FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
21-01-11 12:10  [Relacja] Lokomotywa Lxd2 AngrafMODEL 1:25
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

W ramach (przed)wiosennych porządków na biurku postanowiłem trochę posprzątać tzn. pokończyć zaczęte modele i projekty. Na pierwszy ogień poszła wąskotorówka - zajmowała najwięcej miejsca i jest to pierwsza ciuchcia w moim wykonaniu (do dziś nie wiem co mnie na nią pokusiło). Budowę rozpocząłem ok. 1,5 roku temu ale po zrobieniu "podwozia" leżało toto nieruszone. Tym razem pchnąłem fabrykę do dzieła i jest już co pokazać. Relacja będzie skrótowa i raczej rzadko uzupełniana - ale będzie się posuwać do przodu. Do konkursu w Świdniku mam zamiar skończyć ;)
Model w opracowaniu Stasia Śliwińskiego - wiedziałem więc czego się spodziewać - dość dobrego spasowania i mnóstwa drobiazgu. Nie pomyliłem się - nawet zawiasy są osobno. Do budowy wykorzystuję laserowo cięte części wypuszczone przez Answer.
Jak do tej pory mam następujące uwagi:
- rysunki - rozrzucone niemiłosiernie i trzeba trochę poszukać aby znaleźć, część z nich nieopisana (wnętrze kabiny lub rzuty poglądowe) a część jakby nie z tej bajki (np. rozrysowany element 6 w rzeczywistości ma inną konstrukcję i jest lustrzanym odbiciem) - nie mniej nie wpływa to na "produkcje" modelu - trzeba trochę poskakać i tyle;
- opis - więcej niż skromny, dużo rzeczy projektant proponuje pomalować na aluminium lub tym podobne, większość dotyczy szablonów, ale i są elementy typu ramy okna (można zapytać wiec gdzie tu standard?);
- kolory - niestety różne na arkuszach - dotyczy to zarówno dachu (najbardziej widać) jak i czerwonego koloru obudowy silnika;
- są rysunki torów i sposób ich klejenia ale na żadnym arkuszu ich nie ma - felerny egzemplarz czy tak jest we wszystkich?
- przy budowie "podwozia" musiałem skrócić o ok. 2 mm burty (cz. 1 E) - nie wiem czy to za krótkie części cięte laserowo czy moja fuszerka;
- podłoga w kabinie na pewno za krótka o ok. 4 mm - dorobiłem pasek gumoleonu z zapasu - al e to dość duży błąd w projekcie, tym bardziej, że to przecież zwykły kwadrat;
- podłoga skrzynki czy też szafki (cz. 8A) oa długa o ok 3 mm - wystarczy uciąć;
- po sklejeniu kabiny i spasowaniu wszystkiego na podwoziu wychodzi na to, że brak będzie przestrzeni przed i za całością "silnik-kabina" - bardziej ścisnąć się nie da ;/
Co mogę poradzić na tym etapie:
- przed wklejeniem części 2O proponuję zamotować schodek (2L i 2M) - potem będzie to mocno utrudnione;
podkleić zapasem koloru przegrody w bocznych "chłodnicach" - będą sztywniejsze - u mnie lekko się gną;
- szkielet zespołu silnikowego (18) pomalować na czarno - szczególnie przy chodnicach - po sklejeniu stwierdziłem, że białe głupio wygląda ale już było za późno.
I to na razie tyle - jak i czy wyjedzie z montowni (na co liczę) będzie w następnych odcinkach.

I prośba - któryś z Kolegów ma na swojej stronce do pobrania tory - znalazłem kiedyś buszując po necie, ale nie pamiętam u kogo (akurat nie były potrzebne) - czy można prosić o przypomnienie pod jakim adresem one "wiszą"?







--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
21-01-11 13:02  Odp: [Relacja] Lokomotywa Lxd2 AngrafMODEL 1:25
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Cześć!

Pewnie chodzi Ci o mocowania od Astry28 http://www.astra28.eu/szyny.html :-)

Pozdrówka!

