FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
20-03-24 12:09  [R] Jelcz-Berliet PR-100 | Modelik 1:25 | Czyżby nierówna walka z projektem?
Mateusz  



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam,

na mate wrzucam model JELCZ-BERLIET PR-100 z Modelika w skali 1:25. Wydanie I, model offsetowy. Nie jest to wznowienie laserowe. Model sklejany w standardzie (takie założenie początkowe), z wykorzystaniem laserów. Projekt znanego i lubianego (a może i nie? 🙈) P. Andrzeja Maciejczak. Okładka dla zasady:


Skąd pomysł na ten model?
Skończyłem Stara 12.185, mata pustki nie lubi :) będąc na Syrence Warszawskiej bardzo spodobał mi się model Ikarusa 280 - szukałem czegoś łatwiejszego i szybszego w klejeniu, wybór padł na model z relacji. Czy szybszego - będąc na tym etapie gdzie teraz jestem wcale nie jestem tego taki pewny 😅

WRAŻENIA Z MODELU
Model pokryty caponem jedną warstwą od strony zadrukowanej. Różnice w kolorach - ogromne. Mało rysunków a wiadomo - w książkach każdy najbardziej lubi obrazki 😀 ogólne wrażenie słabe, głos rozsądku mówi - "zostaw to". Okej, bierzemy się do roboty 🙈😀

Budowa cz. 1
Instrukcja mówi, aby zacząć od podwozia - tak też zrobiłem. Płyta podłogowa składa się z dwóch części. Dwa całkowicie różne odcienie szarego 😅 między wzdłużnice ramy wklejamy poprzeczki - są za krótkie o kilka mm. Przedłużam je wykorzystując zapas koloru i karton 1mm.
Poprzeczki nie zgrywają się z podwoziem a wzdłużnicą ramy - tnę ramę, sztukuje w środku, próbuje wszystko zgrać i przyklejam po podłogi. Wykorzystane 50% zapasu koloru czarnego. Zaczynam bać się modelu i etapów z elementami karoserii.
Wygląda to obecnie jak na zdjęciach. Rama i poprzeczki mają łączną grubość 2,4mm - czemu nie zastosowano w tym wypadku oklejenia części niezadrukowanych? Retusz byłby zbyt rzucający się w oczy, wykorzystałem znowu zapas koloru aby okleić te miejsca.


Zrobiłem również zbiornik paliwa. Co dziwne - wszystko pasowało idealnie. Klejony metoda bezretuszową, elementy cięte pod kątem klejone BCG.


Do następnego 👍

 
12-04-24 10:22  Odp: [R] Jelcz-Berliet PR-100 | Modelik 1:25 | Czyżby nierówna walka z projektem?
Mateusz  



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Budowa cz. 2
Tempo mojego klejenia w połączeniu z brakiem czasu wolnego nie sprzyja dużym postępom prac. Lecimy z kolejnością instrukcji - zrobione tylne zawieszenie jak można to tak nazwać. Mocowania resorów są zaznaczone w złym miejscu na podłużnicach. Ratowałem się zamalowaniem powierzchni. Następnie tylny most - lekkie błędy w długościach, do przeżycia i łatwej poprawy. Autor/instrukcja nakazuje nam tylną oś przełożyć przez otwory w podłużnicach i przez most. Nie jest to niestety możliwe bo most jest za wysoki, otwór w środku nie zgrywa się z otworami w podłużnicach. Osie zrobię w inny sposób jak będą koła.

Wklejony został zbiornik paliwa (pasuje) oraz zbiorniki powietrzne (lekkie przeróbki w długościach). Zrobiony wydech (pasował), wszystko przykryte "blachą silnika" (lekkie docięcie spowodowane przeróbką mocowania resorów). Przypomniałem sobie, że wydech pasował, bo został zrobiony z przewodu elektrycznego, nie jest częścią integralną wycinanki.



Dalej to standard. Do następnego.

