LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
18-07-13 12:50  Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Zorientowałem się,że sa wśród nas miłośnicy i znawcy tematu jak w tytule.
Mam dla Was ciekawostkę i jednocześnie temat do poszukiwań i zbierania dodatkowych informacji.
Na cmentarzu w moim rodzinnym mieście odnalazłem przed kilkoma laty ciekawy nagrobek-pomnik.
Na wielkim granitowym głazie znajduje się inskrypcja:

DEN
HELDEN
OBERLEUTNANT
FRIEDRICH HELFER
PILOTKORPORAL
HEINRICH WUKOWITSCH
DER
KUK FLIEGERKOMPANIE NO.5
+
28 APRIL 1915

Wszystko (?) wskazuje na to,że polegli Oni w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego w początkach I wojny swiatowej.
Bardzo jestem ciekaw i bardzo chciałbym poznać więcej szczegółów dotyczących tego wydarzenia.
Na szczęście przy pomniku tym znajduje się tabliczka konserwatora zabytków ( nr 326)-zatem można mieć nadzieję,że nie zniknie on po cichu któregoś dnia.

Liczę na Waszą ogromną wiedzę i podobne mojemu zainteresowanie!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
21-07-13 21:59  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Bliższych szczegółów dotyczących okoliczności śmierci tych lotników zapewne nie poznamy. Możliwe, że informacje o w/w posiada Staatsarchiv - Kriegsarchiv Wien. Można natomiast z grubsza prześledzić szlak bojowy Flik. No.5
Fliegerkompanie (Flik.5) - 11.08.1914 r. rozpoczęła loty zwiadowcze w ramach 1 Armii z lotniska Przemyśl - Żurawica.
Później wchodziła w skład 3 Korpusu Armijnego i stacjonowała na odcinku Lipa - Nisko (Podkarpacie) i była jednostką typu D (Division - Kompanie). Na samolotach Aviatik B.I i DFW C.V wykonywała loty obserwacyjne, kierowanie ogniem artylerii, wspomaganie piechoty i loty rozpoznawcze dot. rozmieszczenia linii obronnych wojsk npla.- rosyjskich.
W późniejszym okresie jako tzw. jedn. F (Fernaufkarer - Kompanie) działała na froncie włoskim (San Lorenzo) w ramach ISA (Isonzo - Armee) wykonując długodystansowe loty zwiadowcze - ale to okres, który nie dotyczy wspomnianych lotników tej kompanii.
Podkarpacie to raczej rejon odległy od Piotrkowa Trybunalskiego. "Helden" - to bohaterowie, więc chyba polegli w locie bojowym a nie szkoleniowym lub w wypadku lotniczym.
Pozdrawiam

Post zmieniony (21-07-13 22:08)

 
22-07-13 11:50  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dzięki za odzew!

Myślę,że Ich tragiczny koniec mógł mieć związek z działaniami bojowymi na froncie niemiecko-austriacko-rosyjskim wiosną 1915 roku:rozdział "przełom Gorlicki" w poniższym linku,mapka nr 8.
http://www.wielkawojna.az.pl/pierw_woj_sw.html
--

Post zmieniony (22-07-13 16:47)

 
22-07-13 16:40  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Czyli zginęli na cztery dni przed rozpoczęciem operacji Tarnowsko-Gorlickiej tak sprawdzając na szybko raczej nie zestrzeleni z powietrza gdyż na tym terenie Rosyjscy awiatorzy nie mieli niestety na czym latać ( nagminne awarie francuskiego sprzętu ) więc pozostaje raczej ostrzał z ziemi podczas wykonywania zadania. Reszta po sprawdzeniu.
Mariusz, dzięki za temat :)

 
22-07-13 17:47  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Tymczasem na froncie galicyjskim w dniu 24 IV gen. v. Mackensen wydał rozkaz ataku na dzień 2 maja 1915 r. "- to cytat z linku http://www.wielkawojna.az.pl/pierw_woj_sw.html.
Zginęli jak słusznie napisał Paweł cztery dni wcześniej.Można sądzić, że wykonując rozpoznanie przed spodziewanym atakiem zginęli w wyniku ostrzału z ziemi.
Zgadzam się z Pawłem, że to jest najbardziej przypuszczalna wersja ich śmierci. Rejon operacji i miejsce pochówku też się zgadza.

 
22-07-13 18:44  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No proszę!
Jak to miło posłuchać mądrych ludzi! ;-)
Bardzo się cieszę,że można nadal ustalić takie szczegóły.
Historia to piękna dziedzina!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-07-13 19:02  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A mnie żona cały czas próbuje przekonac że to matematyka jest the best !!! :)

 
22-07-13 20:44  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mariuszu, a czy mogę prosić o dokładne umiejscowienie tegoż obelisku.

 
23-07-13 09:34  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jeśli nie uda mi się tego zrobić via internet to pobiegnę na miejsce i się dowiem.

EDIT:

Tak na szybko:
http://wikimapia.org/4166245/pl/Cmentarz-Stary

--

Post zmieniony (23-07-13 09:48)

 
23-07-13 11:17  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dobrze, że jest przy pomniku tabliczka konserwatora zabytków. Na sopockim cmentarzu komunalnym (dawniej ewangelicki) na palcach jednej ręki można policzyć pomniki po pochówkach z XIX/XX w. Po mogile lotników kajzerowskich poległych w 1913 r. koło mola (pisałem o nich w Dziale Seniora) nie ma śladu (śmigło "zabezpieczyli" złomiarze - było rzeźbą metalową).
A w temacie lotnictwa austro-węgier i w ogóle Austrii jako jednego z zaborców mimo wszystko mamy jak bym to powiedział "cieplejsze" odniesienie niż do Kajzerowskich Niemiec, chociaż one nie miały nic wspólnego z późniejszą III Rzeszą.
I taka jeszcze refleksja dot. historii - znajomość przeszłości to baza niejako dla przyszłości. A jaka jest np. świadomość pokoleniowa współczesnych Polaków? Zaledwie jednopokoleniowa - i to dobre .Prócz pasjonatów, naukowców, badaczy - większość nie jest w stanie podać imion-nazwisk pradziadków a i z dziadkami i ich datami życia mogą być też problemy. W każdym domu są pudła z fotografiami i w większości już nie wiemy kto zacz. A byli to ludzie tacy sami jak my - mieli swoje radości, troski, kochali, nienawidzili doświadczyli okrucieństw wojen.
I WŚ zakończyła się 95 lat temu. A co o niej wie przeciętny zjadacz chleba? Można przyjąć jako pewnik, ze w roku 2040 tj. 95 lat po zakończeniu II WŚ wiedza ludzi, którzy żyć będą w tych czasach będzie taka sama jak obecnych o I WŚ.
Ale się rozpisałem, kończę więc i pozdrawiam.

 
23-07-13 19:48  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ryszard, my dlatego tak mało wiemy o pierwszej wojnie gdyż bezpośrednio po niej odzyskaliśmy niepodległość po 123 latach zaborów więc nie poprawnie politycznie było mówić o zaborcach poza tym trzeba było dźwigać tę Rzeczpospolitą. A potem przyszła część druga Wielkiej wojny o wiele straszniejsza wiekie też uczyniła ona spustoszenie w starej Europie znowu też zmieniła granicę wyznaczając nowe strefy wpływów i tworząc nowe bloki. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych można było jeszcze znaleść weteranów z Galicyjskich bitew i okopów frontu zachodniego tylko niestety zabrakło ludzi którzy chcieli by zadawać takowe pytania. Ja osobiście pamiętam tylko JEDEN film zrealizowany przez francuską telewizje poświęcony ich lotnikom wypowiadał sie tam R. Fonck ale to było tyle. Ja pochodzę z Tarnowa jako mały szkrab charatałem w gałę na Austriackim cmentarzu bo jakiś radny zaradny stwierdził że taki duży plac to po co ma się marnować wyrzuci się tylko pomnik i krzyże i będzie OK. Władze robiły naprawdę co tylko mogły by to wszystko wymazać a wstawić w to miejsce braterstwo broni LWP i Armi Czerwonej. Ja się o Brzeskim węźle lotnisk dowiedziałem w połowie lat dziewiędziesiątych i to też przypadkiem. A co dostarych fotografi to ich oglądanie wyszło niestety z mody większośc z nich od biedy trafia na portale aukcyjne ale też i to niestety częściej do kosza a potem prosto na wysypisko, ale tak było zawsze i pewnie będzie. Ale się rozgadałem. Co zaś tyczy się tej załogi to oni raczej z Miechowa startowali bądź z Krakowa za ta opcją przemawia długotrwałość lotu i zestrzelono ich zapewne też w okolicach Piotrkowa a w samym Piotrkowie tylko pochowano. Ale to są narazie moje przypuszczenia szukam dalej.

 
23-07-13 21:37  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Są i zdjęcia:

Monument lotników.


Mapka kwater przy wejściu na stary cmentarz.


Jeszcze jedna mogiła z wielkiej wojny - ta dopiero co odnowiona.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
24-07-13 12:51  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Leut(nant) Rud(olf) Hesele (ist) Ges(torben) 18.01.1915
Widać troskę o nekropolie. Złomiarze nie mają dostępu - zapewne żelastwo z głazu by zniknęło.
Paweł - a skąd takie przypuszczenia co do miejsca startu, lotu? Czy to trochę nie dopasowywanie w myśl pobożnego życzenia ?

 
24-07-13 17:09  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mariusz bardzo dziękuję za zdjęcia, jak będziesz jeszcze kiedyś na tym cmentarzu to zapal proszę znicz ode mnie.

Ryszard to w rzeczy samej są narazie przypuszczenia a biorą się one z lektury map z tzw. sytuacją na froncie w momencie śmierci obu lotników. Wynika z tego że raczej tylko lotnisko Rakowice bądź Miechów ? mogły być miejscem operowania Flik-u. Bo lotnisko w Nisku jest w tym czasie jeszcze we władaniu rosyjskich awiatorów. Ale jeszcze nie mam na to kwitów.

 
24-07-13 21:06  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jako ciekawostkę znalazłem że 5 Flik w dniach 19 - 31 grudnia 1914 roku bazował na lotnisku ( polu wzlotów ) w Piotrkowie Trybunalskim wykonując zadania dla c.k.2 Armi.

 
24-07-13 21:50  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

To jesteśmy w domu jak się mówi !

 
25-07-13 08:34  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No proszę!
Podobny temat "zapuściłem" na Kartonbau.
Może uda się zainteresowanemu Koledze zasięgnąć informacji w Muzeum Wojska w Wiedniu...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
25-07-13 16:24  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

I zapewne będa pierwsi z informacją, qrde Austriacy tam mają wszystko dosłownie i w przenośni pięć jurków płacisz za dzień biblioteczny, tylko hotele strasznie drogie.

--

 
25-07-13 23:11  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

To nie takie proste jakby się wydawała taka kwerenda. Pierwsze to język. Niemiecki i to w stopniu co najmniej dobrym (słownictwo fachowe - techniczno/wojskowo/lotnicze), mówimy o zbiorach w tym języku.Takie szperanie na "łapu-capu" nic nie da - są określone metody badań naukowych (trzeba je znać/ poznać). Dodatkowe opłaty za zdjęcia (nieraz b.wysokie - prawo własności a niektórych nie można zrobić tylko zlecić wykonanie za opłatą nawet 50,- Euro/szt.). Wiem coś o tym z instytucji/muzeów niemieckich.

 
26-07-13 09:45  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jakbyś mógł, Pawle , powiedzieć jeszcze,gdzie odnalazłes te informacje dotyczace pobytu 5 Flik w Piotrkowie?

