FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
09-08-13 22:50  [R] Grumman F3F-1 Modelik/Modelcard
*Paulos* 



Na Forum:
Relacje w toku - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witajcie,

wstawiam zaczątek kolejnej relacji - tym razem jest to maszyna dwupłatowa Grumman F3F-1. Model z wydawnictwa Modelik/Modelcard. Pozycja dość stara, ale takie lubię :) czyt. umiem skleić, albo mi się tak wydaje:)

Na wstępie mam od razu prośbę do znawców tematu o przydatne linki - chodzi o kabinę pilota (tutaj chciałbym ja zrobić od nowa, ale nie mam kompletnie nic na wzór) oraz silnik.


Kilka słów o samolocie:
Grumman F3F ostatni dwupłatowy samolot myśliwski w służbie US Navy. Zaprojektowany w zakładach Grummana jako następca myśliwca F2F, F3F wszedł do służby w 1936 r. Z dywizjonów bojowych został wycofany pod koniec 1941 r. Służył w dywizjonach na pokładzie lotniskowca USS "Ranger" i na pokładzie USS "Saratoga". Wyprodukowano ogółem 147 sztuk tego samolotu. Modele F3F: F3F -1, F3F -2, F3F -3, G-22 Gulfhawk II, G-32 Gulfhawk III G-32A

Opis konstrukcji:
Grumman F3F. Kraj produkcji Stany Zjednoczone, typ (F3F-1) jednomiejscowy pokładowy i lądowy samolot myśliwski i myśliwsko-bombowy, napęd - czternastocylindrowy, gwizadowy silnik Pratt & Whitney R-1535-84 Twin Wasp Junior o mocy 522 kW (700 KM), osiągi - prędkość maksymalna 372 km/h, prędkość wznoszenia 579 m/min, pułap praktyczny 8685 m, zasięg 1609 km, masa własna 1339 kg, maksymalna masa startowa 1997 kg, wymiary - rozpiętość skrzydeł 9,75 m, długość 7,09 m, wysokość 2,77 m, uzbrojenie - karabin maszynowy 0,5 cala, karabin maszynowy 0,3 cala w górnej przedniej części kadłuba, ładunek 105 kg bomb na podwieszeniach zewnętrznych.


Okładka oczywiście:



Rysunki instruktażowe (tu przy okazji bawiłem się programem do grafiki):



Początki prac z modelem:



Pozdrawiam :)

--
-------------

Jaki będzie następny model??? ... L E P S Z Y !!!!!!!

 
09-08-13 23:58  Odp: [R] Grumman F3F-1 Modelik/Modelcard
AWOT   

Fajny Kotek będzie. Opracowanie dość stare ale wygląda na sklejalne. Żadnych zbędnych wodotrysków, tylko czysta przyjemność ze sklejania.
Podoba mi się.

--

AWOT

 
10-08-13 08:20  Odp: [R] Grumman F3F-1 Modelik/Modelcard
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9


To przykładowe fotki. Wejdź na "google" Grumman F3F-1 i szukaj w "grafika" - b.dużo + zajrzyj na strony "plastikowców".
Pozdrawiam

 
10-08-13 08:33  Odp: [R] Grumman F3F-1 Modelik/Modelcard
*Paulos* 



Na Forum:
Relacje w toku - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dziękuję Ryszard. Ogólnie jest dużo zdjęć wersji F-2, a mało F-1.

--
-------------

Jaki będzie następny model??? ... L E P S Z Y !!!!!!!

 
10-08-13 11:32  Odp: [R] Grumman F3F-1 Modelik/Modelcard
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

OK, ale z silnikiem jak sadzę nie powinno być problemów. Jest sporo zdjęć Pratt&Whitney R-1535 Wasp Juniora i jego odmian.



PS - a samolot piękna "beczułka" - powodzenia w budowie modelu.

 
10-08-13 11:44  Odp: [R] Grumman F3F-1 Modelik/Modelcard
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Podglądam z zainteresowaniem Powodzenia.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
11-08-13 23:35  Odp: [R] Grumman F3F-1 Modelik/Modelcard
*Paulos* 



Na Forum:
Relacje w toku - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Właściwe klejenie rozpoczynam od konstrukcji segmentu mieszczącego koła podwozia. Konstrukcję wnęk podwozia od razu przykleiłem do wręgi W2a. Jak na razie nie jestem przekonany czy poszycie segmentu idealnie spasuje na wnękach, ale jakby co pomyślimy co z tym zrobić :)

Zastanawia mnie też jedna rzecz: w wycinance mamy silnik z jednym rzędem cylindrów, w końcu zgłupiałem jaki to ma być ten silnik bo na zdjęciach raz tak, a raz tak.




--
-------------

Jaki będzie następny model??? ... L E P S Z Y !!!!!!!

 
12-08-13 12:27  Odp: [R] Grumman F3F-1 Modelik/Modelcard
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wersja F3F -1 zbud. 54 szt. dla US Navy.
Silnik : Pratt&Whitney R-1535-72 Twin Wasp Junior (650 KM).
14 cylindrów w układzie podwójnej (!) gwiazdy - w wycinance jest błąd.



Pozdrawiam

Post zmieniony (12-08-13 12:29)

 
12-08-13 12:43  Odp: [R] Grumman F3F-1 Modelik/Modelcard
*Paulos* 



Na Forum:
Relacje w toku - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dziękuję Ryszardzie, mam już całkowitą jasność :)

--
-------------

Jaki będzie następny model??? ... L E P S Z Y !!!!!!!

 
16-08-13 19:12  Odp: [R] Grumman F3F-1 Modelik/Modelcard
*Paulos* 



Na Forum:
Relacje w toku - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Model jak widać w pierwszym poście (rysunek instruktażowy) zaprojektowany jest metodą na "dwie wręgi". Takie rozwiązanie wymaga nieco większego nakładu pracy przy budowie modelu - owe dwie wręgi muszą być identyczne, by dobrze spasowały łączone ze sobą segmenty.

Przymierzyłem właściwie już wszystkie wręgi kadłuba i generalnie są one ciut za małe w stosunku do poszycia (tworzącego kolejne segmenty). Generalnie można byłoby przycinać poszycie, ale wybrałem metodę doklejania niewielkiego paseczka kartonu do krawędzi wręgi, tak by skorygować jej wielkość. Dodatkowo też zrobiłem sobie małe prowadnice z drutu, aby idealnie wycentrować sąsiadujące ze sobą wręgi (i przy okazji identycznie je potraktować papierem ściernym).





--

Post zmieniony (16-08-13 19:13)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024