Zaloguj się Zarejestruj się
24-05-26 20:26
24-05-26 20:26
Re: [R] s/y America (WAK 1:100) czyli łabędzia szyja na lazurze fal czyli tym razem coś bezdyskusyjnie ładnego
Na forum
Od 2005
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Posty - 2 067
Projekt 50 Lat MM
Klub
QWKAK - Quasi Warszawski Klub Anonimowego Kartonoholika
Może nie wykropkuje ale efekt jest kosmiczny* dobry.

PS. * Zmieniłem by uszanować odczucia autora modelu. Też unikam takich określeń ale samo mi się cisnęło na usta, a tak jakoś nie było czasu (praca) by zastanowić się jak to inaczej wyrazić.
W budowie: Halny



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 27-05-26 20:00.
24-05-26 20:45
24-05-26 20:45
Re: [R] s/y America (WAK 1:100) czyli łabędzia szyja na lazurze fal czyli tym razem coś bezdyskusyjnie ładnego
Na forum
Od 2001
Posty - 693
2zOLTODZIOB - A może byś tak polał czymś tę miedź coby zzieleniała deko i nie kłuła w ślepia ;P
Pozdrówka
Agand
25-05-26 00:01
25-05-26 00:01
Re: [R] s/y America (WAK 1:100) czyli łabędzia szyja na lazurze fal czyli tym razem coś bezdyskusyjnie ładnego
Na forum
Od 2022
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Posty - 1 249
Piterski - dzięki, choć wyjątkowo tego akurat słowa nie cierpię, bo swojego czasu było nadużywane. Tym razem wybaczam ;)
Agand - zielona jest tylko na dachach. Pod wodą to nie wiem - może czerniała ?
pozdro
WOJTEK
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
...ja każdy model potrafię zchrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Bussard , Alkett , America i coś tam jeszcze :)
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej , Cerkiew
25-05-26 07:38
25-05-26 07:38
Re: [R] s/y America (WAK 1:100) czyli łabędzia szyja na lazurze fal czyli tym razem coś bezdyskusyjnie ładnego
Na forum
Od 2001
Posty - 693
hmmmmm....

jakos tez tak podobnie wyglądywuje



Pozdrówka
Agand
25-05-26 10:18
25-05-26 10:18
Re: [R] s/y America (WAK 1:100) czyli łabędzia szyja na lazurze fal czyli tym razem coś bezdyskusyjnie ładnego
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 151
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
Blacha miedziana pod wodą przybiera kolor ciemnobrązowy lub prawie czarny.
Na archiwalnych zdjęciach bark i jak sądzę kadłub ma żelazny malowany tak jak bark "Otago".
25-05-26 10:21
25-05-26 10:21
Re: [R] s/y America (WAK 1:100) czyli łabędzia szyja na lazurze fal czyli tym razem coś bezdyskusyjnie ładnego
Na forum
Od 2022
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Posty - 1 249
czyli możnaby oksydę pędzlem nanieść, ale nie będę ryzykował,
bo efekt końcowy jest nieprzewidywalny.
pozdro
WOJTEK
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
...ja każdy model potrafię zchrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Bussard , Alkett , America i coś tam jeszcze :)
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej , Cerkiew
25-05-26 13:43
25-05-26 13:43
Re: [R] s/y America (WAK 1:100) czyli łabędzia szyja na lazurze fal czyli tym razem coś bezdyskusyjnie ładnego
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 151
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
Budynek dworca PKP w Sopocie - elewacja pokryta blachą miedzianą
Rok 2015 i w 2025


Trochę soli w powietrzu jest a zwłaszcza w jesienno-zimowe sztormy.
25-05-26 17:00
25-05-26 17:00
Re: [R] s/y America (WAK 1:100) czyli łabędzia szyja na lazurze fal czyli tym razem coś bezdyskusyjnie ładnego
Na forum
Od 2001
Posty - 693
@Ryszard - chłopięciem będąc studentem chemii byłem co najwyżej miernym, ale...
to co piszesz i pokazujesz to są różnej maści tlenki miedzi (powstaje to owóż na skutek działania powietrza i wody SŁODKIEJ i rzeczywiście ma kolor od czarnego do brązowego, w zależności ile tlenu zwiąże)
w wodzie morskiej, szczególnie tej mocno słonej (oceany czy inne morza południowe) masz oprócz H2O pół tablicy Mendelejewa, a w szczególności chlor potas siare wapń a w pobliżu brzegu - i węgla niemało (bo zdechłe żyjaki gniją). Jak to wszystko zbierzesz do kupy i dodasz temperaturę (bo tam woda całkiem ciepła) oraz kawitację (bo wszystko płynie) to się okaże, że kolorki zmienią się z brązów na różnej maści seledynki szarości czy inne takie ni to ni owo - i to całkiem nie-wolno.
blachą miedzianą obijały statki nie całkiem temu że miedź nie pozwala żyjakom na czepianie się kadłuba (znaczy to też), ale głownie temu, że te seledynki są dość mocno trujące, i to co się przyczepiło - zdychało po prostu.

@Żótodziób - jak się po dokach plątałeś - to może widziałeś śruby z brązu po paroletnim kręceniu się w wodzie, jeszcze przed polerowaniem - są takie mocno szare z lekkim odcieniem zieleni ( w brązach oprócz miedzi są oczywiście i inne ingediencje - temu ciemoszary przeważa)
Pozdrówka
Agand
25-05-26 17:54
25-05-26 17:54
Re: [R] s/y America (WAK 1:100) czyli łabędzia szyja na lazurze fal czyli tym razem coś bezdyskusyjnie ładnego
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 151
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
Nie będę się sprzeczał bo chemia nie była i nie jest bohaterką mojego romansu ! :-)
Info z wiki:
"Nowe blachy miedziane na dnie okrętu mają początkowo jasny, czerwonopomarańczowy i błyszczący odcień.
W kontakcie ze słoną wodą miedź szybko wchodzi w reakcje chemiczne i ciemnieje, przechodząc przez odcienie brązu.
Po dłuższym czasie utleniania w środowisku morskim powierzchnia pokrywa się charakterystyczną, jasnoniebieską lub zielonkawą patyną.
Obecnie stosowane farby przeciwporostowe (antifouling) z dodatkiem tlenku miedzi, które zastąpiły historyczne poszycie, mają jaskrawy czerwony kolor."

Warto poczytać chociaż o kolorze brak informacji
[www.fow.pl]
25-05-26 18:10
25-05-26 18:10
Re: [R] s/y America (WAK 1:100) czyli łabędzia szyja na lazurze fal czyli tym razem coś bezdyskusyjnie ładnego
Na forum
Od 2001
Posty - 693
@Ryszard - nawet wikipedia mówi że zielenieje, albo niebieszczeje - albo cuś pomiędzy. to właśnie mówiłem.

a co do farb antyporostowych - to wikipedia - świadomie bądź nie - wprowadza ludzkość w błąd - od ładnych paru już lat jest zakaz stosowania farb antyporostowych z zawartością miedzi, na co statek musi się wykazać stosownym certyfikatem (Żółtodziób ro wie :D)

edit: zakazali ze względu na trucicielstwo dla środowiska morskiego
Pozdrówka
Agand



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 25-05-26 18:14.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować