Zaloguj się Zarejestruj się
23-05-26 17:45
23-05-26 17:45
Re: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 145
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
"Sformułowanie „na efach trzydziestych piątych” jest potoczne i branżowe.
Oznacza to, że jest w pełni zrozumiałe i naturalne w luźnej rozmowie, szczególnie wśród pasjonatów lotnictwa lub pilotów (odnosząc się do samolotów F-35), ale nie powinno się go używać w oficjalnych czy urzędowych sytuacjach [!]
Oto kilka kluczowych uwag:Pochodzenie słowa: „Ef” to spolszczona nazwa litery F (np. od myśliwców F-35) „Efach” to poprawna gramatycznie forma miejscownika liczby mnogiej tego potocznego rzeczownika.
Kontekst: W środowisku lotniczym (np. na forach czy spotkaniach) zwrot typu "Latanie na efach trzydziestych piątych" jest powszechnie akceptowany.
Alternatywy: W oficjalnych, starannych wypowiedziach lub w piśmie, zamiast „efach trzydziestych piątych” należy[!] użyć pełnej nazwy: „samolotach F-35” lub „myśliwcach F-35
Warto również pamiętać, że w oficjalnym alfabecie lotniczym NATO litera F wymawiana jest jako Foxtrot. Więcej o poprawnej wymowie liter i nazewnictwie można sprawdzić na stronach poświęconych lotnictwu wojskowemu."
25-05-26 13:05
25-05-26 13:05
Re: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2015
Posty - 878
Klub
SPM - Szczeciński Paprykarz Modelarski
W ogóle uważam, że powiedzenie "efy trzydziestepiąte" jest trudniejsze niż "ef trzydzieści pięć"... tak ogólnie, ze słuchu... A jak jeszcze zaczniemy to odmieniać przez przypadki (!!)...
26-05-26 16:12
26-05-26 16:12
Re: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 145
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
Ale miałem dzisiaj ewent ! Efy szesnaste leciały nad plażą. Destynacja - nieznana ale luk był mega.
Po powrocie w domu zrobiłem sobie kotleciki mielone z dedykowanymi ziemniaczkami
Można powiedzieć, że dzisiaj miałem gud tajming !
Prawdziwym eksajtingiem była info, że nad lotem efów czuwała w opsie kapitanka Zielińska.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 26-05-26 16:49.
27-05-26 07:29
27-05-26 07:29
Re: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2015
Posty - 878
Klub
SPM - Szczeciński Paprykarz Modelarski
Co to jest "ops"?
;-)
27-05-26 09:32
27-05-26 09:32
Re: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 145
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
Tez nie wiem :-) Podejrzewam, że centrum dowodzenia ?
To określenie spotkałem w jakimś art. o ćwiczeniach wojskowych ale bez wyjaśnienia co to takiego .
27-05-26 09:52
27-05-26 09:52
Re: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 145
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
W temacie centrum dowodzenia to nie tak dawno przeczytałem artykuł o niemieckim krążowniku liniowym SMS Lutzow z I WŚ - autor nie zadał sobie trudu by dokładnie sprawdzić znaczenie słowa
Kommandobrücke
Pomyłka - nie jak podano "pomost komandorski" a pomost dowodzenia (bojowy)
Kommande(r) to nie komandor (stopień) - tylko d-ca. Komandor w marynarce niemieckiej to Kapitan zur See.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 27-05-26 09:54.
06-06-26 22:10
06-06-26 22:10
Re: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 145
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
Merytorycznie to odbiło autorowi tekstu ! :-)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 06-06-26 22:11.
07-06-26 20:29
07-06-26 20:29
Re: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2005
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Posty - 7 099
Projekt 50 Lat MM
Merytorycznie lśnią. CUDOWNE!
07-06-26 22:46
07-06-26 22:46
Re: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 145
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
"Gościni w TVN mówiła, że była jakaś świadkini, że ta osoba żołnierska zginęła W Ukrainie."
08-06-26 10:36
08-06-26 10:36
Re: Językowy miszmasz
Na forum
Od 2015
Posty - 878
Klub
SPM - Szczeciński Paprykarz Modelarski
Ach te historyczne zaszłości... ;-)
Ale jeżeli już to "w" a nie "W" ;-)
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować