Sławomir Bloch
Na Forum: Relacje z galerią - 1 Galerie - 78
- 28
|
Witam Kolegów!
Przedstawiam następny mój model czołgu z MM sklejony na początku 1987 r. a przy okazji pragnę wytłumaczyć tak długą przerwę w rocznikach.
Tak się złożyło, że w tamtych czasach najpierw ukazywały się plany czołgu lub samochodu pancernego w czasopiśmie "Modelarz" lub radzieckim "Modielist Konstruktor" a dopiero później w pewnym odstępie czasu pojawiała się wycinanka w MM.
Czując niedosyt w broni pancernej wiele modeli zaprojektowałem i wykonałem samodzielnie przed ukazaniem się Małego Modelarza.
Oczywiście jak tylko dany model pojawił się w MM zakupywałem go i dlatego wiele z nich nie ruszonych spoczywa w szafie do dzisiaj, a nie było wówczas skanerów czy o komputerach nawet się nie śniło.
Tak powstał m.in:
Putiłow -Garford kiedyś prezentowany przeze mnie na Forum, Renault R-35, SU-76, T-70 wiec modeli tych nie będę prezentował w Galerii ponieważ powstały przed pojawieniem się MM.
Ten mój zabytek, czyli model francuskiego czołgu lekkiego Renault R17 FT wykonany z Małego Modelarza Nr 12 z grudnia 1986r liczy sobie około 25 lat.
Pojazd ten nie sprawiał kłopotu z klejeniem, choć papier, na którym go wydano był twardy i włochaty.Nawet układ jezdny był łatwy a i gąsienice niezbyt skomplikowane. Wykonałem w barwach i oznaczeniach francuskich, dlatego, że czołgi te swój chrzest bojowy przeszły pod koniec I wś. w bitwie nad Marną, a po jej zakończeniu praktycznie do początków II wś. pozostawały w służbie wielu armii świata.
Przede wszystkim stanowiły one zalążek polskich sił pancernych w Odrodzonej Polsce, bowiem 120 sztuk ich (72 z armatą 37 mm i 48 z km 7,92 mm Hotchkiss) przybyło wraz z armią gen. Hallera w czerwcu 1919 r. do kraju.
Część czołgów sprzedano później do Hiszpanii jednak około 102 tych wozów w 3 kompaniach oraz w składach pociągów pancernych (czołgi na prowadnicach szynowych jako drezyny rozpoznawcze- model wydany przez GPM) brało także, (co prawda ograniczony) udział w kampanii wrześniowej m.in. wsławiając się walkami w obronie twierdzy w Brześciu nad Bugiem. Szkolili się na nich także polscy pancerniacy w 1940 r. we Francji.
, , , , , ,
, , , , , ,
No i ostatnie z trzech plenerów czołgów z I wś to R-17
, , , ,
Zdjęcia kombinowane w sepii
, , , ,
Zdjęcia kombinowane czarno-białe
, , ,
Na zakończenie tej trójki w jednym plenerze "pamiątkowe" zdjęcia grupowe :-)
, , , , ,
Post zmieniony (20-04-17 18:24)
|