Zaloguj się Zarejestruj się
09-05-25 16:38
[Technika] Impregnacja przed klejeniem, druk cyfrowy
Joni
Na forum
Od ???
Posty - 12
Witam wszystkich modelarzy,
Zastanawiam się czy jest sens impregnować czymś karton z nadrukiem cyfrowym przed klejeniem głównie BCG? Naczytalem się różnych rzeczy, ale podobno słabo klei BCG po impregnacji. Może wystarczy impregnacja gotowego modelu. Będę lepił Morane-Saulnier G z WAKu. Proszę o wszelkie uwagi, bo zaczynam przygodę z modelarstwem kartonowym 😄
09-05-25 19:57
Odp: [Technika] Impregnacja przed klejeniem, druk cyfrowy
Piterski
Na forum
Od 2005
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Posty - 2 067
Projekt 50 Lat MM
Klub
QWKAK - Quasi Warszawski Klub Anonimowego Kartonoholika
Druku cyfrowego nie można wszystkim impregnować bo Ci się rozpuści farba.
W budowie: Halny
09-05-25 22:14
Odp: [Technika] Impregnacja przed klejeniem, druk cyfrowy
Ryszard
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 145
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
Bardzo dobry jest Twój wybór modelu na początek. Moja rada - mimo samych ochów i achów podaruj sobie ten BCG. Gra nie warta zachodu.
Trzy podstawowe kleje: - butapren (wręgi), Magic Puzzle - elementy kartonowe, papierowe i Cyjanopan do sztywnych połączeń (utwardzanie, drut etc.)
Kaponowanie - Tak jak napisał Piterski.
09-05-25 22:43
Odp: [Technika] Impregnacja przed klejeniem, druk cyfrowy
MARIUSZ
Moderator

Na forum
Od 2001
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 22
Galerie - 9
Posty - 7 897
W Rupieciarni - 4
Projekt 50 Lat MM
Klub
ŁSM - Łódzka Siesta Modelarska
Kaponowanie wycinanki przed sklejaniem ( jako boomer) uważam za przeceniany, hipsterski chwyt ;-) . Zapewne ma jakieś zalety, ale w przypadku początkującego sklejacza zupełnie nie gwarantuje sklejenia modelu na poziomie modelarza z dużym doświadczeniem. To klasyczne myślenie magiczne…
Ja nie kaponuję…
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.
10-05-25 01:05
Odp: [Technika] Impregnacja przed klejeniem, druk cyfrowy
Joni
Na forum
Od ???
Posty - 12
@Mariusz Nie kaponujesz nawet wydrukow laserowych? To spróbuję bez impregnacji na początku, ale rozumiem, że gotowy model trzeba będzie czymś zaimpregnować (lakier do włosów, varnish matt,... )?
@Ryszard Butapren odpada z powodu zapachów. Czy masz na myśli ten klej do elementów kartonowych: [allegro.pl]
10-05-25 02:43
Odp: [Technika] Impregnacja przed klejeniem, druk cyfrowy
ABC
Na forum
Od 2013
Posty - 1 616
W Rupieciarni - 23
Wydruków laserowych nie zakaponujesz bo kupon to nitro i natychmiast rozpusci farbę. Raj samo jak ostatnio krzyk midy czyli druk pseudo offsetowy ( bo z wygladu) czuli HP Indygo, choć to tragedia zupełna bo nie tylko farba się moment topi od nitro to jeszcze ściera drastycznie przy formowaniu. Ostatni raz kaponowałem modele 30 lat temu pod malowanie. A od tego czasu nie , a 2 kartony medali z konkursów się nazbierało. Klejenie beż butaprenów ( tak liczba mnoga - bo jest wiele gatunków bytaprenów , od przezroczystych do brazowych i od momentowych do kilkuminutowyvh) to dramat dla początkujących , a wyjątkowo trudny klej którego 1x tylko użyłem to BCG. Jak już to z wodnych polecam naprawdę dobry klej pozornie wikolowy ale gdzie wikolowi do niego czuli klej RED. Prowadzi sklep Orlik i sklep Mojehobby.
10-05-25 07:29
Odp: [Technika] Impregnacja przed klejeniem, druk cyfrowy
Ryszard
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 145
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
Każdy z modelarzy ma własne zdanie na temat tzw. chemii modelarskiej w tym szerokiej gamy klejów.
Ja używam tego kleju (tak to ten z linku !) od lat i uważam, że jest rewelacyjny !
Jest to klej introligatorski w typie wikolu - spoina przeźroczysta, elastyczna, pozwala na korygowanie na początku klejenia, bezzapachowy można sklejać na styk karton. Nie nadaje się tylko do klejenia dużych powierzchni.
10-05-25 09:01
Odp: [Technika] Impregnacja przed klejeniem, druk cyfrowy
ABC
Na forum
Od 2013
Posty - 1 616
W Rupieciarni - 23
Klej RED łapie nawet lepiej niż przeciętny Butapren. Spoina jedt również lepsza od większości Butaprenow. Oczywiście z klejami wodnymi jest zawsze kolosalny problem przy dużych powierzchniach. Nawet podklejenie wręg na cienkopapierowym arkuszu klejem wodnym potrafi doprowadzić do rozkalibrowania modelu bo arkusz ciebkiego papieru się wyciągnie i już nie wstąpi. W takich przypadkach smarujemy tekturke i naklejamy arkusze z wregami a nie na odwrót.
10-05-25 09:44
Odp: [Technika] Impregnacja przed klejeniem, druk cyfrowy
MARIUSZ
Moderator

Na forum
Od 2001
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 22
Galerie - 9
Posty - 7 897
W Rupieciarni - 4
Projekt 50 Lat MM
Klub
ŁSM - Łódzka Siesta Modelarska
Koni - wycinanki nie kaponuję, ale sklejony model już tak.
Ostatnio lakieruję partiami - np.sklejony kadłub samolotu. I robię to pędzelkiem. Gotowy model lakieruję natryskiem ( satyna lub mat w zależności od wskazań).
Poza tym nie kleję modeli zaraz po kupieniu, muszą trochę „posezonowaćl” . Moim zdaniem to pozwala farbie drukarskiej ostatecznie wyschnąć i związać się z kartonem.
Zawsze robię próbę, czy podczas lakierowania pędzlem nie rozmazuje się druk. W takim przypadku tylko lakierowanie natryskiem i zawsze na początek musi to być lakier błyszczący.
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.
10-05-25 10:17
Odp: [Technika] Impregnacja przed klejeniem, druk cyfrowy
moskit
Na forum
Od 2005
Posty - 142
Każdy ma swoje metody, ale nie można mylić impregnowania kartonu przed sklejaniem z lakierowaniem gotowego modelu. Impregnowanie kaponem lub nawet lakierem przed sklejeniem powoduje wsiąknięcie użytego specyfiku pomiędzy włókna kartonu, w następstwie czego łatwiej jest formować czy nawet wycinać elementy (krawędzie są gładsze), no i mamy też dodatkową ochronę farby. Łatwiej też usunąć ewentualne zabrudzenia z kleju (nie każdego). Lakierowanie gotowego modelu nadaje mu trwałości i pomaga "wyrównać" retusz w stosunku do oryginalnych kolorów z wycinanki. Oczywiście ani impregnowanie ani lakierowanie nie jest obowiązkowe. Ważne jest też żeby warstwa kaponu lub lakieru nie była gruba, bo karton stanie się "pancerny" i stracimy wszystkie zalety tej czynności. No i niestety kapon ma swój zapach, dlatego ja nakładam cieniutka mgiełkę błyszczącego lakieru Motip (jeden raz).

Post zmieniony (10-05-25 10:26)
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować