FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
23-05-20 13:46  Odp: [R] Hiszpański krążownik Cristobal Colon 1898
mirabelka 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

To SUPER !!!
Ja (jak czas pozwoli) planuję zrobić całą trójkę z częścią podwodną również na kotwicy cumującą gdzieś w zatoce Kuby ;) choć Pelayo Kuby "nie widział". Część podwodna będzie zalana żywicą epoksydową na dnie skały, rafy, rybki no i otrzywiście kotwice :) może nawet rozstawię sieci przeciw torpedowe he he. To tyle planów a co życie pokaże to zobaczymy.

Życzę powodzenia w budowie i z uwagą obserwuje dalsze prace.

Pozdrawiam Radek

 
25-05-20 11:26  Odp: [R] Hiszpański krążownik Cristobal Colon 1898 - 1:350
Seba77 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ciąg dalszy :-)
Zabrałem się za oklejanie kadłuba . Zacząłem od dziobu kierując się ku rufie. Dziób i śródokręcie bez żadnych problemów. Dobrym pomysłem było wypełnienie miejscowo na dziobie i rufie szkieletu pianką i szpachlą . Bardzo to ułatwiło układanie poszycia na bardziej wymagających kształtach.


Schody zaczęły się na rufie. Dość specyficzny kształt wymagał wcześniejszego popracowania nad oklejką przy użyciu BCG i metalowych kulek . Lewa oklejka została trochę bardziej zmęczona gdyż to od niej zaczynałem. Zmęczenie na szczęście będzie zakryte przez wodę :-)
W wodnicy wykonałem też otwory technologiczne które pomogły w lepszym sklejeniu łączenia oklejek śródokręcia z rufowymi .





Jak widać na rufie oklejki wymagały docięcia. W takich przypadkach nieodzowna jest żyletka :-)



Po zaklejeniu rufy , zamontowałem "galion" z nazwą okrętu i zacząłem przyklejanie drobnicy na burtach.




Post zmieniony (25-05-20 12:16)

 
29-05-20 11:04  Odp: [R] Hiszpański krążownik Cristobal Colon 1898 - 1:350
Seba77 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Dzisiaj kilka zdjęć z budowy nadbudówki dziobowej .
Na okręcie są dwie bardzo do siebie podobne dziobowa i rufowa. Niewielkie rozmiary i trochę obłych kształtów sprawiają że odrobinę zmodernizowałem ich plan budowy.



Trochę problemów miałem z błędną numeracją. Oklejkę nadbudówki postanowiłem pociąć na mniejsze odcinki. Dlaczego ? Ano dlatego że miejsca zagięć nie do końca pokrywały się z załamaniami szkieletu i osobiście łatwiej mi kształtować mniejsze elementy :-)


Oklejanie nie było aż tak trudne choć większość elementów klejona była na styk jako wydmuszka :-)
Efekt , hmmmm jak dojdzie reling i elementy wyposażenia będzie OK.





Post zmieniony (29-05-20 12:36)

 
05-06-20 15:08  Odp: [R] Hiszpański krążownik Cristobal Colon 1898 - 1:350
Seba77 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ciąg dalszy ;-)
Druga nadbudówka gotowa , czas powoli zapełniać pokład :-)




 
06-06-20 19:34  Odp: [R] Hiszpański krążownik Cristobal Colon 1898 - 1:350
mirabelka 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

No ładnie, ładnie
Widzę że stoczniowcy się nie obijają i prace idą pełną parą ;)

pozdrawiam Radek.

 
14-06-20 11:22  Odp: [R] Hiszpański krążownik Cristobal Colon 1898 - 1:350
Seba77 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ciąg dalszy.
Dzisiaj krótki wstęp związana z budową podstawki :-)

U mnie wygląda to tak:
Idąc na łatwiznę używam żeli Vallejo Pacific lub Atlantic Blue . Na podstawie zdjęć ( kolorowych ) rejonu mórz lub oceanów które mnie interesują dobieram kolory farb ( akrylowe Vallejo ) . Nigdy nie używam jednego koloru zawsze staram się malując podstawkę maziać na przemian różnymi :-) Przeważnie wybieram 2-3 kolory o dość zbliżonych odcieniach.
Jak już posiadam dobrane kolory robię testy:



Na kawałku czegoś tam :-) tektura, plastik itp... maluję wybranymi kolorami lub ich mieszankami. Na tak pomalowane fragmenty nakładam żel 2 cienkie warstwy i jedną warstwę żelu bezbarwnego pędzlem lub packą robiąc delikatne fale.
Takie eksperymenty trwają nawet ok.tygodnia bo żele schną ok.12 godzin.
Jak już decyduję się na konkretny wtedy mogę malować podstawkę i nakładać żel.




Niekiedy efekt nie zawsze nas zadowala , dlatego model stawiam ( wklejam na żel bezbarwny ) dopiero jak efekt podstawki jest dla mnie OK.

Obecnie prace trwają nad uzupełnianiem drobnicy pokładów i burt. Dopiero po uzupełnieniu burt w komplet elementów model spocznie na stałe w wodzie :-)





Jedna uwaga do klejących ten model lub pokrewną Kasugę . Jest błąd przy numeracji czterech dużych kazamat burtowych. Montujemy je odwrotnie niż sugeruje numeracja A idzie na rufę B na dziób .



