FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
13-02-15 23:09  [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Zacznę moją relację od podziękowań kierowanych do kolegi Kalafiora, dzięki któremu mogę rozpocząć podróż w przeszłość do pierwszych pięciu modeli jakie skleiłem.

Dziś dotarł do mnie MIG-25, którego po raz pierwszy skleiłem w 1987r. kupiłem ten egzemplarz a w zasadzie trzy egzemplarze tego modelu na Warszawskiej giełdzie modelarskiej.
Jeden z tych egzemplarzy posiadam do dziś dnia i był to przyczynek do próby odbudowania kolekcji moich pierwszych pięciu modeli.
Ponieważ model nie bardzo nadaje się do sklejania nadgryzł go ząb czasu postanowiłem skleić jego poprawioną replikę.

MIG otrzymał numer boczny 64 nie jest to przypadek ,ponieważ moją blisko 15 letnią przygodę z modelarstwem zakończyła inna pasja a raczej choroba wyścigowa.
Numer 64 to mój numer z którym przez wiele lat jeździłem w wyścigach.


A teraz już konkrety związane z modelem:
Jest to kopia przeskalowana z 1:48 na 1:40 z kilkoma poprawkami kolegi Kalafiora.


Pierwszy raz w życiu mam okazję sklejać wydruk - papier zachowuje się nie co inaczej niż standardowy karton ale nie ma problemów z formowaniem części. Trzeba natomiast zwracać uwagę na sam druk ponieważ pod wpływem kleju delikatnie się odbarwia.

Sprawdziłem to oczywiście przed rozpoczęciem pracy na tą chwilę wszystko idzie bez problemów i trzy pierwsze segmenty już wycięte i wstępnie uformowane jeszcze nie podjąłem decyzji jak będę sklejał model ( jedna wręga czy dwie na styk).


W nadchodzącym tygodniu ma tydzień w podróży i hotelu więc model będzie podróżował ze mną. Co robić w nocy samemu w hotelu?

Jasne wycinać i sklejać.
Cd. nastąpi

--

Post zmieniony (13-02-15 23:10)

 
14-02-15 10:04  Odp: [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Skleiłem go kiedyś. Pamiętam, że papier był naprawdę koszmarny. Czemu taka nietypowa skala?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
15-02-15 08:07  Odp: [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Cudów się nie spodziewaj. Grafika może i poprawiona ale spasowanie cały czas do luftu. Trochę korekt zrobiłem ale nie na tyle by cud się wydarzył.

Skala jak skala. Jakaś musi być. Zmierz po sklejenie ile wyjdzie.

Powodzenia.

 
15-02-15 09:53  Odp: [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

U mnie tym czasem prace powoli ale jednak idą do przodu.

Wykonałem "nos" MiG'a większych problemów nie było choć faktycznie spasowanie elementów pozostawia trochę do życzenia.
Taka mozolna praca pochłania dużo czasu na szczęście wyszedłem z niej obronną ręką tak, że nie będzie szpachlowania.
Zresztą już na wstępie podjąłem decyzję, że ilość szpachli czy innych wypełniaczy na tym modelu będzie równa 0.



Po "nosie" zabrałem się za segment łączący przednią część kadłuba z częścią gdzie znajdują się wloty powietrza.
Ta część okazała się zdecydowanie bardziej wymagająca, szlifowanie, pasowanie, profilowanie w końcu sklejanie.
Kilka minut później rozklejanie i wszystko od nowa, wyda się wam to zapewne dziwne ale nad tym elementem spędziłem kilka godzin!!!

Na szczęście efekt końcowy, który oceniłem dziś rano jest zadowalający więc z ochotą przystąpię dziś do dalszych prac.



Cd. nastąpi.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
15-02-15 13:26  Odp: [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
PABLOS 

Na Forum:
Galerie - 27
 

Witam
Na jakim papierze ( gramaturze ) drukowany jest model ?
Pozdrawiam

--
PABLOS

 
15-02-15 13:32  Odp: [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Druk A3, karton Canson 180 g/m2, druk laserowy.
papier jest dość trudny w profilowaniu jednak przy odrobinie cierpliwości można osiągnąć przyzwoite efekty.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
15-02-15 13:40  Odp: [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
PABLOS 

Na Forum:
Galerie - 27
 

Właśnie mam ten papier,ale jeszcze nie wykonałem żadnych prób w tym temacie ( podklejania nie liczę ) Dzięki za info.

--
PABLOS

 
15-02-15 17:38  Odp: [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Ja właśnie kleje model wydrukowany na tym papierze i jest cacy. Mógłby być kapkę cieńszy, może 160g/m2.

Powodzenia, najgorszy element masz już za sobą. Jeszcze tylko przedostatni segment jest ciężko wyprofilować, reszta to pikuś.

 
15-02-15 19:09  Odp: [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Dziś skończyłem przednią część samolotu, oglądałem dziesiątki zdjęć MiG'a 25 i już sam nie wiem czy nos powinien być lekko skierowany ku dołowi względem reszty kadłuba czy nie?

Zależy to oczywiście od wersji ale może być zarówno tak:



Jak i tak:



Na zdjęciach można znaleźć MiG'i 25 z bardziej garbatymi nosami i nie mam tu na myśli wersji z dwoma kabinami.

Myślę, że rozwiązanie będzie zależało od tego co bardziej będzie mi się podobało a sylwetka według mnie wygląda lepiej jak nos jest skierowany ku dołowi.


Wykonałem też kolejne segmenty kadłuba jeden już wkleiłem dwa pozostałe czekają na wyschnięcie.
Ze względu na wielkość segmentów musiałem każdy z nich dodatkowo usztywnić wklejając w środek od góry i dołu a także po lewej i prawej stronie paski tektury grubości 1,5cm i szerokości 2cm.

Zauważyłem też pewną dziwną zależność każdy kolejny element od 8 w tył jest coraz słabiej spasowany.
Pierwszy raz mnie to cieszy ponieważ można trochę powalczyć z modelem.



Cd. nastąpi.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
16-02-15 20:57  Odp: [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Kolejny dzień walki z materią, niestety nie posłuchałem kolegi kalafiora i nie zwróciłem bacznej uwagi na przed ostatni segment.

Według moich oględzin wychodziło, że segment przedostatni jest ok natomiast problem z profilowaniem tkwił w ostatnim segmencie.
Wkleiłem segment przedostatni i zająłem się dumaniem nad segmentem kończącym kadłub segmentem, dumałem, dumałem i doszedłem do wniosku, że problem rozpoczyna się faktycznie w przedostatnim segmencie.

Jeżeli mają one być odpowiednio wyprofilowane należy je odrobinę zmienić i inaczej wyprofilować wręgi.

Usunięciu już wklejonego elementu bez jego uszkodzenia zajęło mi naprawdę sporo czasu później rozpocząłem dopracowywanie dwóch ostatnich segmentów razem uwzględniając ich wyprofilowanie.

Krótko mówiąc proste wręgi podciąłem delikatnie na górze i dole w serduszko.
Później pozostało już tylko wklejenie segmentów w kadłub fotka i odstawienie do wyschnięcia jutro ciąg dalszy hotelowego sklejania.

Efekt możecie ocenić poniżej:



--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024