StuGu
moderator
Na Forum: Relacje w toku - 2 Relacje z galerią - 13
Grupa: GEKO
|
Czołem,
Jak zwykle, gdy koniec budowy modelu T-37A był już bliski, postanowiłem przeprowadzić casting na kolejny temat, który jest godzien moich brudnych, trzęsących się łap:-)
Jak zwykle również pierwszą myślą było - "teraz coś łatwego, szybkiego". Jednak na to nawet ja się już nie nabieram:-) W każdym bądź razie chciałem czegoś atrakcyjnego, a zarazem innego niż wszystkie inne tygrysy:-)
Wybór padł na japoński czołg lekki Ha-Go z wydawnictwa WAK. Poniżej okładka dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, o co chodzi:-)
Dodam tylko, że autorem opracowania jest Roman Cholewiak, nasz forumowy kolega, ukrywający się pod nickiem RomanC. Przyszła więc kolej na sprawdzenie kolejnego projektanta:-)
Jak już wspominałem w ostatnim wejściu antenowym w wątku o T-37, pierwsze prace ruszyły już 4 czerwca. A były one o tyle oryginalne w moim wykonaniu, że zacząłem wszystko od gąsienic... Chyba tak z rozpędu:-)
W modelu przewidziano gąsienice z pasków, co mnie od pewnego czasu nie wystarcza, więc zaprojektowałem sobie je w postaci pojedynczych ogniw. Bazowałem na danych z monografii (odnośnie wymiarów pojedynczego ogniwa) oraz na zdjęciach.
Początkowo, podobnie jak w opracowaniu, wyglądało to na prostą robotę, nie licząc oczywiście żmudnego wycinania i składania do kupy tego wszystkiego...
...ale poziom zadowolenia malał z każdą minutą:-) Jak widać tak do końca proste to one nie są:-) Powiedziałbym nawet, że są niedoceniane jak Szwajcaria w meczu z Hiszpanami:-)
Ale jak się powiedziało A, to trzeba dalej kartofle obierać:-) Dla fachowca utalentowanego nie ma nic trudnego:-)
Analizując powyższe zdjęcia i nie tylko musiałem nieco zmienić proporcje w projekcie ogniwa.
"Trapez" między sworzniami rozszerzyłem o 1 mm z każdej strony. Rozszerzeniu uległy też inne części ogniwa (mam nadzieję, że zdjęcie ukazują różnice).
Oczywiście lekko od razu nie było.
Aby być pewnym, że moje gąsienice będą dobrze układały się na kołach napędowych, nie mogłem bazować tylko i wyłącznie na dobrze spasowanych paskach z opracowania.
Musiałem wyciąć tarcze kół razem z zębami, skleić prowizorycznie je ze sobą i nałożyć skrawek gąsienicy. Udało się za czwartym podejściem:-) Koło następnie rozmontowałem. Nie zdążyłem na tym etapie zrobić zdjęcia, ale myślę, że mała strata dla modelarzy o wielkiej wyobraźni:-)
Mając produkt finalny wydrukowany w ręku, przystąpiłem do produkcji seryjnej:-)
Najpierw wycięcie takich 220 drobiazgów:-) Prawdziwy czołg Ha-Go powinien mieć gąsienice składające się z 98 ogniw każda, ale jak zwykle musiałem się zabezpieczyć, stąd lekki "hak";-)
Potem ruszyła maszyna : woda, pędzel, linijka, pinceta, BCG i moje paluchy:-)
Najpierw w lewo...
...potem w prawo...
...jest ogniwo - no to klawo:-) Widoczne trójkąty po bokach ogniwa zostaną odcięte po wcześniejszym nasączeniu SG odpowiednich punktów. Bez nich niemożliwe byłoby złożenie ogniwa:-)
Uwieńczeniem pierwszego etapu jest zazwyczaj taki kopczyk :
To oczywiście baza wyjściowa do gąsienic właściwych, teraz będę dumał z jakich rozwiązań skorzystać, by nie wyglądały zbyt badziewnie, a choć trochę były podobne do swoich rzeczywistych odpowiedników:-)
Pozdrawiam
--
StuGu
Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F
Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy
|