięcznik "Aviation Archive". Każdy z numerów prezentuje prezentuje około dwudziestu-kilku samolotów na wybrany temat. Jestem w posiadaniu dwóch numerów bieżących (Samoloty marynarki 1945-1975, Najszybsze samoloty świata) oraz dwóch archiwalnych sprzed kilku lat (brytyjskie oraz amerykańskie lotnictwo pokładowe z lat 2WŚ).

Każdemu z samolotów poświęcono średnio 4 strony, więc prezentacja konstrukcji nie jest bardzo głęboka. Mnie osobiście to odpowiada, bo uzupełniam sobie podstawową wiedzę o konstrukcjach o których albo wcześniej nie słyszałem nic albo słyszałem niewiele. Najmocniejszą stroną jest bardzo bogaty materiał zdjęciowy, w tym sporo rozkładówek. Sporym minusem jest cena (8 funtów).

--

Post zmieniony (05-01-19 23:15)

 
12-09-17 11:13  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Polacy są najlepsi " - Johnny Kent (Wspomnienia Kanadyjczyka z Dywizjonu 303)
wyd. Bellona
str. - 487, zdjęcia

Doskonałe tłumaczenie, ciekawie spisane wspomnienia.
POLECAM !

 
18-09-17 18:26  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Killy wspomniał o sieci dyskontów książkowych.
W Gdynia jest jeden na ul. 10 Lutego i dzisiaj nabyłem poniższy tom PKL za 49,-PLN (cena na stronie Stratusa - 119,-PLN)

 
18-09-17 22:00  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Część z pokazanych wcześniej zakupów zrobiłem dokładnie w tej księgarni w Gdyni. Ten tom 4 i jeszcze 5 to już od bardzo dawna można tam kupić, natomiast większość pokazanych przeze mnie książek jest dostępna w tych dyskontach od niedawna.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
19-09-17 07:32  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ale "Polskich skrzydeł nad Irlandią" nie było :-(

 
19-09-17 10:32  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Musiały zejść, bo wydaje mi się że były dwa egzemplarze. A patrzyłeś pod ladą? ;-) Na dolnej półce czasami są rzeczy których na górze mogło chwilowo zabraknąć.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
19-09-17 10:52  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Sytuacja w tych księgarniach bywa dość dynamiczna ;) Ja też nie dorwałem "Irlandii". Wyhaczyłem za to ostatni "Polski samolot i barwa...". Jakież było moje zdziwienie, gdy po weekendzie idę jeszcze raz, bo skusiłem się jeszcze na "Lotnictwo morskie II Rzeczypospolitej" A.Olejki, a tu leży stosik (!) "Polskich samolotów..." ;)
Chciałem jeszcze kupić jedną wspomnieniową (już nie pamiętam czyją :P), ale nie było.
Widać było, że zbiorek został przeczesany...
Swoją drogą, to ciekawe kiedy będzie dostępny najnowszy, VI tom PKL. Bo prawdę pisząc, to mnie szlag trafił, gdy +/- rok temu zobaczyłem w Tak Czytam tom V. Do tej pory kupowałem u wydawcy (w przedpłatach i zniżkach z DWS, to ok 90-100 zł). Szóstego tomu nie kupiłem, poczekam :>
Najwyraźniej późniejsze tomy jakoś nie wywołały palpitacji u pasjonatów.
Bo tomy I-III, to już tylko cyfrowe dodruki, co akurat mnie nie dziwi.

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
20-09-17 18:04  Odp: [Literatura] Książki o tematyce lotniczej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tytuł: "Rozkazałem załodze skakać... Pamiętnik Pilota Naczelnego Wodza"
Autor: Józek Tyszko
Stron: 200
Wydawnictwo: Historyczna, 2011

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza to pamiętnik Józefa Tyszki obejmujący okres 2WŚ: ucieczkę z Polski przez Rumunię do Francji, a później do Wielkiej Brytanii; okres szkolenia i lotów operacyjnych w 301 dywizjonie, zestrzelenie nad Belgią, powrót do Anglii, i na koniec loty z VIPami w ramach Ferry Command. Część druga książki uzupełnia informacje z pamiętnika fragmentami wojennej korespondencji autora z rodziną oraz opisem powojennych losów Tyszki i jego najbliższej rodziny. W moim odczuciu pamiętnik bardzo różni się od innych tego typu pozycji. Chyba wszystkie inne wspomnienia które czytałem skupiają się na opisów lotów operacyjnych, mówią dużo przyjaźniach zawieranych w załogach i dywizjonach, i wreszcie przepełnione są patriotyzmem i poczuciem gotowości największego poświęcenia dla ojczyzny. W tym pamiętniku proporcje są zupełnie inne. Na pierwszym miejscu jest życie prywatne autora, jego relacje z kobietami (licznymi), sposób spędzania urlopów. Początkowo sporo jest mowy o polityce światowej oraz martwienia się o rodzinę w Polsce, z czasem nieco tego mniej. Loty operacyjne opisywane są dosyć zwięźle, życie dywizjonowego właściwie nie ma. Ma się wrażenie że dla autora wspomnień wojna toczy się niejako obok, na drugim planie. Liczy się co prawda z tym że może zginąć, ale nie ma w tym wszystkim poczucia że dla ojczyzny trzeba się poświęcać - autor więcej myśli o tym jak zdobyć kwalifikacje które pozwolą mu na dobrą pracę po wojnie. I którą z licznych kobiet wybrać.

Nie będę mówił że jest to książka obowiązkowa, ale na pewno ciekawie się ją czyta - właśnie ze względu na tą odmienność od innych wspomnień.

--

Post zmieniony (05-01-19 23:15)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 20 z 25Strony:  <=  <-  18  19  20  21  22  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024