FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
04-02-11 00:45  [R]Czy to się może udać czyli Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50
Paolo vanKossi 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam wszystkich forumowiczów w mojej relacji, której przedmiotem będzie:

Przeskalowany do skali 1:50

Model jak być może już teraz a za chwilę na pewno będzie widać oceniam na zaawansowany w około 45%, zeskanowany z oryginalnej wycinanki, przeskalowany i wydrukowany na bloku technicznym Cansona o gramaturze 180g/m2 przy użyciu drukarki atramentowej.

Założeniami przy budowie modelu są:

1. Wykorzystanie wszystkich części zamieszczonych przez autora wycinanki czyli tzw wersja ''full wypas''.
2. Wykorzystanie BCG jako kleju głównego do budowy modelu.
3. Doskonalenie techniki retuszu farbami typu Tempera oraz doskonalenie umiejętności kształtowania papieru z użyciem BCG.
4. Nie jest moim zamierzeniem budowa repliki obiektu rzeczywistego na podstawie dostępnych źródeł.

A teraz do rzeczy:

Kilka zdjęć kokpitu:


Tablica przyrządów wykonana z oszkleniem niestety nie udało się tego uchwycić na zdjęciach :-\, brakujący drążek pilota oraz celownik zostanie wklejony w końcowej fazie budowy. Kondycja moich oczu nie pozwoliła mi też wyciąć otworów w pedałach orczyka :-P.

Przejdźmy zatem do dziobu samolotu:


Karabiny maszynowe wykonane z części zamieszczonych w wycinance i bez posiłkowania się igłami lekarskimi, co w tej skali znacznie ułatwiło by sprawę. Kołpak tłoczony na BCG - jedyna rzecz wykonana przeze mnie dwa razy. Do poprawy tego elementu zainspirował mnie Cotlet swoim modelem. Najbardziej zadowolony na tym etapie jestem z wykonania obudowy filtra powietrza, którą udało mi się wykonać bez szpachli,cjanogluta i farby, zastosowany jest jedynie retusz.

Skrzydła samolotu:


Dźwigar skrzydeł w tym modelu jest podzielony na trzy części i skrzydła łączą się z centropłatem na zasadzie wręga do wręgi. Aby uniknąć szpary na łączeniu dolnej powierzchni poszycia skrzydeł z centropłatem najpierw skleiłem wszystkie trzy elementy razem, następnie podkleiłem poszycie skrzydeł papierem 120g/cm2 z wyjątkiem krawędzi natarcia, ukształtowałem krawędzie natarcia przy użyciu BCG, wkleiłem wnęki podwozia i na tym etapie wkleiłem szkielet skrzydeł w całości. Krawędź spływu skrzydeł sklejona na BCG.
Końcówki skrzydeł wyprofilowałem BCG i środek wypełniłem ścinkami chusteczki higienicznej aby zapobiec zapadnięciu się poszycia.
Ku mojemu zdumieniu do sklejenia niemal całych skrzydeł użyłem jedynie BCG z wyjątkiem podklejenia elementów szkieletu gdzie zastosowałem klej adhezyjny w sprayu o nazwie 3M 77.

No i na koniec ogon samolotu:


Jak widać statecznik poziomy wykonałem z oddzielnymi powierzchniami sterowymi, na wykonanie wciąż oczekuje ster kierunku :mrgreen: Jestem też w miarę zadowolony z łączenia segmentów na BCG (udało mi się uniknąć krowich żeber) z wyjątkiem jednego babola a mianowicie połączenia ostatniego segmentu ze statecznikiem pionowym. Tutaj nie ma paska łączącego tylko przewidziana jest metoda na dwie wręgi. Pomimo szlifowania nie udało mi się uniknąć szpary na tym połączeniu i ten fakt boleśnie uwidocznił moje braki warsztatowe.

Na tym koniec mojego ględzenia w dzisiejszym odcinku, pozdrawiam wszystkich i do następnej aktualizacji.

Ciąg dalszy nastąpi kiedy nastąpi

--
Pozdrawiam:
Paolo vanKossi
______________________________________________________________

Jestem tylko zwykłym sklejaczem i czerpię z tego kupę frajdy.

 
04-02-11 08:57  Odp: [R]Czy to się może udać czyli Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Wygląda to bardzo dobrze, oglądam te zdjęcia i wcale nie widać, że to 1:50. Rury wydechowe są świetne. Będę tu zaglądał;-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
04-02-11 09:06  Odp: [R]Czy to się może udać czyli Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Kołpaczek pierwsza klasa.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
04-02-11 12:48  Odp: [R]Czy to się może udać czyli Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Pięknie wychodzi, na mnie modele w 1:33 przeskalowane do 1:50 robią większe wrażenie niż oryginał :)

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
04-02-11 22:29  Odp: [R]Czy to się może udać czyli Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50
Paolo vanKossi 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Guciu napisał:

> Pięknie wychodzi, na mnie modele w 1:33 przeskalowane do 1:50 robią większe wrażenie niż oryginał :)
>
> --

No wiesz Guciu, po Twoim Spicie jest do kogo równać

--
Pozdrawiam:
Paolo vanKossi
______________________________________________________________

Jestem tylko zwykłym sklejaczem i czerpię z tego kupę frajdy.

