FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
15-10-11 15:50  [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

PBY CATALINA - suplement nr 2 do BISMARCK - POWRÓT.

Witajcie.
Do niedawna trwałem w mocnym postanowieniu, że nie będę rozpoczynał budowy kolejnego modelu, gdy nie zakończę prac przy Bismarcku.
Jednakowoż życie swoją ścieżkę toczy. Jakoś mnie naszło ostatnio na skrzydła i nie mogę się temu oprzeć. BIS absolutnie nie został zarzucony. Prace będą postępować dwutorowo – razem z nowo rozpoczętym projektem.

Przedmiotem obecnej relacji jest wodnosamolot Consolidated PBY CATALINA (wersja 5A) z wydawnictwa GPM (9/2005). Będzie to suplement nr 2 do Bismarcka (suplementem nr 1 był Arado Ar 169 z wydawnictwa Mały Modelarz nr 1-2/1996).
Catalina, jak wiemy, miała ważny epizod w ostatnich dniach pływania Kanclerza (poza oczywiście Swordfish’em, którego nowe wydanie już się „dla mnie” projektuje). A poza tym samolot ten od „zawsze” mnie intrygował, a do tego taki duży, no i pływa…Prace przy modelu trwają od kilku tygodni. Opracowanie, jak wyczytałem w sieci, jest komputerowym przerysowaniem ręcznego rysowania, stąd, już na tym etapie budowy, było parę nieścisłości co do pasowania części, ale jakoś poradziłem (przy Arado też było trudno, stąd mam szkołę).
Model, jak na samolot w tej skali, będzie dość sporych rozmiarów (długość kadłuba: ok. 60 cm, rozpiętość skrzydeł blisko 1metr).

Zapraszam do uczestnictwa oraz udzielania samolotowych porad, bo w tej dziedzinie jestem początkującym.
Podposzycie oraz właściwe poszycie kadłuba sklejam poza szkieletem, formując poszczególne oklejki.W segmencie za kołami zamierzam wyciąć uchylne drzwi, stąd przydała by się fotka tego przedziału (poniższe zdjęcie), aby coś tam dodatkowego posztukować (grzebałem, ale nie doszukałem się w sieci, był ktoś z Was w jakimś muzeum i zachował fotki?)Czyż ten samolot nie wygląda jak okręt?

--

Post zmieniony (22-12-14 01:08)

 
15-10-11 22:21  Odp: [R] - PBY CATALINA suplement nr 2 do BISMARCK powrót
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Bardzo Wam dziękuję za otuchę.

Ostoja,
mam nadzieję, że będziesz mnie napominał i „prostował”, bo też chciałbym mieć takie ładne latałki jak Ty.

Rafael
dziękuję za link do tej dyskusji o samolotach uczestniczących w BIS-owej operacji. Ja właśnie zamierzam skompletować modele w tym zakresie (chociażby, co do typów).
Jeżeli chodzi o projekt Fairey Swordfish’a, to jest jeszcze zbyt wcześnie i nie skonsultowałem tego w autorem, ale wiem, że nowe opracowanie „tobołka” może będzie jeszcze w tym roku. Poprosiłem, aby wydawcy pomalowali go na barwy i oznakowania samolotu, którego torpeda uszkodziła skutecznie stery Bismarcka. I może uda się w takich barwach wydać model (TBiU nr 135 – środkowa wkładka).

Gromek
Nie „wytłaczałem” nitów. Opracowanie ma bardzo subtelnie zwaloryzowaną grafikę (chociaż zdarzają się przesunięcia kolorów). Kurcze, żeby jeszcze tak lepiej wszystko pasowało. No cóż, może dotrwam kiedyś do tych nowych, dobrych edytorsko opracowań.

Gienek, Paweł K.
Wyposażenie stołu w przedziale nawigacyjnym, to „rzut na taśmę”, końcowy dodatek, którego pewnie i tak w ogóle nie będzie widać po założeniu poszycia.
Pierwszy strzał z Zumi, kopia, pomniejszenie, wydrukowanie. To rzeczywiście mapa Japonii. Samolot ma barwy USNavy, stąd niestety nie pasowało łupnąć okolic Północnego Atlantyku.

