FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
04-04-24 12:54  [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

3 x ORP Burza – 1942 drugi model.
Witam ponownie kolegów. Dziś rozpoczynam budowę kolejnego modelu ORP Burzy z drugiej połowy 1942 roku. Mój model będzie oparty na wycinance Grzegorza Nowaka w skali 1:200 „Mały Modelarz” 4-5-6/2022. Dość długo przyglądałem się temu opracowaniu. I mimo że jest tam kilku elementach które było dla mnie miłym zaskoczeniem. To mnie się nie podoba i zrobię go po swojemu. Mimo że jestem już w podeszłym wieku to postaram się go jak najlepiej wykonać, z zaznaczeniem wszystkich błędów które wykryłem w tym egzemplarzu. A to zajmie mi dużo więcej czasu niż wykonanie modelu z 1941 roku. Tu też uwzględnię wszystkie dobre rady które w poprzedniej relacji dostałem od kolegów.
A więc do pracy. Kadłub skleiłem z wycinanki laserowej, abym nie musiał męczyć się z wycinaniem wręg z kartonu grubości 1 mm. Tak jak poprzednio do wykonania rufy wykorzystam tekturę białą piwną firmy Beermat. Klej tradycyjnie - butapren szewski przezroczysty.


--

 
04-04-24 18:39  Odp: ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Borowy, pamiętam Twoją Burzę. Wtedy też bardzi Ci kibicowałem. Ale moja Burza będzie się znacznie różniła od Twojej. Pytanie tylko czy osiągnę taki sam efekt jak Twój.

 
05-04-24 15:21  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kari o błędach będę pisał w trakcie wykonywania konkretnych elementów . Czyli w relacji w toku.
Dziś piątek, troche mało czasu, aby się rozpisywać. Ale żeby nie było że sobie odpoczywam. Postanowiłem kadłub wypełnić pianką do kwiatów. I trochę go oszlifować. Tyle na dziś.

 
07-04-24 16:21  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Piękna pogoda nie bardzo chce się siedzieć za biurkiem. Ale rano i wieczorem trochę czau było, więc coś tam ulepiłem. Zacząłem od podstawy. To zamiast tych cieniutkich pasków, wkleję okrągłą gumkę. Tak aby model się nie suwał gdy go umieszczę na tej podstawie, podczas naklejania kolejnych elementy nadbudówek. Później aby nie mieć wymówek, pociąłem całą wycinankę na poszczególne elementu i powsadzałem je do dilerek. I tak mamy tam - spód kadłuba , burty, spardeki , artylerię i nadbudówkę dziobową itp, itd. Myślę że taki system ułatwi mi pracę. Bo jak już wezmę jakoś dilerkę do roboty, to nie skończę jej póki będą tam jeszcze jakieś element. To przyśpiesza mi pracę. Nie muszę szukać na wycinance gdzie są poszczególne elementy tej zabudowy.

 
08-04-24 20:58  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Czas zacząć kleić nadbudówki. Zaczniemy od nadbudówek kotłowni.
Wszystko wygląda fajnie, ale nie dla mnie. Panowie nie piszę tego ażeby komuś dokopać, pragnę tylko przybliżyć prawidłowy wygląd tego okrętu (o co prosił Kari). Ot to, taki mój konik poszukiwacza prawdy. Chociaż i tu mogę się mylić. Więc mnie poprawcie.
Nie zgadzam się aby mój model tak wyglądał. Więc będą przeróbki
1. Zacznijmy od kuchni załogi. Usytuowanie drzwi w wycinance zgodne z planami które ukazały się w 1987 roku, Jana Schmidta. Okno, okno,okno drzwi. A na planach które ja posiadam jest okno, okno, drzwi i okno. Tak samo mam to na zdjęciu przedwojennym jak i powojennym.
2. Za kuchnią widzimy dół komina środkowego. I czego tu brak – ano małego cokoliku który był od pokładu do wysokości cokoła za trzecim kominem. Widać to dobrze na zdjęciach z okresu przed, wojennego i powojennego. Tego błędu uniknęła wycinanka z Answera z modelem Burzy z 1935 roku. Ja dorobię ten element.
3. Dalej idąc - Cztery wentylatory. Tu mamy cztery proste słupki. W rzeczywistości na wysokości cokoły były one pod skosem do pokładu. I tu Answer wykonał to poprawnie, choć też nie unikał błędów. A chodzi o dwa koła obrotowe z przodu wentylatora,( tu są pod skosem) a które były umieszczone jeden nad drugim. Z czego kółko górne było mniejsze od tego dolnego. Wicher miał też taki sam układ. Plany J. Schmidta błędnie pokazują ten element. Mały Modelarz nie nie tylko w tym się myli. Brak kratek wentylacyjnych na drugiej parze wentylatorów od strony rufy, zmusza mnie do wykonania tego elementu
4. Wracając do kominów. Jest tu brak kilku rur (wentylacyjnych – parowych, nie wiem jak je nazwać) tu oprę się na zdjęciach i wycinance Answera.
5. Teraz wentylatory z przedniej kotłowni. Brak kratek wentylacyjnych i kół z przodu, jak i drzwi zmusza mnie do wykonania wszystkiego tego co tu powinno być.
Tyle na dziś.

 
09-04-24 20:04  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dalszy ciąg relacji do wczorajszego dnia.
Kilka elementów zrobionych i przymierzonych do podstawy kotłowni. Prawie wszystko się zgadza. Chociaż teraz zauważyłem że muszę wpuścić parę kropel Super Glu do rury która odstaje według mnie za dużo od ściany, przedniej kotłowni. Ale to już szczegół. Pokazuję planiki montażu aby uzmysłowić kolegą o co mi chodzi z tym cokołem. I fragment planów ORP Burzy które posiadam i się na nich opieram.

 
09-04-24 21:53  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Waldek K. Zapewniam że ten model wymaga większej uwagi niż poprzedni.A to zajmuje czasu.

 
10-04-24 22:07  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jhradca, daleki jestem od podniesienia ciśnienia komukolwiek. A zwłaszcza tym wszystkim, których cenię za kunszt wykonywanego modelu. Ja przy Was, jestem tylko uczniem. A że lubię grzebać w historii. To może nam wszystkim wyjść na dobre.
Kotłownie muszę odstawić trochę na bok. Muszę się zastanowić czy zmienić te cztery wentylatory na kształt prawidłowy czy je zostawić. Tylko ta linia łączenia jest w tak fatalnym miejscu usytuowana, że aż oczy bolą.
No to kolejny etap. Nadbudówka dziobowa.
I tu też, nie jestem zadowolony z wycinanki. Brak okien i źle usytuowane drzwi w tylnej nadbudówce zmuszają mnie do przeróbek. Całość dopełnia brak okien w niektórych drzwiach. A to odbija się na wyglądzie całego modelu. Do tego podpory na spardeku dziobowym. Abstrakcja. To już wrócę do podpór wykonanych przez firmę Answer. O windach amunicyjnych nie wspomnę. Do przeróbki. Przedstawiam Wam fragment przerobionej wycinanki która powinna się ukazać w wydaniu MM, abym był cały Happy, możecie ją porównać do tej która została wydana. Zaznaczam - nie chcę się czepiać do nikogo, bo wiem jaka to ciężka praca wyrysować taki model. Chcę tylko trochę prawdy historycznej. A tą prawdę przedstawiam w taki sposób, jak umiem. Do tego co robię (też z błędami – brak umiejętności, materiałów.), załączę zdjęcie, przerobione rysunki (myślę że autorzy tych rysunków nie pogniewają się na mnie) i fragment planu które są w moim posiadaniu. Zdjęcia zamieszczonych tutaj elementów z moimi poprawkami może trochę różnią się w kolorystyce. Ale w świetle dziennym są prawie niewidoczne.
Po za tym wszystko idealnie pasuje.

