KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 44 z 50Strony:  <=  <-  42  43  44  45  46  ->  => 
07-02-24 17:47  Odp: CIEKAWOSTKI
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kilka lat temu grałem w World of Tanks i nawet - uwaga uwaga! - dostałem medal Kołobanowa, kiedy to mając M2, zostałem w końcówce sam naprzeciw pięciu czołgom wroga. Czekałem przy swojej bazie wiedząc, że mający miażdżącą przewagę przeciwnik ruszy na mnie, aby wykonać nieuchronną egzekucję. I… dzięki przemyślanym manewrom zniszczyłem jeden czołg po drugim. CAŁĄ TAK BARDZO PEWNĄ SIEBIE PIĄTKĘ. Do tej pory jestem z tego dumny :-)

M2 był w ogóle szczęśliwym czołgiem dla mnie – dla przykładu w tej bitwie zniszczyłem 7 czołgów i dwa uszkodziłem.

Niedawno, po latach, spróbowałem odświeżyć te emocje. No cóż, brak wprawy: w pięciu bitwach zniszczyłem tylko dwa czołgi, ginąc za to pięć razy :-) Ale Kołobanow jest? JEST!

--

08-02-24 07:39  Odp: CIEKAWOSTKI
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

CZY W FILMIE „KEVIN SAM W DOMU” UŻYTO W TYM UJĘCIU PRAWDZIWEJ TARANTULI?

Za zgodą aktora TAK.

Aktor jednakże tylko udawał że krzyczy, ponieważ obawiano się, że może to podrażnić pająka. Krzyk dograno dopiero w postsynchronach.

WYGLĄDA TO NA DIORAMĘ, CZYŻ NIE?

Tymczasem jest to plansza znajdująca się na amerykańskich lotniskowcach. Jej nieoficjalna a żartobliwa nazwa to Ouija board, czyli Plansza oujia. Ouija to „diabelska plansza do wywoływania duchów”.

Przy pomocy tej planszy Kontrola Pokładu Lotniczego śledzi pozycje samolotów i innego wyposażenia na pokładzie. Osobna plansza pokazuje sytuację w hangarach.

Podobny system mają także Chińczycy:

,

CO TAM KOMPUTEROWE SZTUCZKI FILMOWCÓW! OTO AUTENTYCZNE ZDJĘCIE MAŁYCH DINOZAURÓW NA SPACERZE

Idą z lewej na prawo

*

Na plaży nudystów:
- Pani mi się bardzo podoba.
- Tak, widzę...

--

08-02-24 08:59  Odp: CIEKAWOSTKI
Wojciech Cięciwa   

Surykatki czy jakieś małpki ? :D

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

08-02-24 09:24  Odp: CIEKAWOSTKI
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Małpki na pewnie nie. Czy surykatki? Nie jestem pewny. Według Wiki surykatki żyją tylko w Afryce, a tymczasem mieszkająca w Kostaryce córka powiedziała mi, że wiele razy widziałam tam takie "małe dinozaury". No i patrząc na zdjęcia surykatek widać, że ich ogony nie są aż tak długie w stosunku do ciała, jak na tym zdjęciu.
Czyli że jednak małe dinozaury!

08-02-24 12:21  Odp: CIEKAWOSTKI
Ryszard 

Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20

- 9

Ostronos rudy (Koati).

08-02-24 14:15  Odp: CIEKAWOSTKI
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Bingo!

--

09-02-24 07:49  Odp: CIEKAWOSTKI
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

ILE DOLARÓW W RAMACH DELEGACJI (TAK!) DOSTAŁA ZAŁOGA APOLLO 11 ZA SWÓJ LOT NA KSIĘŻYC?

Neil Armstrong był oficjalnie urzędnikiem państwowym, i zarabiał około 20 000 dolarów rocznie, czyli około 136.000 dolarów na dzisiejsze.

Jego dwaj koledzy z załogi, Michael Collins i „Buzz” Aldrin, byli oficerami Sił Powietrznych w czynnej służbie i zarabiali około 16.000 dolarów rocznie.

Czy to dużo? W latach 60. na południu Florydy nowy dom o powierzchni 185 metrów kwadratowych z 4 sypialniami kosztował średnio 15 tysięcy dolarów. Przeciętny lekarz zarabiał wtedy rocznie 10 tysięcy dolarów, ale służąc pacjentom siedem dni w tygodniu.

