STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
05-01-06 17:00  Re: ORP Błyskawica - pytania i odpowiedzi
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Przejrzę jeszcze raz dokładnie zdjęcia jakimi dysponuje i monografie bo mam jednak wątpliwości co do tych drzwi, wentylatorów tez tam nie znajduje ale jak już wspomniałem jeszcze raz to sprawdzę. Za te grzybki przy relingu bardzo dziękuje bo już myślałem o tym by je dorobić, a wersja przed przebudową na muzeum ich mieć w takim razie nie powinna.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
06-01-06 08:53  Re: ORP Błyskawica - pytania i odpowiedzi
ArturN   

Kochani tak naprawde to by sie przydaly porzadne plany naszej Blyskotki.

--
Szkutnicze RC

 
06-01-06 10:04  Re: ORP Błyskawica - pytania i odpowiedzi
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Piterski, wstawię tę fotkę po niedzieli.
ArturN, kiedyś na pewno powstaną...

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
09-01-06 18:28  Re: ORP Błyskawica - pytania i odpowiedzi
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Tak apropo palnów to ma ktoś rozeznanie czy te zamieszczone bardzo dawno temu w Planach Modelarskich (numeru w tej chwili nie pamiętam), mają coś wspónego z orginałem czy to tylko taka ciekawostka i wariacja na temat wyglądu błyskotki?

--

 
10-01-06 19:18  Re: ORP Błyskawica - pytania i odpowiedzi
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Raczej wariacje na temat. Nie analizowałem ich bardzo dokładnie pod kontem wymiarów ale wiele elementów które wykonuje jednak odbiega od tego co widać w rzeczywistości. Mimo wszystko lepszy rydz niz. nic.
PS. Dziś w telewizji widziałem zdjęcia jak ją cumowali u nabrzeża, podobnież po remoncie. Ale ona już była remontowana więc co to?.... kaczka dziennikarska?

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
10-01-06 19:49  Re: ORP Błyskawica - pytania i odpowiedzi
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

No to pozostaje czekać na owoce ciężkiej pracy Waldka K ;). Oby już jak najkrócej.

--

 
11-01-06 10:16  Re: ORP Błyskawica - pytania i odpowiedzi
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Oto fotka, którą obiecałem. Niestety jest fatalnej jakości i wiele na niej nie widać (jak ktoś ma lepszą, to niech wstawi). Zdjęcie pochodzi z zeszytu "II wojna światowa" - "Bitwa o Atlantyk" wyd. 1984
[

Kondzik, obawiam się, że będziesz potrzebował baaaaardzo dużo cierpliwości ;-)

--

Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Post zmieniony (11-01-06 10:20)

 
11-01-06 11:16  Re: ORP Błyskawica - pytania i odpowiedzi
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Faktycznie drzwi wypatrzyć ciężko (bo nie chodzi chyba o te na zaoblonym szczycie nadbudówki, ale jest szyb wentylacyjny o którym pisałeś. No to ja w takim razie przygotuje materiał zdjęciowy i kilka pytań..

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
23-01-06 09:11  Re: ORP Błyskawica - pytania i odpowiedzi
kari   

Witajcie !
Chciałem Wam coś napisać o tej kotwicy co to jest nieoryginalna (zmieniona).

Rozmawiałem z byłym żołnierzem zawodowym, który służył na ORP "Błyskawica" w latach 1960- 69, czyli praktycznie do momentu odstawienia okrętu do rezerwy i powstania OM "Błyskawica".
Wspomniałem mu o pytaniu jakie postawił jeden z forumowiczów "Waldek K" na temat zmienionej (nieoryginalnej) kotwicy na LB i oto co usłyszałem w odpowiedzi:

"...o ile dobrze pamiętam zdarzenie, a w zasadzie wypadek miał miejsce podczas pobytu okrętu w morzu chyba na przełomie 1963-64 roku; - dokładnej daty nie jestem w stanie podać.

Podczas manewru kotwiczenia doszło do wypadku. Po komendzie dowódcy - "kotwicę opuść" bosman okrętowy zawiadujący kabestanami kotwicznymi podczas manewru prawdopodobnie błędnie (lub źle) usłyszał (zrozumiał) tę komendę i zamiast powoli opuszczać kotwicę wykonał komendę "kotwicę rzuć"
W tym samym momencie ciężka kotwica z jeszcze cięższym łańcuchem z potężną siłą i łoskotem poszła w dół.
Zanim się zorientowano było już za późno. Nawet próba natychmiastowego zahamowania kabestanu nie powiodła się. Łańcuch kotwiczny połączony szeklą w komorze łańcuchowej wyrwał całe łączenie i z potężną siłą został wyciągnięty na zewnątrz zawijając się na kabestanie podciął (ugodził w nogę) marynarza z obsady manewrowej na dziobie.
Siła była tak wielka, że urwała nogę nieszczęśnika, który pod wpływem uderzenia wypadł za burtę.
Oczywiście kotwica, o której mowa spoczęła na dnie razem z wyrwanym łańcuchem.

Prawdopodobną przyczyną wyrwania łańcucha z komory łańcuchowej było to, że w rejonie kotwiczenia błędnie określono głębokość (była zbyt duża), źle wykonana komenda na opuszczenie kotwicy, oraz to, że nie udało się na czas zahamować kabestanu.

Ten tragiczny w skutkach wypadek członka załogi i utrata kotwicy wraz z łańcuchem podczas kotwiczenia była przyczyną wyposażenia okrętu w nową kotwicę (różną od oryginalnej).

Co do utraconej w morzu kotwicy, to oczywiście po wejściu do portu na okręt dowieziono nową i zamontowano ją.

Jeszcze jedna sprawa:
nie posiadam takiej wiedzy, czy lewej kotwicy nie utracono już wcześniej przed tym zdarzeniem czyli przed 1963r.
Nie jest wykluczone, że okręt mógł lewą kotwicę tracić kilka razy (np. dwa razy).

Tyle relacja ówczesnego członka załogi i świadka zdarzenia na ten temat..

Myślę, że zagadka nieoryginalnej kotwicy na ORP „Błyskawica” została rozwiązana, a autor pytania usatysfakcjonowany tą odpowiedzią.

Pozdrawiam wszystkich w imieniu własnym oraz w imieniu 70-cio letniego dzisiaj, byłego członka załogi ORP „Błyskawica”.

 
23-01-06 11:25  Re: ORP Błyskawica - pytania i odpowiedzi
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Wielkie dzięki, Kari!
Prawdę mówiąc (pisząc), ta kotwica intrygowała mnie już dawno, tym bardziej, że nikt jeszcze tego tematu nie podjął, a może i nawet nie zauważył.

A tak przy okazji, to takich technicznych "ciekawostek" jest jeszcze kilka na tym okręcie...

Pozdrawiam

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024