 
11-04-24 08:45  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jhradca. Trochę tym włazem mnie zmyliłeś. Chodzi pewnie Ci o Drzwi przy lewym trapie. Czy teraz dobrze ?. Tylko problem jest w tym że w wycinance nie ma takich drzwi. Dodam tylko że po wojnie w tym miejscu były jednak drzwi z wgłębieniam tak jak na poprzednim rysunku. Ale to już przy następnym modelu


--


Post zmieniony (12-04-24 17:59)

 
12-04-24 18:03  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kolejny dzień zmagania się z modelem ORP Burza.
I już myślałem że wszystko pójdzie gładko i nie będę musiał nic kombinować. Skleję sobie jeden element i odpocznę bo to przecież weekend nadchodzi. I jak pomyślałem tak zrobiłem. Skleiłem sobie podstawę pod działo 76.2 mm. Chociaż szło to opornie.
Kiedy byłem już pełni szczęścia, sprawdziłem swoje zdjęcia ORP Burzy z II wś. I tu mnie piorun strzelił. Znalazłem zdjęcie które zrujnowało mój pogląd na to, jak taka podstawa powinna wyglądać. Najpierw zauważyłem że jedno z wejść na platformę, jest po przekątnej, a nie jak na wycinance od strony rufy. Na innym zdjęciu nie było już drugiego wcięcia od strony rufy. Przyznam się jeszcze do czegoś. To ja wprowadziłem G. Nowaka w błąd co do tego elementu. Grzegorz wybacz mi. Przesłałem mu rysunek z rozrysowanym kształtem tego elementu. Z dopiskiem „pierwsza wersja”. To błąd, powinno być druga wersja. Zresztą zdjęcia wszystko wyjaśniają.
Dlatego też szybko rozrysowałem prawidłową wersję tej podstawy (według mnie). Wydrukowałem i ponownie ją skleiłem. Efekt mojej pracy możecie obejrzeć na załączonych zdjęciach.

 
13-04-24 16:02  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

To jest szkielet z firmy WAK do ORP Wicher 1:200

 
15-04-24 20:42  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam po weekendzie. Pogoda się popsuła to może coś bym mógł pomajstrować przy Burzy
Dziś pokład namiarowy. Elementy powycinane i ułożone do złożenia w całość. Wcześniej obejrzałem zdjęcia ORP Burza z tym pokładem. I znowu małe „ale”. ORP Burza miała rury głosowe tylko z prawej burty, a nie tak jak zaznaczono w wycinance. Rury głosowe z obu burt miał tylko ORP Wicher i to od 1932 roku. Wcześniej ich nie posiadał. I po tym można byłoby też rozpoznać, czy mamy na zdjęciu ORP Burza czy ORP Wicher.
Ten element ściany musiałem dorobić, aby moja Burza wyglądała poprawnie. Drugą nieścisłością są wyjścia rur głosowych. U mnie będą wychodziły za pierwszym namiernikiem z prawe burty, a powinny wychodzić między namiernikami, aby był do nich lepszy dostęp. Ale już tego nie będę zmieniał. Po za tym interesuje mnie ten mały kwadracik przy, pierwszym namierniku z prawej burty. (patrz plan Pana Jana)
Inną zmianą u mnie to było przycięcie podpór ścian . Te w wycinance były trochę za duże, i niezbyt mi się podobały. Tak samo elementy „51n” są trochę za duże. Dlatego w wycinance brakuje czterech podpór ścian (patrz plan). To już szczegół. Wyposażenie pokładu w późniejszym terminie. Kilka zdjęć z dzisiejszego dnia.

