FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
07-12-08 19:12  [Relacja]Pantera AH po raz kolejny(na pewno nie standard)
Che47 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam

To będzie moja pierwsza relacja na forum, ale modelarstwem zajmuję się od lat (11 o ile mnie pamięć nie myli). proszę więc o BRAK pobłażliwości. Mimo dosyć długiego stażu jakoś nie mam wyrobionej dokładności w palcach i to raczej trochę widać. Zatem osoby o słabych nerwach i wysokim poczuciu estetyki są proszone p zaprzestanie czytania w tym miejscu ;P.
Tyle tytułem wstępu.

Model pantery zakupiłem już jakiś czas temu i ostatnio powziąłem decyzje o budowie.na forum znalazłem relację z budowy tego modelu:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=108649&t=108649
I do niej będę się odnosił.
Moje produkcje zwykle i tak odbiegają od standardu więc i tym razem będę próbował włożyć do pantery co się da. Zacząłem więc od zbierania materiałów. Podczas budowy będę się opierał na monografii wydawnictwa AJ-Press cz 1-8 (szczególnie 2) oraz zdjęciach z internetu:
http://anonymous-generaltopics.blogspot.com/2007/12/panzerkampfwagen-v-ausf-dag-panther.html
A także częściowo modelu bregenpanther AH

I tutaj mam pierwszy problem. Mam dostęp do dużej ilości zdjęć wnętrza wersji A i dosłownie kilka zdjęć wersji G. Dlatego wstępnie założyłem że w modelu będę umieszczał wszystko co wiem na pewno że w wersji G było i wiem jak wyglądało, a co do elementów których na zdjęciach nie ma założę że wyglądały tak jak w wersji A. Wiem że to założenie błędne ale chyba najlepsze jakie mogę na razie realizować. A przy okazji jeśli ktoś zauważy mój błąd to będę zobowiązany za zwrócenie uwagi i wprowadzę zmiany do modelu.

Tyle pisaniny i przepraszam jeśli coś nie po polsku wyszło :/

Budowę zacząłem od skrzyni biegów właściwie z wycinanki pozostały jedynie wymiary.
]


O mojej dokładności już wspominałem (żeby nie było że nie ostrzegałem)
Teraz malowanie. Kolor podstawowy to szary Humbrol (jak odpisze numer to wpisze) Aerograf zrobiłem na podstawie projektu z działu o wynalazkach na forum (z igieł i sprężonego powietrza).

wyszło tak sobie ale jeszcze niedaleko od ok.
Ale jakieś było to za czyste więc postanowiłem po masakrować skrzynkę metodą suchego pędzla i oto co mi wyszło:


i dołożyć jeszcze kawałek deski rozdzielczej:


No i moim zdaniem efekt jest niezły, o ile miałby to być model skrzyni wyciągniętej z jakiegoś bagna czyli nie to co miałem w zamiarze. Wiem że skrzynie biegów nie należą do najczystszych urządzeń a wnętrza czołgów nie są zbyt łatwe do czyszczenia ale efekt jest chyba "przedobrzony"i zastanawiam się czy nie zacząć budowy skrzyni od nowa (a zastanawiam się ponieważ na żywo wygląda to dużo lepiej niż na zdjęciach)
I jeszcze dodatkowo reszta deski rozdzielczej (ale to na pewno będę robił od nowa)


To na razie tyle, zapraszam do komentowanie i doradzania.
Proszę też o podpowiedzenie mi jakiegoś patentu na wycinanie łbów śrub bo nie radzę sobie z tym najlepiej


Ps1. Ta relacja uwzględniając moje tempo i poprawki które na pewno będą potrwa pewnie latami.


--

Nie pytaj czy warto. Nie warto pytać.
Jeśli ktoś ma materiały pomocne w produkcji pantery Halińskiego proszę o kontakt

Post zmieniony (09-12-08 09:58)

 
07-12-08 20:06  Odp: Pantera AH po raz kolejny(na pewno nie standard) [relacja]
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Sympatycznie sobie poczynasz, ale mam kilka ale. W końcu miało byc bezlitośnie ;-)

Jakość powierzchni. Albo ten domowej roboty aerograf tak paskudnie pluje, albo papier taki włoskowany. Za dużo paprochów widać na tym wszystkim. Jeśli masz kiepski papier, to próbuj go impregnować przy pomocy BCG lub Superglue. A najlepiej na przyszłość postarać się o gładki papier (np. kreda). Musisz zadbać o doszliwowanie i dopracowanie powierzchni pod malowanie. Bo wbrew pozorom malowanie nie maskuje błędów (jk myslą niektórzy początkujący) ale właśnie niemiłosiernie je podkreśla i uwydatnia.

Druga rzecz to suchy pędzel. Nie wiem, czym mazałeś, ale proponowałbym delikatnego washa z dużej ilości rozpuszczalnika i minimalnej ilości czarnej farby w zakamarki, do tego suchy pędzel z aluminium na całość, ale bardziej równomiernie. Mozna potem dodać miejscami kropelkę brązu imitujcego zaciek. Ale dosłownie muśnięcie, gdzieś w okolocach jakiś łączeń czy uszczelek. Z brudzeniem nie ma co przesadzać.

Poza tym bardzo ambitnie zaczynasz i życzę Ci powodzenia. Tym bardziej, że zabierasz sie za moją ulubioną walorkę w pancerce.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
08-12-08 01:11  Odp: Pantera AH po raz kolejny(na pewno nie standard) [relacja]
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Na zdjęciach widać kupę pracy zababranej czymś gęstym. Może to ma być pantera wyciągnięta po latach z rzeki? Jeśli tak, to bardzo mi się podoba i jestem ciekaw, jak taki efekt uzyskać.
P.S. Piszę zupełnie serio

 
09-12-08 10:59  Odp: Pantera AH po raz kolejny(na pewno nie standard) [relacja]
Che47 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Bardzo dziękuję za odzew i odpowiadam.

QŃ- to raczej wina papieru użyłem zwykłego bloku technicznego. Raczej nie będę szybko dysponował jakimś dobrym papierem ale na pewno skorzystam z twoich rad. Bo jeśli chodzi o metodę suchego pędzla to była moja pierwsza próba.
Miskowski- skoro pytasz serio to ja serio odpowiem najlepiej pomalować aerografem przykurzoną powierzchnię powinno zadziałać a jeszcze lepiej kiedy ten aerograf jest trochę niedoczyszczony można naprawdę uzyskać ciekawe efekty (tylko najpierw zrobić test na pustej kartce bo efekty mogą być też nieciekawe)

Korzystając z rad QŃa postanowiłem po eksperymentować z papierem i już pierwsza próba przyniosła zadowalające rezultaty (wersje biała, malowana i waloryzowana):



jako że z papierem u mnie marnie korzystałem z okładki bloku technicznego (ta cienka i śliska) z waloryzacją chyba znów przesadziłem.

zastanawiam się jeszcze czy tej gałki nie poprawić, a te małe włókienka pochodzą chyba z pędzla.

--

Nie pytaj czy warto. Nie warto pytać.
Jeśli ktoś ma materiały pomocne w produkcji pantery Halińskiego proszę o kontakt

Post zmieniony (09-12-08 11:02)

 
20-01-09 11:47  Odp: Pantera AH po raz kolejny(na pewno nie standard) [relacja]
Che47 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam po przerwie.
Aby nikt nie pomyślał że porzuciłem pomysł budowy, wklejam to co zrobiłem ostatnimi czasy, a nie ma tego wiele.
Ale po pierwsze: zastanawiam się czy nie zmienić nazwy relacji z "Pantera AH..." na "Pantera na podstawie (na motywach?) wydania AH..." bo tak coś czuję że z oryginalnej wycinanki w końcowym rozrachunku niewiele zostanie.
Po drugie: na razie zaprzestałem dłubania przy elementach transmisji i przeszedłem do tego od czego powinienem zacząć, czyli do dna wanny.
i po ostatnie: zdjęcia dzisiejsze są jeszcze ciepłe i proszę o zwrócenie uwagi czy czegoś nie przeinaczyłem, żebym mógł wprowadzić zmiany.
Zapraszam wszystkich do podziwiania (można profilaktycznie wziąć coś na serce albo nerwy).
Na początek dno

Mam na ten temat również pytanie (możliwe że głupie) nigdzie nie znalazłem nic na temat tego kanału biegnącego dnem kadłuba przez całą długość czołgu (właściwie znalazłem ale po niemiecku, a ja nie rozumiem ni w ząb). Byłbym wdzięczny za informację po co ten kanał jest.
Dwa następne zdjęcia to ścianka działowa między silnikiem z przedziałem załogi. Wersja z otworami inspekcyjnymi zamkniętymi i otwartymi .

Kolejne zdjęcie- płyta podłogowa połączona ze ścianką

A teraz mały eksperyment. Wyczytałem że Niemcy pod zasadniczą farbę kładli czerwony podkład, więc pomyślałem czemu nie. Więc pomalowałem całość na czerwono (nie bawiłem się we właściwy pigment po prostu czerwień która wydała mi się podobna do "tlenkowej podkładowej"). Kolor nie pokrył wszystkiego ale jego podstawowym zadaniem było wyciągnięcie na światło dzienne włosków, śmieci, itp. Na zdjęciach farba jest jeszcze świeża więc może błyszczeć dużo bardziej niż powinna.
Zaraz po malowaniu

Widok ogólny

Detale

W rzeczywistości kolor jest zbliżony do tego na zdjęciu z góry a ten pomarańcz na pozostałych to wina lampy błyskowej.
Na razie to wszystko. Zapraszam do komentowania i doradzania.

--
Nie pytaj czy warto. Nie warto pytać.
Jeśli ktoś ma materiały pomocne w produkcji pantery Halińskiego proszę o kontakt

 
20-01-09 12:14  Odp: Pantera AH po raz kolejny(na pewno nie standard) [relacja]
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Uuuu panie, nie tędy droga;-) Te wszystkie łuki i dziurki wyglądają koszmarnie, jak by były wydziabane tępym skalpelem albo nawiercone iglakiem (sam kiedyś tego próbowałem;-)) Teraz bardzo ciężko będzie Ci to poprawić. Skoro zalałeś okolice dziurek i łuków superglutem (dobrze widzę?), trzeba było popracować nad nimi papierem ściernym. Inna sprawa, że nanoszony wybiórczo superglut to też nie najlepsze rozwiązanie. Po malowaniu widać różnicę w fakturze powierzchni glutowanej i nieglutowanej. A więc zalewaj wszystko albo nic.

--
pozdrawiam
Piotr


 
21-01-09 04:35  Odp: [Relacja]Pantera AH po raz kolejny(na pewno nie standard)
Thunder909 

 

@Che47
Jesli chodzi o malowanie papieru to najlepszy przyklad jak to robic znajdziesz w relacji Jcradca ORP Wicher 1:100. Przyjrzyj sie jak wyglada u niego ta sprawa z malowaniem. W wyszukiwarce po prostu "orp wicher" i potem ta relacja w 1:100.
Po tej szkrzyni widac ze zabrales sie ambitnie do sprawy ,tylko szkoda by bylo Twoja prace popsuc zlym malowaniem. :-))

 
06-02-09 18:15  Odp: [Relacja]Pantera AH po raz kolejny(na pewno nie standard)
SŁONECZKO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 2

Witam !!
Śledzę Twoje poczynania z Kotkiem od HALA, zgodzę się tutaj z Miskowskim-kupa dobrej roboty :) co do malowania to sądzę że efekt byłby lepszy po zastosowaniu jakiegoś lepszego kartonu bez wystających włosków.
Czekamy na dalszy rozwój prac !
Pozdrawiam -SŁONECZKO

--



Post zmieniony (07-03-09 16:10)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024