Zaloguj się Zarejestruj się
13-04-24 10:21
13-04-24 10:21
Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Na forum
Od 2005
Relacje w toku - 5
Posty - 1 397
Wielkie brawa i podziw za precyzję i czystość wykonania. Zdjęcia ogląda się z przyjemnością i pewnie będą wielu modelarzom służyć za wzór i punkt odniesienia do swoich możluwości
14-04-24 12:19
14-04-24 12:19
Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Na forum
Od 2003
Galerie - 3
Posty - 1 049
Klub
PIWKO - Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
piękne to!
pytanie - z czego są przewody na goleniach?
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II Mirage 2000D
14-04-24 19:36
14-04-24 19:36
Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Na forum
Od 2006
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 7
Posty - 275
Projekt 50 Lat MM
Wielkie dzięki za miłe słowa :)

97 - przewody to drut z transformatora (te cieńsze, w kolorze goleni) oraz druty ołowiane (grubszy, czarny fragment) + imitacje złączek z profili polistyrenowych.



Rzutem na taśmę udało mi się postawić model na koła jeszcze przed końcem weekendu :D



Pozdrawiam
03-06-24 20:58
03-06-24 20:58
Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Na forum
Od 2006
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 7
Posty - 275
Projekt 50 Lat MM
Zapraszam do (mam nadzieję :D ) już ostatniej aktualizacji przed galerią. W tej odsłonie skupię się głównie na mniejszych detalach, które wykonałem, ale jeszcze nie miałem okazji dokleić do reszty modelu.

Na pierwszy rzut poszło śmigło. Zawsze mam problem z odpowiednim ukształtowaniem łopat. Nawet jeżeli obie połówki są ładnie wyprofilowane i usztywnione BCG, to po sklejeniu ich w całość łopata mi się prostuje :/ Aby ułatwić sobie montaż łopat pod właściwym kątem zaprojektowałem i wydrukowałem uchwyt który utrzymuje rdzenie łopat w odpowiednich miejscach. Do tej pory robiłem to za pomocą cyrkla oraz tektury i robiłem od nowa dla każdego modelu, mam nadzieję, że ten posłuży mi trochę dłużej :D




Następnie maszt anteny. Drut wygięty w kształt "Z" zapiera się o wręgę za kabiną, dzięki czemu maszt jest sztywniejszy i mnie podatny na urwanie:


Celownik lekko zwaloryzowany elementami z zakupionej blaszki fototrawionej. W sumie najwięcej czasu poświęciłem na wykonanie soczewki - próbowałem z lakierem utwardzanym UV, toczeniem z kawałków bezbarwnego plastiku, tłoczeniem folii na gorąco, a następnie zalewaniem jej różnego rodzaju lakierami. Koniec końców po prostu wytłoczyłem kopułkę z folii, w miejscu gdzie ma być przyklejona za pomocą białej, szarej oraz błękitnej farby namalowałem coś co ma imitować odbłysk światła, a następnie za pomocą lakieru bezbarwnego dokleiłem w to miejsce kopułę. Widzę, że zdjęcia niezbyt to oddają, ale na żywo daje to efekt głębi, jaki starałem się osiągnąć.


lufy karabinów - tu poszedłem na łatwiznę i powycinałem tylko te otwory które pozostaną widoczne po włożeniu luf w skrzydła :D Tu po raz kolejny nie popisałem się ze zdjęciami, ale mimo starań nie byłem w stanie oddać ich wyglądu - w rzeczywistości mają bardziej metaliczny wygląd, oraz są w kolorze Gun Metal


Uchwyty zbiorników paliwa. Zrobiłem je od zera na podstawie zdjęć. Model proponuje szablony z drutu, które przez swój okrągło przekrój w ogóle nie przypominają oryginałów. Większe elementy to kilka warstw papiery milimetrowego sklejonych na BCG wokół trzonka Olfy, mniejsze to natomiast kilka warstw papieru używanego na paragony + wydruk uchwytów (mają ok. 0,7mm szerokości, zatem nie byłem w stanie uzyskać zadowalającej mnie powtarzalności z wykorzystaniem papieru milimetrowego)






Przyklejone do skrzydeł:





Dokleiłem również podwozie na swoje miejsce. Opony jeszcze pobrudzę. Wydaje mi się, że po raz kolejny przesadziłem w ugięciem tylnego kółka i wyszedł flak...




Ostatnim elementem który dzisiaj pokaże jest owiewka - i musze przyznać, że jest to najlepsza owiewka jaką do tej pory udało mi się zrobić :D Moim zdaniem kabiny dostępne u Pana Halińskiego bardzo mocno odbiegają od poziomu jego modeli. Tym razem zakupiłem trzy sztuki, licząc, że przynajmniej jedna z nich będzie wyglądała w miarę OK. Niestety na każdej były jakieś drobne rysy czy odbicia, oraz przejrzystość była daleka od ideału. Zazwyczaj szedłem na łatwiznę i załatwiałem to kąpielom w Sidoluxie - no ale efekt zawsze był daleki od tego co widziałem na modelach wykonanych przez innych.