--

Post zmieniony (26-07-13 11:00)

 
26-07-13 17:37  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ryszard całkowicie się z tobą zgadzam dlatego też większość szanujących się bibliotek i muzeów nie chce wpuszczac takich zwykłych zjadaczy chleba, co jest uważam słuszne ponieważ mogło by wprowadzić wiele zamieszania. Np. trzech takich oszołomów jak ja, juz widzę ten bajzel na półkach i skakanie od regału do regału. A w efekcie pewnie wyszła by kicha z dżemem. Dlatego też trzeba korzystać z gotowców...... niestety :(

Mariusz informacje znalazłem w książce p. A. Olejki ale tylko jako odnotowanie faktu że stacjonował w Piotrkowie i nic więcej. To ty się dowiedz gdzie to lotnisko było i się przejdź na rekonesans, oczywiście pod warunkiem że na tym miejscu nie stoi hipermarket albo cuś innego.

 
26-07-13 17:44  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Paweł czy potrafisz sobie wyobrazić nas dwóch w wiedeńskim archiwum wojskowym ? Mimo dość dużej wyobraźni, którą jak sądzę posiadam - zdecydowanie NIE !!! (szybko by nas poproszono o wyjście).

 
26-07-13 18:38  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Mapka i info pochodzi z książki "Brzesko-Okocim lotnicza baza Najjaśniejszego Pana" ( pod red. R.Panka/K.Wielgusa/



W kwietniu 1915 r. wojska A-W i niemieckie przygotowywały ofensywę. Rozpoczęła się ona 02.05.1915 r. tzw. "przełamanie gorlickie". Na linii frontu (mapka) rozlokowana była 2 armia A-W. Wniosek nasuwa się sam - nasi "bohaterowie" wykonywali loty rozpoznawcze przed wspomniana ofensywą.

 
26-07-13 19:30  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ryszard powiem to tak, jak byłby ktoś z niemieckim i wpuszczano by nas metodą kropelkową tzn. na początek po godzinie albo i po pół i tak stopniowo to kto wie co by z tego wynikło. Ja podczas mojej pierwszej bytności w bibliotece ML w Krakowie po przejrzeniu tego czego szukałem miałem wielką ochotę na wszystko co tylko było w zasięgu wzroku, istny amok tylko ta sympatyczna pani która tam pracuje uśmiechała się delikatnie. Widać nie pierwszy taki przypadek.

 
26-07-13 21:21  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Lotnisko w moim mieście znajduje się w tym samym miejscu od początku.
W tym roku organizowana jest huczna impreza 100 lecia pierwszego lotu ( szybowca!) z tego lotniska.
http://www.azp.com.pl/fly-fest-2013
Patronat nad imprezą objęły władze województwa łódzkiego chcąc z niej zrobić sobie dobry PR ;-)
Cieszę się,że temat spotkał się z dużym zainteresowaniem!
Początkowo lotnisko było używane także jako pole wyścigów konnych ;-)
W czasie 2 Wojny Światowej było także użytkowane przez jakieś jednostki Luftwaffe , ale to już inny temat...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
19-08-13 11:49  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Koloman   

Witam
Oblt BO Friedrich Helfer i Kpl FP Heinrich Wukowitsch faktycznie zginęli w locie bojowym.
Wracali z rozpoznania i ich samolot, Rumpler B.I nr 02.04 tuż przed lotniskiem w Piotrkowie runął na ziemię na skutek wcześniejszych uszkodzeń rosyjskim ogniem z ziemi.
To ewenement, że zachował się ich grób i ten kamień. To chyba drugi (jeden jest na cmentarzu w Przemyślu) zachowany na terenie Polski grób lotników austro-węgierskich.
Wiele grobów i pomników zniszczono niestety po 2 Wojnie Światowej.
Jak znajdę fotografie tych lotników to wstawię.
Pozdrowienia

 
19-08-13 13:09  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Koloman-reweacja!
Skąd zaczerpnąłeś tą wiadomość?
Gdyby udało Ci się dotrzeć do jakichkolwiek fotek ( z wstawieniem tutaj), to byłbym przeszczęśliwy!
Już bardzo dziękuję!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
01-09-13 20:41  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Koloman ja również proszę o kontakt, imponująca wiedza można pogadać i wymienić się materiałami.

