KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 64 z 71Strony:  <=  <-  62  63  64  65  66  ->  => 
02-04-24 15:11  Odp: CIEKAWOSTKI
Wojciech Cięciwa   

Dwa Lwy (rodzaj męski) a nie Lew i Lwica ....

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

02-04-24 16:11  Odp: CIEKAWOSTKI
Borowy 

Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3

- 2

Witam. Sebastian W. - jak to mawiał mój profesor ,,jednopciowa" para lwów ;)

--

Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:

Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

02-04-24 23:25  Odp: CIEKAWOSTKI
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5

Faktycznie takie proste a dałem się nabrać... chyba pora iść do okulisty;-)

03-04-24 07:38  Odp: CIEKAWOSTKI
yak   

Normalnie zaraz do Szczecina pojadę, taka ciekawostka. Po porcję kolejnych ciekawostek :-)

03-04-24 07:47  Odp: CIEKAWOSTKI
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Nie trzeba jechać, właśnie Szczecin przyjechał do ciebie!

NAWIĄZANIE DO CIEKAWOSTKI ZE STRONY 38

Wyrzucone na brzeg Krety ciało niemieckiego spadochroniarza który miał nieszczęście spaść do morza, i następnie nie był w stanie odpiąć spadochronu

NIEZWYKŁE PRAWA

Norweskie miasto Longyearbyen, stolica Svalbardu, licząca niecałe 2 tysiące mieszkańców, to najdalej na północ wysunięte miasto na Ziemi.

Mieszkańcy mają obowiązek noszenia ze sobą broni, dla ochrony przed niedźwiedziami polarnymi. Nie mogą także posiadać… kotów! Dlaczego?

Zakaz ten wprowadzono na wyspach Svalbard w celu ochrony ekosystemu. Koty wprowadzone do środowiska w którym nie są rodzime, mogą stanowić poważne zagrożenie dla lokalnej dzikiej przyrody. Na Svalbardzie, archipelagu na Oceanie Arktycznym, koty polowały by na rodzime gatunki ptaków, zwłaszcza te zakładające gniazda na ziemi.

Oprócz tego w mieście obowiązuje zakaz pochówków zmarłych, a to z powodu wiecznej zmarzliny, która uniemożliwia rozkładanie się zwłok. Decyzja o zakazie zapadła w 1950 kiedy odkryto, że ciała osób zmarłych z powodu epidemii grypy w 1918 wciąż nie zaczęły się rozkładać(!), i stąd obawy, że dalej mogą zawierać żywy szczep wirusa.

Chyba tylko krematorium?

POŻYTECZNE GARBY

Na uliczkach Wenecji, także przy kościelnych murach, nierzadko można natknąć się na „garby przeciw bandytom” (pissotte lub pissabraghe). Są to odlewy z zaprawy murarskiej, z kamienia lub z kutego żelaza, których niegdyś zadaniem było uniemożliwianie przestępcom ukrywania się w ciemnych zakątkach w celu schowania się przed policją, lub organizowania zasadzek – no bo jak stanąć za załomem muru, jak się nie da?

Wenecja nie miała publicznego oświetlenia i chodzenie po ulicach w nocy mogło być niebezpieczne. „Garby przeciw bandytom” miały jednakże i inne zastosowanie, dzięki czemu otrzymały drugą nazwę: „pissotte” lub „pissabraghe”: oprócz zapobiegania ukrywaniu się przestępców, pochyłe ścianki garbów miały także zadanie utrzymania pewnego porządku publicznego, poprzez uniemożliwienie mieszkańcom oddawanie moczu w narożnych wnękach. I rzeczywiście, jeśli oddawałeś mocz na pochyłą powierzchnię to ryzykowałeś, że wszystko na ciebie spłynie.

*

Na czasie :-)

Przepraszam bardzo, czy mógłby pan nam oddać piłkę?

*

Dwóch ledwo żywych rozbitków dryfuje w szalupie na środku oceanu. Żar leje się z nieba, a oni nie mają ani wody pitnej, ani jedzenia. Jeden z nich próbuje coś złowić. Po wielu staraniach udaje mu się coś złapać. Wyciąga haczyk z wody, patrzy, a tam złota rybka.
- Wypuść mnie, a spełnię twoje życzenie - rzekła rybka.
- Dobra, spraw, aby cała woda wokół szalupy zmieniła się w dobrze schłodzone piwo.

Błysnęło, huknęło i rzeczywiście - już po chwili unoszą się na falach złocistego trunku. Rozbitek dumny z siebie spogląda na kompana, czekając na słowa pochwały. Ten, do tej pory milcząco obserwowujący całe zdarzenie, odzywa się wreszcie z niezbyt zadowoloną miną:
- Aleś wymyślił! Teraz musimy sikać do łodzi.

--

Post zmieniony (03-04-24 07:50)

03-04-24 08:51  Odp: CIEKAWOSTKI
yak   

Za późno. Siedzę w pociągu i jadę do Szczecina..... :-) yak bum cyk cyk.

03-04-24 10:39  Odp: CIEKAWOSTKI
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

A cóż za sprawy niosą cię na północno-zachodnie rubieże Rzplitej?

03-04-24 11:06  Odp: CIEKAWOSTKI
yak   

Bardzo prozaiczne 0,5. Ale nie pół litra tylko pół finału. Plebejskie rozrywki. 20.30 przy Twardowskiego :-)

03-04-24 11:28  Odp: CIEKAWOSTKI
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Aaaaaa, toś ty z Białegostoku? No cóż,nikt nie jest bez wad :-))))

03-04-24 11:35  Odp: CIEKAWOSTKI
yak   

Z urodzenia tak. Ale teraz mam bliżej. Trochę ;-)

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 64 z 71Strony:  <=  <-  62  63  64  65  66  ->  => 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2024