Akra
Na Forum: Relacje w toku - 2 Relacje z galerią - 5
- 2
|
- Jeszcze dzisiaj przed południem ukaże się nowa Opowieść, numer (już!) 570. Mam też już komplet materiałów na 571, wojna na Pacyfiku. Zastanawiam się także nad strzelającą włoszczyzną.
- Przy okazji dwupłatowego Hurricane: ciekawe, Ryszardzie, czy odrzucony płat (razem z tymi wszystkimi rurkami łączącymi) nie rozwaliłby statecznika pionowego? Może dlatego zrezygnowano z takiej próby?
WOJENNA PRZESZŁOŚĆ ZNANYCH AKTORÓW

Charles Durning (1923-2012) był w pierwszej grupie amerykańskich żołnierzy, którzy wylądowali na plaży Omaha podczas desantu w Normandii w czerwcu 1944.
Pochowano go na cmentarzu wojskowym w Arlington, w związku z tym na nagrobku nie ma oczywiście nic o jego aktorskich dokonaniach. Wymienione są tam za to jego odznaczenia: Srebrna Gwiazda, Brązowa Gwiazda i Purpurowe Serce (Purple Heart, przyznawany rannym żołnierzom). Kariery w wojsku nie zrobił, pochowano go jako PFC czyli Private First Class to znaczy Szeregowiec Pierwszej Klasy.

Lee Marvin (1924-1987) walczył w Korpusie Marines, także jako PFC. W czerwcu 1944 roku został ciężko ranny na Sajpanie, i do końca wojny nie zdążył wrócić do zdrowia.

Również i on jest pochowany w Arlington jako żołnierz, a nie aktor. Oczywiście także otrzymał Purple Heart, ale nie podano tego na nagrobku. Dlaczego? O tym czy informacja o odznaczeniach ma być tam podana, decyduje rodzina zmarłego, podobnie, jak o naniesieniu lub nie symbolu religijnego.
- Obaj aktorzy byli katolikami, skąd zatem dwa różne wzory krzyży na ich nagrobkach? Na oficjalnej stronie Guide to Symbols and Emblems of Arlington National Cemetery Headstones (PRZEWODNIK PO SYMBOLACH I EMBLEMATACH NAGROBKÓW NA CMENTARZU NARODOWYM W ARLINGTON) znalazłem iż „Najpopularniejszym jest krzyż łaciński. Na niektórych nagrobkach krzyż ten jest wpisany w okrąg, nie jest to inny symbol, a raczej wcześniejszy ryt. Wcześniejszym symbolem chrześcijańskim był krzyż łaciński otoczony okręgiem, i taki stosowano na nagrobkach na Cmentarzu Narodowym w Arlington. Po latach 80. XX wieku i wprowadzeniu regulacji dotyczących symboli, koło nie było już używane”.
Czyli że ponieważ obaj aktorzy zmarli PO 1980 roku, na obu nagrobkach powinny być „zwykłe” krzyże, (i tak jest w przypadku Marvina – zmarł w 1987) tymczasem Durning, który zmarł dopiero w 2012 ma krzyż z kołem! Prawdopodobnie zrobiono tak na prośbę rodziny.
TRZYMAĆ GŁOWY WYSOKO!
W Korei Północnej popularna była praktyka używania igieł przyczepionych do kołnierzyka koszuli, aby żołnierze trzymali głowę w pozycji wyprostowanej. Była to niezwykle pomysłowa technika stosowana już w maoistowskich Chinach w celu zapewnienia doskonałej jakości parad wojskowych, skopiowana przez dynastię Kima.
Ilekroć żołnierz mimowolnie chciał opuścić głowę, to przy każdej próbie wbijanie się igieł w skórę szyi przypominało mu o prawidłowej postawie. Ponieważ jednak obecnie w Korei Północnej dba się o ludzi jak mało gdzie, obecnie zamiast igieł używa się ponoć wykałaczek, które także mogą wprawdzie powodować ból, ale za to raczej nie przebiją skóry.

*
Turysta w Zakopanem wchodzi do baru, siada przy barze i pyta: Barman, co polecisz do picia?
Barman na to: Ano, panocku drink Góra cy!
Turysta: Jak to: Góra cy?!
Barman:
- Widzicie, bierzemy śklanecke wina... no dwie... góra cy i wlewamy do garnka. Poźniej bierzemy śklanecke piwa... no dwie... góra cy i wlewamy do tego samego garnka. Następnie śklanecke wódecki... dwie... no góra cy i wlewamy to do tego samego garnecka. Na koniec bierzemy śklanecke koniacku... no dwie... góra cy i wlewmy do garnka. Garnek stawiamy na ogniu i miesając gzejemy minutę... no dwie... góra cy. Poźniej nalewamy i pijemy śklanecke... dwie... no góra cy. Po wypiciu wstajemy... i robimy krocek... dwa... góra cy.
--
|