FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 12Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
07-01-24 20:00  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Muszę powiedzieć że jestem zadowolony z tej relacji. Choć miałem obawy jak mnie przyjmiecie. Co do takich rozmów na forum, macie rację. Tutaj można się nie tylko nauczyć prawidłowej budowy modelu, ale i nanieść poprawki które autor pominął w swojej wycinance. A każda wasza interwencja będzie mnie mobilizowała, do lepszej pracy. Tylko szkoda że nie jestem młodszy.
Co do dzwonu, to dziwna sprawa. Na okręcie był zamocowany w dwóch miejscach. Na zdjęciach to widać. I co wy na to.
Co do anteny, to w wrześniu 1937 na ORP Wicher, zmieniono antenę radiową na rufie ukształtowaną z kilku kwadratowych prętów, w kształcie kwadratu na antenę w kształcie koła (w formie jednego pierścienia) – przy okazji wymieniono podstawę na nieco wyższą, oraz podwyższono kabinę radiową. W tym samym czasie (na przełomie 1936-37), podobną zmianę dokonano na ORP Burza.
Dziś niedziela, aby cokolwiek zrobić wstałem raniutko. Zabrałem się za podporę przedniego reflektora. Wszystko to jakieś takie wiotkie. Więc od spodu postanowiłem dać wzmocnienie. Nie będzie tego widać więc może to jakoś przejdzie. Przy okazji wyciąłem maty pod działa i zrobiłem dwie skrzynki (chyba na amunicję). To tyle na dziś.

 
08-01-24 12:45  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
kari   

rykrol, nazwa 'staybright' w tym przypadku dotyczy tego, że ten element opływnika stacji hydro
ma pozostać niezamalowany (czysty) z wiadomych względów; co widać na załączonym foto.
-------------------------------------------------------------------------------------------

 
08-01-24 14:08  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
piotr d   

"Staybrite" był marką firmy Firth-Vickers Stainless Steels Ltd i był następcą Firth's Stainless Steel, dominujcego producent stali nierdzewnej w UK, w RN stosowanej od styków odpalania żyra dalocelownika do naczyń kuchennych.

[edit]
... w naszym przypadku materiał miał dość pośredni związek kwestią malowania

@Waldek K
Kopuły podnoszone były stosowane z konieczności na szybkich jednostkach, jak niszczyciele - w tym Burzy, tudzież gdy elementy wystające poza obrys kadłuba były mocno niepożądane, jak trałowce; w miarę rozluźniania budżetu zakres użycia się zwiększał. Dla małych jednostek przewidzianych do mobilizacji, głównie rybackich trawlerów, skonstruowano wariant stały demontowalny nie wymagający znacznej przeróbki kadłuba, w czasie wojny instalowany także na korwetach.

Zdjęcia z
https://www.silverhawkauthor.com/post/royal-canadian-navy-asdic-anti-submarine-sonar

(1) pokazują gniazdo do osadzenia trzonu kopuły stałej (trawler type dome; tu z typem 123) - widać dwie linki służące do montażu, kabel sygnałowy i bowden ręcznego obrotu oscylatora
(3) stanowisko podsłuchu podwodnego Azdyku typu 123 (trawler set)

Post zmieniony (08-01-24 18:21)

 
08-01-24 20:01  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kari i Piotr d, dzięki za podpowiedź. Nie wiedziałem o tym.
Dzisiaj mimo mrozu (u mnie -12 st. C), ciąg dalszy budowy. Wycinamy i sklejamy. Cześć elementów na pokład dziobowy, wycięty i czeka na dalszą obróbkę. Następnie zabrałem się za łodzie pokładowe. Przeglądając inne relacje, padł na mnie strach. Jak ja je wykonam. Przecież to jest prawie niemożliwe aby je tak ładnie zbudować. No i je zbudowałem. Może nie jest to szczyt wykonania. Ale jak dla mnie to sukces. Chociaż zrobiłem mały błąd przy klejeniu, którego przy następnym modelu nie popełnię. Ale już poszło. Przyjrzałem się kotwicą z wycinanki. Porażka, u mnie nie będą nawet sklejane. Już wcześniej zakupiłem parę elementów do Burzy z firmy „GPM”. I to one będą wisiały u mnie na modelu. Druga sprawa schody (trapy). Dwa różne, mniejsze i większe. Tak z ręki ciężko je zrobić. Pewnie będę musiał wymyślić jakiś przyrząd który przy budowie następnych schodów ułatwi mi pracę.

 
08-01-24 21:11  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Ale tempo masz znakomite. Nie przejmuj się problemami wykonawstwa w końcu to wprawka skoro będą dwie kolejne Burze.
Mam poważne wątpliwości co do wycięć w matach antypoślizgowych pod działami 130 mm. W planach stoczniowych inaczej go narysowano.
Żebyś nie musiał grzebać po moim wątku powtórzę : "Na żadnym zdjęciu ani na żadnym planie nie ma takiego wewnętrznego podcięcia. Przepatrzyłem plany francuskich niszczycieli o identycznej lub podobnej budowie, żaden nie ma takiego wcięcia. Dziwne jest to, że PM są sporządzone według planów stoczniowych a w planach stoczniowych, które są w monografii AJ-Press-u maty nie mają wcięcia wewnętrznego za to mają inną oś symetrii, którą potwierdzają zdjęcia monografii i pod pierwszym działem mata ma ścięte dwa fragmenty bowiem nachodziłaby na jakieś urządzenia o czym ani w PM ani w modelu AH nie uwzględniono". Jak widać nie tylko w AH.



Gdybyś robił Burzę na 43 jak Burza z Qestu to tam nie ma dolnego przedniego działa więc problemu nie ma z podciętą matą bo to kwestia tylko tej maty. Niestety tutaj nie mam pewności 100 % czy powinno być tak jak narysowałem i zrobiłem bo idealnego zdjęcia do potwierdzenia tezy nie mam tylko plany stoczniowe.

Post zmieniony (08-01-24 21:28)

 
08-01-24 22:23  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
piotr d   

Wcięcia wewnętrzne maty znajdują się w miejscach w których na niektórych, jednostkach typu l'Adroit były na pokładzie przewidziane pierścienie (możliwe że do unieruchamiana działa). Nie jest jasne czy były zamontowane - polski plan okuć ich nie pokazuje - a jeśli ich nie było nie byłoby powodu komplikowania wykonania mat.

 
08-01-24 22:57  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Wicher i Burza nie były dokładnymi kopiami francuskich niszczycieli. Wiele rzeczy zmieniono np. odmienny kształt rufy, maski dział. Zatem i maty mogły mieć inny wygląd. Plany stoczniowe pokazują wyraźnie i inną oś symetrii i ścięcie zewnętrzne tylko maty pod dziobowym działem od strony dziobu.Rysunek który pokazałem wyjaśnia różnice. Skoro nie ma zdjęcia które by pokazywało co innego niż w orginalnych planach to wcięcia wewnętrzne i inna oś symetrii nie mają żadnej podstawy do zastosowania w projekcie modelu. Raczej nie posiłkowano się planami L'Adroit skoro są oryginalne polskich okrętów, no i mam wątpliwość czy w dobie opracowywania pierwszych planów w PM były dostępne.

--

Post zmieniony (08-01-24 23:06)

 
08-01-24 23:43  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
piotr d   

Uzbrojenie Burzy było oparte na typie l'Adroit, czy ściślej późnych okrętów tego typu, ponieważ w chwili zamówienia i budowy Burzy projekt dział i SKO dla tego typu nie był ukończony (np. publikowane rysunki dział nie przedstawiają ostatecznej wersji instalowanej na Wichrach). Rysunki J. Schmidta są zapewne oparte na jakimś wariancie, niekoniecznie zrealizowanym, skąd je wziął trzeba pytać autora, nie sądzę aby wyssał je z palca.

 
09-01-24 13:54  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

O wyssaniu z palca nie ma mowy. Plany stoczniowe Wichra i Burzy są z 1931 r. Czyli teoretycznie powinny zawierać zmiany typowe dla typu l'Adroit bo większość z nich była już wybudowana. To oczywiście nie oznacza, że zmian nie było ale jak rozumieć stwierdzenie, że PM sporządzono na podstawie planów stoczniowych skoro te maty w planach stoczniowych są narysowane inaczej ? Może kolega Syjek byłby w stanie coś na ten temat powiedzieć bo wydrukował nowe poprawione plany ?

--

Post zmieniony (09-01-24 14:40)

 
09-01-24 15:46  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
piotr d   

Ale jakie plany stoczniowe? Czy tylko rysunki zdawcze, czy komplet dokumentacji od rysunków ofertowych do - minimum - okresu gwarancyjnego. Bez wątpienia było bardzo dużo rysunków zawierających propozycje wykonania detali, albo modyfikacji już wykonanych, przedstawione polskiej komisji odbiorczej do akceptacji. Niektóre były przyjęte, ale się zdezaktualizowały, inne były odrzucone ale pozostały w papierach i zostały bez kontekstu.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 12Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024