 
21-10-13 20:29  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

W kryminałach ani sensacji nie gustuję, nie mniej jednak śledztwo powinno się zakończyć zwycięstem prawdy nad domysłami. Po dwóch miesiącach od założenia wątku przedstawiam kolegom oficjalny raport dotyczący tego wydarzenia. Mariusz mam nadzieję że nie zostawisz tej wiadomości tylko dla siebie i młodsi mieszkańcy Piotrkowa też się dowiedzą co się zdarzyło prawie sto lat temu.
Przyjemnej lektury.





Przepraszam najmocniej ale ze mnie gapa, informację i dokumenty otrzymałem od Pana Profesora Andrzeja Olejki za co jestem niezmiernie Panu Profesorowi wdzięczny i serdecznie raz jeszcze z tego miejsca dziękuję za pamięć.

Pozdrawiam.

Paweł O.

Post zmieniony (21-10-13 20:45)

 
22-10-13 10:04  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Drodzy Koledzy!
Serdeczne podziękowania ode mnie dla Was wszystkich za okazaną pomoc.
Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się ustalić szczegóły niecodziennego wydarzenia z dziejów mojego miasta!
Jeszcze raz serdecznie dziękuję!
Postaram się te wszystkie informacje przekazać społeczeństwu miasta.
Dziękuję!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-10-13 20:26  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mariuszu, trzymam cię za słowo. Jak kiedyś jakimś zbiegiem okoliczności będę w Piotrkowie to nie omieszkam zapytać przechodnia czy zna historię załogi Rumplera :)

Pozdrawiam.

Paweł

 
23-10-13 11:27  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Po wstępnym okresie euforii przyszły wątpliwości ;-)
Dotyczą one braku potwierdzenia źródła danych,że był to Rumpler określonego typu i numeru bocznego.( fajnie jakby Koloman się odezwał i odpowiedział na kilka pytań,że o obietnicy poszukania i wstawienia zdjęć naszych bohaterów nie wspomnę).
Zamieszczone dokumenty to wniosek o awans dla hauptmanna Heldera-już pośmiertnie...( podziękowania za tłumaczenie dla Henryka Kosmali).
O pilocie-kapralu ( "pilotkorporal) Wukowitschu już nic więcej.
Strasznie to miło,że uzyskałem taką wspaniałą pomoc od Was ; wiedziałem,że mogę liczyć na pomoc!

P.S. Z opisu wydarzenia ,który ukazał się w niedawno wydanej książce ( wrzesień 2013)
http://www.azp.com.pl/aktualnosci/Skrzydla-nad-Piotrkowem--do-nabycia-w-Aeroklubie,44
https://www.facebook.com/pages/Aeroklub-Ziemi-Piotrkowskiej/475790465788542#!/photo.php?fbid=642517365782517&set=a.475930649107857.118982.475790465788542&type=1&theater
wynika,że kraksa nastąpiła podczas dolotu do lotniska,na przedmieściu Piotrkowa. Jeden z lotników zginął na miejscu, drugi ciężko ranny zmarł wkrótce w szpitalu...

--

Post zmieniony (23-10-13 13:01)

 
23-10-13 17:17  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ciekaw jestem czy wspomniana kraksa była skutkiem uszkodzenia ogniem plot ?
A w temacie - na Cmentarzu Rakowickim pochowany jest inny lotnik Austro-Węgier - Polak Stanisław Tomnicki (1893-1918). Ppor.rez.(Flik 3) zestrzelony w walce powietrznej 31.08.1918 r.



Jego osobisty samolot Oeffag D.III

 
23-10-13 20:50  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mariuszu, w notce od Pana profesora było jeszcze to:
,, Zginęli w wypadku - awaria samolotu Rumpler B. I Serie 02 - runęli na
ziemię z wysokosci 500 m " a to potwierdza wpis kolegi Kolomana.

Ryszard, jak byłem na wiosnę na cmentarzu Rakowickim to znalazłem i zapaliłem znicz. Ciekaw i smutna historia, ale cóż wiele jest takich historii....