--


 
21-01-11 13:45  Odp: [Relacja] Lokomotywa Lxd2 AngrafMODEL 1:25
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Może i te rysunki są porozrzucane ale dolny stopień jest wyraźnie zaznaczony !!!!!!!!!!!!

oto brakujące arkusze , widocznie wydawca uznał że są nie potrzebne i podniosą koszt wydruku modelu

Pozdrawiam
Zajonc Poziomka

--
Każdy kilogram obywatela z wyższym wykształceniem szczególnym dobrem narodu.

 
21-01-11 17:37  Odp: [Relacja] Lokomotywa Lxd2 AngrafMODEL 1:25
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

O! Dzięki Stasiu - całe szczęście, że wytknąłeś mi babola, bo byłaby kicha z tym dolnym stopniem u góry. Tak jeszcze mogę go przekleić po delikatnym wycięciu.
Co do intencji wydawcy, nie będę zgadywał ;) Tylko skoro nie dał torów to po co dał rysunki? Zagadka dla marudnych :)
Mario - właśnie te tory - dzięki serdeczne.

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
22-01-11 20:25  Odp: [Relacja] Lokomotywa Lxd2 AngrafMODEL 1:25
radek111 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Cześć fitter
sam sklejam ten modelik i do łatwych nie należy , pełno drobnicy a i jak wspomniałeś opis skromny , co do stopnia to powinien być na samym dole ,może uda ci się to jakoś bez większego problemu poprawić , a brakujący element podłogo mogłeś dokleić na końcu podłogi na łączeniu ścian było by to mniej widoczne , jednakże model wychodzi ci fajnie życzę ci wytrwałości i się nie spiesz bo jest to model któremu trzeba poświęcić sporo uwagi.
Jak chcesz to możesz zajrzeć do mojej relacji i pewne elementy zrobić lepiej niż ja .
pozdrawiam

 
27-01-11 12:47  Odp: [Relacja] Lokomotywa Lxd2 AngrafMODEL 1:25
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Ciufcia dostała oczy - po zamontowaniu trzech segmentów na podwoziu dorobiłem reflektory. Wymagają naprawdę drobnych paluszków lub cierpliwości i umiejętności. Ja już chyba mam za grube paluchy więc wyszły jak wyszły.
Zamontowałem również drzwi i dach oraz sprzęgi (?) ze zderzakiem. Całość w trakcie retuszowanie - zdjęcia pokazują najlepiej gdzie jeszcze trzeba poprawić. Teraz czeka mnie przyklejanie na wszystkich drzwiczkach "chrap" czyli pokrywek na otworach wentylacyjnych - jest tego od licha i ciut ciut więc robota będzie szła wolno. Niektóre już przykleiłem i na razie mam dość...
Co do uwag i porad do tego etapu budowy:
- podsufitka (cz. 24) jest trochę za długa (u mnie 6mm) nie stanowi to jednak problemu, gdyż umożliwia jej dopasowanie po sklejeniu kabiny;
- drzwi proponuję wkleić przed doklejeniem dachu - potem trzeba trochę się nagimnastykować z pomocą długiej pincety lub krasnoludków ;) (wg numeracji właśnie tak trzeba je wklejać - przed sufitem);
- nie mogę znaleźć na rysunkach jak mają wyglądać zawiasy na wlotach "chłodnicy" (cz. 20F-20H) - będę musiał posiłkować się rzutem bocznym lokomotywy i zrobić je na czuja i chyba tak będzie dobrze;
- przy klejeniu sprzęgu łańcuchowego (jeszcze nie skończony) cz. 44DE ma za dużą średnicę i trzeba było go dociąć bokami aby zmieścił się w 44F-44I - ogólnie to nie przeszkadza, gdyż i tak tego nie widać :) Miejsca zaznaczenia pod cz. 44K są ciut za szerokie i trzeba je poretuszować a kilka części miało lekko pomylona numerację - ale to też nie problem jeśli się wystarczająco przestudiuje rysunki i załapie jak to jest zbudowane. Ogólnie rzecz biorąc cały ten kompleks częściowy nie wyszedł mi najlepiej, ale to może dlatego, że z kolejami mam niewiele wspólnego a jako pasażer nie zwracałem na to uwagi ;)
- co do drzwi - skrzypią na zawiasach :)
Nadszedł więc czas na uzupełnianie kadłubka w cały szpej i kolej na podwozie.