Mróweczko
A widzisz, jednak ten samolot wygląda jak okręt, dla mnie też. Tak, tak, miał kierownice, nawet dwie.
Teraz mam zadanie dla siebie (i Ciebie), czy w operacji „Ćwiczeń na Renie”, w której uczestniczył Bismarck i tam poległ, można wmieszać jakąś pancerkę (?), bo też mam na nią ochotę…

Mak
Dziękuję Ci za ten link.
A ja się wahałem, czy rozpoczynać relację. Teraz wiem, że po to one są, aby sobie pomagać i w tej „internetowej” gęstwienie coś cennego wyszukać. Dzięki.


Zerknijcie na te filmiki, mam nadzieję, że z Waszą pomocą Catalina mnie tak nie przeczołga, a jest harda i konstrukcję ma bardzo wytrzymałą:

http://www.youtube.com/watch?v=5X7wXiTvYzc&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=zcf4aUdaG0o&feature=related

Do następnego

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
19-10-11 23:19  Odp: [R] - PBY CATALINA suplement nr 2 do BISMARCK powrót
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Bishop
Tak, oczywiście, „pochłonę” każdą ilość materiałów. Właśnie zatrzymałem się, bo mam pewien dylemat wykonawczy i nie mogę dostrzec jednego z detali. Zaraz napiszę list kontaktowy z prośbą o płytkę.

Greg
Bardzo Ci dziękuję za zdjęcia, przydadzą się na pewno i inni też na tym skorzystają.

Koszałek
Cieszę się, że złożyłeś Catalinę bez problemów, ale to pierwsze wydanie może było inne (?) W każdym razie spotkałem parę nieścisłości podczas dotychczasowych prac. Najistotniejszą było niedopasowanie średnicy otworu pod osłonę dziobowej, obrotowej wieżyczki. Średnica była o ok. 2-3 mm za duża. Trzeba było porozcinać poszycie i wyciąć pasek tej szerokości. To spowodowało oczywiście konieczność przycięcia dziobowej, dolnej części wręg (ale z umiarem, aby nie zwichrowała się właściwa forma poszycia).
Ponadto wsporniki wręgi nr 5 (na rysunku podpisanej jako 4) kolidowały z podstopnikami orczyków (wsporniki trzeba było usunąć, ale i tak w oryginale ich tam nie było).

Może sprzeniewierzam się zasadom relacji i nie robię zdjęć wytykających błędy opracowania, ale trochę szkoda mi na to czasu (choć pewnie niesłusznie – przecież mogłoby się to komuś przydać). Poza tym z założenia biorę winę na siebie, wolę pokombinować niż narzekać.
Tak więc postaram się następnym razem opisać najważniejsze nieścisłości (wzorem niedościgłym jest dla mnie Ceva, z którego relacji wiele się poduczyłem).

Kocjano
Do dioram, to trzeba mieć smykałkę, na razie to ja poprzestanę na prawidłowym złożeniu samolotu, co już jest dużym dla mnie wyzwaniem.
Ale jak zapodałeś w tej relacji tyle fotek już gotowego modelu, to rozważam jej przerwanie, aby nie wyważać otwartych już przez Ciebie drzwi….;))
No, ale, jak pisze Akra, model ten za czysty jest, mój powinien być nieco brudniejszy, jak będzie.


Dla odstresowania, żebym podołał i dalej kontynuował, ja też okażę pewną fotografię tego samolotu, i nie tylko, może warto jednak zrobić model nieco większy od tych plastików…
Catalina i Catrina:--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
23-12-11 23:57  Odp: [R] - PBY CATALINA suplement nr 2 do BISMARCK powrót
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witajcie.
Kolejne rozliczenia i podsumowania, starego roku, pora opowiedzieć o moich przygodach z Katarzyną.