Po powrocie, 4 sierpnia, wszyscy trzej złożyli wnioski o zwrot kosztów podróży w dniach 7-27 lipca, jako że byli oficjalnie wydelegowani na Księżyc, w wysokości 33,31 dolara za każdy dzień. Oto wniosek Aldrina, z wyszczególnieniem przebytej trasy:

Cape Kennedy, Floryda
Księżyc
Pacyfik (USN Hornet)
Hawaje
i powrót do Houston, Teksas

,

33,21 x 20 = USD 666,20, do tego doszło 10 dolarów za dojazd własnym samochodem oraz odjęto jakieś małe kwoty, i w końcu wypłacono całej trójce po 622,95 + 10 dolarów!

Na drugiej stronie są wymienione środki użytej komunikacji:
- POV – Private-Owned Vehicle (prywatny samochód)
- Gov. Air (Goverment Aircraft - rządowy samolot)
- Gov. Spacecraft (Government Spacecraft - rządowy statek kosmiczny)
- USN Hornett (USN – United States Navy - oznacza okręt nie będący aktualnie w aktywnej służbie, jakkolwiek oficjalnie lotniskowiec wycofano dopiero w następnym roku. Ciekawe że nazwa okrętu dwukrotnie napisana na dokumencie to HORNETT przez dwa T! Ewidentna pomyłka - ale aż dwa razy?
- USAF Plane (United States Air Force Plane - samolot sił powietrznych)
- Gov. Vehicle (Government Vehicle - samochód rządowy)

Cała wypłacona kwot to był tak zwany travelling allowance, czyli dodatek podróżny, jako że podróżowali „służbowo”, ale poza swoim normalnym zakresem obowiązków.

Gdy pierwszy raz zobaczyłem ten dokument pomyślałem, że sporządzono go i pieniądze wypłacono po prostu w ramach żartu. Jednakże jego solidność i precyzja świadczy za tym, że jest to prawdziwie oficjalne rozliczenie delegacji. Księżyc Księżycem, ale porządek w dokumentacji – i zwłaszcza w finansach – musi być. I bardzo słusznie!

TAK MIAŁ WYGLĄDAĆ PHANTOM II

Phantom II był projektem, który narodził się z poziomymi sterami wysokości i skrzydłami, oraz z jednoosobowym kokpitem.

,

Po badaniach w tunelu aerodynamicznym stateczniki zostały pochylone w dół, tak, aby duże skrzydła delta nie zakłócały przepływu powietrza do nich przy dużych kątach natarcia, na przykład podczas podejścia do lądowania lub wznoszenia się z dużą prędkością.

Z kolei dla poprawienia kontroli lotu pod dużym kątem, końcówki skrzydeł zostały odchylone do góry. Ponadto, aby odciążyć pilota od części zadań, wyznaczonych do działania w trzech rodzajach sił zbrojnych (US Navy, USMC i USAF), zmieniono go w samolot dwumiejscowy.

*

- I jak tam moje wyniki, panie doktorze?
- Może pan brać nawet duży kredyt.
- Ale ja nie mam z czego spłacać!
- Nie będzie pan musiał.

--

Post zmieniony (09-02-24 11:49)

09-02-24 17:18  Odp: CIEKAWOSTKI
GrzechuO   

Właśnie czytam "Gwiezdny pył" Andrew Smith'a (Wydawnictwo Czarne, 2019).
A tam taki fragmencik:
"Zakładamy, że Wujek Sam sowicie nagrodził samotnych wojowników, którzy nadstawiali tyłki i dokonali jednej z najbardziej niesamowitych rzeczy, jakie można sobie wyobrazić. Ale nie. Bynajmniej. Kiedy polecieli na Księżyc, otrzymywali taką samą dniówkę, jaką dostaliby za przebywanie poza bazą w Bakersfield: osiem dolarów dziennie minus potrącenia (na przykład za zakwaterowanie, bo na statku kosmicznym łóżko zapewniał im rząd). Mike Collins, pilot modułu dowodzenia Apollo 11, kiedyś dla żartu rozważał złożenie wniosku o zwrot kosztów podróży według standardowej stawki ośmiu centów za milę, co dawało jakieś osiemdziesiąt tysięcy dolarów, ale dowiedział się, że ktoś już tego spróbował - i w odpowiedzi otrzymał rachunek za gotową do lotu rakietę Saturn V na sumę mniej więcej stu osiemdziesięciu pięciu milionów dolarów."

:-)

--
Pozdrówka

GrzechuO

09-02-24 21:15  Odp: CIEKAWOSTKI
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

No proszę, jakie fajne uzupełnienie CIEKAWOSTKI :-)

09-02-24 22:42  Odp: CIEKAWOSTKI
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5

Akra uwielbiam tematykę podboju kosmosu i ten ostatni wpis jest świetny!! ;-) czekam na więcej... a może nawet coś z poza naszej planety;-)

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 44 z 50Strony:  <=  <-  42  43  44  45  46  ->  => 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2024