MichalR
Na Forum: Relacje w toku - 5 Relacje z galerią - 19 Galerie - 3
W Rupieciarni: Do poprawienia - 1
- 5
|
Witam,
Dzisiaj chciałbym zaproponować szybką relację z budowy nowego modeliku – japońskiej tankietki Type 94 Te-Ke. Szybką bo zakładam, że modelik ukończę w marcu. Jest to mój własny projekt na podstawie materiałów z książki AJ PRESS Japońska Broń Pancerna vol. 1 i materiałów dostępnych w Internecie.
Type 94 Te-Ke (Type 2594) japońska tankietka skonstruowana została w latach 30 i używana była przez japońska armie w początkowej fazie II wojny światowej. Pod koniec lat 20 armia japońska zakupiła w Wielkiej Brytanii sześć tankietek Vickers Carden Loyd Mark VI. Po ich przebadaniu rozpoczęto projektowanie własnej konstrukcji. W odróżnieniu od konstrukcji powstałych w innych krajach Japończycy zdecydowali się na wyposażenie pojazdu w niewielką wieżę z karabinem maszynowym i przeniesienie silnika do przedniej części pojazdu (znalazł się obok stanowiska kierowcy). Załoga zajmowała miejsce w pojeździe przez właz w tylnej płycie pancernej.
W 1933 roku powstał udoskonalony prototyp. Miał on zawieszenie skonstruowane przez Tomiro Harę. Zawieszenie składało się z dwóch par dwukołowych wózków. Wózki były zawieszone na wahaczach i amortyzowane poziomymi resorami spiralnymi. Zawieszenie tego typu zostało później zastosowane w innych japońskich pojazdach pancernych. Od 1937 roku produkowano zmodernizowana wersję tankietki Type 94 Te-Ke w której powiększono znajdujące się w tylnej części pojazdu koło napinające które zaczęło pełnić także rolę koła jezdnego. Podczas wojny część pojazdów przezbrojono w karabiny maszynowe 7,7 mm lub działka kalibru 37 mm.
Wymiary:
Długość maks. 3080 mm
Szerokość 1620 mm
Wysokość 1620 mm
Prześwit 290 mm
Masa bojowa 3400 kg
Grubość pancerza 8-12 mm
Jak widać po wymiarach czołgu modelik (skala 1:25) nie będzie duży. Będzie miał następujące wymiary: 123x64x64 mm. Wszystkie części mieszczą się na czterech arkuszach A4 kartonu i połowie arkusza A4 papieru z wręgami. Gąsienice oczywiście będą z pojedynczych ogniwek. Co do malowania to jeszcze nie jestem pewny ale najprawdopodobniej będzie to trójkolorowy kamuflaż stosowany przez Japończyków na początku wojny.
Na początek kilka obrazków z projektu tej tankietki:
No i pora na sam modelik. Pierwsze cięcie papieru nastąpiło w poniedziałek a efektem czego były elementy kadłuba:
Następne dwa dni zajęło mi złożenie kadłuba, zrobienie wszystkich włazów, zawiasów i nitowania:
Uprzedzając pytania to wszystkie nity to kulki z filtru do wody Brita przyklejone super glue.
Michał
--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2
Post zmieniony (12-02-09 09:32)
|