FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
23-06-10 11:31  [relacja] PWS-A Mały Modelarz 12/95
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Powitać

Zapraszam do zajmowania pierwszych grzęd i oglądania moich poczynań z tytułowym modelem;-)
O samym PWS A można poczytać np tutaj. Model został opracowany przez Pawła Mistewicza (czekam na wznowienie w KK;-)) w standardowej skali 1:33. W kilku relacjach i galeriach na jakie natknąłem się w sieci czytałem, że jest to opracowanie bezbłędne i wszystko pasuje idealnie. Możliwe, że jak na standardy roku 1995 rzeczywiście tak jest, jednak model posiada kilka błędów. Kto nie wierzy, niech wytnie części 2 i 3 (prawy i lewy bok kadłuba) i przyłoży do siebie;-) Jednak najgorszą zmorą - przynajmniej wg mnie - jest "pancerny", rozwarstwiający się karton na którym model ten został wydrukowany. Nie jest to moja pierwszy styczność z tym PWSem. Skleiłem go już kiedyś, mając chyba 14 lat. Wtedy byłem z niego dumny, teraz wolę nie pamiętać jak wyglądał;-) Później było jeszcze kilka podejść, ale żadne nie zakończyło się sukcesem, głównie z powodu owego pancernego kartonu. Teraz, bogatszy o doświadczenie z użyciem BCG oraz śliny modelarskiej, postaram się skleić ten model tak, żebym nie musiał go chować na najwyższej półce albo wywozić na działkę na modelarskie złomowisko;-)

Wycinankę zaimpregnowałem od strony druku lakierem nitro do drewna. Do klejenia postanowiłem podejść trochę inaczej niż nakazuje instrukcja. Mianowicie, zamiast oklejać szkielet poszyciem (ze swoich poprzednich przygód z tym modelem, pamiętam że były tu jakieś zgrzyty), postanowiłem najpierw skleić poszycie "w powietrzu" o dopiero potem wpasować w nie szkielet. Od części nr 1 (spód kadłuba) odciąłem wszystkie sklejki i skleiłem z poszyciem bocznym na styk za pomocą BCG (krawędzie klejenia zeszlifowałem wcześniej pod kątem ~45 stopni). Efekty prezentują się następująco:



Na dzisiaj to tyle, zapraszam wkrótce;-)

--
pozdrawiam
Piotr


 
23-06-10 12:26  Odp: [relacja] PWS-A Mały Modelarz 12/95
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 18


 - 7

Ja już siedzę tak że nikt nie wypchnie mnie do tylnych rzędów .

Pozdrawiam

Jańcio .

 
23-06-10 12:48  Odp: [relacja] PWS-A Mały Modelarz 12/95
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

To ja zaraz obok Jańcia. Nie mam popkornu więc nie będę chrupał i mlaskał. :-)))

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
23-06-10 13:04  Odp: [relacja] PWS-A Mały Modelarz 12/95
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Ja będę mlaskał !
Będę się też ślinił - ostrzegam lojalnie, więc lepiej przepuście mnie do przodu, bo będzie mieli plecy mokre :).

Aha, jest moją niewzruszoną wolą poznanie sposobu klejenia kartonu zaimpregnowanego uprzednio Nitro, za pomocą BCG.
Czy to się porządnie klei?
Można coś przykleić "na wierzchu" i nie odpadnie ?
A jak z formowaniem?
A podkład z Nitro pędzlem? A ile warstw ?
A papier dalej robi się elastyczny pod wpływem BCG?

Przepraszam za ten słowotok, ale chyba nie tylko ja chętnie czegoś się dowiem na ten temat.

No i gratuluję tematu, czytasz mi w myślach.
A co do KK to najpierw Fokker - wiesz który :)).

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
23-06-10 13:15  Odp: [relacja] PWS-A Mały Modelarz 12/95
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Przycupnę i ja ;-) Jak przeczytałem Twój wstęp odnośnie wcześniejszych przygód z tym projektem to miałem wrażenie że czytam własną historię ;-) Ja jednak chyba zaczekam na projekt w Kartonowej Kolekcji - mam nadzieję że się takowy pojawi! Życzę powodzenia w budowie!

PS: nie rozmazywał Ci się nadruk po caponowniu? W moich 2 egzemplarzach ten "oliwkowy" się rozmazywał i zostawiał taki fioletowawy zafarb na kartonie...