Miałem spore trudności w spięciu spodu i góry poszycia. Po części to moja wina, ale z pewnością jest i „coś” w tym opracowaniu.
Nie biadolę więcej, poza stwierdzeniem, o niewspółmiernie dużym, poświęconym czasie i nakładzie pracy w stosunku do wykonawstwa okrętowego. Dlatego opisy perturbacji, sobie i Wam podaruję, choć jest tego sporo.
Moje uznanie dla dobrych sklejaczy samolotów, bo przy nich trzeba się sporo „wyginać”, inaczej niż przy pudełkach i drutach okrętowych ;).

; ; ; ; ; ; ; ; ; ;

Teraz nastąpi przerwa w realizacji, na jakiś czas. Zawarto pewien konsensus „małej” trójki (BIS, Kaśka i ja). Prowadzenie równoległe dwóch budów nie jest dobrym rozwiązaniem, przynajmniej dla mnie.
Pogodnych Świąt i dobrego Nowego Roku.
Do zobaczenia.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
09-04-12 22:38  Odp: [R] - PBY CATALINA suplement nr 2 do BISMARCK powrót
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

No cóż, Ostoja, ja też się za Kaśką stęskniłem, ale jest wyrozumiała, i poświęciła się dla Bisa, któren ma być pierwszy.
Trochę więc pochopnie jej zawróciłem z głowie, ale powrócę.
Może do tego czasu moderatorzy nie przeniosą mnie do rupieciarni. Planuję jeszcze w tym roku polatać tym dużym samolotem.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
29-01-13 23:37  Odp: [R] - PBY CATALINA suplement nr 2 do BISMARCK powrót
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Janusz, po kolei.
To co poniżej napiszę, absolutnie nie ma na celu wywarcia wpływu na decyzję co do budowy Katarzyny.
Powiem tak, górne poszycie w części dziobowej nie chciało się spasować, zwłaszcza w okolicy okrągłej wieżyczki (szczelina wokół niej około 2 mm !).
Trzeba było poszycie ciąć i pasować milimetr po milimetrze. Ale już dramatycznie było z poszyciem dna. Użyłem wszystkich znanych mi sztuczek i kombinacji, aby jakoś to wyprowadzić przymierzając 777 razy każdy element do siebie. Acha, nie zapomnij o obciążeniu dziobu, aby wodolot stał na przednim kółku.
Udało się dopiąć kadłub i nawet jestem z niego zadowolony, ale mnie tak zmordował i wymęczył, że musiałem sobie od Kaśki odpocząć.
Jednak nie odpuszczę. Katarzyna ma swój niepowtarzalny urok i klimat, no i ta jej wielgachność, bo to wiesz, Janusz, lubię duże modele

Zapytałeś o składane skrzydła, ale nie wiem czy pytasz o Catalinę, czy o Arado. W Kaśce, owszem planuję zdejmowane skrzydła dla ułatwienia transportu, ale jak będzie ostatecznie, zobaczymy.

Mimo powyższego, zachęcam Cię do budowy tego ciekawego samolotu.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
30-01-13 13:26  Odp: [R] - PBY CATALINA suplement nr 2 do BISMARCK powrót
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

W Arado z Małego Modelarza po prostu odciąłem płat skrzydła (po jego sklejeniu) przy kadłubie, wg prostopadłej linii do krawędzi natarcia. Istniejącą w tym miejscu wręgę okleiłem kartonem i dodałem trochę detali.

Trzeba po prostu pokombinować posiłkując się oczywiście dostępnymi (również w sieci) zdjęciami samolotu ze złożonymi skrzydłami.
Powodzenia w budowie.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
07-07-13 00:48  Odp: [R] - PBY CATALINA suplement nr 2 do BISMARCK powrót
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Cześć, cześć.
A skoro wakacje, to pora – tradycyjnie – na skrzydła, dla odpoczynku.
Przeprosiłem się znów z KASIĄ i pewnie na jakiś czas pozostaniemy znów razem.
Zaszumiało nam tak mocno, że będąc w niegliżu, nie zdążyliśmy przygotować właściwego tła, więc nam to wybaczcie.

Doszedł statecznik poziomy (na trzeciej fotce - z umieszczonymi na „sucho” lotkami i sterem). Znawcy dostrzegą, że przerobiłem nieco lotki, ponieważ autor pomieszał wersje samolotu.

oraz pylonSzperamy teraz przy centropłacie i skrzydłach, a przy tym nawiedził nas „szatański” pomysł.
Otóż Kasia zachciała oddychać przy mnie pełną piersią i do tego być widoczna dla mnie... w ciemnościach :))

Oznacza to ni mniej ni więcej, że trzeba zamontować silniczki do silników oraz żarówki do reflektorów i świateł pozycyjnych (prace nieco ulegną spowolnieniu).
Będzie się więc kręcić i świecić. Lubi ONA mocne wrażenia, musi się „dziać”...

Kabelki planuję przepuścić przez golenie podwozia i opony do podstawki, do której – jak zwykle – model będzie przytwierdzony na stałe.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
07-07-13 23:12  Odp: [R] - PBY CATALINA suplement nr 2 do BISMARCK powrót
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Fajnie, że mój romans z Kasią ma Wasze wsparcie i doping. Dziękuję serdecznie. Musi więc nam się udać... coś począć :)

ZBiG – tak oczywiście, chodziło mi, powiedzmy kompromisowo: o lotki sterów wysokości ;)

Stary – faktycznie, te „klapki” to właśnie są trymy korygujące lot płatowca, lubię je sobie poodcinać i powychylać.

Halogen, „tobołek” opracowywany jest oczywiście dla nas wszystkich, no ale ów PROJEKTANT co go dzierga, ma swoje, na razie inne priorytety. Szkoda, bo to zasłużony dwupłat, a do tego bardzo dawno wydany, w epoce „ręcznego rysowania”. Przydało by się jak nic odświeżenie tematu. Ale tutaj niestety zacni wydawcy wolą nawet dublować „kotlety” niż odważyć sią na coś nowego... takie czasy dziwne i polityki są.

Bardzo dziękuję Ci za cudownie urokliwe zdjęcia Kasi, ponadto kilka z nich rozwiało moje wątpliwości co do działania niektórych mechanizmów latającej amfibii.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
09-07-13 23:19  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK -POWRÓT
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Mariuszu,
zgodnie z Twoimi sugestiami uzupełniłem nieco tytuł relacji.
Cieszę się, że będę przez Ciebie obserwowany, zawsze to raźniej jest pod takim OKIEM.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
14-07-13 07:59  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK -POWRÓT
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Janusz, nie używam przy pracy modelarskiej żadnych wspomagających przyrządów optycznych. Co więcej, ściągam noszone okulary (mam minusy, chyba -2,5).
Owszem, kilka lat temu zakupiłem i lupę nagłowną i szkło powiększające na statywie, spróbowałem, ale praca z tymi urządzeniami była dla mnie b. niewygodna.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
14-07-13 23:42  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK -POWRÓT
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Retusz wykonuję w tym modelu Pactrami.
Co do BCG i... innych zapewne wielu pytań dotyczących spraw podstawowych, odsyłam Cię do prześledzenia relacji na tym i innych forach (w tym mojej z budowy pancernika Bismarck). Tam znajdziesz multum odpowiedzi na... nie zadane jeszcze pytania :)

Krótko:
1) Smarujesz cienką warstwą kleju BCG dwie krawędzie (lub płaszczyzny – ale to odradzam), które chcesz skleić. Czekasz, aż klej wyschnie (kilka minut).
2) Ponownie cienko smarujesz jedną z krawędzi i łączysz z drugą, przytrzymujesz chwilkę.
3) Sklejone.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
27-02-14 20:51  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - supl. nr 2 do BISMARCK -POWRÓT
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Panowie, Panowie, środa za tydzień, a ja powinienem dawno już posypać głowę... w temacie Kaśki.

Na usprawiedliwienie mam to, że "... nie jak zaczyna, ale jak kończy" :))

Rafael, fluidy działają z Twojej strony, właśnie zupełnie niedawno intensywnie i poważnie myślałem o, po raz kolejny zatopieniu się w ramionach Katarzyny, dlaczego?
Bo do mojej szafy trafił prawdziwy gigant: SHORT SUNDERLAND z Fly Model. Ze dwie noce nie mogłem przez niego spać :)), trochę mi przeszło, ale nie do końca.
Skończę więc szybko Kaśkę i muszę mieć to drugie bydle, o takie, bo lubię duże :))Może w tym roku.
Dzięki za przypominankę :))

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
28-02-14 16:06  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - supl. nr 2 do BISMARCK -POWRÓT
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Rafael, teraz z Kaśką to już górki. Najbardziej problematyczne było złącznie dna z poszyciem "góry". Dosłownie milimetr po milimetrze trze było to to sklejać.
Ale nie przesądzam i nie osądzam, może to były moje błędy, jednak udało się jakoś to wyciągnąć.

Ostoja. A i owszem, gablota musi być :)). I nie ma mowy o oddzielaniu skrzydeł. Wilelgachny model to i wielgachna gablota będzie :)

Mariusz, znalazłem galerię tego wielkoluda, jest u r o c z y:

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=238500&t=238500&page=1

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
14-12-14 22:19  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Cześć.
Przeprowadziłem pewną inwentaryzację.
Wyszło z tego prawie "metr szczęścia" :))
Wracam więc do Kasi...--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
15-12-14 22:25  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dziękuję za "pamiątkę" i wsparcie.
Racja Propeler, model ma kilka "różnych" odcieni, w tym przy płatach skrzydeł.
No, ale jak się nie ma co się lubi...

Pytanko - gdzie mogę namierzyć jak najcieńsze przewody w izolacji, takie jak spotykamy w chińskich zabawkach.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
16-12-14 09:14  [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK -POWRÓT
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Mam ciąg... na Kaśkę, więc teraz jej nie odpuszczę :))
Podpowiedziano mi lokalizację przewodów tutaj:
http://rbmodel.pl/index.php?action=products&group=039

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
21-12-14 23:15  PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK -POWRÓT
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Hejka
Przed Świętami nieco czasu udało się urwać.

Rdzeń goleni, dla większej sztywności, wykonałem z mosiężnej rurki, wewnątrz której umieściłem przewody. Zabrałem się też za produkcję kół.Kaśka miała opony z bieżnikiem w „kopnięte” kwadraty, czyli romby.
Narysowałem, wydrukowałem, wyciąłem i nakleiłem "milion" rombów :)
Bieżnik jest nieco delikatny, czyli przytarty :), ale powiedzmy, że to tuż przed resursem. Należało wydrukować na brystolu…--

Post zmieniony (22-12-14 00:10)

 
22-12-14 16:38  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Bisko, blisko, Panowie.
Samolot jest wielgachny i żeby nie pozostał kawałkiem deski z papieru, nieco go ożywię.
Włączone będą światła pozycyjne na krańcach skrzydeł i stateczniku pionowym oraz wielgachne reflektory do lądowania.
Ponadto zamierzam uruchomić silniki.

Założeniem jest oddzielne włączanie świateł i silników, te ostatnie będą pracowały na "biegu jałowym", czyli wolnych obrotach.
Wykorzystam silniczki z chińskich zabawek, może uda się to wszystko spiąć.
Układ z płytką sterującą wyciągnę poza podstawkę.
Przy okazji, wiecie, gdzie zdobyć mało gabarytowe silniczki, ale niezbyt drogie, nie ufam tym badziewiakom....

Tymczasem, jedno zdanko córeczki wystarczyło ("słabo widać te romby"), że zerwałem uplecione wczoraj miliony kopniętych kwadratów.
Wydrukowałem je raz jeszcze na brystolu i nieco zmieniłem sposób ich układania:--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
28-12-14 22:07  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

I po Świętach.

Opony zwulkanizowane:Zamontowałem podwozie główne z paroma dodatkami w stosunku do propozycji wycinankowych:--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
28-12-14 23:04  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Fajnie, że Wam się podoba.

Andrzeju !!. Żadnych plastików, poza drutami, wszystko jest z kartonu.
Felgi nieco poprzerabiałem i dodałem wytłoczony w papierze kołpaczek :))

Kilminster - ważne. że i tą metodą się udało, ale fakt trochę mozolniej.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
06-01-15 23:08  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Modellott1 - ten wielkolud będzie jednym z następnych...

Tymczasem przeniosłem się ku "rufie".
Jedną z kroplowych osłon gondoli otworzyłem wycinając przesuwaną część.Będzie tam wstawiony km 12,7 mm, taki jak ten z pancerną osłoną, który sporo poprzerabiałem (pozostałe dwa środkowe umieszczone zostaną w dziobowej wieżyczce oraz w tylnym dolnym stanowisku strzeleckim)
PYTANIE.
Są może w handlu taśmy z pociskami do km (w tej skali)?

--

Post zmieniony (06-01-15 23:29)

 
07-01-15 14:59  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dzięki za dobre słowa.

Lufy do karabinów są toczone z firmy Model Master.
Szebi mnie natchnął, spróbuję podejść samodzielnie do taśm amunicyjnych.

Dla bocznych km chciałbym uzyskać mniej więcej taki status:--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
08-01-15 23:11  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Póki mam ciąg...
Naboje z drutu miedzianego 0.6 mm, pociski "ostrzone" ręcznie pilnikiem kosmetycznym. Długość całości (nabój) nieco ponad 4 mm.
Taśma: od spodu pasek z czarnej izolacji, z góry pasek czarnego papieru barwionego w masie układany na BCG.
Łączenia zalane caponem, taśma pomalowana matem.
Całość uczeszę" i wyrównam na finiszu po zamontowaniu w gondoli.
Jest tak:--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
09-01-15 08:39  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dzięki, dzięki.
Nęciły mnie gotowce z plastiku, ale trzeba to to malować (czego staram się unikać, jako sztuki trudnej).
Poza tym mam trochę satysfakcji :)

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
09-01-15 11:55  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Nie odczytuję w tym krzty złośliwości jeno dociekliwości :)
Racja, pewnie je malnę.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
09-01-15 23:24  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

No tak, i soczewkę i przegub, ło matko.
Co ja już z Wami mam, muszą koniecznie pognębić człeka, niemal poczciwego :)))

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
25-01-15 22:26  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Cześć.
Latający okręt miał dwa silniki Pratt & Whitney R-1830.
Rury z kolektora wylotowego (chyba go jeszcze przyciemnię) umieszczę przy montażu silników do centropłata. Dodam jeszcze parę detali w przedniej części kołpaka ale dopiero przed założeniem śmigieł. Doposażę też tylną część z gaźnikiem.


Kołpaki nieco pootwieram, mniej więcej tak:

Pozostał jeszcze jeden…--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
26-01-15 08:43  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Gadanie, Ostoja, po prostu u Ciebie jest inny typ silników :))
Dzięki chłopaki.
Pomysł Szebiego sprawdził się, choć żyłka dawała popalić (sprężynowanie). Faktycznie, może lepiej byłoby to układać z drutu cynowego.
Tomasz, fajny rysunek i trafiony, poza czasem, którego trzeba było poświęcić znacznie więcej... ;)

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
26-01-15 22:32  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

:))
Wydaje mi się, że nieco przesadzacie ;)
Grunt, że się podoba i Was pozytywnie nastraja.

Alski, niestety, śruby nie są gwintowane ale osobiście najbardziej jestem zadowolony ze spinek łączących przewody wysokiego napięcia.
Od początku zastanawiałem się jak je wykonać.
Pomysł przyszedł w ostatniej chwili, gdy napychałem się czekoladą. Była (bo jest już pożarta) owinięta w b. cienką, matową folię aluminiową.
Paski szerokości około 0,3 - 0,4 mm długie na ok. 2 mm niemal same się zawijały na przewodach.
Nakładane przy użyciu napięcia powierzchniowego, podobnie jak plasterki izolacji 0,25 mm imitujące nakrętki przy mocowaniu przewodów do świec zapłonowych
Takie tam... wynurzenia z tego czego prawie nie widać, a ja wiem, że jest
:))

--

Post zmieniony (26-01-15 22:44)

 
28-01-15 23:21  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Masz rację, jednak zdobycie „fachu” w dziedzinie waloryzacji wymaga zdolności i czasu.
To zupełnie odrębna dziedzina, trudna i wymagająca.