 
06-02-11 21:26  Odp: [R]Czy to się może udać czyli Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50
Paolo vanKossi 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Dzisiaj trochę informacji na temat przygotowania wydruku do klejenia klejem BCG. Papier impregnowany był tym:

Jest to jeden z wielu specyfików, które testowałem, a który najlepiej mi podpasował ze względu na właściwości: bo dobrze impregnuje wydruki atramentowe i na drugi niebagatelny atut czyli cenę. Specyfik choć podobno jest to błyszczący lakier akrylowy - tak jest napisane na opakowaniu - to śmierdzi jak stary dobry Capon a ponadto "wyciąga kolory". Wydrukowane arkusze impregnowane dwukrotnie tylko po stronie wydruku. Tak zaimpregnowany papier bez problemu klei się przy użyciu BCG, oczywiście każdy druk się rozmaże jeśli BCG będzie za dużo, bądź zbyt intensywnie się będzie pocierać łączenia poszycia. A przy okazji ten czarny uchwyt na górze to rękojeść do farb w aerozolu, dzięki której można malować farbą w sprayu w przybliżeniu jak pistoletem natryskowym.

--
Pozdrawiam:
Paolo vanKossi
______________________________________________________________

Jestem tylko zwykłym sklejaczem i czerpię z tego kupę frajdy.

 
06-02-11 23:26  Odp: [R]Czy to się może udać czyli Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50
Padre 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
 

A gdzie można taki fajny zestaw kupić?

--
Pozdrawiam
9058348
W stoczni: Koga Hanzeatycka
W hangarze: P-51D Mustang
Zwodowane: Rzymski statek handlowy, grecka birema, łódź faraona, łódź rybacka , Łódź św. Wojciecha A.D. 997 - JSC
Gotowy: Sherman vc Firefly, Fokker Dr.1

 
06-02-11 23:37  Odp: [R]Czy to się może udać czyli Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50
Paolo vanKossi 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Padre napisał:

> A gdzie można taki fajny zestaw kupić?
>

Ja mieszkam w UK więc trudno mi powiedzieć gdzie to w Polsce można kupić.
Ja to kupiłem w lokalnym sklepie z różnorakim badziewiem takim w stylu "wszystko po dwa złote" oczywiście "made in china" ;-)

--
Pozdrawiam:
Paolo vanKossi
______________________________________________________________

Jestem tylko zwykłym sklejaczem i czerpię z tego kupę frajdy.

 
13-03-11 17:09  Odp: [R]Czy to się może udać czyli Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50
Paolo vanKossi 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Leń mnie ostatnio jakiś w klejeniu ogarnął, tak że relacja zakopała się gdzieś w czeluściach forum. Najwyższy już czas aby ją odkopać zanim przepadnie na wieki.

Trochę się zadziało i Mesiek zapadł na pewną przypadłość objawiającą się bąblami wyskakującymi tu i ówdzie:



Pojawiły się też osłony kolektorów wydechowych:



Tutaj jestem zadowolony z tego, że udało mi się prosto zagiąć tak wąską krawędź bez nacinania z zewnątrz i bez pofalowania elementu.

W kolejnym etapie budowy pojawiło się oprofilowanie skrzydeł:



Tutaj dzięki relacji Rolanda z Papermodels wiedziałem na co zwrócić uwagę, miedzy innymi nie naciąłem krawędzi oprofilowania tak jak to sugerował autor, dzięki temu efekt wizualny jest lepszy moim zdaniem.

Zakończone (prawie) zostało usterzenie samolotu czyli powstały brakujące lotki:



oraz oprofilowanie statecznika poziomego oraz ster kierunku:



Pozostały jeszcze ciężarki balansujące lotki ale to uzupełnię na koniec budowy.

Jeszcze rzut oka na całość obrazującą stan obecny modelu:



Kurcze gdzieś zapodziała mi się 10-cio groszówka.

Oraz zapowiedź kolejnego odcinka czyli:

Uzbrojenie podwieszane czyli pociski rakietowe i wyrzutnia W.Gr.21(cokolwiek to znaczy)



Pociski już załadowałem, zapalniki zakręciłem. Żeby tylko nie wy......ło w chałupie - wyniosłem więc do schronu.

Podwozie główne:



Golenie nie trzymają mojego minimalnego standardu więc trzeba się będzie zrujnować i wydrukować je jeszcze raz.

No i na koniec zaczątek kółka ogonowego:



Na dziś to wszystko. Miło mi będzie jeśli ktoś zechce tu zajrzeć i podzielić się swoimi spostrzeżeniami co do postępów w budowie.

Tradycyjnie ciąg dalszy nastąpi kiedy nastąpi.

--
Pozdrawiam:
Paolo vanKossi
______________________________________________________________

Jestem tylko zwykłym sklejaczem i czerpię z tego kupę frajdy.

 
13-03-11 17:31  Odp: [R]Czy to się może udać czyli Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Hejka.
Fajnie to wychodzi. Lubię 50-tkę, ale do dużych modeli (za niedługo pokażę).
Gdzie w UK-ju mieszkasz?? Ja siedzę w Aberdeen.

Pozdrawiam. Piotr

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024