STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
17-08-03 16:15  Re: Dlaczego nie lubimy (morskiej) włoszczyzny?
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Powtórzyłem jak jest u Klimczyka, który podobno napisał najlepszą w Polsce książkę o pancernikach. Widzę, że masz inne dane.
Przebieg działań wojennych pokazał, że "Littorio" został wyeliminowany z linii po trafieniu 3 torpedami lotniczymi (w Tarencie). I prawie przy tym zatonął (pokład dziobowy był już pod wodą). Uratowała go tylko obecność specjalistycznego sprzętu i to że był w porcie. W praktyce był już bezużyteczny. "Vittorio V." musiał wycofać się po jednym trafieniu w rufę (niektórzy autorzy piszą o dwu). Jak na okręty o wyp. 40.000 ton to dosyć marne wyniki.
Re Wojtas. Artyleria średnia była niepotrzebna na pancernikach w okresie II wojny św. Wszystkie konstrukcje alianckie po 1935 roku posiadały wyłącznie artylerię uniwersalną. Tu "Bismarck też był przestarzały.

 
17-08-03 19:25  Re: Dlaczego nie lubimy (morskiej) włoszczyzny?
MiKo   

Tak Klimczyk napisał bardzo dobrą książkę. Jednak nie mogę się zgodzić co do jego oceny pancerza burtowego na Littorio.

Co do Tarentu to potwierdził on niską skuteczność włoskiego systemu obrony przeciwtorpedowej. No ale w ten sposób można powiedzieć że jedna torpeda zaważyła o losie Bismarcka (V V nie został zmuszony do wycofania się przez trafienie w rufę bo decyzja o przerwaniu pojedynku został juz podjęta wcześniej IIRC).

Bismarck i Littorio to ciągle ta sama liga

 
17-08-03 21:02  Re: Dlaczego nie lubimy (morskiej) włoszczyzny?
izz_miniatures 

Na Forum:
Galerie - 3
 

CaioDuilio%20disegno[1].jpg

Mój kanał na YouTube: IzzMiniatures
Mój blog: IzzMiniatures
Moja kolekcja zdjęć graffiti

 
17-08-03 21:05  Re: Dlaczego nie lubimy (morskiej) włoszczyzny?
izz_miniatures 

Na Forum:
Galerie - 3
 

Nie wyszło... Jeszcze jedna próba...
C:\CaioDuilio%20disegno[1]

Mój kanał na YouTube: IzzMiniatures
Mój blog: IzzMiniatures
Moja kolekcja zdjęć graffiti

 
17-08-03 21:08  Re: Dlaczego nie lubimy (morskiej) włoszczyzny?
izz_miniatures 

Na Forum:
Galerie - 3
 

Dobra nie wiem jak ale mam jakiś plan Duilio... Jak ktoś jest zainteresowany to podeślę na e-mail bo wstawienie tego do forum mi nie wychodzi...

Pooooooozdry....

P.S. Podeślę dopiero w środę bo o 1.00 startuję na urlopik... Życzcie ładnej pogody i szerokiej drogi...

Mój kanał na YouTube: IzzMiniatures
Mój blog: IzzMiniatures
Moja kolekcja zdjęć graffiti

 
19-08-03 16:43  Re: Dlaczego nie lubimy (morskiej) włoszczyzny?
wojtas.r 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3


 - 5

Jeszcze taka sprawa może nieistotna a może istotna,

Włosi i Francuzi generalnie słabo znają angielski w przeciwieństwie do Anglosasów i Japończyków - celowo wymieniłem narodowości jakich floty najbardziej liczyły się w okresie 1914-1945.

Podejrzewał, że generalnie Anglosasi, Polacy i reszta świata równie słabo zna francuski i włoski. Stąd może być trudno w reszcie świata (poza Francją i Włochami) o potrzebne materiały. Nie zdziwiłbym się gdyby się okazało, że okręty francuskie są we Francji bardziej popularne niż innych narodowości, a włoskie we Włoszech.

--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

 
20-08-03 12:13  Re: Dlaczego nie lubimy (morskiej) włoszczyzny?
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

To może być prawda !

 
22-08-03 11:56  Re: Dlaczego nie lubimy (morskiej) włoszczyzny?
Adrian(a-graph) 



Na Forum:
Galerie - 9
 

to jest prawda i to gorzka dla Makaronow.

Royal Navy first !!!

 
22-08-03 12:17  Re: Dlaczego nie lubimy (morskiej) włoszczyzny?
amd   

Taszkient z GPM-u to wlasciwie wloski lider :-)
Miko: A Bismarck to byla druga liga :-) Albo dowod jak istotna w rozwoju kazdej "navy" jest ciaglosc i tradycja. Jak to napisal w Trafalgarze 1805 p. Dyskant marynarka wojenna to taki rodzaj broni w ktorym nie da sie "z dnia na dzien". Dzieje naszej floty, floty niemieckiej, brytyjskiej, amerykanskiej i japonskiej sa niezlym dowodem.
pzdr
amd

 
25-08-03 12:07  Re: Dlaczego nie lubimy (morskiej) włoszczyzny?
MiKo   

Bismarck druga liga? z tym już bym się bardziej zgodził :-D. Ale jak Bismarck i Littorio druga liga to KGV czy Richelieu też? Co nie brzmi źle, jeśli w pierwszej lidze gra Iowka i Yamato ;-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024