FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
04-06-24 18:09  [R] BB40 New Mexico 1:3oo
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Dobry Pany,
Miło mi powrócić na Konradusa z nowym tematem.
Trochę wprowadzenia. NM, a w zasadzie surówka modelu którą wykonywał Adam była dla mnie momentem przełomowym, ja wtedy ledwo co zaczynałem przygodę z ulepianiem i jak zobaczyłem ten kadłub, taki z pasami, z walorką. To był moment przełomowy i mocno mi przemodelował w bani postrzeganie tego co można zrobić i jak uatrakcyjnić wizualnie kadłub. W pewnym sensie surówka NM ukształtowała mój obecny styl, dlatego jak tylko pojawiła się okazja i model wreszcie ukazał się drukiem, wiedziałem że nie mogę odpuścić tematu. Jakoś w zeszłym roku, strasznie złapałem parcie na wypróbowanie się z 3oo, niestety Arturowe modele z Fantomodel pociąłem w 2oo, lotnisko jakoś mi nie leżało, więc postanowiłem zmolestować Adama o wydrukowanie mi NM w 3oo i się udało się, późną jesienią zeszłego roku. Nie było już jak polakierować, więc zabrałem się za coś innego na 'w między czasie', ale dłużej już nie ma co zwklekać: ] hehehe

Oto i on BB New Mexico w unikatowej skali 1:3oo które zostało przeskalowane z projektu 2oo i wydrukowane plujką na barwionce. Model jest przelakierowany produktem nitro kaponopodobnym i daje to radę. W zeszły weekend udało mi się upichcić kolorki. Cóż więcej, wręgi naklejone. Niebawem zacznę strugać kadłub. Trochę muszę przemyśleć co i jak, projekt jest pod 2oo, miałem naklejać wręgi na o,5, ale nie mam takiej tektury i zdecydowałem, że spróbujemy coś wyrzeźbić na 1. Kadłub i tak będzie z podposzyciem, więc nie ma znaczenia czy oklejki będą trafiać w wręgi czy nie.

tyle na dziś i do następnego.
bb


--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
07-06-24 07:55  Odp: [R] BB40 New Mexico 1:3oo
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Dobry Pany,
Dziękuje za liczne przybycie, mimo że jeszcze nic wam nie pokazałem: ]
@jagdtiger2, od lat stosuje farbki tempera, przyznaje, że nie wiem czy się różni tempera od plakatówki. Ale tak. Tempery są w tubkach jak farby olejne. mam kilka podstawowych kolorów typu, biały czarny zielony itd. Więc, kolor który chcemy uzyskać trzeba sobie upichcić samemu, Tylko jaki? hehe i tu przychodzi technologia, korzystam z appki Grabcolor która wyświetla mi składowe koloru tego co widzi aparat. Jest wiele różnych palet, ja korzystam z HSV/HSB, która podaje mi stosunek białego do czarnego czyli wiem, że np mam 60%białego i 40 czarnego, do tego kierunek koloru zazwyczaj jest to zielony/niebieski i procentowy udział koloru w mieszanse. czyli jak jest 20% to dodaje około 20% koloru do już istniejącej mieszanki. Oczywiście wszystko robi się na oko i mniej więcej bez apteki, ale przynajmniej wiem w jakim kierunku zmierzam. Czasem trzeba trochę powalczyć z proporcjami, bo aparat też nie podaje mi idealnego koloru... hehe czasem do tego idealnego to naprawdę dużo brakuje. No ale tak, tak sobie pichcę kolorki w nakrętkach, bo wygodnie mi w nich trzymać mieszanki. To że farba wysycha zupełnie mi nie przeszkadza, bo to farbki wodne, a to że popękały, to wynik tego, że mam świeżą farbę białą(jej idzie najwięcej) i jej konsystencja była rzadka w stosunku do pozostałych kolorów, teraz jak woda odparowała i został sam pigment, to spękała. Fajnie to też widać, że ta najciemniejsza która miała najmniej białej, nie popękała. To jest dość istotny detal. bo podczas mieszania farbek, musimy pamiętać, że mieszamy pigment, jeśli jedna farbka ma dużo wody, to automatycznie jej moc jest słabsza niż takiej konsystencji pasty, więc tej rzadkiej trzeba dodać więcej: ]. Noo, poza tym, mieszanie nie stanowi jakiegoś problemu, tylko trzeba trochę wyczucia.
@zablo1978, to Ty mi powiedz, czy będzie konfrontacja? Ja swojego zrobię, a Ty? hehehehehe.

