Łosiu
Na Forum: Relacje w toku - 1 Relacje z galerią - 4 Galerie - 1
W Rupieciarni: Do poprawienia - 2
|
Witam
Model z Modelarstwa Okrętowego - dość znany na forum, są już dwie relacje. Ja niestety nie bawiłem się tak w drobiazgi jak koledzy :). Nie ma bulajów, klamek itp. szaleństw. Sklejam "z wycinanki" - z małymi wyjątkami. Pierwszy to poręcze na nadbudówkach, zrobione z drutu, drugi wyjątek może będzie przy masztach i olinowaniu (czy raczej oantenowaniu). Coś mi się w nich nie zgadza...
Głównie kleje samoloty, to mój pierwszy okręt, w których robię pełną druciarnie - relingi, maszty anteny, naciągi itp. Zazwyczaj ograniczałem się do masztu ze spinacza i luf ze szpilek (za młodu Jaskółka, Kronsztad, Richelieu i Ark Royal). Dla mnie ten okręt to nauka obróbki drutów i w zasadzie powrót do modelarstwa. W ciągu ostatnich kilku lat skleiłem do końca tylko 5 samolotów w 1:50 więc się nie liczy :) (wcześniej kilkanaście MMów).
Model zaczęty w chwili ukazania się - po przyniesieniu z kiosku złożyłem sobie szkielet - od tego momentu zakochałem się w laserkach :D - 20 minut i miałem szkielet :D:D. Szkielet zrobiony, to trzeba dokończyć (niestety, nie skleił się sam...).
Pierwsza fotka, stan prac na dzisiaj. Kadłub, nadbudówki, relingi, naciągi komina. Została drobnica.
Taki kształt (kolejność klejenia) wymusiła metoda zabezpieczania, którą wybrałem do tego modelu. Postanowiłem pobawić się lakierem. Całość przed wycięciem zaimpregnowana rozcieńczonym lakierem nitro (ale i tak okazał się za gęsty), po sklejeniu dwa razy połysk i dwa razy mat Humbrola w słoiczkach. Lakierowałem całe podzespoły, czyli osobno miałem kadłub z nadbudówką maszynowni i przylegającą podstawą boforsa, osobno dół, mostek i podstawa reflektora w dziobowej nadbudówce, rufowa nadbudówka, komin z podstawą, oraz podstawa boforsa na śródokręciu. Po polakierowaniu dodałem druciarnie i skleiłem w całość (najpierw relingi do nadbudówek i kadłuba, słupki w nadbudówkach).
Retusz przed klejeniem części temperami, powtórzony po sklejeniu jeśli trzeba. Druty malowane Humbrolem 64. Elementy kroje Olfą AK3 na podkładce z Rossmana, prawą ręką. Kleje budasiem (elementy 2 warstwowe, trochę nadbudówka), klejem szewskim (przyklejanie dużych elementów np nadbudówek do kadłuba), BCG (drobnica) oraz klej cyjanoakrylowy Bond z Model Hobby 20g ciekły - do wszystkiego - naprawdę mocno nim paćkałem, chciałem sprawdzić jego maskowanie lakierem. Szczególnie krawędź dziobu i łączenie w dziobowej części pokładu z poszyciem burt, wzmacnianie łączeń w nadbudówce, wzmacnianie krawędzi nadbudówek - głównie wystających ponad pokłady (po wyretuszowaniu, żeby farma nie schodziła i krawędź się nie niszczyła przy manipulowaniu elementem), zalewałem żeberka wzmacniające pokłady na nadbudówkach, no i wszystkie druty.
Relingi z drutu miedzianego o nieznanej mi grubości :) - słupki ok 0,2-0,3 mm stawiane pojedyńczo do elementów. Do nadbudówek na styk, do kadłuba w otworki, przy pomocy pensety z doklejonym kartonowym "dystansem" ustalającym ich wysokość. Poprzeczki o grubości niemierzalnej dla mnie :) - jest tak cienki, że miałem problemu z widzeniem go podczas klejenia.. (wyprułem go z małego przekaźniczka) Oczywiście farba dorzuciła trochę do grubości, ale chyba i tak widać że strasznie cienkie dziadostwo... Na kadłubie są dość równe, na nadbudówkach lekko zwisają. W sumie tak było w rzeczywistości, więc bardziej mnie to ucieszyło niż zmartwiło (a nie był to zamierzony efekt - to co na zdjęciu to poprawiony efekt, trochę go pogłębiłem i wyrównałem).
Słupki przy nadbudówkach z drutu stalowego z kwiaciarni :) (0,9 i 1,3mm). Syreny (to przy kominie) z drutu miedzianego ok 1.3mm i papieru + gruba warstwa cyjanoakryla.
Fotki nadbudówek (widać niedokładności malowania relingów, na żywo tego nie widać, ale i tak trzeba poprawić) :
Na zdjęciu komina widać mały błąd opracowania. Na pokładzie, pod drzwiami w podstawie boforsa, jest białe pole. Należy je zamalować, w rzeczywistości nie ma tam co przyklejać (na zdjęciu minimalnie ciemniejsze pole). Chciałem tylko zaznaczyć, że BŁĄD NIE DYSKWALIFIKUJE OPRACOWANIA, nie zamierzam autora pozwać, pobić i żądać zwrotu pieniędzy. Pisze to tylko dlatego, że po sklejeniu nadbudówki i relingów możecie mieć problem z pomalowaniem tego. Lepiej zrobić to na początku klejenia.
Rufa - głowica śruby uformowana na oszlifowanej wykałaczce, przy pomocy BCG i rąk) - później klej cyjanoakrylowy i papier ścierny. To ostatnie to tylko formalność, okazało się, że samo uformowanie BCG i warstwa kleju dała taki właśnie gładziutki kształt. Malowane Humbrolem 16.
Na koniec zdjęcie z groszówką - bez niego relacja nie miałaby sensu :D...
Zdjęcia autorstwa Łukasza K, są robione w makro, więc tak naprawdę to tego nie widać (tzn czegokolwiek, co się Wam w nich nie spodoba :twisted: )
c.d.n. - ale nie za szybko. Narobię drobiazgów, to zaniosę do kogoś z cyfrą. Ale to potrwa.
Uwagi krytyczne mile widziane.
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik ,ISU-152 Modelik 1:25
Post zmieniony (08-10-06 19:26)
|