Dysponując dodatkową wycinanką mogłem pozwolić sobie na dodanie zróżnicowania grubości poszycia na dziobie i rufie :-)



Pozdrawiam

 
18-06-20 09:56  Odp: [R] Hiszpański krążownik Cristobal Colon 1898 - 1:350
Seba77 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ciąg dalszy prac na wykończeniem burt.
Doszły już ostatnie elementy wyposażenia burt przed wklejeniem modelu na podstawkę oraz kilka elementów pokładowych.

Burty zostały uzupełnione o pozostałe kazamaty, rury odpływowe wody z pokładu itp...





W następnej odsłonie przedstawię w kilku krokach jak "zatapiam" model w podstawce :-)

 
21-06-20 10:16  Odp: [R] Hiszpański krążownik Cristobal Colon 1898 - 1:350
Seba77 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Czołem koledzy , a oto ciąg dalszy :-)

Mamy już kadłub naszego modelu , mamy podstawkę z zadowalającym kolorem wody i co teraz ?

Na początek zabezpieczam podstawkę . Osobiście używam taśmy do izolacji kabli elektrycznych którą po obwodzie oklejam podstawkę zostawiając tak ok.5-10mm u góry.
Po oklejeniu , a u mnie zawsze trochę siły używam zaginają się rogi do środka, nacinam je od góry i przyklejam dodatkowe kawałki taśmy od zewnątrz na rogach.



Później przy użyciu gęstego przezroczystego żelu Vallejo zabezpieczam po całym obwodzie przyklejoną taśmę. Czemu tak ? A bo klej taśmy sobie , a rzadki StillWater sobie :-) . Klej taśmy nie zawsze dobrze uszczelni brzegi podstawki.


Dodatkowo trzeba pamiętać że kadłub naszego modelu nie zawsze idealnie leży na wykonanej podstawce i trzeba ujednolić zanurzenie kadłuba :-)
Robię to żelem Vallejo ostrożnie i delikatnie pędzlem .


Po tym zabiegu odczekałem ok. 12 godzin i zabrałem się za robienie delikatnie pofalowanej tafli wody :-)
Do tego celu znów użyłem Żelu Vallejo. Nakładam go płaskim pędzlem w zależności od skali modelu mniejszym lub większym .




Po wyschnięciu powierzchni co zajmuje ok.12-18 godzin w zależności jak grubo nakładamy żel. Choć w tym przypadku wystarczy dość cienko.
Teraz na tym etapie możemy zabrać się za montaż wszelkiej maści łańcuchów , trapów itp... czyli wszystkiego co łączy okręt z wodą :-)



Teraz zabieramy się za ostatni etap czyli StillWater . Przed wylewaniem tego preparatu pędzlem odkurzamy podstawkę i model. StillWatera staramy się nie wstrząsać za bardzo ( powstają pęcherzyki ) . Stilla wylewamy dość cienkie warstwy tak ok.1-2 mm i delikatnie rozprowadzamy pędzlem - podstawka leży płasko na stole !!!!
Po rozprowadzeniu warstwy zostawiamy podstawkę pod przykryciem na ok.24 godziny.
W między czasie mogą pojawić się na powierzchni delikatne pęknięcia. To nic , NIE NAPRAWIAMY TERAZ TEGO !!!!!!! Czekamy aż Still wyschnie całkowicie !!!!! NIE MARTWIMY SIĘ ODBARWIENIAMI WODY !!!!! TO ZNIKNIE !!!!! NIC JUŻ TERAZ NIE DOLEWAMY I NIC NIE GŁADZIMY !!!!!



Pozdrawiam - CDN.... :-)

 
23-06-20 19:06  Odp: [R] Hiszpański krążownik Cristobal Colon 1898 - 1:350
Seba77 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ciąg dalszy ....

Woda wyszła ............. Może inaczej , po położeniu ostatniej warstwy Still Watera odstawiłem podstawkę na ok.15 godzin. Po zdjęciu klosza dnia następnego było tak - O KUR.....A !!!! NIE TAK MIAŁO BYĆ!!!! JAK ZARAZ PIER....LNĘ DO KOSZA TO MI ULŻY !!!!! Oczywiście ten monolog bardziej przypominał burczenie pod nosem bo w domu mam małe dzieciaczki :-)
A więc znów dałem się zaskoczyć kapryśności Still Watera :-) Teraz nie wziąłem pod uwagę że temperatura w domu była ok.26 stopni. To powodowało szybsze powierzchniowe schnięcie .

Efekt - daję zdjęcia i opisuję co jest nie teges :-)



Delikatne pajączki jakie pojawiły się w okolicy dziobu jakoś ogarnąłem . Burty na śródokręciu zrobiły się wybrzuszone to też jakoś ogarnąłem . Najbardziej nie pasował mi dziwny efekt delikatnej poświaty na łączeniu burta woda. Niestety tego już nie mogę zmienić . Łatwo można uszkodzić burty.

Sami oceńcie .
Pozdrawiam





 
27-06-20 10:36  Odp: [R] Hiszpański krążownik Cristobal Colon 1898 - 1:350
Seba77 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Wczorajsza nocna walka z mikro materią :-) Pierwsze nawiewniki , a ma być ich ok.30 różnej wielkości :-)
Środki zdecydowałem się pomalować na czerwono :-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024