FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
23-05-24 10:26  [G] Li-2P 1:33 MPM/Answer
ceva 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 21

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28

- 4

Mam pewną słabość do cywilnej licencyjnej wersji DC-3, tak więc w dniach miedzy 20.01. a 06.02. br, na moim warsztacie wylądował tytułowy model. Z racji tego że wśród kartonowych modeli tego samolotu wybór jest prawie żaden, bo wybieramy między dżumą a cholerą, między wiekowym MM-em, a "dziełem" projektanta od tych słynnych wręg pasujących inaczej i specyficznych wizji rzeczywistości. Cóż było robić, jak ukazał się ten model, nabyłem go, ale się nie cieszyłem... Na pierwszy rzut oka, wygląda nie najgorzej, ale parę kwestii budzi wątpliwości, jak np wręcz zwyczajowe dla tego projektanta kreowanie alternatywnej rzeczywistości, które odzwierciedla się w widoczny sposób w bryle kadłuba. Stąd mamy dziwne uskoki bryły kadłuba i kuriozalne zniekształcenia kształtu bryły za sprawą wymyślonych przekrojów kadłuba, szczególnie okolic kokpitu. Do pasowania większości elementów nie ma najmniejszych zastrzeżeń i wtedy model klei się naprawdę przyjemnie. Widać że został zaprojektowany przy użyciu programu do grafiki 3D, jednak zaprojektowane tak są tylko poszczególne podzespoły modelu (oddzielnie kadłub, oddzielnie płat, oddzielnie gondole silników,itp), które do siebie pasują czasem nieco "inaczej". Rżnąc, krojąc i szlifując da się to jednak jakoś ze sobą spasować. Największe kuriozum projektowo-wykonawcze to oprofilowanie skrzydło-kadłub, owoc wytężonej pracy zwojów mózgowych (typowy dla twórcy), niemożliwy do przyklejenia w miejscach wyznaczonych liniami na kadłubie i poszyciu skrzydeł. Oczywiście da się to przykleić w miejscu mniej więcej na to przeznaczonym, widać to na sklejonych (a właściwie zlepionych) modelach będących mutacją tego projektu w innej panierce, prezentowanych m.in, u zukiera i wzbudzających niemały zachwyt u aktywnej tam gawiedzi...
Model do momentu trafienia na tą zniekształconą bryłę okolic kabiny chciało mi się sklejać, później szło różnie, aż do momentu w którym nastąpiła konieczność zmierzenia się z tymi pier...lonymi owiewkami skrzydeł. Postawiłem wszystko na chęć dopasowania krawędzi owiewek do zarysów naniesionych na poszyciu,. Kombinowałem, dopasowywałem, pracowałem na kopiach, aż w końcu. po w większości nieudanych próbach, postanowiłem oklejki porozcinać i korygować na bieżąco. Ta operacja wywołała u mnie emocje jakich dawno przy sklejaniu nie doświadczyłem, gdyby nie to że z owiewkami walczyłem w godzinach wczesnonocnych i to że nie do końca miałem sprawną jedną nogę, to siarczystym kopniakiem wysłałbym ten ulepek na orbitę okołopodwórkową... Jak to w końcu wyszło, trochę widać na załączonych zdjęciach. Na zdjęciach widać też, że model został wydrukowany bez zarzutu, niesamowicie starannie, a wszelkie różnice odcieni poszycia to tylko starannie wykonana i przemyślana imitacja zróżnicowania odcieni arkuszy blach oryginału.

Do galerii!

ps. większość wręg pasowała dobrze.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI

23-05-24 10:41  Odp: [G] Li-2P 1:33 MPM/Answer
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2

Mimo opisanych trudności, wygląda to bardzo solidnie, szczególnie podobają mi się obłości bryły kadłuba, gdzie wszelkie uskoki są ładnie wygubione.
n1

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2

23-05-24 12:14  Odp: [G] Li-2P 1:33 MPM/Answer
henrykk   

Bardzo ładnie wykonany model – gratuluję!

--
Pozdrawiam
Henryk

23-05-24 12:24  Odp: [G] Li-2P 1:33 MPM/Answer
Greg77   

Witam,śliczności,

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

Post zmieniony (23-05-24 12:24)

23-05-24 13:12  Odp: [G] Li-2P 1:33 MPM/Answer
jacob 

Pięknie go skleiłeś Wojtku. Bardzo się cieszę z Twojej roboty, bo ten cywil jest w sferze moich bliskich zainteresowań, a teraz wiem jak wygląda ten model sklejony przez Głównego Specjalistę :). Zatem wypada mi podziękować Tobie za przetestowanie projektu. Mam co przemyśliwać. Czy przybędziesz w tym roku na Babarybę?
Pozdrawiam serdecznie :)

23-05-24 14:01  Odp: [G] Li-2P 1:33 MPM/Answer
El Comandante 
moderator

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12

Świetnie zrobiony model, jak zwykle zresztą. Przebrnąłeś przez Li-2 z sukcesem to może jeszcze PanAm?

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

23-05-24 14:08  Odp: [G] Li-2P 1:33 MPM/Answer
Kris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3

- 10

o całkiem fajny, a była może relacja z budowy, bo interesuje mnie wnętrze kadłuba.

23-05-24 14:41  Odp: [G] Li-2P 1:33 MPM/Answer
MPaweł 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

- 1

Chciałbym żeby moje modele tak wychodziły... Jak zwykle świetna robota, podziwiam i gratuluję.

23-05-24 15:53  Odp: [G] Li-2P 1:33 MPM/Answer
PABLOS 

Na Forum:
Galerie - 27

Precyzja i czystość wykonania budzą podziw . Można delektować się jakością wykonania poszczególnych detali , dotyczy
to również wcześniejszych relacji /galerii ,które z przyjemnością obejrzałem .

Pozdrawiam

--
PABLOS

23-05-24 18:10  Odp: [G] Li-2P 1:33 MPM/Answer
Chopin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Jednym zdaniem: kupa szczęścia, z przewagą kupy.
Za każdym razem podziwiam masochizm innych, którzy się na to decydują ;-)
Model z końcowym efektem WOW.
Ale czy nerwy i zdrowie psychiczne były tego warte??

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2024