 
26-10-13 21:17  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Raczej to nie wniosek awansowy. a pismo przyjaciela o rozpatrzenie przez dctwo przyznania odznaczenia pośmertnie.


Do dowództwa 5 Kompanii lotniczej (k.u.k)
Garnizon Armee Oberkommando 5 kwiecień 1916 r.
Poczta polowa 99
Pod koniec kwietnia zeszłego roku, mój kolega z regimentu porucznik Fritz Helfer, krótko przed nominacją na kapitana, zginął jako lotnik śmiercią bohaterską pod Piotrkowem.
Dowództwo 5 kompani złożyło ? (oddało hołd, wybudowało?) mu i temu z nim rozbitemu (skrót UO zapewne oznacza niezidentyfikowaną (nieznaną) ofiarę z niem. das Unbekannte Opfer) na cmentarzu w Piotrkowie w bohaterskim grobie i ku pamięci potomnych, z kamiennym pamiątkowym pomnikiem ( kamieniem).
Kapitan był wzorowym i znakomitym oficerem, w życiu prywatnym, a jako człowiek i obywatel w pełni dżentelmen.
Uwagę na mego przyjaciela skierowałem z koleżeńskiego obowiązku z prośbą o przyznanie najwyższego odznaczenia, ku jego pamięci i odnosząc się w tej sprawie zobowiązany jestem stawiać wniosek, przy czym pragnę zauważyć, że kapitan już na początku walk, był ciężko ranny.

Post zmieniony (27-10-13 07:20)

 
27-10-13 08:45  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ale gapa ze mnie ; podziękowałem za tłumaczenie KuK pisma urzędowego, a nie zamieściłem tłumaczenia...
Teraz to juz musztarda po obiedzie, a tłumaczenie było słowo w słowo identyczne ;-).

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
04-12-13 11:42  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Rumpler B I
Mógł wyglądać tak...:
http://www.jimmcdowall.org.uk/assets/images/autogen/a_Rumpler_B1.jpg
albo tak...:
http://farm7.staticflickr.com/6125/5959127354_bc10a25253_o.jpg

--

Post zmieniony (04-12-13 11:43)

 
16-12-13 19:18  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mariuszu ta druga fotografia ciekawa wielce, to z tyłu to zapewne któryś z klonów Taube.

 
09-01-14 00:32  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Koloman   

Witam i melduję się po dłuższej nieobecności.
Niestety ani ja ani koledzy w Austrii nie znaleźliśmy fotografii Helfera i Wukowitscha.
A z takich ciekawostek o obu lotnikach; obaj byli we Flik 5 bardzo krótko.
Helfer służył we Flik 5 od 28 marca 1915r. a Wukowitsch od 6 kwietnia 1915r.
Helfer zginął w czasie swojego 3-go lotu bojowego w tej jednostce.
Pozdrowienia

 
09-01-14 10:24  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Koloman - jeśli nie chcesz dyskutować publicznie - uszanuję to. Bardzo proszę jednak o kontakt - mailowy ( mariuszewa@interia.pl). Co jakiś czas nachodzą mnie nowe pytania ( zwłaszcza do Ciebie - bo jak widzę masz prawdopodobnie dobry dostęp do materiałów z epoki). Temat jest dla mnie - lokalnego patrioty - bardzo ciekawy i wyglądam każdej informacji z utęsknieniem ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
10-01-14 00:36  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Koloman   

Witam
bardzo chętnie podyskutuję na forum bo jak zauważyłem Koledzy mają dużo wiedzy na interesujące mnie tematy i korzyści z takiej dyskusji mogą być obopólne.
Generalnie to moje zainteresowania obracają się w dosyć wąskim zakresie, który można zatytułować: "lotnicy austro-węgierscy ze szczególnym uwzględnieniem lotników polskiej narodowości". Czasowo temat wykracza poza 1918 rok, gdyż byli lotnicy austro-węgierscy tworzyli nasze lotnictwo wojskowe. Mniej interesują mnie same samoloty - to był tylko dodatek do ludzi.
pozdrawiam

 
15-01-14 11:47  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

W temacie - lotnicy austro-wegierscy polskiej narodowości. Jednym z nich był Tadeusz Prauss - znalazłem w swoich zdjęciach jego fotki. Może okażą się przydatne.



1 zdj.: Wilno 1921 r. 3 EW. 2 od prawej: ppor.pil.St.Sułkowski, 3 - kpt.pil.B.Wasowski, 4 - por.obs. St.Ratomski, 11 - kpt.pil. (dca Esk.) D.Makijonek, 13 - mjr.pil. P.Niżewski, 14 - ppor.obs. T.Prauss
2 zdj.:por. T.Prauss - 1933 r.

Pozdrawiam

Post zmieniony (16-01-14 07:17)

 
16-01-14 01:18  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Koloman   

Piękne fotografie Ryszardzie, a szczególnie ta z Wilna, z 1921 roku.
Zawsze fascynują mnie takie grupowe fotografie i staram się zidentyfikować jak najwięcej uwiecznionych osób (choć to często bywa niemożliwe). To je chroni przed zapomnieniem.
W tym przypadku na szczęście kilka nazwisk jest znanych.
Dodam tylko, że obok kapitana Makijonka, z odznaczeniem na mundurze i papierosem w dłoni stoi major pil.Piotr Niżewski.
Tadeusz Prauss w czasie I-ej Wojny Światowej służył we Flik 17 na froncie włoskim.
Razem z nim służyli w tej kompanii m.in. as Oblt.Szepessy-Sokoll i dziadek przedostatniego prezydenta Francji Offizierstellvertreter Sarkozy.
Może poproszę któregoś z Kolegów o wstawienie fotografii T.Praussa z tego okresu.
Ja ni cholery sam nie mogę tego zrobić - jestem już odporny na wiedzę.
pozdrawiam

 
16-01-14 07:25  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Koloman - proszę o kontakt: rkolodziejski3@wp.pl

 
02-02-14 15:35  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Zdjęcia - Tadeusza Praussa z okresu służby we Flik 17 lotnictwa austro-węgierskiego oraz offiziersstellvertrelera Kalmana Sarkozy (dziadek byłego prezydenta Francji) z tej samej jednostki, udostępnione przez Kolomana.

Tadeusz Prauss



Kalman Sarkozy



Post zmieniony (02-02-14 21:14)

 
05-02-14 12:09  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Hmmm...
A fotek moich bohaterów nie widać... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
06-02-14 16:49  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wielka szkoda, szanse raczej b.małe.
Koloman napisał - "Niestety ani ja ani koledzy w Austrii nie znaleźliśmy fotografii Helfera i Wukowitscha".

 
11-03-14 14:51  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Przypadkowo natrafiłem na taką informację:
Cmentarz w Przemyślu:
Dezsoffi Istvan
Palitschek von Palmforst Karl
CK piloci wojskowi.

 
26-03-14 21:28  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Koloman   

Chyba jakoś zmienił mi się nick ale odpisuję pod tym jaki jest:
Feldwebel Feldpilot Karl PALITSCHEK v. PALMFORST był doświadczonym pilotem mysliwskim od 1917 roku. We Flik 46 uzyskał dwa zwyciestwa powietrzne na froncie włoskim latając na Albatrosie Oeffag D.III. W 1918 roku przeniesiony został do Fliegerersatzkompanie 17 (Flek 17) na lotnisku Przemyśl-Hureczko jako instruktor.
W dniu 30 maja 1918 wystartował na maszynie Hansa Brandenburg B.I nr 176.73 do lotu dla próby silnika. Drugim członkiem załogi był Oberflugzeugwärter Fwbl Stefan DEZSÖFFY (DEZSÖFFI). W trakcie wykonywania zakrętu na zbyt małej wysokości samolot zawadził skrzydłem o ziemię i rozbił się. Obaj lotnicy zostali ciężko ranni i wkrótce zmarli.
Spróbuję znaleźć jakieś fotografie z nimi związane - może się uda.
pozdrowienia

 
26-03-14 21:30  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Koloman   

P.S.
na szczęście nic się nie zmieniło jeśli chodzi o nicka.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024