FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
19-10-03 16:16  Laserowy model
Roman 



 - 1

Nowa epoka w modelarstwie kartonowym?
http://www.wwi-models.org/reviews/aircraft/BJ.Nieu11.html

 
19-10-03 17:21  Re: Laserowy model
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Już gdzieś to widziałem ale strasznie drogie to ma być jeśli wejdzie w codzienność.
no i juz nie będzie tej frajdy :(

Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
19-10-03 18:06  Re: Laserowy model
Sanczo 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

kiedys o czyms takim rozmyślałem ale oczywiście w większej skali ;)

 
19-10-03 19:57  Re: Laserowy model
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Bodajrze Eduard robił coś takiego z blachy.

 
19-10-03 21:44  Re: Laserowy model
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Moim skromnym zdaniem laserowe cięcie kartonu wcześniej czy później stanie się jednak standardem, tak samo jak waloryzacja, projektowanie komputerowe itp. Wbrew utyskiwaniom kartonowych ortodoksów jest to coś wybitnie dobrego, szczególnie dla osób zapracowanych, nie mających zbyt dużo czasu na swoje hobby. Frajda z klejenia pozostaje, a nie marnuje się czasu na nurzące wycinanie elementów.
Laserowe cięcie kartonu jest wręcz idealne w przypadku wycinania części szkieletu (przecież można je odrazu wydrukować na odpowiednio grubym kartonie) - dzisiaj wykonałem sobie "dla sportu" szkielet Churchila z Gomixu - cały dzień cięcia, palce bolą jek cholera, a efek w sumie mizerny. Gdyby szkielet był już wycięty, jego złożenie zajęło by może godzinę... Poza tym, jest to idealne do małych, powtarzalnych elementów - wstępnie wycięte gąsiennice pozwalały by na bardzo wierne ich odwzorowanie. Pojadyncze ogniwo składające się powiedzmy z 20 - 30 części, nie było by już takie straszne.
Na pewno tak przygotowane modele musiały by być znacznie droższe niż obecnie, ale skoro wzrost cen jest już przesądzony (w końcu tak ustaliliśmy...) to niech będą one możliwie jak najbardziej innowacyjne i "przyjazne" modelarzowi.

Pozdrawiam,
Wakiamij

 
19-10-03 22:38  Re: Laserowy model
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

No i dojdzie do rego że pójdę sobie do sklepu, i kupię model komputerowo opracowany, wycięty laserowo i sklejony przez biednych, uciskanych wieśniaków z połódniowych Chin. Jak już mam coś kleić to poradzę sobie z wycięcem elementów, poza tym dla mnie to nie sport a hobby, nie spieszy mi się aż tak. Wolę się delektować swoim "dziełem", i mam gdzieś że ktoś zrobi taki sam model 4x szybciej ;o)

 
19-10-03 23:06  Re: Laserowy model
Vivit 

 

Ja pozwole sobie zgodzić się w 1001 % z Qrchak'iem. Też wole robic wszystko sam.
Jeżeli dojdzie do tego co pisze wyżej kolega to jaka będzie różnica między kartonem a plastikiem ????? chyba żadna.
Zresztą znajomi którzy przychodzą do mnie i widzą efekt końcowy mówią, że podziwiają jak to wszytko można zrobić z 2D na 3D.

Pozdrawiam
Nie zawsze się zgadzający Vivit z północnej Valdornii

 
19-10-03 23:40  Re: Laserowy model
P40   

Zastanawiam się czy aby cięcie laserowe kartonu jest w ogóle możliwe, dlatego, że przy cięciu laserowym wytwarza się bardzo wysoka temperatura. Cięcie laserowe stosuje się bardziej przy wycinaniu np. balch gdzie temperatura nie jest czynnikiem granicznym. Przy cięciu drewna czy plexi stosuje się piły piaskowe (piła taka to strrumień wody lub częściej powietrza podawany pod wysokim ciśnieniem w którym znajdują się odpowiedniej grubości ziarenka piasku a dokładniej kwarc) Przy cięciu tektury najprostrzym sposobem jest zastosowanie plotera, który jak wiemy tnie z komputerową (inni mowią laserową) precyzją (zależy też od modelu potera i jego parametrów tj. dokładności np. odchyłka może wynosić 0,001 %). W tym wypadku jeżeli jest to model seryjny w poligrafii stosuje się tzw. sztancowanie (wykrawanie). Polega to na tym, że wykonuje się matrycę z noży (teraz już ostrzonych laserowo), które montuje się na arkuszu sklejki. Noże wykięte są w formie szablonów to znaczy element wydrukowany i szblon z noży są takie same. Matryce z noży montuje się w odpowiednich maszynach do wykrawania. Jest ich kilka modeli, które różnią się sposobem wykrawania więc nie będę ich tutaj opisywać. Metoda ta pozwala na niemal 100% powtarzalność wykrawania. Postaram się zamieścić zdjęcie takiej matrycy.

 
20-10-03 00:12  Re: Laserowy model
Junior II   

Pijom i cuda czyniom



Post zmieniony (05-03-06 10:53)

 
20-10-03 08:20  Re: Laserowy model
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Vivit pozwolisz że nie zgodzę się z Tobą w temacie. Otóż fakt wycięcia elementów z arkusza nie świadczy o jakimkolwiek podobieństwie do modelarstwa w wydaniu plastikowym. Dlaczego? Otóż dlatego, że sama część będzie formowana, wyginana, pieszczona etc etc ;], tego w plastiku nie ma, po prostu. Wakamij ma rację, ja też borykam się z bólem palców po wycięciu wzystkich elementów usztywnionych, pół biedy gdy kartonem 1mm, gorzej gdy dwójką - masakra! Konkludując jestem za - dodatkowo ucieszyłby mnie fakt idealnie równej linii cięcia chociażby segmentów samolotu czy wszelkich innych powierzchni rozwijalnych na ich styku. I nie uważam, iż to zabija duszę kartonowca ;)


GG: 366985
--------------------------------
Maszyny latające ...
--------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024