FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
15-08-05 01:34  [relacja/galeria] Jak-52 - Hobby Model 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Powitanie dla Forumowiczów :-)

Jak-52 to samolot szkolno - treningowy opracowany w biurze konstrukcyjnym Jakowlewa. Jak na model dość rzadko spotykana tematyka i ciekawe dla mnie malowanie tego samolociku sprawiły, że postanowiłem go sobie skleić.



Jak-52 wydany został przez Hobby Model pod numerem katalogowym 78 (02/2003). Cały model mieści się w zasadzie na dwóch arkuszach kartonu, gdzie zagospodarowany został każdy centymetr - tak upakowane są części. Kilka elementów znajduje się też na ofsecie - części goleni podwozia, śmigła itd. Opis budowy lakoniczny, w zasadzie cały poświęcony budowie śmigła ;-) , nie zawiera niestety innych potrzebnych informacji, odsyłając zainteresowanych do rysunków montażowych, które też nie są zbyt dokładne. Stoi to w opozycji do stopnia trudności budowy, określanego na okładce jako "1" i początkujący modelarze mogą napotkać tu troszkę wątpliwości i pułapek.... Nie są oznakowane części podklejane, nie znajdziemy też wielu części na rysunkach montażowych - zostały pominięte np części 29, 30, 31, 38, 39 oraz częśc 46 - można tylko zgadywać przenaczenie paru z nich. Kolejna pułapka to kiepski papier - jest dość cienki i bardzo łamliwy - wskazana jest szczególna uwaga np. przy kształtowaniu krawędzi natarcia skrzydeł lub przy statecznikach - warto formować je metodą "na mokro". Model rysowany jest ręcznie co nie powinno mieć przecież konsekwencji w błędach, ale niestety spotkamy tu wiele niedociągnięć i niedokładności, które nie powinny mieć miejsca. Będę starał się podczas relacji zwrócić uwagę na te miesca, które mogą sprawić problem.

........

Kadłub złożony jest z paru segmentów połączonych systemem jednej wręgi na zakładki.



Od razu na tym etapie napotkamy błąd polegający na przesunięciu namalowanego czerwonego pasa na lewej burcie. Błąd jest w rozrysowaniu segmentu nr 3 -sprawdziłem i różnica jest dość znaczna, prawie 1mm. Na pierwszym zdjęciu widać to miejsce, a na drugim że segmenty połączone są poprawnie.



Nie ma na to rady i trzeba się z tym pogodzić, a podczas łączenia segmentów 3 i 4 nie korygować ich położenia względem czerwonego pasa po lewej stronie kadłuba. Takie błędy jak ten, będą się jeszcze zdarzać podczas budowy, więc należy do tego podejść z flegmatycznym dystansem patrząc sobie na równy (w miarę...) pas na prawej burcie :-)

Kabinka nie sprawia problemów podczas montażu. Ścianki sklejamy w pudełeczka i wklejamy do otwartego od przodu kadłuba. Uzupełniamy o foteliki - w przedniej części dla ucznia, z tyłu dla nauczyciela. Drążki sterowe zrobiłem "klasycznie" z drucików, te zaproponowane w wycinance jako płaskie nie podobały mi się. Pewien problem może stanowić wklejenie "półki " za fotelem nauczyciela, ja musiałem ją skrócić o milimetr.



Stateczniki. Przy sklejaniu stateczników poziomych problemem są zbyt małe (wąskie) oklejki. W zasadzie powinno się je wykonać samemu żeby miały dobry wymiar. Ja machnąłem ręką, retuszując odpowiednie miejsca, które powinny być czerwone - szczególnie pod spodem.



Retuszuję jak zwykle pactrą. Może komuś się to przyda, więc podaję zestaw farbek do tego modelu: miejsca "czerwone" A13 (co prawda to pomarańczowy, ale tutaj pasuje idealnie), biała A47, szara A84, czerń A46. Wracając jeszcze do stateczników, to zakończenie płetwy statecznika pionowego mogło by być z powodzeniem rozrysowane z nim jako jedna część. To co jest tutaj, jest dosyć nieszczęśliwe i trochę nad tym trzeba poślęczeć żeby nie wyglądało źle. Dosyć dziwny jest też sposób połączenia kadłuba ze statecznikiem - zwykle sam statecznik posiada swoją wręgę, tu jednak nakłada się go na ogon, co powoduje nieuchronne powstanie schodka w miejscu łączenia.

Wkleiłem też już dźwigar płata i jedyne w konstrukcji skrzydła, dwa żeberka. Przewidując, że konstrukcja skrzydeł może okazać się zbyt wiotka, przed zamontowaniem "skropiłem" dźwigar cyjanoakrylem.

c.d.n.

