FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
04-04-24 17:59  [R] Japoński krążownik MAYA. 1:200 GPM
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Czas na kolejną relację. Żeby nie było, że ciągle robię pancerniki, tym razem będzie ciężki krążownik ;)
Dlaczego Maya, skoro na rynku są dostępne trzy różne wydania Takao? Dlatego, że ta wersja najbardziej mi się podoba. Maya nie załapała się na rekonstrukcję, więc ma pierwotny układ nadbudówki głównej i maszt na śródokręciu. Taka sylwetka typu Takao pasuje mi najbardziej. Dodatkowo ma już bąble przeciwtorpedowe i całą masę art. p-lot, co oznacza, że czeka mnie kupa roboty ;)
Tradycyjnie, na początek szkielet i elementy podposzycia.









--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
01-05-24 18:04  Odp: [R] Japoński krążownik MAYA. 1:200 GPM
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Dzięki za wsparcie.
Łukasz, pewnie że damy. Podejrzewam nawet, że szybciej zrobisz oba swoje modele niż ja ten jeden ;)

Skończyłem podposzycie, czyli chyba najgorszy etap klejenia. Kupa roboty, a i tak wszystko będzie zakryte. Niemniej, uważam, ze warto się pomęczyć, bo dzięki temu o wiele łatwiej uzyskać ładny kadłub, no i umożliwia zrobienie pasów poszycia dna, a takowe będę chciał zrobić. Nie wiem tylko jeszcze, czy zrobię je z oklejek wycinankowych, czy z barwionki. Wycinanka ma tę zaletę, że jest fajniejszy kolor, ale trudniej będzie wyciąć z niej blachy, bo jest to ograniczone kształtem elementów. No i każdą blachę trzeba retuszować... Na szczęście mam jeszcze trochę czasu na zastanowienie, bo i tak najpierw pójdzie poszycie burt nad linią wodną.



















--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
01-05-24 19:34  Odp: [R] Japoński krążownik MAYA. 1:200 GPM
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Dzięki Wojtku.
To zwykłe lenistwo. Mniej wycinania i mniej wzmocnień do zrobienia ;)

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
02-05-24 15:24  Odp: [R] Japoński krążownik MAYA. 1:200 GPM
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Na stronie GPM są zdjęcia kolorowej surówki

https://sklep.gpm.pl/modele-kartonowe/okrety/1/200/maya-1944r-gpm-569

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
03-05-24 07:25  Odp: [R] Japoński krążownik MAYA. 1:200 GPM
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Łukasz, ten druk to tragedia. Szczególnie szary. Nic na nim nie widać. Miejsc montażu drabinek klamrowych musiałem szukać z lupą. Nawet bulaje są słabo widoczne. Do tego pełno jakichś 'paprochów'. Mam tylko nadzieję, że na modelu, jak się doda detale, wytnie bulaje itp. to jakoś będzie to wyglądało.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
07-05-24 21:11  Odp: [R] Japoński krążownik MAYA. 1:200 GPM
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Łukasz, ja już nie wstrzymam. Wprawdzie oglądałem sobie dziś Haguro i druk jest o niebo lepszy, ale na razie nie chce mi się bawić z kolejnym podposzyciem.

Wojtek, Karas, przeszklenie oczywiście będzie. Nie wiem jeszcze, jak sobie z nim poradzę. Jest dużo bardzo cieniutkich ramek i wycięcie tego może się okazać problematyczne. Natomiast wnętrze jest w modelu przewidziane, więc z tym nie trzeba będzie kombinować.





Przy okazji, mała aktualizacja. Zrobiłem pokład kotwiczny. Wykorzystałem wypalane ryfle, bo te wycinankowe giną na szarościach druku. Dorobiłem też pasy łączące płyty tego pokładu. Ryfle są trochę ciemniejsze, bo są w kolorze reszty okrętu. Szarość płyt jest jaśniejsza od szarości modelu.



--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
12-05-24 20:16  Odp: [R] Japoński krążownik MAYA. 1:200 GPM
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nad szybami będę jeszcze myślał. Do tego jeszcze długa droga. Na razie walczę dalej z kadłubem. Przykleiłem pokład. Są małe różnice w odcieniach części środkowej, ale jest to pokład torpedowy, który będzie całkowicie zakryty, więc problemu nie ma. Wypełniłem też szpachlą przestrzenie, które powstały po przyklejeniu pokładu i wszystko wyrównałem. Mała szczelina widoczna pomiędzy pokładem kotwicznym a częścią pokrytą linoleum będzie zakryta falochronem.











--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

Post zmieniony (12-05-24 20:17)

 
13-05-24 14:11  Odp: [R] Japoński krążownik MAYA. 1:200 GPM
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

StuGu, te moje ryfle to raczej taka opcja dla leniwych ;)
Co do przyklejania pokładu, to 90% sukcesu,to prosty, niezwichrowany szkielet. Do tego chyba podposzycie pod pokład też ułatwia. Pokład z wycinanki najpierw przyklejam na tekturę a potem dopiero wycinam. W tym przypadku akurat nie wykorzystuję części z zestawu laserowego. Jeśli chodzi o samo przyklejanie pokładu do szkieletu, to najpierw smaruję cienką warstwą kleju pokład, a potem trochę grubszą podposzycie szkieletu. Ważne, żeby równo rozprowadzić klej, ale to jest przecież oczywiste. Potem przykładam powoli, zaczynając od jednego końca i korygując prostoliniowość. Używam Pattexa Universal Classic, a on jeszcze przez krótki czas pozwala na pewne manewry.

Kruszyna, raczej już nie. Są zbyt cienkie, żeby zrobić je z kartonu, a z drutu nie chcę bo na pewno uwalę wszystko superglutem. Jest jeszcze trzecia opcja, tak jak zrobił to Karas w Shimie. Przykleić drut do tego pokładu i z drugiej wycinanki wyciąć same płyty linoleum i wkleić pojedynczo pomiędzy te listwy. Drugą wycinankę mam, ale nie wiem, czy chce mi się aż tak z tym bawić ;) Tym bardziej, że druk tego linoleum jest dość dobry.

Stary, pod palcem wszystko wydaje się idealnie gładkie i mam nadzieję, że po przyklejeniu burt żadne nierówności się nie ujawnią ;)

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

Post zmieniony (13-05-24 14:13)

 
14-05-24 19:00  Odp: [R] Japoński krążownik MAYA. 1:200 GPM
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Te listwy to jeszcze sprawa do przemyślenia. Może jakaś cienka barwionka. GPM ma też w ofercie te listwy fototrawione. Bo drut raczej zbyt okrągły w przekroju. Będę myślał :)

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024