STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 57 z 83Strony:  <=  <-  55  56  57  58  59  ->  => 
13-04-18 20:43  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
komandor 

 

Waldek K napisał:

> Nie zamierzam się zanadto mieszać do tej jakże merytorycznej ;-) dyskusji. Jednak warto pamiętać, że za stan Gawrona/Ślązaka i SMW odpowiadają wszystkie rządy w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Warto też przypomnieć, że rząd L. Millera rozpoczął budowę Gawrona i zaraz potem wstrzymał jego finansowanie. Kilka sekcji kadłuba przestało tak w krzakach przez kilka lat, a przecież SMW poniosła koszty przebudowy hali i zakupu nowej linii technologicznej właśnie pod kątem budowy serii korwet (kontrakt był na jedną, druga była w opcji, zaś ówcześni politycy mówili o 7 szt. łącznie). Tak więc stocznia została wpędzona w kłopoty finansowe już na starcie. Warto też pamiętać, że gdy prace ponownie ruszyły i nabrały tempa, minister Klich wymyślił termin "budowy beznakładowej", czyli ponownie wstrzymując finansowanie przedsięwzięcia, przerzucił na stocznię koszty ewentualnego kontynuowania prac, a przede wszystkim utrzymania wpółukończonego okrętu. Potem było jeszcze przeprojektowanie na patrolowiec itd. itp.
Domyślam się, że sporo fachowców odeszło z SMW w tamtych czasach, bo zamiast obiecanych zamówień mieli coraz gorsze perspektywy. A tych problemów było jeszcze więcej. Oczywiście zapewne po stronie (zarządu) SMW też by się pewnie co nieco znalazło, ale główną winą należy jednak obarczać tzw. zamawiającego.

Jeszcze jedno: Polska kupiła koncepcję MEKO, ale projekty wykonawcze powstawały już w SMW

Dzięujemy za Twój merytoryczny wkład w dyskusję ;)
Oraz za to, że taki fachowiec chce dyskutować z takimi dyletantami jak my ;)
Nie wchodząc w szczegóły, bo spora część informacji, którymi dysponuję nie może być upubliczniana, napiszę w dużym skrócie. Pisanie, że SMW poniosła koszta wdrożenia technologii to nieprawda. Koszta poniósł Skarb Państwa, do którego SMW należała. Nie był to kredyt komercyjny. Po prostu finansowy, przysłowiowy kamień w wodę. Te koszta nigdy nie miały zostać zwrócone. Kłopoty finansowe SMW wynikają z tragicznego zarządzania. Stocznia ta doiła z MW kasę za usługi tragicznej jakości, nie ponosząc żadnych konsekwencji (ostatni przykład, to kłopoty z Orłem, włącznie z uszkodzeniem z winy SMW). Ponadto przerost zatrudnienia i spore koszta utrzymywania związkowców. Zarząd SMW nie starał się pozyskiwać komercyjnych zleceń, bo do działania zakładu dopłacano pod pretekstem rzekomego strategicznego znaczenia tego zakładu.
"Przeprojektowanie" na patrolowiec to najzwyczajniej wyjęcie z projektu części uzbrojenia. Naprawdę, bardzo kosztowny i fachowy projekt przebudowy.
Odnośnie zakupu MEKO. Dobrze, że napisałeś - to Polska, czyli Skarb Państwa kupił. A nie SMW. I została zakupiona cała technologia i projekty wykonawcze, bo tutejsze leśne dziadki były jeszcze na etapie spawania kadłubów z krowimi żebrami.
Konkludując. SMW zyskała nie ponosząc żadnych kosztów nowoczesną technologię, której jej zarząd nie potrafił komercyjnie wykorzystać. Znaleźli natomiast skuteczne źródło wiecznego finansowania, w postaci Gawrona, którego budowa przeciągała się głównie z winy SMW.

 
13-04-18 20:50  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

...obawiam się,że znając nasze podejście oraz naszą smutną rzeczywistość ,może nie dojść do całkowitej modernizacji okretów ,bo wszyscy znamy perypetie z uzbrajaniem owych okrętów w rakiety ,a docelowo zakończono proces uzbrajania w dedykowane rakiety dopiero w 2015 roku ! Niecałe 3 lata temu ,a okręty wchodziły do służby w latach 1992-95 [sic ]
O ile pierwszy okręt może otrzymać kompleksową modernizację,to już kolejne dwa jogą mieć z tym problem.
Ja osobiście wątpię w tą modernizacje...

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
14-04-18 00:54  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Kolego komandor, Twój sarkazm jest zbędny, a pisanie "wiem, ale nie mogę powiedzieć" po prostu śmieszne. Już lepiej jakbyś napisał, że nie napisałem niczego odkrywczego, bo istotnie powtórzyłem tylko fakty ogólnie znane. Owszem, można się spierać, w jakim stopniu cały obecny bajzel w SMW jest winą załogi, albo raczej kolejnych władz (zarządów, syndyka), a w jakim stopniu polityków, ale na pewno nie można całej winy zwalać na załogę SMW. Nie znam tej firmy, ale znam ogólną sytuację na rynku pracy. Żaden pracownik nie będzie pracował dla idei i żaden nie zrobi więcej niż się od niego wymaga. Politycy naobiecywali duże zamówienia i ludzie im uwierzyli, a potem się zawiedli. Jakli mógł być dalszy bieg wypadków? Tylko jeden. Ci bardziej wartościowi zapewne poszukali sobie pracy gdzie indziej, a pozostali tylko ci, którym się nie chciało, albo nie potrafili sobie poradzić na rynku pracy. Trudno żeby nie odbiło się to na kondycji firmy. Pewnie, że to także problem zarządzania stocznią, tyle tylko, że zarządy to także pracownicy - wyższego szczebla. Im także naobiecywano... i teraz jest to co widać.
A skoro już wcześniej były problemy z jakością prac, to po co w ogóle lokowano tam budowę Gawrona? Przecież zanim zarżnięto część stoczni był całkiem spory wybór.

Co zaś się tyczy Orła, to sprawa nie jest wcale taka jednoznaczna. Owszem, opóźnienia są winą stoczni, ale uszkodzenia przy dokowaniu to zdaje się wspólne "rękodzieło" ówczesnego dowódcy (zdaje się, że go za to zdjęli) i załogi komercyjnie wynajętego holownika. Przyczyny pożaru zaś są jeszcze badane. Wiadomo, że nie zadziałały czujki legalizowane przez prywatną firmę. No chyba, że masz jakieś swoje informacje i tym razem się jednak nimi podzielisz... ;-)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
14-04-18 10:11  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

"Żaden pracownik nie będzie pracował dla idei i żaden nie zrobi więcej niż się od niego wymaga." 

Znam paru którzy pracują za marne pieniądze czyli można by rzec prawie dla idei i robią o wiele więcej niż się od nich wymaga. I co najdziwniejsze są to młodzi ludzie.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
14-04-18 11:30  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
komandor 

 

Waldek K napisał:

>Twój sarkazm jest zbędny, a pisanie "wiem, ale nie mogę powiedzieć" po prostu śmieszne. Już lepiej jakbyś napisał, że nie napisałem niczego odkrywczego, bo istotnie powtórzyłem tylko fakty ogólnie znane. Owszem, można się spierać, w jakim stopniu cały obecny bajzel w SMW jest winą załogi, albo raczej kolejnych władz (zarządów, syndyka), a w jakim stopniu polityków, ale na pewno nie można całej winy zwalać na załogę SMW. Nie znam tej firmy, ale znam ogólną sytuację na rynku pracy. Żaden pracownik nie będzie pracował dla idei i żaden nie zrobi więcej niż się od niego wymaga. Politycy naobiecywali duże zamówienia i ludzie im uwierzyli, a potem się zawiedli. Jakli mógł być dalszy bieg wypadków? Tylko jeden. Ci bardziej wartościowi zapewne poszukali sobie pracy gdzie indziej, a pozostali tylko ci, którym się nie chciało, albo nie potrafili sobie poradzić na rynku pracy. Trudno żeby nie odbiło się to na kondycji firmy. Pewnie, że to także problem zarządzania stocznią, tyle tylko, że zarządy to także pracownicy - wyższego szczebla. Im także naobiecywano... i teraz jest to co widać.
A skoro już wcześniej były problemy z jakością prac, to po co w ogóle lokowano tam budowę Gawrona? Przecież zanim zarżnięto część stoczni był całkiem spory wybór.

Co zaś się tyczy Orła, to sprawa nie jest wcale taka jednoznaczna. Owszem, opóźnienia są winą stoczni, ale uszkodzenia przy dokowaniu to zdaje się wspólne "rękodzieło" ówczesnego dowódcy (zdaje się, że go za to zdjęli) i załogi komercyjnie wynajętego holownika. Przyczyny pożaru zaś są jeszcze badane. Wiadomo, że nie zadziałały czujki legalizowane przez prywatną firmę. No chyba, że masz jakieś swoje informacje i tym razem się jednak nimi podzielisz... ;-)

Sarkazm zapoczątkowałeś Ty, odnosząc się do wypowiedzi osoby, o której nic nie wiesz. Powyżej sam napisałeś, że nie znasz tej firmy. Cały problem SMW i pozostałych stoczni polegał na tym, że były to firmy państwowe, do których wiecznie dopłacano, bo trapiły je podstawowe problemy socjalistycznego modelu biznesowego. I nikt tego nie "zarżnął", bo część sprywatyzowana dawnych stoczni funkcjonuje do dzisiaj, w dodatku sprawnie.
Dlaczego budowę Gawrona rozpoczęto w SMW? Bo taka była polityka i nacisk związkowców, którzy widzieli w tym szanse ratowania nierentownego trupa i źródło kasy dla siebie.
Uszkodzenia podczas dokowania okrętu były spowodowane tylko i wyłącznie przez obsługę SMW, bo ona była za to odpowiedzialna. Przyczyny pożaru na Orle są już znane i rzeczywistym powodem nie były żadne czujniki. Czujniki miały wykryć stan alarmowy, a nie jemu zapobiegać (jak wskazuje ich nazwa - czujnik, a nie bezpiecznik itp).
Jeszcze jedno. Mam swoje informacje, ale jakbyś znał specyfikę wojska i podejścia do informacji, to domyśliłbyś się, że nie wszystko mogę wprost napisać. Są jednak informacje, które podałem (jak np odpowiedzialność za okręt podczas remontu w stoczni), które możesz łatwo zweryfikować na podstawie dostępnych źródeł, żebyś nie pisał w przyszłości takich głupot. Więc przestań ironizować, tylko zacznij kwerendę publicznie dostępnych danych, zamiast opierać się na plotkach.

--

 
14-04-18 14:56  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Stary, owo "żaden" rzeczywiście użyłem na wyrost. Sam też znam kilku takich, tylko czy to coś zmienia w skali makro?

Komandor, nie ironizowałem pod niczyim adresem, tylko ogólnie podsumowałem humorystycznie kilka wcześniejszych postów. Skoro jednak tak to odebrałeś, to pozostaje mi rzyczyć Ci miłej soboty.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
15-04-18 13:41  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
komandor 

 

> Komandor, nie ironizowałem pod niczyim adresem, tylko ogólnie podsumowałem humorystycznie kilka
> wcześniejszych postów. Skoro jednak tak to odebrałeś, to pozostaje mi rzyczyć Ci miłej soboty.
>
> --

Nie ironizowałeś, tylko humorystycznie podsumowałeś? Głęboko przemyślana wypowiedź.
Ja Tobie RZyczę, abyś czasami przeczytał swoje wypowiedzi.

Post zmieniony (15-04-18 13:41)

 
15-04-18 14:32  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
ROBO 

 - 10

..nie chcę się wtrącać w waszą polemikę [jak zwał tak zwał] ,ale proszę mi podać przykłady jak stocznie budują okręty bez finansowania ?

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
15-04-18 18:21  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
komandor 

 

ROBO napisał:

> ..nie chcę się wtrącać w waszą polemikę [jak zwał tak zwał] ,ale proszę mi podać przykłady jak
> stocznie budują okręty bez finansowania ?
>
> --


Cały proces jest bardzo prosty, w dużym skrócie:
1. Zleceniodawca albo ogłasza przetarg na wykonanie jednostki, albo podpisuję umowę bez przetargu.
2. Warunkiem podpisania umowy jest kosztorys i harmonogram zatwierdzony przez obie strony
3. Rozpoczyna się budowa
4. Zleceniodawca płaci transze po odebraniu ustalonego etapu w określonym terminie. Lub płaci przy odbiorze gotowej jednostki (najczęściej w przypadku cywilnych zleceń)
5. Jeśli termin nie jest dotrzymany, stocznia płaci kary umowne.
6. Opóźnienia w zapłacie transzy też są karane finansowo. Jeśli z jakichś przyczyn umowa zostaje zerwana z winy zleceniodawcy, stocznia staje się właścicielem jednostki.

Jeżeli stocznia nie ma środków na bieżącą działalność, to nikt normalny nie zleci projektu, bo to ryzykowne. Jeśli w trakcie budowy wciąż sztucznie rosną koszta budowy, bo kosztorys był niedoszacowany, to koszta swojego błędu ponosi stocznia. W przypadku patologicznej własności państwowej nikt się nie liczył z karami umownymi i kosztorysami, bo wiecznie dokładał Skarb Państwa.

 
18-04-18 13:43  Odp: [Dyskusja]Modernizacja PMW czy likwidacja ?
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Na zdjęciach z wyjścia naszych okrętów na kolejna manewry można zauważyć, że ORP Kaszub nie ma już Trytona:
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=24982

Pamiętam z wypowiedzi jak Tryton trafił na Kaszuba, że po zakończeniu testów działko to miało pozostać na Kaszubie, to ciekawe dlaczego zostało zdjęte, czyżby jakieś modyfikacje czy jednak Kaszub będzie bez niego.

--
"Si vis pacem para bellum"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 57 z 83Strony:  <=  <-  55  56  57  58  59  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024