--


Post zmieniony (12-04-24 10:22)

 
13-04-24 08:36  Odp: [R] Jelcz-Berliet PR-100 | Modelik 1:25 | Czyżby nierówna walka z projektem?
Mateusz  



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mucha napisał:

> Super, czysto elegancko i komunikacja miejska. Mam kilka modeli, ale ostatnio nie ma czasu nic
> kleić. Ale podglądam uważnie :) Czy resory nie powinny być wygięte?
>
> Kibicuję!
>
> --

Dzięki. Co do resorów - są lekko wygięte, nie widać tego na zdjęciu po prostu :)

 
18-04-24 10:00  Odp: [R] Jelcz-Berliet PR-100 | Modelik 1:25 | Czyżby nierówna walka z projektem?
Mateusz  



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Budowa cz. 3

Zawieszenie przód - spasowanie w miarę poprawne. Zresztą - nie ma co tam skopać :) Brakuje jeszcze osi kół, które dopasuje do zrobionych już kół aby uniknąć psikusa. Zawieszenie nie zostało przyklejone do ramy z lekkich obaw przed spasowaniem. Zrobię to jak będą gotowe koła i błotniki. Nie został zrobiony też drążek kierowniczy z szablonów z modelu - chcę tu uniknąć niepotrzebnych wydatków na zbieżność i wykonam to na końcu po przyklejeniu wszystkiego.


Z rozpędu wyciąłem również wszystkie elementy kół. Raczej opon i części felgi :) Czy tylko mnie kręci taka ilość wyciętych kółek?



I pogrupowane w organizerze



No i na tym kończymy przyjemności :D Wyciętych kółek z każdego elementu jest więcej - zrobiłem to celowo aby być przygotowanym na najgorsze. I to była dobra decyzja. Po przymierzeniu "bieżnika" do koła brakuje lekko materiału



Odwrotnie - dopasowując koło do bieżnika nie pasuje bok opony. Niestety, trzeba ciąć i przedłużać wszystko. Koło skrócić, bieżnik lekko przedłużyć, bok opony dopasować do części środkowej (składa się z 3 elementów). I takim sposobem powstaje moja surówka



Część środkowa boku opony została w wymiarach z wycinanki. Cześć zewnętrzna jest skrócona, do części wewnętrznej brakuje materiału (jak widać jest dziura) :D Celowo nie rozcinałem elementów z wycinanki, dzięki temu mogę przedłużyć części bez zbędnego klejenia. W kołach zastosowany będzie bieżnik cięty laserem także guma będzie malowana. Ciąg dalszy nastąpi...

--


Post zmieniony (18-04-24 10:01)

 
03-06-24 11:27  Odp: [R] Jelcz-Berliet PR-100 | Modelik 1:25 | Czyżby nierówna walka z projektem?
Mateusz  



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Pora na aktualizację także Budowa cz. 4

Koła. Moje pierwsze zderzenie ze szlifowaniem, malowaniem, szlifowaniem, malowaniem... Nie ma tutaj chyba nad czym się rozpisywać, na zdjęciach widoczne poszczególne etapy klejenia.



Po sklejeniu do kupy zaczyna wyglądać jak koło:



Jeszcze trochę szlifu:



Trochę podkładu:



Trochę kolorków, śrubek, nakrętek i przednie koła gotowe:




Laserów koniec końców nie wykorzystałem, jedynie bieżnik bo reszta była przerabiana i dopasowywana, aby jako tako zgrać całość. Następna aktualizacja po skończeniu kół tylnych. Do następnego.

 
03-06-24 16:24  Odp: [R] Jelcz-Berliet PR-100 | Modelik 1:25 | Czyżby nierówna walka z projektem?
Mateusz  



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Nie potrafię niestety odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie ponieważ każda cześć z koła nie pasowała do siebie i była przedłużana/skracana.
Aby zobrazować mój zamysł na klejenie:



1. Część 2 została bez zmian.
2. Cześć 1 była za krótka (widać na zdjęciu ile brakuje)
3. Cześć 3 była za długa (skracana, niestety nie pamiętam dokładnie o ile mm)
4. Do gotowego boku opony została dopasowana reszta, tj. cała średnica i okejka.
5. Ustalając wymiary brałem pod uwagę bieżnik aby ładnie zamknął się na całości.

Patrząc w tej chwili na laser wg. autora koło powinno mieć średnicę ok. 41,32 mm (wymiar z oklejką, bez bieżnika). U mnie wyszło 40,73 mm (z oklejką, bez bieżnika). W moim kole po przeróbkach brakowało mi oklejki ok. 2-3 mm.

 
10-06-24 10:32  Odp: [R] Jelcz-Berliet PR-100 | Modelik 1:25 | Czyżby nierówna walka z projektem?
Mateusz  



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Budowa cz. 5
Koła tylne powoli powstają (raczej felgi bo opony są gotowe) - w międzyczasie powstały stopnie wejściowe ;-) Może trochę o konstrukcji tegoż prostego elementu. Projekt zakłada stopnie jako 2 elementy - podest i element boczny (nie wiem jak to nazwać fachowo). Po pierwsze - nie podoba mi się rozwiązanie z naklejaniem paska łączącego elementy ponieważ nie wygląda to zbyt estetycznie. Aby to ominąć w podeście zostało wycięte białe pole, oklejka została odcięta i wkomponowana bez żadnych uskoków.