--

Post zmieniony (23-06-10 13:16)

 
23-06-10 14:10  Odp: [relacja] PWS-A Mały Modelarz 12/95
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Piotter, gruntuję arkusze obustronnie Caponem prosto z puszki zwykłym pędzlem. BCG nie stosuję jak na razie ;-). Zaimpregnowany Caponem karton kształtuje się dobrze na sucho. Czasami, to zależy od właściwości kartonu, zwilżam miejsce kształtowania wodą z niewielkim dodatkiem rozpuszczalnika Nitro bo zaimpregnowany Caponem karton zwykłą wodą nie zwilży się.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
23-06-10 14:38  Odp: [relacja] PWS-A Mały Modelarz 12/95
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Czy to się porządnie klei?
Można coś przykleić "na wierzchu" i nie odpadnie ?
A jak z formowaniem?
A podkład z Nitro pędzlem? A ile warstw ?
A papier dalej robi się elastyczny pod wpływem BCG?



Od strony niezaimpregnowanej klei się bardzo dobrze, ale to raczej oczywista oczywistość;-)
Natomiast od strony zaimpregnowanej, to już kwestia ilości lakieru i stopnia rozcieńczenia. Ja z reguły rozcieńczam w stosunku 1:1 i nanoszę jedną warstwę pędzlem. Zaimpregnowany w ten sposób karton BCG chwyta trochę słabiej, ale nie zdarzyło mi się jeszcze nigdy, żeby jakaś część odpadła. Czasami, jeśli chcę mieć mocniejszy "chwyt", powierzchnię do której będzie przyklejona część przecieram papierem ściernym 1000, tak żeby pokazały się "włoski". Jeśli natomiast karton zostanie zaimpregnowany bardzo dużą ilością słabo rozcieńczonego lakieru (w dotyku przypomina plastik/pcv) BCG nie chwyci.
Z kształtowaniem nie ma większych problemów, karton potraktowany BCG staje się miękki i można wyczyniać z nim różne cuda;-)

--
pozdrawiam
Piotr


 
23-06-10 23:27  Odp: [relacja] PWS-A Mały Modelarz 12/95
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

A co mi tam, wstawię sobie jeszcze kilka zdjęć;-)

Skleiłem szkieletor. Każdą wręgę należy skrócić w pionie o około 1 mm. Podłużnica również wydaje się być o około 1 mm za długa.


W modelu należy zwrócić uwagę na koniec kadłuba. Trzeba go ukształtować tak, aby pasowała tam wręga E. Oczywiście niezastąpiony był BCG;-)


Boki kadłuba w części przedniej podkleiłem tekturką 0,5 mm, co by się nie zapadały przy miętoleniu paluchami.


Najbardziej obawiałem się poszycia w miejscu gdzie znajdują się "rynienki" na karabiny maszynowe. Część ta była o około 1 mm za szeroka w każdą stronę.


Samo wklejenie rynienek (kształtowanych rzecz jasna przy użyciu BCG) nie stanowiło większego problemu. Mam nadzieję, że dalej też będzie tak przyjemnie;-)


Model wydrukowany jest w kolorze zielono-brązowo-oliwkowo-szaro-niewiadomojakim, w związku z czym dobranie koloru do retuszu jest nie lada wyzwaniem (co z resztą pamiętam z moich wcześniejszych przygód z tym modelem). No cóż, taki urok MMów z lat 90-tych. Ja używam Pactry A30 Olive Gray. Efekt retuszowania tym kolorem co prawda mnie nie satysfakcjonuje, ale wątpię, żeby udało mi się dobrać coś lepszego. Jak skończę będę się zastanawiać jak tą różnicę "wygładzić".

--
pozdrawiam
Piotr


 
07-07-10 22:54  Odp: [relacja] PWS-A Mały Modelarz 12/95
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

To co udało mi się do tej chwili skleić niestety mnie nie satysfakcjonuje, w związku z tym muszę zacząć od nowa. Ma może ktoś z Was Avię na zbyciu? W zamian oferuję gotówkę lub modele z listy.

--
pozdrawiam
Piotr


 
08-07-10 10:12  Odp: [relacja] PWS-A Mały Modelarz 12/95
gienek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Mam tegoPWS-a. Napisz adres na priv to go wyślę. Nic nie chcę za to. Pozdrawiam

--
gienek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024