--
edit:
Zawiasy wykonane. I jeszcze jedna uwaga - na pokrywie silnika jest taka "kropa" do naklejenia - miejsce naklejenia wyjdzie pod dachem kabiny. Wg rysunku złożeniowego powinna być naklejona bliżej "dziobu" ciufci.


Post zmieniony (27-01-11 13:26)

 
27-01-11 13:09  Odp: [Relacja] Lokomotywa Lxd2 AngrafMODEL 1:25
radek111 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Kolega ma całkiem niezłe tempo :) Co do lamp wyglądają nieźle, aż boję się pomyśleć jak wyjdą u mnie.
Powodzenia

 
30-01-11 15:55  Odp: [Relacja] Lokomotywa Lxd2 AngrafMODEL 1:25
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

No i trafił się pierwszy dość poważny - z punktu widzenia kupującego - babol.

Uwaga przyszli sklejacze!
W modelu brak drugiego kompletu części o nr:
- 31- są cztery - powinno być osiem;
- 34 i 34A - powinny być po dwie - jest jeden komplet,
- 34B i 34C - powinny być po cztery - są dwa komplety.


Wózki podwoziowe robię symultanicznie czyli dwa na raz - i całe szczęście. Dzięki temu mogłem zauważyć brak i wykonać je z zapasu koloru.
Poza tym kolejne kroki w powstawaniu wózków widać na poniższych zdjęciach (w czerwonym kwadraciku brakujące części a obok dorobione). Pozostałe błędy (pierwsze i trzecie zdjęcie) dotyczące "ciut za dużych" oznaczeń miejsc przyklejenia części to już tylko drobny błąd w sztuce - ot potrzeba będzie trochę więcej farby do retuszu.
Co do spasowania - nie narzekam na razie wszystko gra.



PS.
Wydawca o brakujących elementach został poinformowany :)

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
30-01-11 19:05  Odp: [Relacja] Lokomotywa Lxd2 AngrafMODEL 1:25
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ja natomiast chciałbym zobaczyć zdjęcie rzeczywistych wózków z ramą o przekroju prostokątnym a nie okrągłym, no i zawsze wydawało mi się, że Lxd2 ma przekładnię hydrauliczną a nie elektryczną na jaką wyglądają wózki z modelu (choć jakby się zastanowić to na żadną nie wyglądają)...

Ale samo sklejanie bardzo ładnie Ci wychodzi ;)

Post zmieniony (30-01-11 19:07)

 
01-02-11 12:59  Odp: [Relacja] Lokomotywa Lxd2 AngrafMODEL 1:25
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Dzisiaj sobie pomarudzę - a co! Miałem zamiar robić dalej wózki, ale pojawił się problem filozoficzny.
Otóż kolejnym elementem jest zespół, nazwijmy to "wachacza" obejmujący m.in. części będące swoim lustrzanym odbiciem a mianowicie:
- 35A** - 35E**
- 35B** - 35F**
- 35C - 35G**
- 35 D - 35H**
Gwiazdki oznaczają, że cześć należy nakleić na tekturę 0,5mm - ja korzystam z laserowo wyciętych "dedykowanych" do modelu. Są to elementy dla części A, B, E, F, G i H. I niby wszystko by się zgadzało... Niby...
Bo skoro są to lustrzane odbicia to czy należy podkleić również części C i D? Ale przecież brak ich w laserowym komplecie...
A może nie należy podklejać G i H? No ale jest oznaczenie...
Może to nie problem na miarę Platona czy innego Kanta, ale sobie nad tym pomyślę wydziubując całą masę dziurek ;)



--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024