 
16-04-24 21:08  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Grzegorz, nie krytykuję Twojego dzieła. Wiem że to model dla szerokiej rzeszy młodych modelarzy. Do których ja jako uczeń w tej materii zaliczam się. A że padło na Twoją produkcję, te moje utyskiwania. Sorry musisz mi wybaczyć. Dodam tylko że model w muzeum Marynarki Wojennej ma dużo więcej błędów niż Twoje opracowanie. Przyznaję że ORP Burza to moje oczko w głowie, i mając teraz dużo czasu mogę sobie grzebać w zdjęciach, sprawdzać w całym internecie wszelkie wiadomości i informacje o tym okręcie. Ty nie masz na to czasu i tu chylę czoła dla Twoich wysiłków, mających na celu przybliżenia młodym czytelnikom i modelarzom, okręty Polskiej Marynarki Wojennej.
Dlatego napiszę to jeszcze raz. To jest moja wersja modelu oparta na opracowaniu Grzegorza. I już nie będę narzekał, tylko będę przedstawiał moją wersję Burzy która gdzieś wykluła się w moim umyśle. I takie mam marzenie że może kiedyś, ktoś na podstawie mojego opracowania i najnowszych informacji o ORP Burza, będzie chciał wydać model z wyższej półki.
Kolejny dzień, pracy nad modelem.
Dziś na tapecie spardek rufowy. Najpierw ustaliłem w jakiej kolejności powinny znajdować się drzwi. Później (tu mały problem – brak dostatecznej ilości zdjęć) na podstawie planów Jana Schmidta ustaliłem jak powinien wyglądać ten element. I o ile prawa strona, dziób i rufa są OK, to lewa strona odbiega od planów zamieszczonych przez Pana Jana. Więc musiałem ją poprawić. I aby mocno nie ingerować w wycinankę musiałem niektóre elementy poprzesuwać w lewo lub w prawo. Na zdjęciach możecie obejrzeć moje dokonanie. W wycinance zabrakło podpór pod pokład. Ale mając duży zapasu kolorów, to samemu można je dorobić, pomalować i przykleić. Tak jak ja to zrobiłem. Przyjrzałem się też pokładowi. Tu zmienię podstawę pod dalmierz, i sam dalmierz. Dorobię komin z kuchni i dodam wywietrznik przy nadbudówce 58f. Są to drobnostki które jednak wpłyną na wygląd okrętu. Przerobię też kompas i koło sterowe. I może jeszcze coś dodam z wyposażenia pokładu, o ile taki element znajdę na zdjęciach. A od strony rufy dodam podpory pokładu z wycinanki Answer. Te zaś pomaluję, pod kolor.

 
18-04-24 17:51  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Czas zabrać się za to, co najbardziej mnie osłabia. Te małe elementy, bez których model wyglądałby goło. Do tego są takie małe. Mimo moich starań wolno to idzie i nie tak jakbym chciał, aby te elementy wyglądały tak jak robią to mistrzowie. Wiek i małe doświadczenie robi swoje. Ale co tam, to model dla mnie. Jak już przebrnę przez to, to już będzie z górki. Tabelkę którą zrobiłem podpowiadam mi, co już zrobiłem co mi zostało i co jest do poprawy. Pozostałe elementy zacznę jutro.--


Post zmieniony (18-04-24 18:06)

 
18-04-24 21:03  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

97 - Ma być 3 x ORP Burza – z 1941 był pierwszy z 1942 to jest drugi model. Dobra już nie będę wypominał swojego wieku.

--


Post zmieniony (18-04-24 21:07)

 
19-04-24 17:52  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kari, to jest zdjęcie zrzutni BG umieszczonej na ORP Błyskawica z 1947 roku. Zamieściłem je po to, aby pokazać ja wyglądała w oryginale świeca dymna z II wś. Taka sama świeca, była zamontowana na spardeku rufowym ORP Burza, zdjęcie obok.

 
21-04-24 13:14  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mimo że z oknem pada śnieg. Prace przy modelu trwają. Może trochę wolno, ale wole tak niż później miałby być niezadowolonym że pośpieszyłem się, a mogłem to zrobić trochę inaczej.
Częściowo wracam do kadłuba. Dziś zabrałem się za pokład i wyciąłem poszycie dna. Nic mnie nie zaskoczyło, praca przyjemna. Następnie zabrałem się za pomost główny (nawigacyjny) nadbudówki dziobowej. I tutaj muszę się trochę wstrzymać z relacją. Aby mój model był chociaż trochę bliższy prawdy, to muszę kilka elementów przerobić i dorobić. Do tego będę się posiłkował rysunkami z wycinki, ale przerobionymi do moich potrzeb. Chciałbym aby ten element wyglądał tak jak na zamieszczonym zdjęciu. Ale czy mi to wyjdzie, zobaczymy.

 
24-04-24 19:56  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wracam do pracy nad pomostem nawigacyjnym. Dość długo przyglądałem się zdjęciom ORP Burza z czasów wojny. I stwierdziłem że armaty plot. 20 mm Oerlikon umieszczone na pomoście nawigacyjnym, powinny mieć wzmocnione podpory, aby podczas wystrzałów cały pomost nie drżał. Może nie wyszło to najlepiej, ale zrobiłem to tak jak umiałem. I dla mnie jest to prototyp tego wykonania. Co dziwniejsze po wojnie nic w tej kwestii nie zrobiono, oprócz dodania jeszcze pary kątowników, dla usztywnienia konstrukcji. Szkoda tylko że w oryginale pierwsza para podpór nie została przesunięta o milimetr w stronę rufy. Aby współgrać z podporami zamocowanymi przy nadbudówce. Ale już tego nie będę zmieniał. Ja widzę to przesunięcie. Ale ten który będzie oglądał skończony model, nawet tego nie zauważy. Gdyż dojdą tam jeszcze tratwy i kilka słupków wzmacniających konstrukcję. Tak samo zmieniłem tylną zabudowę o otwarte miejsce na skrzynię z amunicją (czy cokolwiek w tej skrzyni tam było). Czyli powoli zmieniam w swoim modelu niektóre elementy, aby zbliżyć się do oryginału. Dalsze prace nad pomostem, w najbliższych dniach. Dla tych którzy oglądają tą relację, dodałem rysunek Pana Grzegorza Nowaka, i rysunek z Answera Pana Piotra Turalskiego które przerobiłem na potrzeby tego modelu. Za co autorów tych rysunków z góry przepraszam.

 
24-04-24 20:51  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Waldek, dobre pytanie. Brak doświadczenia, obawa że coś popsuję. Nie wiem. Trzeba będzie się do tego przymierzyć.

 
25-04-24 22:36  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kari, ja po prostu pominąłem ten element. I tak dużo pracy wkładam w ten model, abym był z niego zadowolony. Ale wszystkiego i tak nie ogarnę.

--


Post zmieniony (26-04-24 08:34)

 
26-04-24 13:09  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kolejne dwa dni prac nad modelem. Wczoraj zabrałem się za pomost namiarowy. Mimo że wcześniej go już zrobiłem, to jednak musiałem coś w nim zmienić (troszkę go wydłużyłem), aby trochę wystawał znad nadbudówki dowodzenia tak jak jest to na zdjęciach. Po skończeniu pomostu zabrałem się za windy amunicyjne. Trochę je uplastyczniłem. Jednak materiał z drukarki nie bardzo nadje się do prac nad tym elementem. Farba nie za bardzo trzyma się kartonu. Ale już nie będę tego zmieniał, musi tak być.
Dzisiaj dzień na wariata. Doklejenie wind i przerobienie osłon chroniących w/w windy. I zrobienie dachu w okolicach osłon. Przymierzam się do położenia mat pod działa 130 mm. I tu mam pytanie które dokleić. Tę z litera „A” czy tą z literą „B”. Zdjęcie osłon z 1940 roku, ale myślę że do końca wojny nic się nie zmieniło.
Po za tym muszę przerwać na jakiś czas tą relacją, sprawy rodzinne nie pozwalają mi na dalsze prace. Ale spokojnie, wrócę do niej.

 
23-05-24 18:33  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

No miało być tak pięknie, a czasu na przyjemności coraz mniej. Teraz wiecie dlaczego przy pierwszym modelu Burzy tak się śpieszyłem. Ale jak się powiedziało „A” to trzeba powiedzieć i „B”, i powoli iść dalej.
Dziś zabrałem się za kominy. Te też chcę trochę uplastycznić i dlatego dodałem paski wzmacniające w okolicach odciągów, jak i zamontuję obręcze z Answera. W górnej części komina wyciąłem otwór, gdyż nie podobają mi się modele z zamkniętą częścią wylotu dymu z komina.
Tyle na dziś, może jutro coś mi uda się zrobić więcej.

