FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
30-10-09 21:43  [Galeria] Kobiety na traktory czyli Ursus C45 - Modelik 10/07
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4



Witajcie towarzysze i towarzyszki :) Jako, że żniwa, wykopki i inne dożynki już daleko za nami, a grzyb w tym roku coś nie bardzo się udał (bo herbatka była dobra), postanowiłem zaprezentować kolejny model, który wykonały moje racjonalizatorskie łapska bijąc przy tym nową normę w wyścigu współzawodnictwa pracy. Model ten to oczywiście polski ciągnik rolniczy Ursus C45, istna ikona z czasów pokojowej wojny o pokój i dobrobyt na całym świecie, którą to demoludy (czyli także my) toczyły z zachodem.

Dość tej głupiej gadaniny, przechodzę do sedna. Model tego sympatycznego traktora został opracowany w skali pojazdowej, czyli 1:25, przez wszystkich nam znanego Jana "Kierownika" Kołodzieja, a wydany został przez wydawnictwo Modelik. Opracowanie pozwala nam zbudować traktor w dwóch wersjach. C45, czyli takiej, jaką ja wybrałem, oraz w wersji C451, czyli wzbogaconej o nadkola kół tylnych, przednią szybę, i dach. Dodatkowo w zeszycie znajduje się dwuosiowa przyczepa rolnicza, tzw. SAM, oczywiście w identycznej co traktor skali.
Budowę ciągnika rozpocząłem w pierwszych dniach lipca tego roku, a zakończyłem na przełomie sierpnia i września, po czym wziąłem się za przyczepę, którą to zakończyłem kleić w zeszły czwartek. I z całą stanowczością muszę stwierdzić, że model został opracowany wyśmienicie. Przez cały okres klejenia nie natknąłem się żaden błąd, który mógłby wynikać z winy projektanta, ani przy budowie traktora, ani przy budowie przyczepy.

Czas na zdjęcia; na początek widoczki ogólne:

Niezwykle luksusowa szoferka, oraz kilka drobiazgów z tyłu:

Zbliżenie na koła z przodu i z tyłu:

Oczywiście przednia oś skrętna i ruchoma, a i reflektory takie jakie być powinny:

Teraz pora na zdjęcia przyczepy, oczywiście także ze skrętną przednią osią:

Skoro wcześniejsze zdjęcia były solo, to teraz przyszła pora na zdjęcia razem: :)


oczywiście hasła zgodne z epoką także muszą być ;)

Uff. Dosyć fotek. Powiem jeszcze co nieco o samym wykonaniu. Jak zauważyliście, model posiada pomalowane opony. Do malowania użyłem rozcieńczonej w benzynie, olejnej farbki Revell o numerze 9. Następnie, krawędzie opon potraktowałem suchym pędzlem zanurzonym wcześniej w srebrzance. Muszę się przyznać, że po raz pierwszy robiłem coś takiego i dopiero za czwartym razem uzyskałem w miarę zadowalający mnie efekt, choć i tak mogłoby być lepiej, ale praktyka...
Oczywiście przy sklejaniu kół nie ustrzegłem się nieuwagi i strzeliłem sobie niezłego gola. Zauważcie, że bieżnik tylnych opon ciągnika jest przyklejony tył naprzód. Niestety, tę część kleiłem dosyć późno po północy, w dodatku byłem po kilku puszkach złocistego soku z gumijagód :). Rano okazało się to już nie do poprawienia (BCG to naprawdę dobry klej). Ale tam, zawsze mogło być gorzej.
Na koniec dodam, że niestety ruchome przednie zawieszenie i skrętne koła z przodu ciągnika oraz przyczepy, to niestety nie moja radosna inicjatywa, a po prostu wymyślona przez projektanta opcja. Za to dla podniesienia własnego ego dodam, że wnętrza reflektorów i świateł stopu to już moja własna inwencja twórcza :)
Cóż jeszcze powiedzieć? Chyba nic. Tak więc, kończę ten przydługawy trochę i chyba nudnawy już monolog. Jeszcze przeproszę tylko za zdjęcia, ale niestety robione były przy sztucznym świetle. Jeśli pogoda się poprawi, to postaram się je podmienić.
To wszystko. Cześć :)

--
Syn ciężkostrawny.

