FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 7Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
09-01-08 09:34  Odp: [relacja] Yamato AH '04 po góralsku
Highlander 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 2

Randarze, jest dokładnie tak jak napisałeś, choc może ktoś uznac, że podstawka pod odwrócony kadłub jest zbędna, jednak ułatwia utrzymanie symetrii kadłuba, co jest dośc trudne i nie udało mi się przy pierwszym podejściu. Oklejce z piwnej tektury można w niewielkim stopniu nadac trójwymiarowy kształt. Przy intensywnym miętoszeniu ;)rozwarstwia się, między warstwy wlewam wikol, jako klej wodny rozniękcza tekturę. Można wtedy dociskając do uda lub podkładki pod mysz nadac jej lekko zaokrągloną postac. Podchmieloną tekturę kupuję w papierniczym w arkuszach 1m x ok 60 cm, 4 pln sztuka

Kemot wystające wręgi, zwłaszcza na rufie to efekt skrócenia szkieletu kadłuba o 3mm, pokład rufowy przesunąłem o 3mm w stronę dziobu co automatycznie wywołało sterczenie wręgów, wystają też w miejscach, gdzie powierzchie kadłuba są ukośne względem osi symetrii kadłuba. Te i inne nierówności mam nadzieję zlikwidowac przez szlifowanie.

Przed wycięciem pokładu zrobiłem "wyciskanie ryfli"



Metoda zapożyczona od Kojaka, opisana w jednym z wątków, ale nie wiem, czy użyta w praktyce.
Pokład zeskanowany, w corelu arkusz odwrócony z wciśniętym ctrl, tzw lustrzane odbicie. Potem wydruk trzeba dopasowac od lewej strony arkusza z pokładem, ja to zrobiłem na podświetlonym lampką nocną od spodu kawałku pleksi. Wyciskałem stępionym skalpelem na tekturce 2mm. Efekt, jak widac, stosunek efektu do włożonej pracy raczej średni z plusem.

Pozdrawiam.



Post zmieniony (09-01-08 12:43)

 
09-01-08 12:32  Odp: [relacja] Yamato AH '04 po góralsku
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Dziękuje za wyjaśnienia.

Jak dla mnie to efekt wyciskania ryfli znacznie więcej niż średni.
Czy wydruk i oryginalna część pokładu podczas "ryflowania" była w jakiś sposób ze sobą połączona (jakieś ściski klipsy do papieru czy coś podobnego)?
Myślałeś czy i jak zabezpieczyć ryfle przed spłaszczeniem, podczas dalszych prac nad modelem?

ps. Szkoda, że przy tak dużym nakładzie prac, nie wyciąłeś tych kratek na dziobie (w podpokładnie można by w tym miejscu nie robić dziury "na wylot" (bo burty mają tam bardzo duży skos) lecz wyskrobać tylko lekkie zagłębienie - spowodowało by to stworzenie efektu fajnej głębi.

ps1. Ta podstawka pod pokład w przypadku Yamato - to można by powiedzieć sprawa obowiązkowa. Przy takiej krzywiźnie kadłuba przyda sie jak najbardziej.

--
pzdr
Kemot

 
09-01-08 13:00  Odp: [relacja] Yamato AH '04 po góralsku
Highlander 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 2

Wydruk mocowałem przeźroczystą, biurową taśmą samoprzylepną. Ryfle się zbytnio nie spłaszczają i specjalnie ich nie zabezpieczałem, jedynie posmarowałem klejem po wyciskaniu a przed wycięciem pokładu, to powinno wystarczyc. Klej to przeźroczysty, bez toluenu, butaprenopodobny produkt firmy Henkel.
Kratki na dziobie będą waloryzowane po przyklejeniu pokładu. W oryginale były to małe gretingi na zawiasach, które po otwarciu wystawały poza obrys pokładu, przypuszczam pomocne przy opuszczaniu lub wyciąganiu kotwicy.

Pozdrawiam.

 
09-01-08 13:32  Odp: [relacja] Yamato AH '04 po góralsku
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Nie mogę się doczekać efektów oklejania kadłuba. Jak do tej pory robota robi wrażenie.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
09-01-08 18:34  Odp: [relacja] Yamato AH '04 po góralsku
Vercyn 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wczytałem się i co ja nazwałem prawidłem pokładowym Ty określiłeś mianem "kopyta" i wszystko jasne ;-)

 
13-01-08 23:10  Odp: [relacja] Yamato AH '04 po góralsku
mrymacki 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Czekam z niecierpliwością na oklejenie kadłuba w Twoim wykonaniu, ja wybrałem inną metodę do przygotowania kadłuba, więc mnie to ciekawi; kibicem jestem od początku Twojej relacji (trzeba się szkolić). Gratuluję ryfli i pracy włożonej w ich wykonanie, chociaż ja osobiście tego nie będę robił, wytrasuję tylko deski, chociaż sam nie wiem po co - w skali 1:200 nie bardzo to ma sens, za wyjątkiem uplastycznienia modelu. Czekam na cdn.

 
14-01-08 08:54  Odp: [relacja] Yamato AH '04 po góralsku
Highlander 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 2

Qń-u , Mrymacki ja też nie mogę się doczekac oklejania kadłuba. Miałem niestety zrobiony zabieg na lewej ręce (nic poważnego) i oklejanie muszę odłożyc ze dwa tygodnie.

Sławku zmyliło mnie wyrażenie 'pod pokładem'. Kopytem nazwałem nieoklejony kadłub, a dla podstawki pod odwrócony kadłub równie dobra jest nazwa "prawidło", albo może "dok". Jakie masz plany po stłumieniu buntu na Bounty, może skleisz swojego Yamato? Dołącz, w kupie raźniej :)

Pozdrawiam.



Post zmieniony (14-01-08 11:46)

 
14-01-08 09:19  Odp: [relacja] Yamato AH '04 po góralsku
origami 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 1

Leszku. Twoje budowy nieodmiennie zadziwiają techniką. Jak nie trasowane deski w Saratodze to teraz te ryflowanie w Yamato... Dla mnie to nadal poziom gdzieś na horyzoncie kierunku w którym zmierzam.
Pozdrawiam i z zazdrością podpatruję :-)

 
14-01-08 19:57  Odp: [relacja] Yamato AH '04 po góralsku
Vercyn 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Leszek ..... nie kuś ,... nad tłumieniem buntu to jeszcze trochę popracuję . Co do planów to trudno powiedzieć ... na radarze dwa obiekty : Arizona 1:250 lub Hiei 1:300 ,
wracając do tematu głównego ; zastanawiam się nad celem wykonywania ryfli , czy w oryginale były na tyle duże ( wysokość ),że warto je odwzorowywać w tej skali ?

"Wiedza bez działania jest pusta ,
ale też działanie bez wiedzy jest ślepe"
Jensen 1994

Post zmieniony (14-01-08 19:58)

 
14-01-08 21:14  Odp: [relacja] Yamato AH '04 po góralsku
Seweryn 

 

Zgodze się z Vervynem, po przeliczeniu skali te ryfle bedą progami :-)

--
Seweryn

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 7Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024