Druga sprawa to błędnie zaprojektowana część boczna - jest za krótka przez co robi się szpara. Z tego powodu boki zostały odcięte.



Oczywiście szarego koloru jako zapasu nie ma. Udało mi się dobrać kolor z poprzednio budowanego Stara 12.185 z Modelika, zakupiłem wtedy drugi egzemplarz bo skopałem podłogę kabiny.



Bok został przedłużony i ostatecznie podesty powstały. Część stosunkowo prosta i szybka okazała się kłopotliwa i czasochłonna.




Do następnego.

 
26-06-24 14:01  Odp: [R] Jelcz-Berliet PR-100 | Modelik 1:25 | Czyżby nierówna walka z projektem?
Mateusz  



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Budowa cz. 6

Budowa trwa dalej - wykonana cała zabudowa środka tj. nadkola przednie, tylnie, podest kierowcy, podest tylni. Większych zastrzeżeń nie było, ot proste pudełeczka sklejone bezretuszowo :)






Do czasu wklejania cz. 40 imitującego komorę silnika. Część jest za mała co do otworu w podeście tylnym. Może inaczej - to wycięcie w podeście jest za duże, przez co wokół były brzydkie szpary (ok. 0,7mm na stronę). Także - cały tył został przeprojektowany z ponownym wykorzystaniem resztek z wycinanki poprzednio budowanego Stara (czarny kolor również pasuje :D ), bez zbędnych łączeń. 



Do następnego.

 
27-07-24 20:15  Odp: [R] Jelcz-Berliet PR-100 | Modelik 1:25 | Czyżby nierówna walka z projektem?
Mateusz  



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Budowa cz. 7

Temat przewodni - silnik. A raczej wyposażenie cz. 40 (widocznej w poprzednim poście) w pudełeczka, walce, druciki, pręciki itd. mające za zadanie imitować jednostkę napędzającą ten jakże ciekawy pojazd.
Dla przyszłych budujących model - pamiętajcie o ZOZ (czyt. zasada ograniczonego zaufania). Nie bez powodu skrót podkreślony i pogrubiony. Prawie wszystkie oklejki walców są za krótkie - doskonale możemy przećwiczyć tutaj nabyte umiejętności w szkole podstawowej w obliczanie długości okręgu:



Dalej powstały ww. pudełeczka, wyposażone w śrubki, nakrętki. Ot nic specjalnego.



Po złożeniu wszystkiego do tzw. "kupy" prezentuje się to tak:



Coś tam dodane, coś przerobione aby jakkolwiek przypominało to oryginalnie zamontowany tu silnik Berliet V800.

Następną częścią relacji będą fotele/siedziska/taborety (niepotrzebne skreślić). Powoli się wycinają:



Do następnego.

--

 
30-07-24 22:13  Odp: [R] Jelcz-Berliet PR-100 | Modelik 1:25 | Czyżby nierówna walka z projektem?
Mateusz  



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

W tym wypadku różnica w owijkach jest bardzo duża - widać to na zdjęciu. Moim zdaniem jest to kolejny błąd projektu niestety.

 
14-09-24 16:54  Odp: [R] Jelcz-Berliet PR-100 | Modelik 1:25 | Czyżby nierówna walka z projektem?
Mateusz  



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Budowa cz. 8

Lekki przestój spowodowany sezonem urlopowym za mną - wracamy do modelu. Najbardziej monotonny etap, powtarzalny i nudny za mną. Powstały wszystkie stołki - ot kilka następnych brył, tym razem z dodatkiem drutu ;) Coś przycięte, coś skrócone, coś dodane - jak wszystko do tej pory. Szablony do wykonania stelaży z drutu można od razu skierować do pojemnika, trzymanego w większości polskich domów pod zlewem.



Dwustronne:



Pojedyńcze:



Podwójne:



Zbliża się niewątpliwie kluczowy moment w klejeniu - ściany boczne, przednia oraz tył. Okaże się w którą stronę pójdzie relacja - ku powolnemu końcowy czy ... dorabiamy skrzydła i puszczamy przez balkon ;)

Do następnego.

--


Post zmieniony (14-09-24 17:08)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024