Na razie staram się trzymać, gdzie się da, nie malowanego standardu. Może kiedyś przyjdzie czas na walorkę śladów eksploatacji.
Coś tam jeszcze spróbuję nieznacznie „popaćkać” ale bez zbytniego wgłębiania się w ten przepastny temat.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
29-01-15 22:32  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Niestety, będę musiał częściowo rozwalić rury od cylindrów do głównego kolektora wylotowego.
Za szybko, to po diable... Dotychczas dysponowałem dobrymi zdjęciami silników od B-24, a tam wyloty były inaczej poprowadzone. Dzisiaj dotarłem do właściwych fotek.
Wejścia powinny być w kierunku "do góry" z jednej i z drugiej strony, gdzie będą dwie rury wylotowe na grzbiecie każdej gondoli.
Ten kolektor przerobię, a drugi już wykonuję tak jak być powinno.

Poprzeczna przetyczka :))? To oś napędu silniczków elektrycznych do napędu śmigieł. Może się uda...

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
08-02-15 21:51  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Trochę wolnego w trakcie ferii...

Postanowiłem, że jeden silnik po zamontowaniu do centropłata będzie prezentowany bez osłon

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
09-02-15 18:49  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Tak więc zostawimy bez osłon.

TRH, znalazłem w sieci logo Pratt & Whitney oraz tabliczkę znamionową silnika.
Pomniejszyłem, wydrukowałem i przykleiłem, choć kalkomanie byłyby znacznie precyzyjniejsze. Ale "sakramentalne": jak się nie ma co się lubi...

--

Post zmieniony (09-02-15 19:03)

 
11-11-15 21:03  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Aby coś dokończyć, trzeba wpierw coś ukończyć ;)
Wszystko na to wskazuje, że tym razem Katarzynie nie odpuszczę, a i Ona mnie pewnie też :)

Lepiej mały krok, ale do przodu--

Post zmieniony (11-11-15 21:24)

 
12-11-15 10:56  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dzięki za doping, który, jak wiecie, przy końcówce jest szczególnie cenny :)
Air 22 - figurki pochodzą z zestawów plastikowych 1:32 podarowane przez Franka i Vincenta (dziękuję).
Trzeba je tylko skleić i pomalować. Pasy - mój własny wyrób.

Teraz do wykonania kotwica na dziobie, doposażenie rufy, połączenie okablowania i można odpalać silniki...

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
12-11-15 21:45  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Damy rady - tak powiem na wszelki wypadek zgodnie z obecną l i n i o m :)

Pobawiłem się przy BIS-sie światełkami i mi już przeszło, tutaj chcę jednak dokończyć taką samą zabawę.
Samolotowy okręt będzie na kołach na slipie (dzięki Halogen za super filmik).
Silniki będą startować jeden po drugim i pracować na wolnych obrotach, światła do lądowania będą uruchamiane oddzielnie, pozycyjne też.
Idą więc choinkowe święta.
Spoko, choinki z tego pływała postaramy się jednak nie zrobić.
Za kilka tygodni będę Was pytał o recepturę na kawałek wody, ale z tym jeszcze czasik jest.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
07-06-24 14:39  Odp: [R] - PBY CATALINA [1:33 - GPM 9/2005] - suplement nr 2 do BISMARCK
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Cześć,
nawet nie wiesz, jaki mam sentyment do tego modelu. W temacie dzieje się tyle, że kilka ładnych tygodni temu wyciągnąłem ją aby... lepiej zabezpieczyć w tzw. pudle. A tak niewiele zostało...
Obiecuję sobie jednak, że w obecnym sezonie wakacyjno-ogórkowym, który nie sprzyja modelom okrętów, wezmę się za Kaśkę !
Dzięki Żółtodziób z pozytywną mobilizacje killerową :)

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024