FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
02-02-10 19:17  [Relacja] PZL-5- budowa równoległa /projekt własny/
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Jako, że zima i nic się nie chce to ja się zmusiłem.
Mały , zgrabny dwumiejscowy dwupłat został zaprojektowany przez Władysława Kozłowskiego i Stefana Malinowskiego z myślą o żywiołowo powstających w latach 1927-1929 aeroklubach regionalnych. Pierwsze trzy egzemplarze to Inicjatywa wytwórni, prototyp oraz 2 samoloty serii informacyjnej w celu wzięcia udziału w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych "Challange 1930". Prototyp został oblatany w maju 1930r. a miesiąc później dwa następne o znakach SP-ACW i ACX, które startowały w zawodach od 18 lipca do 7 sierpnia, wraz z innymi polskimi załogami. SP-ACW zonakowany literą "O" i cyfrą "1" pilotował Ignacy GIEDGOWD, a SP-ACX z numerem startowym "O2" Bolesław Orliński. Wprawdzie polskie załogi zajęły dalsze miejsca, a kilka nie ukończyłolotu okrężnego, ale był to pierwszy start naszych załóg w "Challange". Natomiast w następnych startach to my byliśmy triumfatorami" - tyle we wstęniaku zamieszczonym w nr 7/09 "Modelarza".
W nim to i w trzech następnych zamieszczono plany na których staram się bazować podczas pracy nad tym samolotem. A robota to nie byle jaka bo podwójna i równoległa - model kartonowy i RC.
Jakkolwiek w projektowaniu modeli kartonowych mam już jakieś doświadczenie to tematykę RC staram się rozgryźć. Robota to o tyle trudniejsza, że plany przedstawiają samolot i, że tak powiem, "na kolanie" przerabiam je na zdatne przy budowie z balsy i innego drzewnego materiału. Jednocześnie pilnie "samouczę się" budowania modeli balsowych.
Celem jest osiągnięcie tego:



Założenia zaś są następujące:
- model kartonowy w skali 1:33, w miarę prosty dla początkującego sklejacza - nie wymagać szczegółowości! (to dla wielbicieli części 1x1mm i mniejszych) i sklejany dość szybko.
- model RC - skala 1:10, może pół półmakiety i choć jedno wzbicie się w powietrze ;) o bezpiecznym lądowaniu też marzę...
Relacje będą wklejane zarówno na konradusie jaki i pfmrc i będą zawierały to samo. Różnica będzie tylko w wypowiadanych opiniach i dyskusji, ale może dzieki temu nastąpi zbliżenie braci modelarskiej - wszak niedaleko spada papier od drewna ;)

Prace zacząłem już jakiś czas temu więc mogę wrzucić pierwsze fotki - i tu prośba. Moze ktoś z Kolegów ma materiały dotyczące wnętrza PZL-5? Niestety w planach tego nie ma a materiał zdjęciowy jakim dysponuję jest w tym zakresie zerowy...

Prace nad kartonem:



Prace nad RC:



--

pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

Post zmieniony (02-02-10 19:19)

 
02-02-10 19:34  Odp: [Relacja] PZL-5- budowa równoległa /projekt własny/
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Stary dla mnie bomba.
Coś takiego na forum tutaj to powiew ożywczego powietrza.Jestem jak najbardziej zaaferowany tą relacją, zwłaszcza jak widzę taki model RC. Może będzie to bodziec dla wielu z nas aby przypomnieć sobie co kiedyś chciałem chociaż raz skleić.

 
02-02-10 21:51  Odp: [Relacja] PZL-5- budowa równoległa /projekt własny/
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

Ale miła niespodzianka. Oby tylko wyszedł w większym nakładzie to ja w ciemno rezerwuje. Powodzenia przy kreśleniu.

--
W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
03-02-10 09:54  Odp: [Relacja] PZL-5- budowa równoległa /projekt własny/
tyg   

Gratuluję pomysłu i wyboru tematu! No i życzę powodzenia zarówno w budowie papierzaka, jak i budowie oraz oblatywaniu "prawdziwego" modelu.
Pozdrawiam
tyg

 
03-02-10 10:11  Odp: [Relacja] PZL-5- budowa równoległa /projekt własny/
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Jak dla mnie bomba. Same ochy i achy. Czekam niecierpliwie na kartonówkę i RC jednocześnie. Powodzenia.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
03-02-10 15:16  Odp: [Relacja] PZL-5- budowa równoległa /projekt własny/
Yeti 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 6

Witam!
Polskie patyczaki... Czy ja się kiedyś od nich uwolnię? ;)
Czy model RC i kartonówka będą wydane w jednym numerze? ;)
No to spokojnie czekam na model. Cierpliwości u mnie jak śniegu :)
PrzemekK

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024