 
30-10-09 21:57  Odp: [Galeria] Kobiety na traktory czyli Ursus C45 - Modelik 10/07
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Mi sie podoba ,wykonanie Ok ale minus za ten bieżnik. Zastanawia mnie jeszcze dlaczego rozcieńczałeś revella benzyną? Nie mialeś budasia do wąchania :))) ?
Nie wyrzucili Cie z domu za te benzynowe zapachy ?

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
30-10-09 22:36  Odp: [Galeria] Kobiety na traktory czyli Ursus C45 - Modelik 10/07
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

A czemu przecierałeś krawędzie opon srebrzanką? W te wakacje miałem okazję oglądać z dość bliska taki traktor i jego pierwowzór pod postacią Lanz Bulldoga i jakoś nie przypominam sobie żeby opony się błyszczały :)



Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
30-10-09 22:49  Odp: [Galeria] Kobiety na traktory czyli Ursus C45 - Modelik 10/07
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Gratuluję! Modelik fajniutki, ale rzeczywiście - srebrzanka to nie najlepszy pomysł - opony raczej są gumowe, a nie stalowe ;-) Lepiej byłoby je przyprószyć jakimś beżem może?

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
30-10-09 23:20  Odp: [Galeria] Kobiety na traktory czyli Ursus C45 - Modelik 10/07
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

Już wyjaśniam. Farba prosto z puszki była zbyt gęsta, nawet po porządnym wymieszaniu. W dodatku, rozcieńczenie benzyną nadało jej jeszcze bardziej "gumowy" kolor. A co do srebrzanki, to użyłem jej w celu naniesienia na koła światła. Wyrocznią w kwestii malowania nie jestem, ale z tego co wiem, to przy modelach lub elementach modelu pomalowanych w matowe barwy robi się tak aby dodatkowo ukazać wszelakie krawędzie, załamania itd... i zapobiec zlewaniu się wszystkiego w jedną całość. Jeszcze raz powtarzam, że robiłem coś takiego po raz pierwszy w życiu i jestem świadom tego, że nie wyszło mi to rewelacyjnie. Być może, jest to także wina oświetlenia, że na zdjęciach aż tak to razi w oczy. Najlepiej jakby jakiś specjalista w tych sprawach zobaczył to na żywo i ocenił :)
A jeśli chodzi o smród benzyny, to rodzinka szczęśliwie nie narzekała. Zresztą było wówczas lato, więc wszelakie okna i drzwi tarasowe w mieszkaniu były pootwierane i szybko ten nieciekawy zapach wywietrzyło :)

--
Syn ciężkostrawny.

 
30-10-09 23:37  Odp: [Galeria] Kobiety na traktory czyli Ursus C45 - Modelik 10/07
Lukano 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Fajnie wyszedł.
Ale ten bieżnik na tylnych kołach chyba pod prąd zrobiony.
No chyba że on ma cały czas do tyłu jeździć ;)

--
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
31-10-09 05:14  Odp: [Galeria] Kobiety na traktory czyli Ursus C45 - Modelik 10/07
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Gratuluję ładnego modelu. A nie dało by się tylnych kół zamienić stronami?

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
31-10-09 13:20  Odp: [Galeria] Kobiety na traktory czyli Ursus C45 - Modelik 10/07
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

Niestety. Wszystko było klejone BCG i trzyma na amen.

--
Syn ciężkostrawny.

 
31-10-09 22:55  Odp: [Galeria] Kobiety na traktory czyli Ursus C45 - Modelik 10/07
Lukano 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Czyli musi tak zostać.
Poza kierunkiem wyszły fajnie.

--
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
01-11-09 07:39  Odp: [Galeria] Kobiety na traktory czyli Ursus C45 - Modelik 10/07
woy-tek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Bardzo fajny modelik. Grzesiu, przynieś go na WAK. Mamy przecież specjalistę od "światła" Leszek jest praktycznie na każdym spotkaniu. Coś doradzi :-) Moim zdaniem użyłeś za dużo tej srebrzanki. Efekt byłby też inny gdybyś cały model nią potraktował, a nie tylko opony.

--
The DOORS Are Open

Wojtek GG 1239442

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024