Paweł_1
|
Witam, niedawno nabyłem Rodneya, chciałbym napisać swoją opinię o modelu. Na początek zdjęcia arkuszy:
Model jest wydrukowany bardzo dobrze, nie dostrzegłem żadnych przesunięć lub różnic w odcieniach na poszczególnych arkuszach. Jest zastosowany druk dwustronny przy częściach/arkuszach tego wymagających. Jest także zamieszczony spory zapas koloru, którego obecność na pewno będzie pomocna. Mam 3 uwagi co do modelu:
1) Szkielet kadłuba - jest on prosty - posiada jedną podłużnicę poziomą i jedną pionową oraz 24 wręgi, co jak na tak duży model jest moim zdaniem za mało. Konieczne jest wykonanie usztywnienia szkieletu aby nie doszło do jego zwichrowania.
2) Schemat olinowania - a właściwie jego brak. Co jak co, ale olinowanie stanowi istotny element świadczący o wyglądzie modelu. Zauważyłem, że wydawnictwo Dom Bumagi już we wcześniejszych modelach pomijało olinowanie (np. Nagato, Tone), ewentualnie pojawiało się tylko na renderze modelu na okładce( np. London, Takao). Nie zamieszczenie schematu olinowania skazuje modelarza na poszukiwanie materiałów referencyjnych(monografie, modele wykonane przez innych).
Kwestia olinowania okrętów najlepiej wg. mnie jest rozwiązana w wydawnictwach Haliński i Fantom Model. W wyd. Haliński olinowanie jest widoczne na renderach z różnych stron, co stanowi istotne ułatwienie. W wyd. Fantom Model olinowanie jest pokazane na rysunkach kolorem czerwonym, co wyróżnia je i ułatwia jego montaż. Także szablony do wykonania z drutu są zaznaczone kolorem czerwonym. Jest to wg. mnie standard, do którego dążyć inne wydawnictwa - wyróżnianie szablonów do wykonania z drutu/olinowania innym kolorem od koloru rysunku/renderu aby ułatwić życie modelarzowi
3) Kolorystyka kamuflażu - od razu zaznaczę, że nie jestem znawcą w tej kwestii. Jako odniesienie miałem publikacje "AJ-Press - Encyklopedia Okrętów Wojennych 014 - HMS Nelson & Rodney", "Battleships Rodney and Nelson - Man o War 3".
Pierwsze wrażenie - ciemny, szarawy. Rozkład plam kamuflażu zgadza się z tym w monografiach, to do kolorystyki, to prosiłbym znawców o komentarz. Wg. Aj-Press kolory to zieleń, szary, biały i niebieski, według schematu kolorów w Man o War(MS1, MS2, B5, MS3, 507C) to ciemna zieleń, jasna zieleń, niebieski, biel. Poniżej zamieszczam schematy malowania:
- Aj-Press:
https://www.the-blueprints.com/blueprints-depot/ships/ships-uk/hms-rodney-1943-battleship.png
- Man o War:
- inna publikacja( u góry Rodney):
http://scalemodels.ru/images/2013/03/1362259065_090711_MK_04_2011_02.jpg
Pozdrawiam, Paweł
--
Post zmieniony (13-04-16 23:54)
|
|