Tak więc tym razem postanowiłem zbudować skrzynkę do formowania próżniowego + tłoczyć w gorącym oleju.

Krok pierwszy to przygotowanie kopyta. Tutaj posłużyłem się drukiem 3D + klej CA + Mr. Surfacer 500.


Krok drugi formowanie - jak widać nie wyszło jeszcze idealnie (folia nie dochodzi do zakamarków przy podstawie kopyta), ale część która mnie interesowała wyszła OK


Krok trzeci to umycie wykonanej owiewki


Tutaj porównanie kupnej owiewki z tą wykonaną przeze mnie


Umytą owiewkę pozostaje okleić ramkami. W tym celu klej Microscale sprawdza się doskonale. Żałuję, że odkryłem go tak późno, bo dzięki temu nie musiałbym się męczyć z butaprenem, czy taśma dwustronną :D


Na koniec kilka ujęć na cały model







No to następnym razem w końcu galeria (o ile żadna katastrofa się nie wydarzy :D )
MARIUSZ
Moderator
04-06-24 07:18
04-06-24 07:18
Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
MARIUSZ
Moderator

Na forum
Od 2001
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 22
Galerie - 9
Posty - 7 897
W Rupieciarni - 4
Projekt 50 Lat MM
Klub
ŁSM - Łódzka Siesta Modelarska
Z podziwem oglądam Twoje poczynania!
Tak się buduje zwycięski model…!
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.
12-06-24 20:44
12-06-24 20:44
Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Na forum
Od 2004
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
Posty - 1 373
W Rupieciarni - 2
Projekt 50 Lat MM
Piękne wykonanie.
Podziwiam konsekwentne trzymanie wysokiego poziomu.
Dbasz o każdy szczegół. Nic tylko brać przykład.

p.s muszę sprawdzić ten Microscale.
15-06-24 19:57
15-06-24 19:57
Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Na forum
Od 2006
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 7
Posty - 275
Projekt 50 Lat MM
MARIUSZ, Windus - dziękuję.

Na podstawie elementów blaszki fototrawionej wykonałem żyroskop znajdujący się w wiatrochronie:


Popychacze trymerów zrobiłem ze spłaszczonej i oszlifowanej igły:



Światła pozycyjne formowałem na gorąco z wykorzystaniem folii. Doszedł również masz i antena. Elementy mocujące wykonałem od podstaw na bazując na rysunkach z monografii





Wkleiłem karabiny. Rurka pitota wykonana z dwóch igieł włożonych jedna w drugą.



Owiewka również wylądowała na swoim miejscu. Ponownie wykorzystałem blaszkę fototrawioną do dodania nawiewu (?) u podstawie wiatrochronu.




W ten sposób zakończyłem niemal półtoraroczną budowę Ki-84. Był to jeden z trudniejszych modeli jakie robiłem, jedyny który trzykrotnie wyrzucałem i trzykrotnie wyciągałem z kosza :D

Czas na galerię:









Model wylądował na prostej podstawce:






Dziękuję wszystkim ze komentarze :)
MARIUSZ
Moderator
15-06-24 20:51
15-06-24 20:51
Odp: [Relacja/Galeria] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
MARIUSZ
Moderator

Na forum
Od 2001
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 22
Galerie - 9
Posty - 7 897
W Rupieciarni - 4
Projekt 50 Lat MM
Klub
ŁSM - Łódzka Siesta Modelarska
Znakomity model !
Gratuluję !

Choć jeśli ogumienie kółka ogonowego to pełna guma, to wykonane przez Ciebie „ugięcie ” jest za duże… ;-)

Z kolei okopcenia za rurami wydechowymi - hiperrealistyczne!

Piękne cacko!
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.
15-06-24 22:52
15-06-24 22:52
Odp: [Relacja/Galeria] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Na forum
Od 2020
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Posty - 352
Genialne wykonanie, perfekcja w każdym szczególe, wielki sszacun i gratulacje dla Ciebie. Model z pewnością zdobędzie wiele nagród na konkursach jeśli zdecydujesz się go pokazać
pozdr, Radek
16-06-24 17:19
16-06-24 17:19
Odp: [Relacja/Galeria] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Na forum
Od 2005
Posty - 78
Projekt 50 Lat MM
Cudo!
Do hiperrealizmu okopceń brakuje tylko żeby tworzyły łuk wysklepiony do góry zgodnie z opływem powietrza wokół płata.
Dlatego ocena "tylko" 9,5/10 :)
Pozdrawiam
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować