FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
24-01-15 21:24  [Galeria] Modelarstwo z ;-) N1K1 Shiden WSMK2014
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jak powszechnie wiadomo... (…) aaa... to nie o tym miało być... :-\ Dobra...

Kto biednemu zabroni żyć bogato?
Żyję sobie tu i teraz. W takich a nie innych realiach. I... Hmmm... Totalna anarchia! Robię sobie co mi się żywnie podoba :-D :-P Jak będę miał kaprys to wrócę sobie do wycinanek z ”Miś”-a, i kto mi zabroni?
Możeta se marudzić, że to nie modelarstwo kartonowe (a pakowanie żywicy, szpachli, metalu, plastiku i budda wie co jeszcze..., to dalej modelarstwo kartonowe?), że jaja z pogrzebu sobie robię, że to nie przystoi forum, że odżegnuję się od czci i wiary, i w ogóle to jestem wywrotowcem, chamem, prostakiem, arogantem, a na dokładkę: bydle :-D A co mi tam :-P
________________________________________________________________________________

N1K1 Shiden był wolnonośnym średniopłatem o konstrukcji całkowicie metalowej. Podwozie klasyczne, goleniowe – chowane w locie. Płaty wyposażone były w automatyczne klapy. Napęd stanowił silnik gwiazdowy napędzający czterołopatowe śmigło...

Z przyczyn technicznych, link do galerii zewnętrznej. Inaczej już galerie nie będą prezentowane prze zemnie.

Prezentowany model został opracowany, w odróżnieniu od F6F3 Hellcat z tej samej serii, przez jednego z czołowych projektantów i modelarzy kartonowych Mariusza Kurzyńskiego, powszechnie znanego jako mario9.

Modelik ładny, efektowny,... ale nieprosty w budowie ;-( Niestety autor postawił na maksimum realizmu i dla tak małej skali (1:?, tak żeby zmieściło się na kartce formatu A5) zaprojektował wszystkie detale wyposażenia: antenę mieczową radia, dodatkowy zbiornik paliwa i kółko ogonowe podwozia wraz z golenią, oraz kołpak śmigła na wale silnika. Nie znam żadnego 7-10 latka, który był by to wstanie poprawnie wyciąć i skleić. Znam też dorosłych, którzy są wstanie to spaprać lub się poddać. Dużym plusem, i niejako pomocą, jest stosunkowo sztywny papier, na którym jest wydrukowany model. Głęboko butelkowa zieleń zastosowana w druku dodaje specyficznego smaczku i bardzo ładnie się prezentuje, co podnosi estetykę modelu.

W odróżnieniu od modelu F6F3 Hellcat do retuszu zastosowałem tylko i wyłącznie farby akwarelowe.
I tu moja konkluzja: zamiast pieprzyć o ponętnych krągłościach Maryny i marudzić jak to drogie są farby modelarskie, zadawać milion pytań na forum w stylu: poprowadź mnie za rączkę i szukać dziury w plecach, niech jeden z drugim zrobi sobie taki prosty model i na nim poćwiczy RETUSZOWANIE. Czaso/materiało/kosztochłonność jest tak znikoma, że niewarta uwagi, a doświadczanie bezcenne. Za zestaw farb akwarelowych 14 kolorów, z kompletem 4, bardzo przyzwoitych pędzli, na targowisku zapłaciłem jakieś 5PLN/brutto. W hipermarketach trafiają się zestawy farb temperowych, 12 kolorów z bardzo użyteczną paletką do mieszania, i zestawem 3 miękkich okrągłych pędzli, za sumaryczną kwotę około 12PLN/brutto. Trzeba tylko chcieć i trochę ruszyć głową :-D

Wracając do modelu, to te wszystkie wystające wichajstry dały mi nieźle w kość przy wycinaniu. Lekarstwem było wcześniejsze sklejenie obu połówek kadłuba razem, a dopiero później wycinanie przy pomocy noża, linijki i krzywików (ukłon w stronę QN-a, bo on mi to zasugerował. Trzeba się uczyć od najlepszych). Warunkiem jest dokładne spasowanie klejonych części po obrysie. Ja to rozwiązałem tak: najpierw dokładnie wyciąłem obrysy w mniej newralgicznych miejscach, takich jak szczyt statecznika, dolna krawędź zbiornika paliwa, kołpak śmigła. Zrobiłem w ten sposób jakby pasery. Następnie klej, dokładne spasowanie, unieruchomienie do całkowitego wyschnięcia. Pozostaje nam tylko głęboki wdech i do roboty. Od precyzji i wyczucia zależy efekt końcowy. Do klejenia użyłem kleju typu BCG.

Kolejna konkluzja: ostatnio zastanawiałem się co mnie kręci w modelarstwie kartonowym? Wnioski są bardzo ciekawe ;-) W głębokim poważaniu mam czy ilość nitów pod lewym pośladkiem strzelca pokładowego Ił-4 w stołku ogonowej wieżyczki jest zgodna ze skalą 1:33 1/3 w opracowani z wydawnictwa w Pścimiu Dolnym czy może w tym z Wąchocka. Największą satysfakcję mam gdy rozwiąże jakiś problem: jak wykonać retusz w trudno dostępnym miejscu, skomplikowaną konstrukcje goleni, wieżyczki, jak uprościć dany detal konstrukcyjnie, a może go skomplikować... itp. itd. I to jest mój sposób na modelarstwo kartonowe, czy się to komuś podoba, czy nie.

A teraz... Idę sobie pograć na komputerze w grę ;-P (...przygodową „Dreamfall - The Longest Journey”. Choć niestety, tą częścią jestem mocno rozczarowany. Pierwsza była zdecydowanie ciekawsza i zmuszała do wytężonego wysiłku umysłowego. „Dreamfall” to w zasadzie film z interakcją, okraszony elementami zręcznościowymi. Czyli lipa.)

Aktualnie model znajduję się w zbiorach Muzeum papírových modelů Police nad Metují.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Post zmieniony (08-07-20 00:42)

 
24-01-15 21:31  Odp: [Galeria] Modelarstwo z ;-) N1K1 Shiden WSMK2014
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

A mówiłem że śmigiełka brak i w tym też. Samolocik bez śmigiełka nie poleci, a wyglądałby bardziej w 3D...;-))

 
24-01-15 21:40  Odp: [Galeria] Modelarstwo z ;-) N1K1 Shiden WSMK2014
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

zbin mówisz -> masz. Śmigiełko będzie w następnym :-D A te są w locie, a wtedy śmigiełka nie widać ;-P

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
24-01-15 21:49  Odp: [Galeria] Modelarstwo z ;-) N1K1 Shiden WSMK2014
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,kiedyś w MM z Ił 2 był model sylwekowy ,dzieci go wykonały,ja parę razy się przymierzałem, ,,fajna sprawa .Zamierzasz to jakoś wydać ,propagowac w inny sposób?,czekam na następne,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
24-01-15 22:35  Odp: [Galeria] Modelarstwo z ;-) N1K1 Shiden WSMK2014
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Mam takie wrażenie,że natarcie skrzydeł jest jakoś tak ciut za płaskie i brak trzech nitów pod kabiną Fajna i prosta rzecz dla dzieciaków. Dobry wstęp do tej niedocenianej sztuki jaką jest MODELARSTWO !!!

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
27-01-15 18:45  Odp: [Galeria] Modelarstwo z ;-) N1K1 Shiden WSMK2014
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

marek1 niestety nie mam tych modeli z mM. Te tutaj były już wydane w formie ulotki zapraszającej na WSMK 2014.

rodrus plackate natarcie ten typ tak ma :-P A nity odpadły w trakcie eksploatacji. Możesz sprawdzić w dokumentacji u autora :-P

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024