FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
02-01-09 21:42  [Galeria] „Surowy” samochód pancerny wz. 34
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Notoryczny brak czasu odsunął na bardzo odległy plan wszystkie wielkie projekty modelarskie. Ale przecież nie rzucę tego całkowicie! Dlatego moje siły witalne/modelarskie skupiły się na nieco prostszych modelach, co nie znaczy, ze mniej ambitnych i ciekawych. Przejrzałem swoje zasoby, kilka stron z modelami freedownload, kilka sklepów i zaczęły się długie pertraktacje ;) W efekcie otrzymałem dość ciekawy model pojazdu wz. 34 w służbie WP z lat 34-39'. Opracowanie to nic innego jak powiększony do skali 1:25 model ze strony ExclusiveMODELS, za udostępnienie, którego serdecznie dziękuję.

Historii samego pojazdu nie będę opisywał bo każdy kto ma tylko na to ochotę bez problemu znajdzie takową w sieci.

Sam model jest niezbyt skomplikowany chodź wymaga ogromnej precyzji i uwagi. Jest to przeskalowanie wiedz trzeba brać pod uwagę, że niektóre rozwiązania mogą się nie sprawdzić a podane szablony i grubości tektury do podklejania części trzeba odpowiednio weryfikować.

Oczywiście miał to być 100% standard ;-) No i oczywiście jest ;-P Zmodyfikowałem tylko nieznacznie kilka części aby zniwelować w tym przypadku karykaturalne efekty przeskalowania. I tak: wykonałem nową kopułkę wentylacyjno-obserwacyjną na wieży i jarzmo broni, według własnego projektu tylny most, koła w raz z felgami ;-)

Z przyczyn technicznych, link do galerii zewnętrznej. Inaczej już galerie nie będą prezentowane prze zemnie.

Oczywiście nie obeszło się bez kilku drobnych błędów merytorycznych, które nie występują w opracowaniu, a są spowodowane tylko moją chorą i niekontrolowaną, nadgorliwością. A ta wiadomo jaka jest ;-)

Jako ciekawostkę dodam, że po raz pierwszy w surowym modelu zdecydowałem się na malowanie w celu ukrycia zmagań z materią. Niestety to był błąd i niezbyt mi się to podoba. Trzeba było jednak zostawić takie wymemłane i niemalowane. Ale człowiek uczy się całe życie ;-P W następnym "surowym" modelu tego błędu już nie popełnię ;-)

I w zasadzie w temacie pojazdu pancernego wz. 34 to było by na tyle. Model kleił się bardzo przyjemnie i bez większych problemów. Jedyne wpadki wynikły tylko z mojej niewiedzy lub błędów projektowych, które sam popełniłem (dotyczy kół). Samo opracowanie wzbogaciłem o kilka detali jak klamki, rura wydechowa czy mechanizm różnicowy tylnego mostu. Z merytorycznych wpadek to niepotrzebne skrócenie podłogi i ramy podwozia, przez które to zniwelowany został charakterystyczny okap na przodzie pojazdu i przesuniecie przedniego mostu i błotników nieznacznie do tyłu, niezbyt wierne oryginałowi jarzmo broni, które sobie zaprojektowałem od podstaw.

Nawiązując do rozmowy z Exclusive MODELS w trakcie której pertraktowałem warunki otrzymania przeskalowanego modelu, nadal się dziwie nieco, że nie przewidziano publikacji w skali 1:25. Modele są na tyle dobrze i szczegółowo opracowane, że takie przeskalowanie nie czyni im szkody, a stopniem skomplikowania montażu odpowiadają starszym opracowaniom z mM. Takie powiększone modele były by doskonale dla młodych adeptów naszego hobby, mniej wprawnych w sztuce budowy kartonówek, pozwalające na doskonalenie warsztatu i dające dużo satysfakcji z końcowego efektu. A i doświadczeni modelarze niejednokrotnie znaleźli by coś dla siebie jako bazę do wykonania bardzo efektownych i rozbudowanych makiet.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Post zmieniony (13-06-20 18:04)

 
03-01-09 16:15  Odp: [Relacja] „Surowy” samochód pancerny wz. 34 "ExclusiveMODELS"
woy-tek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

No to przytargaj go na WAK-a. Przyjżymy mu się z bliska.

--
The DOORS Are Open

Wojtek GG 1239442

 
04-01-09 00:00  Odp: [Relacja] „Surowy” samochód pancerny wz. 34 "ExclusiveMODELS"
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Echhhh. nie przytargał... jest usprawiedliwony ;-)

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 
04-01-09 00:27  Odp: [Relacja] „Surowy” samochód pancerny wz. 34
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Na pewno będzie na następnym, czyli za 3 tygodnie.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Post zmieniony (22-04-20 15:49)

 
05-01-09 09:54  Odp: [Relacja] „Surowy” samochód pancerny wz. 34 "ExclusiveMODELS"
Grzesio   

Tyle, że wieża jest za mała - w rzeczywistości była znacznie wyższa. :-(
Ale jak już raz poszły w świat wadliwe plany...

Pzdr

Grzesiu

 
05-01-09 11:33  Odp: [Relacja] „Surowy” samochód pancerny wz. 34 "ExclusiveMODELS"
Exclusive Models   

Dziękuję Grzesio za cenną uwagę!
W skali 1:72 nie dostrzegłem tego błędu.
Postaram się go jak najszybciej poprawić.

Pozdrawiam!
archconi

--
www.exclusive-models.org

 
05-01-09 19:07  Odp: [Relacja] „Surowy” samochód pancerny wz. 34 "ExclusiveMODELS"
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ciekawe spostrzeżenie Grześ. No ale ja już nie będę tego poprawiał i zostanie jak jest. Chodź kto wie, i może zabiorę sie jeszcze kiedyś za ten model z malowaniem? To wtedy można by sie pokusić o zweryfikowanie tego istotnego elementu.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024