FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
24-09-05 23:23  [relacja] Mitsubishi J2M3 Raiden - MM 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Powitanie dla Forumowiczów :-)

Japoński myśliwiec Mitsubishi J2M3 Raiden (Piorun) został opracowany jeszcze przed wojną, a wprowadzony do produkcji dopiero w 1942 roku. Wersja J2M3 była uzbrojona w 4 działka 20mm, prędkość max 578km/h, pułap 11.000km. Nie przepadam za japońskimi konstrukcjami, jednakże w ogóle lubie samoloty o grubaśnych, beczkowatych kadłubach i Raiden przypadł mi do gustu.



Model wydany przez LOK w 1996 to opracowanie panów Jacka Słowika i Eugeniusza Fronczka. Największym mankamentem w wycinance był do niedawna brak wnęk podwozia - był, ponieważ dodatkowe elementy (wnęki, zbiornik, kołpak) zaprojektowaneprzez Karola Płocicę można ściągnąć ze strony Fanatyka Kartonu http://www.fk.konradus.com/modele/modele.php Zaopatrzony w wydrukowane wnęki podwozia, dzień po polakierowaniu arkuszy, z wielkim zdziwieniem dowiedziałem się o zapowiedzi wydania przez GPM nowego opracowania Raidena! Oczywiście na wysokim poziomie, autorstwa Łukasza Fuczka, z większym uszczegółowieniem kabiny, podwozia, z makietą silnika i pokrywami działek... http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=80348&t=80348 Mój Raiden poszedł więc w kąt, ale po przemyśleniu stwierdziłem, że to bez sensu - wieczna gonitwa, coraz to nowe opracowania, doskonalsze, znowu kasa, kolejny papier na składzie... ;-) Czy to naprawdę powód żeby rezygnować tak od razu z modelu i lecieć do sklepu po nowy, kiedy juz się na ten nastawiłem, polakierowałem arkusze, mam wnęki... Właśnie z przekory go zrobię! ;-)

........

Uwaga pierwsza: papier, na którym wydrukowana jest wycinanka jest z gatunku "półpancernych", chętnie się łamie oraz rozwarstwia się nie tylko przy ciasnym zwijaniu, a np. przy łączeniach poszycia w segmentach.

Kadłub zaprojektowany jest z segmentów łączonych systemem wręga do wręgi. Zmieniłem to dorabiając sklejki, łącząc nimi segmenty i wykorzystując pojedyńcze wręgi. Jedyne miejsce, w którym zostawiłem dwie wręgi to łączenie za kabiną pilota. Odciąłem też oryginalne sklejki łączeń poszycia w segmentach, chcąc uniknąć wiadomych schodków... Na pierwszym zdjęciu część kadłuba przed kabiną - góra wręgi "6b" (nad zgięciem) jest pomalowana przez mnie na czarno - w wycinance to pole było białe, prawdopodobnie to błąd.



Uwaga: statecznik pionowy jest wydrukowany niesymetrycznie. Po sklejeniu go w całość musiałem z jednej strony, w miejscu łączenia z kadłubem, troszkę go skrócić... Przygotowałem też segment kabiny pilota, otwory na oszklenie oraz elementy ubogiego wyposażenia kabiny...



Połączyłem kadłub w całość wklejając w segment oszklenie i wnętrze kabiny - dość ubogie, składa się w zasadzie tylko z fotela pilota, drążka i tablicy z czarnymi zegarami, za pilotem na półce odbiornik radiowy, ale nie mogłem żadnej stacji złapać... - w tym nowym, pieknym Raidenie z GPMu od razu po przyklejeniu w kabinie na pewno będzie odbierał Radio Hawaje ;-) Ze statecznikami poziomymi, w przeciwieństwie do pionowego, nie było problemów.



c.d.n.

--
Buka :-]

 
24-09-05 23:31  Re: [relacja] Mitsubishi J2M3 Raiden - MM 1:33
Toff 



Na Forum:
Galerie - 11


 - 3

Miałem tego Raidena z MM kiedyś i już prawie brałem się za budowę... ale wszystko jakoś się rozeszło i sprzedałem go. Przynajmniej zobaczę, co straciłem. Powodzenia życzę.

--
Pozdrawiam
___________________________

 
24-09-05 23:56  Re: [relacja] Mitsubishi J2M3 Raiden - MM 1:33
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

A jesteś pewien że statecznik Raidena powinien być symetryczny?? Może w celu zmniejszenia momentu od śmigła zrobiono "krzywy statecznik"

 
25-09-05 00:04  Re: [relacja] Mitsubishi J2M3 Raiden - MM 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Łosiu napisał:

> A jesteś pewien że statecznik Raidena powinien być
> symetryczny?? Może w celu zmniejszenia momentu od śmigła
> zrobiono "krzywy statecznik"

Nie, to błąd. Nawet żółty pasek na stateczniku nie łączy się tak jak powinien. Model jest kreślony ręcznie i takie rzeczy się zdarzają... Tu akurat wielkiego problemu nie było, góra 0,5mm do skorygowania.

--
Buka :-]

 
25-09-05 11:03  Re: [relacja] Mitsubishi J2M3 Raiden - MM 1:33
MariuszB   

To był mój pierwszy model. Nie wiedziałem wtedy jeszcze do czego służą wręgi w skrzydłach więc je pominąłem i zrobiłem płaskie ;-). Z wielkim zainteresowaniem będę oglądał tą relację. Zyczę powodzenia w budowie.

 
25-09-05 12:05  Re: [relacja] Mitsubishi J2M3 Raiden - MM 1:33
Pawel_P 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Czesc tez kleję ten model :-)

 
25-09-05 12:58  Re: [relacja] Mitsubishi J2M3 Raiden - MM 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Zrobiłem przejście stateczników w kadłub. Oklejki pasowały bardzo dobrze.



c.d.n.

--
Buka :-]

 
25-09-05 13:20  Re: [relacja] Mitsubishi J2M3 Raiden - MM 1:33
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

To OK Buka- po prostu na paru rysunkach Raidena które mam statecznik pionowy jest lekko niesymetryczny. Myślałem więc że to to.

 
25-09-05 13:26  Re: [relacja] Mitsubishi J2M3 Raiden - MM 1:33
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Wczorajsza wymiana zdań na temat symetrii tego statecznika zaniepokoiła mnie jednak, ale nie znalazłem żadnego rysunku, na którym by to było widoczne, a te w wycinance potwierdzają to. Łosiu czy możesz przesłać mi te rysunki, o których wspominasz, na maila?

--
Buka :-]

 
25-09-05 15:31  Re: [relacja] Mitsubishi J2M3 Raiden - MM 1:33
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

po przyjżeniu się rysunkom chyba jednak statecznik jest ok :-)
to linka anteny nie jest w linii symetrii i całość sprawia wrażenie krzywego statecznika - sory za zamieszanie :-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024