Zaloguj się Zarejestruj się
21-03-25 21:55
Na forum od 2006
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 30
Posty - 2 321
W Rupieciarni - 16
Projekt 50 Lat MM
21-03-25 21:55
[G] Fairey Battle Mk. I (WAK 7/2021)
Na forum
Od 2006
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 30
Posty - 2 321
W Rupieciarni - 16
Projekt 50 Lat MM
Nocny autobus Royal Air Force, albo wielka czarno-brunatna bryła jaką jest Fairey Battle Mk. I trafił na mój warsztat latem 2024 i budowałem go z przerwami do końca roku. Model opracowany przez Michała Szklarczyka z grafiką Marcina Dworzeckiego, a wydany przez wydawnictwo WAK przedstawia maszynę z polskiego 301 Dywizjonu Bombowego im „Ziemi Pomorskiej” (Wielka Brytania, lato 1940). Nie jestem tylko pewien co do tego, czy na kadłubie widnieje właściwy numer seryjny, powinien być chyba L5048. Pod numerem L5471 Google znajduje australijską maszynę.



Projekt jest bardzo prosty i to właśnie skłoniło mnie do tego, żeby go skleić. Szukałem sobie czegoś łatwego i przyjemnego i dobrze trafiłem. Miejscami model okazał się nawet zbyt uproszczony i we własnym zakresie dorobiłem nieprzewidziane w projekcie oddzielone powierzchnie sterowe, osłony reflektorów lądowania oraz klosze świateł pozycyjnych. Na co się nie porwałem to dorobienie kabiny bombardiera, którego miejsce pracy znajdowało się na podłodze za siedzeniem pilota, a stanowiskiem strzelca. Gość leżał sobie na brzuchu i przez szybkę w podłodze obserwował świat. Na samą myśl o tym dostaję klaustrofobii i zastanawiam się jak się musiał czuć podczas lądowania widząc tylko zbliżającą się ziemię. Miałem przez chwilę taki pomysł, żeby dorobić ten przedział, ale raz, że nie znalazłem materiałów, a dwa, że nie chciałem w tym utknąć na wieki.



















Wycinki z prasy zepoki, które znalazłem w Internecie mówią o tym, że Battle to nowy, cudowny bombowiec RAF-u. Życie szybko zweryfikowało tę tezę i w 1940 roku okazało się, że wcale taki cudowny nie jest – samoloty szybko zostały przeniesione do lotów nocnych oraz jednostek szkoleniowych. Można było jeszcze ewentualnie nasypać do środka ziemi i uprawiać w środku ogórki szklarniowe, ale wtedy chyba nikt nie miał do tego głowy.
Szklarnia na kadłubie jest moim zdaniem tym, co czyni, że ten samolot nie jest taką nudną latającą cegłą. Jej wykonanie było wyzwaniem – przede wszystkim, żeby wyszła czysto. Użyłem gotowej wytłoczonej kabiny z wydawnictwa WAK -ma bardzo ładną przejrzystość i zachowuje odpowiedni kształt na całej długości (folia mogłaby się wyginać tak jak by jej się podobało). Jestem bardzo zadowolony z tego jak wyszła i w momencie, w którym przykleiłem ją do kadłuba z tej czarnej, nijakiej i topornej bryły nagle zrobił się fajny model. Na koniec dołożyłem jeszcze jeden drobiazg, na którym można zawiesić oko – karabin maszynowy Vickers K – jest to przerobiony przeze mnie żywiczny Vickers F wydany przez Kartonową Kolekcję. A jak już wspominam o Kartonowej Kolekcji, to do galerii dorzucam kilka wspólnych zdjęć Faireya Battle z Hawkerem Hurricane z tego właśnie wydawnictwa. Jako porównanie wielkości i do pary - tematycznie.








Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.
21-03-25 23:46
Na forum od 2003
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
Posty - 2 064
21-03-25 23:46
Odp: [G] Fairey Battle Mk. I (WAK 7/2021)
Na forum
Od 2003
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
Posty - 2 064
Model wyszedł Ci pięknie! Brawa i gratulacje!👍
Oczywiście nie zmienia to faktu, że ten samolot w mojej opinii do pięknych nie należał i tylko nie mogę się nadziwić, jak z takiego brzydala firma Fairey rozwinęła dwie generacje ładnych i udanych myśliwców pokładowych...
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)
22-03-25 07:35
Na forum od 2005
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 26
Posty - 3 391
W Rupieciarni - 28
Projekt 50 Lat MM
22-03-25 07:35
Odp: [G] Fairey Battle Mk. I (WAK 7/2021)
Na forum
Od 2005
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 26
Posty - 3 391
W Rupieciarni - 28
Projekt 50 Lat MM
Witam,śliczności,pozdrawiam ceva.
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI , LANCISTI
22-03-25 09:40
Na forum od 2014
Relacje z galerią - 8
Galerie - 17
Posty - 1 501
Projekt 50 Lat MM
22-03-25 09:40
Odp: [G] Fairey Battle Mk. I (WAK 7/2021)
Na forum
Od 2014
Relacje z galerią - 8
Galerie - 17
Posty - 1 501
Projekt 50 Lat MM
Klub
TPM - Trójmiejski Piknik Modelarski
Ale Stasiu odpaliłeś. 5 Galerii jednocześnie.
A stanowisko tylnego strzelca to mistrzostwo.
Pięknie!
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)
23-03-25 09:54
Na forum od 2010
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3
Posty - 5 438
Projekt 50 Lat MM
23-03-25 09:54
Odp: [G] Fairey Battle Mk. I (WAK 7/2021)
Na forum
Od 2010
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3
Posty - 5 438
Projekt 50 Lat MM
23-03-25 10:17
Na forum od 2005
Relacje w toku - 5
Posty - 1 397
23-03-25 10:17
Odp: [G] Fairey Battle Mk. I (WAK 7/2021)
Na forum
Od 2005
Relacje w toku - 5
Posty - 1 397
Kolejny pięknie wykonany model tym razem niezbyt pięknego choć ciekawego samolotu.
El Comandante Administrator
24-03-25 12:26
Na forum od 2003
Relacje z galerią - 6
Galerie - 13
Posty - 1 521
24-03-25 12:26
Odp: [G] Fairey Battle Mk. I (WAK 7/2021)
El Comandante
Administrator

Na forum
Od 2003
Relacje z galerią - 6
Galerie - 13
Posty - 1 521
Klub
GEKO - Górnośląska Elita Kartonowych Oszołomów
Kolejny piękny model, kolejnego samolotu "ładnego inaczej". Świetne koła!
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
27-03-25 21:39
Na forum od 2008
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7
Posty - 200
27-03-25 21:39
Odp: [G] Fairey Battle Mk. I (WAK 7/2021)
Na forum
Od 2008
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7
Posty - 200
Jest i autosan! :) Chryste panie, jakie to jest paskudne :) Niemnie jednak, dobra robota! Szczególnie koła. No ładnie wyszły :)
Hope is the first step on road to disappointment.
27-03-25 22:53
Na forum od 2003
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48
Posty - 3 113
W Rupieciarni - 1
27-03-25 22:53
Odp: [G] Fairey Battle Mk. I (WAK 7/2021)
Na forum
Od 2003
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48
Posty - 3 113
W Rupieciarni - 1
stachooo a możesz opisać jakie i jak wprowadziłeś zmiany do tego Vickers-a z KK? Bo temat mnie zaintrygował.
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.
Lakiernia czołgów Różowy Słonik. Lakierujemy czołgi na każdy dostępny kolor, o ile jest to różowy...
27-03-25 22:54
Na forum od 2005
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 26
Posty - 3 391
W Rupieciarni - 28
Projekt 50 Lat MM
27-03-25 22:54
Odp: [G] Fairey Battle Mk. I (WAK 7/2021)
Na forum
Od 2005
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 26
Posty - 3 391
W Rupieciarni - 28
Projekt 50 Lat MM
Koła, a jak to koła?
A koła.
Witam śliczności koła, pozdrawiam ceva.
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI , LANCISTI
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować