Zaloguj się Zarejestruj się
01-08-21 17:57
Na forum od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 156
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
01-08-21 17:57
Odp: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 156
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM

Czyż nie jest prawdą, że niektórych nieźle pojeb...ło !
24-11-21 08:40
Na forum od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 156
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
24-11-21 08:40
Odp: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 156
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
"- Dobrą opcją na Black Friday jest wypłacanie określonej sumy i zakupy z gotówką, np. 200 zł. Wtedy nie bierzmy ze sobą kart, zróbmy sobie challenge [!], że musimy zmieścić ..."
02-12-21 22:38
Na forum od 2002
Relacje w toku - 14
Relacje z galerią - 23
Galerie - 18
Posty - 3 463
W Rupieciarni - 1
Projekt 50 Lat MM
02-12-21 22:38
Odp: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2002
Relacje w toku - 14
Relacje z galerią - 23
Galerie - 18
Posty - 3 463
W Rupieciarni - 1
Projekt 50 Lat MM
Klub
Dzisiaj rano w radio Eska Rock, przy okazji omawiania (chyba) organizacji jakiegoś koncertu: " kolejni artyści wskoczyli do lajnapu ofa" (pisownia fonetyczna - celowa).
Więc ja się po starosłowiańsku, skrótowo żeby nie bluzgać pytam: WTF!!??
Bardzo lubię tę rozgłośnię, ale chyba ktoś powinien pana redaktora skarcić.
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.
14-04-23 13:46
Na forum od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 156
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
14-04-23 13:46
Odp: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 156
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
"LOL: Kto Się Śmieje Ostatni". Najprawdziwsze guilty pleasure polskiego streamingu"
Tytuł ze strony Wirtualna Polska
O co tu **** biega ?!
Wykropkowano słowo f-u-c-k.

Post zmieniony (14-04-23 13:48)
14-04-23 13:47
Na forum od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 156
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
14-04-23 13:47
Odp: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 156
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
Feminatywy np. w wojsku
żołnierka
kapralka
sierżantka
chorąża
poruczniczka
kapitanka (bo kapitanowa to żona kapitana)
majorka (!)
pułkowniczka
generałka (!)

Idzie nowe !

Post zmieniony (14-04-23 14:05)
14-04-23 18:34
Na forum od 2003
Galerie - 9
Posty - 2 790
W Rupieciarni - 2
14-04-23 18:34
Odp: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2003
Galerie - 9
Posty - 2 790
W Rupieciarni - 2
Najbardziej, to mnie wkurza, gdy w telewizorni słyszę np: meteorolożka, psycholożka itd.....
Czy nie będzie bardziej przyzwoicie, aby powiedzieli np:
- meteorolog pani ,,X,,, czy też nie podając nazwiska powiedzieć ,, pani meteorolog,, itd...itp.
- nawigatorka, bardziej elegancko by było, gdyby powiedzieć ,, nawigator sierżant Iksińka ,,

Myślę, że należałoby zmienić Radę Języka Polskiego.
14-10-25 17:24
Na forum od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 156
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
14-10-25 17:24
Odp: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 156
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
"Widzka Konkursu Chopinowskiego poinformowała na Facebooku o niewłaściwym zachowaniu operatora kamery..."
Co za KRETYNIZM !!!
PS - i jeszcze taki kfiatek - moja córka jest nauczycielem akademickim i dowidziałem się, że teraz nie ma już oficjalnie "studentów" tylko są "osoby studenckie" !

Post zmieniony (14-10-25 17:28)
14-10-25 18:33
Na forum od 2003
Galerie - 9
Posty - 2 790
W Rupieciarni - 2
14-10-25 18:33
Odp: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2003
Galerie - 9
Posty - 2 790
W Rupieciarni - 2
Właśnie w tej chwili oglądam film dokumentalny o bitwie pod Kurskim i pada słowo,że radzieckie kobiety były mechaniczkami samolotów...
A tak na marginesie... w aptece nie jesteśmy pacjentami, jak to piszą panie aptekarki, ale klientami. To wyjaśnił prof. Miodek w swoim programie ,, OJCZYZNA POLSZCZYZNA ,, a spróbujcie farmaceutkom zwrócić na to uwagę...
15-10-25 13:16
Na forum od 2015
Posty - 879
15-10-25 13:16
Odp: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2015
Posty - 879
Klub
SPM - Szczeciński Paprykarz Modelarski
Panowie... A cóż niewłaściwego jest w słowie "psycholożka", "lekarka", "doktorka", "widzka", czy "nauczycielka akademicka"? To ostatnie chyba równie jak nie bardziej naturalne jak wspomniany "nauczyciel akademicki".
Owszem, wiele feminatywów w czasach komunistycznych zaniknęło ale były używane w okresie międzywojennym czy po prostu wcześniej. Dlaczego usilnie chcemy pozostać przy nazwach dwuczłonowych "pani ..." jak można to załatwić jednym słowem? Mnie bardziej wkurza "telewizornia" zamiast "w telewizji" ;-) czy wciskanie makaronizmów do zdań polskich na siłę (jak rozmówki korporacyjne).
Co do apteki - pacjent jest klientem i nawet klient często jest pacjentem. A, że tych pierwszych jest więcej to i aptekarki (po co używać "panie" jak piszesz dalej "aptekarki"?! - to są "panowie aptekarki"? ) się przyzwyczaiły ;-)
Mechanik? Hmmm - no fakt mechaniczka brzmi dziwnie ale kiedyś wyraz "komputer" był dziwnym słowem. Problem z feminatywami w wojsku jest tylko jeden: do niedawna kobiet w wojsku było jak na lekarstwo więc i słów nie było potrzeba. Czasy się zmieniają i język dostosować też trzeba - vide informatyka.
15-10-25 14:58
Na forum od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 156
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
15-10-25 14:58
Odp: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 156
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
A cóż niewłaściwego ?
Ano to, że cholera drażni moje ucho i to jak jeszcze i zapewne nie tylko moje !
Przez tyle lat stosowano takie a nie inne określenia i wszystko było w porządku a teraz jednemu i drugiemu w myśl równouprawnienia (poprawności jakiej ?) zachciało się zmian.
Powstanka, widzka, mechaniczka, strażaczka (piczka zza krzaczka) - wszystkie te określenia brzmią dziwnie, obco. Co innego nowe słowa z dziedziny techniki i język specjalistyczny (medycyna, prawo itp.)
Nauczyciel akademicki to określenie jak najbardziej naturalne, od lat stosowane !
Nie wiem czy wiesz ale teraz poprawnie zwierzęta są określane jako osoby nieludzkie" !
Moje "ulubione" słowo to "dedykowany" i tak - " Na obiad mam kotlety mielone z dedykowanymi do nich ziemniaczkami i będzie to mega event dnia dzisiejszego".

Post zmieniony (15-10-25 14:59)
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować