FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 22Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
15-04-12 02:33  [Z] SZKUTNIK -Statki: RMS TITANIC, HMT OLYMPIC, HMHS BRITANNIC - 1:200
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Szanowni Forumowicze,

Dokładnie dziś mija 100 lat od katastrofy statku pasażerskiego RMS "Titanic". 15 kwietnia 1912 roku o godzinie 02:25 na pozycji 41̊ 46’N i 050̊ 14’W brytyjski transatlantyk RMS "Titanic" pogrążył się w głębinie pociągając za sobą w otchłań 1503 istnienia ludzkie. Tragiczna historia tego statku pasażerskiego wyzwala po dziś dzień wielkie emocje oraz zainteresowanie ludzi na całym świecie. Wiele osób stara się dogłębnie poznać i zrozumieć tą niesamowitą historię. Analizując po raz kolejny wszelkie dostępne informacje, osoby te dochodzą czasami do różnych ciekawych wniosków - odkrywają "Titanica" na nowo. Mimo upływu lat "Titanic" pozostaje nadal żywą legendą. Legendą, skrywającą jeszcze wiele tajemnic czekających na odkrycie.

Załoga SZKUTNIKA postanowiła upamiętnić to wielkie wydarzenie.W najbliższym czasie zamierzamy oddać w ręce modelarzy zupełnie nowe opracowanie modelu kartonowego statku RMS "Titanic". Chcemy w ten sposób oddać hołd wszystkim osobom związanym z tym tragicznym wydarzeniem: budowniczym statku, tym co przetrwali oraz osobom, którym nie udało się przeżyć katastrofy.

Nasze przedsięwzięcie zmierza do tego, aby oprócz modelu RMS "Titanic", ukazały się na rynku modelarskim również modele kartonowe pozostałych bliźniaczych jednostek: HMT "Olympic" w przepięknym oryginalnym kamuflażu z połowy 1918 roku oraz HMHS "Britannic" w malowaniu statku szpitalnego.

W pierwotnym założeniu modele tych jednostek miały być gotowe w dniu dzisiejszym. Niestety w życiu nie da się wszystkiego przewidzieć. Względy od nas niezależne spowodowały, że dziś możemy zaproponować Wam jedynie zapowiedź tych modeli. Obiecujemy zrobić wszystko co w naszej mocy, by na przełomie 2012/2013 roku ukazał się co najmniej jeden model kartonowy.

Modele jednostek typu Olympic opracowywane są przez międzynarodową grupę miłośników statku RMS "Titanic", na podstawie wszelkich możliwych do zdobycia, materiałów (plany stoczniowe, książki, tysiące zdjęć, szkiców, rysunków, raportów i innych publikacji). Są wśród nas: autorzy publikacji marynistycznych, pracownicy muzeów morskich, konstruktorzy statków, wykładowcy i absolwenci szkół morskich, modelarze okrętowi z długoletnim doświadczeniem modelarskim, żeglarze oraz osoby zawodowo związane z morzem.

Szczególne podziękowanie pragniemy złożyć Panu BRUCE BAVERIDGE (autor wielu książek poświęconych tej pięknej jednostce, między innymi współautor książki "Titanic - The Ship Magnificent"), za udostępnienie dokumentacji stoczniowej statku RMS "Titanic", materiałów własnych gromadzonych przez kilkadziesiąt lat oraz za wszelką pomoc okazaną podczas realizacji projektu. Bez niego praktycznie modele kartonowe by nie powstały. Pozostałym osobom również dziękujemy bardzo za włożony trud.

OPIS MODELI

Na początek tradycyjnie okładki (jeszcze bez końcowego liftingu). W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować Panu GRZEGORZOWI NAWROCKIEMU za namalowanie specjalnie dla nas obrazów jednostek typu Olympic. Dzięki nim okładki nabrały właściwego kolorytu.
>><><>

Modele statków pasażerskich typu Olympic opracowywane są w skali 1:200. Staramy się, aby nasze modele wyglądem jak najwierniej przypominały jednostki rzeczywiste. Statki HMT "Olympic" i HMHS "Britannic" będą miały naniesione odpowiednie ślady eksploatacyjne. Do projektów podchodzimy z wielką starannością, czego wyrazem jest dbałość o takie szczegóły, jak konsultowana ze znawcami tematu kolorystyka poszczególnych jednostek. Modele przeznaczone są dla modelarzy zaawansowanych, posiadających już spory bagaż doświadczeń modelarskich. Każda z wycinanek zawierać będzie ponad 10.000 kartonowych elementów oraz wiele dodatków. Format arkuszy A3.

W naszym projekcie zastosowaliśmy kilka nowych, przemyślanych i przetestowanych rozwiązań. Dotyczą one przede wszystkim budowy kadłuba.

SZKIELET KADŁUBA
Wszystkie elementy szkieletu zostały zaprojektowane pod tekturę o grubości 1.0 mm. Modelarze którzy mają za sobą sklejanie szkieletów z tektury o grubości 2.0 mm i nie używają do budowy modeli gotowych elementów wycinanych laserem, doskonale rozumieją ten problem. Gęsto rozmieszczone wręgi oraz wzmocnienia denne, pokładowe i burtowe w wystarczający sposób usztywniają szkielet kadłuba oraz zminimalizują pojawienie się na kadłubie statku tzw. "krowich żeber". Wypustki dodatkowo pozwalają na szybki montaż elementów szkieletu, i to praktycznie bez użycia kleju. Metoda wypustkowa szkieletu, w bardzo dużym stopniu zapobiega zwichrowaniu kadłuba podczas montażu, zwłaszcza tak długiego jak kadłub jednostek typu Olympic w skali 1:200. Wprowadziliśmy ponadto usztywnienia na oble kadłuba (miejsce położone między dnem a burtą kadłuba). Podczas montażu modelarze najczęściej trzymają w palcach model w tym właśnie miejscu powodując deformację poszycia. Poniższy rysunek montażowy szkieletu kadłuba powinien wszystko wyjaśnić.

<>

POSZYCIE KADŁUBA
Nie ukrywamy - poszycie kadłuba było dla nas trudnym wyzwaniem. Dotyczy to szczególnie kamuflażu jednostki HMT "Olympic". Kolejna rzecz, która spędzała nam sen z powiek to wykonanie z kartonu poszycia kadłuba tak, by jak najbardziej przypominało ono oryginalne nitowane poszycie. Przetestowaliśmy wiele pomysłów. Od tradycyjnego poszycia odpowiednio wyrysowanego, przez naklejanie pasków i na przyklejaniu poszczególnych blach (każda blacha poszycia przyklejana do poszycia wewnętrznego oddzielnie) kończąc. W naszych modelach zastosowaliśmy podwójne poszycie kadłuba. Poszycie wewnętrzne, wzmacniające cały kadłub - wykonane jest w sposób tradycyjny. Nie trzeba szkieletu wypełniać pianką montażową. Poszycie zewnętrzne złożone będzie z elementów imitujących poszczególne blachy poszycia. Na poszycie wewnętrzne w zaznaczone miejsca trzeba będzie nakleić po kolei poszczególne blachy poszycia (w sumie ponad 2000 blach). Zdajemy sobie sprawę, że praca nad poszyciem nie będzie łatwa. Efekt końcowy będzie jednak znacznie lepszy, niż przy "tradycyjnej" metodzie oklejania kadłuba. Metoda ta pozwala w sposób bardziej realny pokazać wygląd kadłuba z nitowanym poszyciem. Wystarczy spojrzeć na poniższe rendery. Nigdzie nie zauważymy sztucznych łączeń elementów poszycia kadłuba. Mamy nadzieję, że nasze rozwiązanie okaże się innowacyjne i szybko znajdzie sympatyków wśród modelarzy.

<><><>

Pozostałe elementy modelu jak: nadbudówki, szalupy, wyposażenie pokładów - projektowane są bez większych udziwnień. Poniżej przedstawiamy Wam przykładowe strony elementów do wycinania.

<><><><>
Odcienie kolorów pokazane na powyższych fotkach odbiegają od rzeczywistych - Są to skany arkuszy z kolorystyką w CMYKu.

Duży nacisk kładziemy również na ilość i czytelność rysunków montażowych. Z własnego doświadczenia wiemy, że nie zawsze wszystko da się z nich odczytać w jednoznaczny sposób. Przykładowe propozycje naszych rysunków montażowych prezentujemy poniżej.

<>


Do modeli będzie można dokupić wiele dodatków jak: szkielet kadłuba i inne części cięte laserem, elementy fototrawione (w tym szczegółowo opracowane relingi), maszty oraz
metalowe lufy dział dla jednostki HMT "Olympic".

Relacja z budowy modelu testowego zostanie pokazana na forum po wakacjach.

Dziękujemy bardzo za uwagę.
Pozdrawiamy serdecznie.

SZKUTNIK

--

Post zmieniony (12-07-13 14:42)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [Z] SZKUTNIK -Statki: RMS TITANIC, HMT OLYMPIC, HMHS BRITANNIC - 1:200  nowe
SZKUTNIK 94483 15-04-12 02:33
 Odp: [Z]Statki pasażerskie: RMS „TITANIC”, HMT „OLYMPIC”, HMHS„BRITANNIC" skala 1:200  nowe
Fiemat 1609 15-04-12 03:26
 Odp: [Z]Statki pasażerskie: RMS „TITANIC”, HMT „OLYMPIC”, HMHS„BRITANNIC" skala 1:200  nowe
dokker 996 15-04-12 08:14
 Odp: [Z]Statki pasażerskie: RMS „TITANIC”, HMT „OLYMPIC”, HMHS„BRITANNIC" skala 1:200  nowe
Robert B. 1037 15-04-12 08:26
 Odp: [Z]Statki pasażerskie: RMS „TITANIC”, HMT „OLYMPIC”, HMHS„BRITANNIC" skala 1:200  nowe
Yukikaze 907 15-04-12 09:04
 Odp: [Z]Statki pasażerskie: RMS „TITANIC”, HMT „OLYMPIC”, HMHS„BRITANNIC" skala 1:200  nowe
Bart 988 15-04-12 09:22
 Odp: [Z]Statki pasażerskie: RMS „TITANIC”, HMT „OLYMPIC”, HMHS„BRITANNIC  nowe
krzysiek 1571 15-04-12 09:27
 Odp: [Z]Statki pasażerskie: RMS „TITANIC”, HMT „OLYMPIC”, HMHS„BRITANNIC" skala 1:200  nowe
Patryk.K 1165 15-04-12 09:23
 Odp: [Z]Statki pasażerskie: RMS „TITANIC”, HMT „OLYMPIC”, HMHS„BRITANNIC" skala 1:200  nowe
stachooo 1186 15-04-12 09:28
 Odp: [Z]Statki pasażerskie: RMS „TITANIC”, HMT „OLYMPIC”, HMHS„BRITANNIC  nowe
gen84 1216 15-04-12 10:11

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024