LOTNICTWO   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka lotnicza, konstrukcje lotnicze, literatura, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron, dyskusje o wyzszosci Bf nad Spitfire lub odwrotnie...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 9Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
18-07-13 12:50  Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Zorientowałem się,że sa wśród nas miłośnicy i znawcy tematu jak w tytule.
Mam dla Was ciekawostkę i jednocześnie temat do poszukiwań i zbierania dodatkowych informacji.
Na cmentarzu w moim rodzinnym mieście odnalazłem przed kilkoma laty ciekawy nagrobek-pomnik.
Na wielkim granitowym głazie znajduje się inskrypcja:

DEN
HELDEN
OBERLEUTNANT
FRIEDRICH HELFER
PILOTKORPORAL
HEINRICH WUKOWITSCH
DER
KUK FLIEGERKOMPANIE NO.5
+
28 APRIL 1915

Wszystko (?) wskazuje na to,że polegli Oni w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego w początkach I wojny swiatowej.
Bardzo jestem ciekaw i bardzo chciałbym poznać więcej szczegółów dotyczących tego wydarzenia.
Na szczęście przy pomniku tym znajduje się tabliczka konserwatora zabytków ( nr 326)-zatem można mieć nadzieję,że nie zniknie on po cichu któregoś dnia.

Liczę na Waszą ogromną wiedzę i podobne mojemu zainteresowanie!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
21-07-13 21:59  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Bliższych szczegółów dotyczących okoliczności śmierci tych lotników zapewne nie poznamy. Możliwe, że informacje o w/w posiada Staatsarchiv - Kriegsarchiv Wien. Można natomiast z grubsza prześledzić szlak bojowy Flik. No.5
Fliegerkompanie (Flik.5) - 11.08.1914 r. rozpoczęła loty zwiadowcze w ramach 1 Armii z lotniska Przemyśl - Żurawica.
Później wchodziła w skład 3 Korpusu Armijnego i stacjonowała na odcinku Lipa - Nisko (Podkarpacie) i była jednostką typu D (Division - Kompanie). Na samolotach Aviatik B.I i DFW C.V wykonywała loty obserwacyjne, kierowanie ogniem artylerii, wspomaganie piechoty i loty rozpoznawcze dot. rozmieszczenia linii obronnych wojsk npla.- rosyjskich.
W późniejszym okresie jako tzw. jedn. F (Fernaufkarer - Kompanie) działała na froncie włoskim (San Lorenzo) w ramach ISA (Isonzo - Armee) wykonując długodystansowe loty zwiadowcze - ale to okres, który nie dotyczy wspomnianych lotników tej kompanii.
Podkarpacie to raczej rejon odległy od Piotrkowa Trybunalskiego. "Helden" - to bohaterowie, więc chyba polegli w locie bojowym a nie szkoleniowym lub w wypadku lotniczym.
Pozdrawiam

Post zmieniony (21-07-13 22:08)

 
22-07-13 11:50  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dzięki za odzew!

Myślę,że Ich tragiczny koniec mógł mieć związek z działaniami bojowymi na froncie niemiecko-austriacko-rosyjskim wiosną 1915 roku:rozdział "przełom Gorlicki" w poniższym linku,mapka nr 8.
http://www.wielkawojna.az.pl/pierw_woj_sw.html
--

Post zmieniony (22-07-13 16:47)

 
22-07-13 16:40  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Czyli zginęli na cztery dni przed rozpoczęciem operacji Tarnowsko-Gorlickiej tak sprawdzając na szybko raczej nie zestrzeleni z powietrza gdyż na tym terenie Rosyjscy awiatorzy nie mieli niestety na czym latać ( nagminne awarie francuskiego sprzętu ) więc pozostaje raczej ostrzał z ziemi podczas wykonywania zadania. Reszta po sprawdzeniu.
Mariusz, dzięki za temat :)

 
22-07-13 17:47  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Tymczasem na froncie galicyjskim w dniu 24 IV gen. v. Mackensen wydał rozkaz ataku na dzień 2 maja 1915 r. "- to cytat z linku http://www.wielkawojna.az.pl/pierw_woj_sw.html.
Zginęli jak słusznie napisał Paweł cztery dni wcześniej.Można sądzić, że wykonując rozpoznanie przed spodziewanym atakiem zginęli w wyniku ostrzału z ziemi.
Zgadzam się z Pawłem, że to jest najbardziej przypuszczalna wersja ich śmierci. Rejon operacji i miejsce pochówku też się zgadza.

 
22-07-13 18:44  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No proszę!
Jak to miło posłuchać mądrych ludzi! ;-)
Bardzo się cieszę,że można nadal ustalić takie szczegóły.
Historia to piękna dziedzina!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-07-13 19:02  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A mnie żona cały czas próbuje przekonac że to matematyka jest the best !!! :)

 
22-07-13 20:44  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mariuszu, a czy mogę prosić o dokładne umiejscowienie tegoż obelisku.

 
23-07-13 09:34  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jeśli nie uda mi się tego zrobić via internet to pobiegnę na miejsce i się dowiem.

EDIT:

Tak na szybko:
http://wikimapia.org/4166245/pl/Cmentarz-Stary

--

Post zmieniony (23-07-13 09:48)

 
23-07-13 11:17  Odp: Ciekawostka dla znawców KuK Luftfahrtruppen.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dobrze, że jest przy pomniku tabliczka konserwatora zabytków. Na sopockim cmentarzu komunalnym (dawniej ewangelicki) na palcach jednej ręki można policzyć pomniki po pochówkach z XIX/XX w. Po mogile lotników kajzerowskich poległych w 1913 r. koło mola (pisałem o nich w Dziale Seniora) nie ma śladu (śmigło "zabezpieczyli" złomiarze - było rzeźbą metalową).
A w temacie lotnictwa austro-węgier i w ogóle Austrii jako jednego z zaborców mimo wszystko mamy jak bym to powiedział "cieplejsze" odniesienie niż do Kajzerowskich Niemiec, chociaż one nie miały nic wspólnego z późniejszą III Rzeszą.
I taka jeszcze refleksja dot. historii - znajomość przeszłości to baza niejako dla przyszłości. A jaka jest np. świadomość pokoleniowa współczesnych Polaków? Zaledwie jednopokoleniowa - i to dobre .Prócz pasjonatów, naukowców, badaczy - większość nie jest w stanie podać imion-nazwisk pradziadków a i z dziadkami i ich datami życia mogą być też problemy. W każdym domu są pudła z fotografiami i w większości już nie wiemy kto zacz. A byli to ludzie tacy sami jak my - mieli swoje radości, troski, kochali, nienawidzili doświadczyli okrucieństw wojen.
I WŚ zakończyła się 95 lat temu. A co o niej wie przeciętny zjadacz chleba? Można przyjąć jako pewnik, ze w roku 2040 tj. 95 lat po zakończeniu II WŚ wiedza ludzi, którzy żyć będą w tych czasach będzie taka sama jak obecnych o I WŚ.
Ale się rozpisałem, kończę więc i pozdrawiam.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 9Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024