Zobaczymy co z tego Pany wyjdzie, czy chcegoś nie przekombinuje, lub najzwyczajniej nie spartole. ALe to się zobaczy nie ma co się teraz martwić. Faktycznie będę miał okręty w 3 różnych skalach,ale nie przeszkadza mi to. Mam duże oczekiwania co do 3oo, czas ulepiania/kubatura. Liczę, że zajmie długo i będzie mało zagracało mi chałupę: ].

Tak w celu updejta, to nadal wyrzynam wręgi z tektury, idzie wolno, ale za to krzywo: ] heheh pozdr

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
07-06-24 11:51  Odp: [R] BB40 New Mexico 1:3oo
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

he he z tym textem faktycznie. Przypadek?...

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2
Post zmieniony (07-06-24 18:49)

 
09-06-24 17:06  Odp: [R] BB40 New Mexico 1:3oo
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Dobry Pany, mały updejcik.
Składam bryłę kadłuba, wszystkie części szkieletu wyrżnięte i poskładane, obecnie robię wzdłużniki pod pokładem, potem pewnie wejdą usztywnienia pokładu kazamatowego i tak powoli będę się przesuwał w kierunku podposzycia. Tak więc obecnie nic ciekawego.
Sam z siebie mogę jedynie napisać, że ciut zmieniam koncepcje autora, rozciąłem wodnicę zostawiając hmmm zapomniałem nazwy, ten element pionowy wzdłużny bez rozcinania na sekcje nad i podwodną. Dodatkowo zatopiłem w konstrukcji 2 gniazda z rozstawem 20cm po 4 nakrętki m8, pod przyszłe mocowanie. To na razie tyle.

planowałem zdjęcie stosu części, ale zanim się obejrzałem, to już kilka wręg było wklejonych : ]


większość elementów kleje tym "wikolowatym" klejem z marketa.
--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2
Post zmieniony (09-06-24 17:06)

 
16-06-24 21:18  Odp: [R] BB40 New Mexico 1:3oo
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Nie takie małe, dłuższe od mojego destroyerka w 1:2oo: ] hehe, NM w 3oo ma około 60cm.

Co do postępa, najpierw położyłem wszystkie wzdłużniki, na tym etapie trzeba zwrócić uwagę, aby wzdłużniki między wręgami za mocno nie rozpierały, bo wtedy mogą doprowadzić do banana, albo zwichrować szkielet.muszą wchodzić ciasno ale nie na siłę. Pod pokładem kładę je na róno z wręgami, a na reszcie wepchnięte około 1mm wgłąb, aby po przyjściu podposzycia wszystko zlicowało się z krawędzią wręgi. Tym razem kładłem wzdłużniki jedynie w sekcji dennej, dlatego burty są mocno pocięte i ich za mocno nie trzeba będzie wzmacniać. tzn podposzycie planuje jedynie w kilku miejscach i nawet jeszcze nie wiem gdzie : ].
Następnie położyłem całe podposzycie sekcji dennej, na szczęście w większości jest równy odstęp wręgowy i w większości poszło całkiem sprawnie. Jedynie miałem kłopot z obłem, tam promień gięcia dla tektury piwnej 1mm, to za dużo cierpień i musiałem giąć na mokro co było trochę upeirdliwe.
Tyle na dziś, pozdr

Takie spostrzeżenie, że na obecnym etapie, pracochłonność tej skali jest w zasadzie taka sama jak 2oo.


--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024