Buka :-]


Post zmieniony (15-08-05 01:41)

 
15-08-05 10:03  Re: [relacja] Jak-52 - Hobby Model 1:33
Luki 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Bardzo solidana robota, naprawde mi się podoba... Tylko szkoda że kolory się nie zchodzą, to psuje końcowy efekt modelu, ale z Twojej strony wszystko w ''JAK'' najlepszym pożądku :)

 
15-08-05 13:31  Re: [relacja] Jak-52 - Hobby Model 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

No tak, te przesunięcia kolorów psują efekt, ale ja na to patrzę z filozoficznym dystansem, bo gdybym się miał tym przejmować, to bym przerwał sklejanie, no a przecież zależy mi na modelu - proste :-) Może to przez te "babole" sklejony model jest w zasadzie niespotykany, przynajmniej ja go nie widziałem.

Buka :-]

 
15-08-05 13:35  Re: [relacja] Jak-52 - Hobby Model 1:33
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

Ładnie ładnie a teraz tylko czekać na skrzydła :)

W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
15-08-05 13:50  Re: [relacja] Jak-52 - Hobby Model 1:33
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Ja zawsze uwazłałem że co ma czerwoną gwiazde na skrzydle jest piękne:) śliczny modelik:] powodzenia w dalszej budowie.

na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
15-08-05 15:56  Re: [relacja] Jak-52 - Hobby Model 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Dzięki za dobre słowa :-) Skrzydła będą w następnym poście, w tym skończę kadłub.

Osłona silnika.



Uplastyczniłem troszkę żaluzje silnika nacinając je i zaginając do pozycji odchylonej. Segment osłony silnika zwęża się delikatnie ku przodowi, więc należy uważać przy nakładaniu go na kadłub. Na zdjęciu widać, że trochę zeszlifowałem zakończenie kadłuba przed doklejeniem osłony silnika - właśnie żeby uniknąć jej rozepchania. Do środka wkleiłem obciążenie nosa.

c.d.n.

Buka :-]

 
16-08-05 18:47  Re: [relacja] Jak-52 - Hobby Model 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Następny etap - skrzydła. Cienki karton sprawia, że poszycie na skrzydłach ma tendencję do fałdowania się, pomimo, że same skrzydła są niewielkie. Dlatego podkleiłem je kartonem dla usztywnienia - poszycie w dolnej i górnej płaszczyźnie płata. Pomogło skutecznie. Ze względu na łamliwość kartonu, krawędź natarcia formowałem oczywiście "mokrą metodą" ;-) Przykleiłem też do dźwigara wzmocnienia, które posłużą mi do zamocowania goleni podwozia. Wolę takie rozwiązanie niż wkładanie do skrzydła korka lub balsy, jak zaleca opis.



Z obsadzeniem skrzydeł i przyklejeniem ich do kadłuba nie miałem żadnego problemu. Myślę, że pomogło mi w tym też podklejenie poszycia skrzydła - nic nie mogło sie zwichrować nawet gdyby chciało ;-)



c.d.n.

Buka :-]

 
17-08-05 14:33  Re: [relacja] Jak-52 - Hobby Model 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Pięknie Ci to wychodzi!
Mam pytanie:
- czy poszycie skrzydła podklejałeś na całej powierzchni , czy tylko fragmentami spód i góra - z pozostawieniem niepodklejonego fragmentu przy krawędzi natarcia?
Wydaje mi się , że podklejenie w miejscu krawędzi natarcia może dać problemy przy zaginaniu w tym miejscu poszycia...Ale może nie mam racji...

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
17-08-05 18:12  Re: [relacja] Jak-52 - Hobby Model 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Mariusz, poszycie jest podklejone bez krawędzi natarcia, chociaż mógło to wyjść bez większego trudu - robiłem to już po sklejeniu skrzydła, wsuwając oba kawałki do środka. Zrobiłem to ponieważ zaniepokoiła mnie wiotkość skrzydeł po sklejeniu i bałem się pofałdowania już po połączeniu z kadłubem. Może nie było aż takiego zagrożenia, ale wolałem dmuchać na zimne ;-) Wielkie dzięki za pochwałę, ale nie sądzę żebym na nią zasłużył :-)

Buka :-]

 
17-08-05 20:25  Re: [relacja] Jak-52 - Hobby Model 1:33
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

Cześć mam pytanie. Jak podklejasz poszycie dodatkowo to czy zeszlifowujesz troche dzwigary i żebra ??

W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024