 
27-05-24 16:53  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Tak nie można budować modelu. Znowu mnie wysyłają w Polskę na ładnych parę dni. Więc na razie wstrzymam się z pracami. Może będzie lepiej w czerwcu.
Dziś dwie sprawy. Burty i kotłowni ciąg dalszy.
W burtach wyciąłem otwory pod bulaje. I przygotuję się do pomalowania okienek i podklejenia ich ciemną folią. Jak można łatwo zobaczyć niektóre okna nie pokrywają się z tymi na wycinance. Te nie pokrywające się, zmaluję. Według mojej wiedzy moja wersja okien jest bliższa prawdy. Ale to ja tak sądzę, może się mylę. Druga sprawa to kotłownia. Zrobiłem jak umiałem, i już teraz widzę że powinienem bardziej zwrócić uwagę na wentylatory. Tu przesunięcia grają decydującą rolę, jeśli nie zrobisz je prawidłowo, wszystko przesunie się w tył. U mnie przesunięcia wynosi na końcu elementu 1 mm. Jak łatwo zauważyć przy drugi kominie dorobiłem podwyższenie, a przy drzwiach dorobię stopień, który jest widoczny na zdjęciach z tego okresu.

 
10-06-24 17:42  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam ponownie. Dziś pokażę co zrobiłem przez ostatni czas. Zabrałem się za kadłub. Miało być pięknie. I tak już nie będzie. Najpierw kadłub wypiankowałem, po szpachlowałem i już miałem przyklejać dno. Kiedy wpadłem na głupi pomysł. Na wy szpachlowany kadłub nakleiłem paski w miejsce wręg, tak jak w instrukcji było, abym się nie pogubił przy naklejaniu elementów dna. I to był mój kolosalny błąd. O ile naklejanie na paski poszycia dna nie nastręczało trudności. O tyle efekt końcowy mnie przeraził. Między paskami przyklejonymi, segmenty dna przyklejały się do kadłuba, który był poniżej pasków (różnica wynosiła 0,19 mm), co dało mi efekt krowich żeber. Już nie mam siły tego zmieniać. Zostawię to ( znowu dał się znać o sobie - brak umiejętności). Na końcu przykleiłem pokład, też z trudnościami. Kawałek musiałem odciąć i dokleić ponownie. Myślę że pod szlupami nie będzie tego widać.

 
01-07-24 15:45  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Tak jak już pisałem, dużo mi brakuje w tym fachu, aby kleić takie cudeńka jakie tu można oglądać. Nauka kosztuje, I na pewno jak już będę robił nowy kadłub to zacznę od burt. Bo i z tym mam pod górkę. Ale to niżej opiszę. Szkod tylko że zabrałem się za burty, zanim przeczytałem co napisaliście na forum.
Pod dość długiej przerwie, znalazłem trochę czasu na pracę nad modelem. Postanowiłem okleić burty i trochę zabrałem się za stery, śruby i wsporniki wałów.
Najpierw wyciąłem w burtach otwory pod bulaje i z tyłu okleiłem ją czarną folią. Po tym przymierzyłem burty do modelu. Z początku wydawało się że wszystko pójdzie gładko. Troszkę się przeliczyłem i na samym dziobie z jednej strony burta wystawał o 1 mm za dużo, z drugiej o ten milimetr za mało. Co robić , burty już przyklejone nie będę je odrywać. Zawinąłem dłuższy koniec i łączenie wyszło troszeczkę z boku. Na zdjęciach to widać, ale na samym modelu jest to prawie niewidoczna różnica. Ten kto nie wie, powie musi tak już być.
Następnie zabrałem się za sklejenie wsporników do wałów. I tu zaskoczenie jak już jeden skleiłem, zastanowiłem się czemu one są takie nierówne. Olśnienie. Tam na końcu nie powinno być kleju. I te elementy trzeba rozchylić tak, aby przy klejeniu do burt były tylko jedną częścią doklejane. Patrz rysunek, na którym zaznaczyłem gdzie nie powinno być kleju.
Nadbudówki na razie tylko postawiłem na kadłubie. O tak, żeby było co oglądać. Kadłub do poprawki. Muszę to przemyśleć. Zobaczcie sami.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024